גרשון בסקין נכנס לראש של חמאס, לדרך החשיבה בעזה ומבהיר - "יש פיתרון"

איש המפתח ב'עסקת שליט' מדבר על חמאס ("ארגון שלא עובד עם סטופר"), ההרתעה בלבנון ("אני צוחק כשאומרים את זה") ועוד...
|
(38)
גרשון בסקין, צילום: מעמוד הפייסבוק של גרשון בסקין

גם אחרי כמעט 27 ימי לחימה בעזה, לא רואים את הסוף. הירי על יישובי הדרום כמעט בלתי פוסק משעות הבוקר, וזאת למרות ה'הערכות מחדש' של צה"ל והנסיגה המדורגת. ובכל זאת, חייבים לנסות להסתכל קדימה, ל'יום שאחרי' כדי להבין לאיזו פיתרון ניתן, אם בכלל להגיע.

ד"ר גרשון בסקין משמש כיום כיו"ר הארגון שהוא ייסד ב-1988 שנקרא איפקרי (IPCRI) - מרכז ישראל-פלסטין ליוזמות אזוריות יצירתיות. בסקין נודע כאיש ששימש כמקשר העיקרי בעסקת שליט מול ראשי החמאס ונמצא בקשר ישיר עד היום עם ראשי הארגון. בראיון ל-Bizportal בסקין מספק את זווית הראייה של האויב בעזה ומתייחס להזדמנות שהממשלה מסרבת, לדעתו, לנצל.

מה אנחנו לא יודעים על ארגון החמאס שכדאי שנדע בעודנו נמצאים מולו בעוד מערכה צבאית?

"כפי שזה מצטייר בעיני, אנחנו לא יודעים כלום על הארגון הזה. החמאס צמח מתוך מצוקה של רצועת עזה וכארגון ששם במוקד טיפול בצרכים האמיתיים של בני עמו - חינוך, רווחה ובריאות. כבר עם הקמת הרשות הפלסטינית החמאס פעל בצורה עמוקה בקהילות העוני. הם היו מחלקים ילקוטים לילדים עניים עם ספרי הלימודים וציוד לבית הספר. הם בנו את התמיכה בציבור שלהם ע"י הנגישות לצרכים שלו. הם מתוחכמים ועבדו המון עם אנשי עסקים, פעלו במסגרת לשכות המסחר והכניסו מיחשוב לפני שכל הגורמים המוסדיים התחילו בכלל לחשוב שם על מחשבים."

"ראשי הארגון הם אנשים משכילים מאוד. חלק ניכר מהם רכש את ההשכלה במערב. מדובר באנשים דתיים ממש - זה לא חיצוני - זה עמוק. האמונה שלהם היא פונדומנטליסטית. זה גוון של האיסלם שמאמין ששירות האל הוא גם בקידוש השם במונחים יהודיים - טוב למות בעד אללה, בעד פלסטין. זו תנועה פלסטינית ולא רק איסלאמית. בניגוד לאחים המוסלמים שהשאיפה שלהם היא חליפות איסלמית לכל העולם - הם קודם כל ארגון פלסטיני והדגש שלהם הוא על שחרור פלסטין על כל השטח - מהים ועד לנהר."

ז"א שמדובר בארגון שמבחינתו לא תהיה פשרה - הוא לא יקבל את קיומה של מדינת ישראל כעובדה מוגמרת בשום שלב...

"נכון. הארגון לא עובד עם סטופר. ז"א שאם היום אי אפשר למחוק את ישראל - אנחנו נחכה. אפשר מבחינתם לעשות הסדרים עם ישראל. אחמד יאסין דיבר בזמנו על הודנה ל-10 שנים ואפשר גם לחדש אותה בעוד 10 שנים, אבל מבחינתם הודנה היא הסכם בגבולות 67' או קצת פחות מזה, פינוי כל ההתנחלויות וזכות השיבה - אלו מונחים אבסולוטיים. ראינו שבשנים האחרונות יש מה שאנחנו מכנים 'הסדרה'. אחרי 'עמוד ענן' יש יחסים בשטח והם עושים את 'ההסדרה' באמצעות גורם שלישי שמקשר בין הצדדים, אבל לא במגע ישיר עם ישראל - אני הייתי היוצא מן הכלל היחיד."

ואיך זה קרה?

"זה התחיל באמצעות פרופ' לכלכלה מהאוניברסיטה האסלמית שפגשתי בכנס של האו"ם בקהיר. הוא רצה, ביוזמתו, ליצור מגע עם ישראלים, כי הוא מעולם לא פגש ישראלים. התחלנו לדבר ושנינו ניסינו להקים קבוצת דיאלוג. היו 4 מדינות שהסכימו לארח את זה, אבל בסופו של דבר הנהגת החמאס הטילה על זה וטו, אבל... 6 ימים אחרי החטיפה של גלעד שליט הוא הרים אליי טלפון ואמר לי "גרשון, חייבים לעשות משהו, המצב מאוד גרוע והולך להיות עוד יותר גרוע". מיד אחרי השיחה הוא נכנס לאוטו ונסע מיוזמתו למשרד של איסמעיל הנייה - כעבור חצי שעה התקשר אליי מנכ"ל משרד ראש הממשלה והעבירו אותי לדובר החמאס באותה תקופה, ראזי חאמד."

"הוא פנה אליי והציע לפתוח ערוץ כדי לפתור את העניין הזה. לא הייתי איש רשמי, חאמד נקט יוזמה בלי אישור מלמעלה ליצור את המגע הזה איתי והבין מהר מאוד שאני לא אוותר - שמאותו רגע הייתי ממוקד מטרה להחזיר את גלעד הבייתה."

"במהלך השנים, הקשר הזה פעל גם להפסקות אש ועניינים הומניטריים נוספים. בסופו של דבר אחמד ג'עברי נתן אישור לקיים את השיחות איתי ביודעו שאני לא נציג רשמי."

הקשר הזה נותק?

"בעיקרון אני בקשר איתם עד היום, אבל בשבועיים האחרונים לא ניתן לדבר איתם. מבחינת גורם מקורב שם, דיברתי עם מכר פלסטיני שהוא קרוב משפחה של כמה מבכירי החמאס והוא בקשר עם כמה מבכירי הזרוע הצבאית, אבל עכשיו הטלפונים שלהם סגורים. אולי המערכת שלהם קרסה, אולי אין להם יכולת להטעין טלפונים, או שהם לא רוצים, אני לא יודע. אני מדבר כל יום במהלך המלחמה עם אותו פרופ' שהיה הראשון שיצרתי איתו קשר."

ובפעם האחרונה שדיברת איתם, מה הם דרשו בעצם?

"הפעם האחרונה ששוחתי עם גורם רשמי הייתה ב-4 ביולי, כשדיברתי עם ראזי חאמד - הוא העביר לי אז את אותן דרישות שהם עומדים עליהן עד היום ואמרתי לו שאעביר אותן לגורמים בישראל, אבל אמרתי לו שאני חושב שיצחקו על זה - וזה באמת מה שהיה. בשלב מאוחר יותר בקשו ממני לא להתערב."

ואחרי 27 ימי לחימה, שום דבר בעמדה שלהם לא השתנה?

"לא. מבחינתם הם גם מנצחים. ישראל פגעה בתשתיות, בבניינים, הרגה הרבה אנשים חפים מפשע, זו מבחינתם תמונת ניצחון לעולם. תמונת האכזריות הישראלית - 'פושעת המלחמה מדינת ישראל'. כמעט ולא נפגע המערך האנושי של הלוחמים שלהם. מעטים יחסית נהרגו במערך הלוחם. אני מניח שכבר אין להם הרבה רקטות. מבחינת מערך המנהרות אני חושב שמרבית המערך בתוך עזה לא נפגע, אולי המנהרות שהובילו לגבולות ישראל כן נפגעו. המנהיגות נשארה שלמה לגמרי. אף אחד לא נפגע. הרכוש שלהם נפגע וזה נוח להם, כי הם יגידו לאזרחים אנחנו נפגענו כמוכם."

"מבחינתם, הם גרמו להרבה קשיים, גבו הרבה קורבנות, שיתקו את התעופה האזרחית, שיגרו טילים שהגיעו עד חיפה וירו על ת"א. הם יציגו את עצמם כמנצחים, אבל השאלה היא אם העם יקנה את זה כשיראו איזה אסון הם המיתו עליהם."

אבל כאן יוצאים מנקודת הנחה שלזרוע הצבאית בכלל לא אכפת אם העם שם סובל...

"זה פירוש ישראלי לא נכון. זה שזה משרת את האינטרסים שלהם זה נכון, אבל כואב להם לראות את הנזק וההרג, אפילו מאוד."

הם לא מבינים שהם הביאו את זה על עצמם? הם הפרו הפסקות אש...

"הם לא רואים את זה כך. הם רואים את זה כאילו ישראל תקפה אותם בגדה. הם אומרים "ישראל מציעה שקט תמורת שקט ומצפה שנשלים עם החיים בבית סוהר?" במצב הזה, בשביל רוב האנשים בעזה המוות טוב יותר מהחיים. אז אם עד לפני חודש וחצי התנועה הזו הייתה חלשה מאי פעם, היום הם אולי חזקים מאי פעם מבחינת הרחוב הפלסטיני. נכון שזו סולידריות זמנית ורגעית, כי לא ניתן לדעת מה יהיה בעוד חודש ואיך אנשים יראו את זה אז. כיום כולם חמאס שם. אנשים שאני מכיר שהם שונאי חמאס בגדה, אומרים לי "היום אין חמאס ופת"ח - היום כולנו פלסטינים שמותקפים ע"י ישראל."

נשמע שאנחנו בלופ בלתי אפשרי לפיתרון...

"זה לא נכון. יש פיתרון. לראשונה הוכח שיש שילוב של אינטרסים בין ישראל למדינות הסוניות המתונות וזה כולל את אבו-. המצרים, הירדנים, הסעודים והנסיכויות, ואבו מאזן בראשם, אפשר לגייס אותם לטובת המלחמה באיסלם הראדיקלי, אבל זה מאלץ את ישראל לאמץ את יוזמת השלום הערבית שמונחת על השולחן מאז 2002. היא אמורה לשמש בסיס למו"מ לסיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית מפורזת בגדה וברצועת עזה. במסגרת כזו אפשר יהיה לומר לליגה הערבית לקחת על עצמה את הטיפול ברצועת עזה, ייצוב הרצועה ופירוז הרצועה."

בתנאים האלה החמאס יהיה מוכן להתפרק מנשקו?

"לא. בוודאי שלא, אבל התנגדות של החמאס לליגה הערבית ולכל העולם הערבי זה מצב שונה לגמרי."

אבל מי יפרק את הארגון הזה?

"כוח רב לאומי ערבי בהובלת הכוח של אבו מאזן ובתמיכת כל המדינות שהזכרתי ובראשו העם הפלסטיני עצמו. מול כוח כזה החמאס יניח את נשקו, כי העם הפלסטיני יתמוך בזה. אני מדגיש שצריך שאבו מאזן יכנס לשם לא כראש הרשות, אלא כראש מדינת פלסטין מפורזת שהיא הגדה המערבית ועזה. לתת לעם הפלסטיני את העצמאות שלו על בסיס מו"מ."

אבל לא ברור איזה תוקף יש לחתימה של אבו מאזן על הסכם כלשהו, כי כאן חושבים שגם השליטה שלו בגדה היא שליטה מלאכותית שלא נובעת מכח כלשהו...

"אתה יודע מה? זה בולשיט, יש לו כוח ואני אומר לך מדוע, אבל בוא נגיד לצורך הויכוח שזה נכון. מדינת ישראל לוקחת סיכונים בלתי רגילים במלחמות האלו. אנחנו שולחים את הילדים שלנו להלחם וגם לההרג - את הסיכון הזה אנחנו מוכנים לקחת, אבל את הסיכון לשלום אנחנו לא מוכנים לקחת?"

אני אענה לך על זה בקלות - יש כאן חשש שאם נלך לצעדים כאלה נקבל את מה שאנחנו מקבלים מאז ההתנתקות. שוב הצד השני ינסה להתחמש ביתר שאת ומעמדה הרבה יותר מסוכנת...

"אבל לא עשינו שום הסכם בהתנתקות. שרון אמר לאבו מאזן שהוא כלום מבחינתו ומסר בכך את עזה לחמאס. אז הנה, לפני שנתיים ניהלנו מלחמה ויצאנו עם "הסכם" - זה שינה משהו? אמרתי לפני שנתיים שלא יצרנו שום הרתעה. לא יוצרים הרתעה מול ארגון שלוחמיו מוכנים ורוצים למות. אז אנחנו מוכנים לקחת כל מיני סיכונים על כלום ולא מוכנים לקחת אותו על משהו שאולי ישנה כאן משהו באמת?"

"תבין, אני נגד התקפלות של צה"ל. ישראל צריכה להמשיך להגן על עצמה ועל הגבולות שלה, להחזיק מערך מודיעיני מעולה, להפך - מדינה עם צבא חזק עושה שלום. מהנקודת הזו צריך ונכון לתת צ'אנס להסכם הזה."

"ועכשיו, בוא נחזור לעניין כוחו של אבו מאזן - מספרים לנו שנים שאם צה"ל יצא מהשטחים החמאס ישתלט על הגדה. בוא נראה מה קרה. ראינו את רצח שלוש הנערים, אנחנו נכנסנו במבצע "שובו אחים" עם עשרות אלפי חיילים כדי לפרק את 'תשתיות החמאס', נכון שזה מה שאמרו לנו? מה הייתה התוצאה? עצרנו 500 אנשים, גבינו 2.5 מיליון שקל, סגרנו כמה מרפאות וכגני ילדים והחרמנו 300 דגלים של החמאס -זו התשתית של חמאס שמצאו שם - התשתית שתשמש את החמאס להשתלט על הגדה אם נצא משם. זו תעמולה ובולשיט."

"העובדה בשטח היא שבמשך 28 ימי מלחמה הרשות שולטת בשטח ומונעת מהומות שם. והיו הפגנות שבהן הרשות פתחה באש חיה על מפגינים כדי למנוע אינתיפאדה נוספת שם. אם נצא מהמלחמה בעזה כשחמאס מנצח האינתיפאדה הבאה באמת תהיה עניין של זמן - כדי למנוע מצב כזה אנחנו חייבים להפסיק להתייחס לאבו מאזן כמו סמרטוט."

אז האשמה היא על הממשלה המכהנת ישראל?

"זו לא אשמה - זו אחריות. למדינה יש אחריות לפעול למען האינטרסים שלה. אפשר ע"י המלחמה הזו לשנות את המצב הגיאו-אסטרטגי. הסיכון בזה שלא ננצל את ההזדמנויות המדיניות שנוצרו עכשיו גדול פי 1000 מהסיכון שניקח אם נעשה סוף סוף מהלך מדיני."

"אתה יודע מה הכי מפחיד אותי? היהירות הישראלית. זה שאנחנו מתגעים ב-8 שנות שקט בגבול הצפון - בזה שאומרים שהוא תוצאה של הרתעה. אני מפחד מזה. אתמול, כשהייתי בערוץ 2 שמעתי את אחד הגנרלים מתבדח על כך שעד היום נסראללה לא משתזף כי הוא לא יוצא לאור היום - ואני שואל את עצמי מה נסראללה עושה שם כל השנים האלה בהן טוענים שהוא מפחד להראות את ראשו. אני תוהה אחרי מה שראינו בעזה אחרי 8 שנים של שקט נתנו להם לבנות מערך שאומרים שמונה 100 אלף טילים ולך תדע מה עוד יש להם. ממלחמה למלחמה מצבנו גרוע יותר. יש יותר קורבנות. היום יש לנו יותר קורבנות משתי המערכות הקודמות מול חמאס."

לסיום, איך הסיבוב הזה יסתיים לדעתך, הרי אנחנו עושים סימנים של נסיגה משם?

"אנחנו באמת נעשה את זה. הם ימשיכו לירות בוודאות, אם כי הרקטות לטווח ארוך אוזלות, אבל יש להם המון פצמרים שראינו שהקורבנות שלנו היו בעיקר בגללם. ישראל תגיב 'לא פרופורציונאלית' בעיקר מהאוויר, אבל יש גם סיכוי לסיכול ממוקד של ראשי החמאס. "

תגובות לכתבה(38):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 33.
  עוד אחד שלא עשה צבא ואו 25 שנות מילואים (ל"ת)
  ש 23/08/2014 18:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 32.
  הכתבה על מנת למשוך קוראים אז.... (ל"ת)
  מירב 06/08/2014 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  ברגע שקראתי שבקשו ממנו לא להתערב,
  דן 06/08/2014 01:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הבנתי שהוא הולך להתקיף...
  סגור
 • 30.
  אני שאלה...???
  אינס 04/08/2014 22:25
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אפשר בבקשה להבין למה החמאס לא תוקפים את מצרים במקום את ישראל..?? הרי מה שהם הכי רוצים זה שישחררו את המצור עליהם ויפתחו את מעבר רפיח.. אז למה הם לא נלחמים במצרים..?? הרי אצלנו המעבר פתוח.. וישראל דואגת להכניס לעזה הכל.. אוכל ציוד וכו׳...וישראל כבר לא שולטת בעזה אחרי ההתנתקות... אז אשמח לקבל תשובה על זה... מה שלא קיבלנו אחרי 28 ימי פרשנות בטלוויזיה.... תודה מראש
  סגור
 • חמאס עשו פיגוע אחד לפחות במצרים.
  דן 07/08/2014 02:21
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אם לא שמת לב, הם והמצרים ממש לא חברים. צריך לזכור גם שהמצרים מעולם לא הפציצו את עזה
  סגור
 • טען עוד
 • 29.
  גרשון בסקין היקר
  רותי 04/08/2014 22:17
  הגב לתגובה זו
  3 5
  אתה מציג את החמס כגוף תרבותי עם מערך מדיני מסודר ואם כך בואו נבדוק את האמנה שלו ביחס לקיומה של ישראל פירורי מילים ןחצאי מישפטים הם דבר טוב להידברות ותמשיך להידבר עד היכירו בראשי גאלי בקיומה של מחינת ישראל או אז אתן לך את הקרדיט בחפץ לב היום הם מדברים על השמדתה ומחיקתה של מדינת ישראל ואנשיה ומחפסים תשתפים תמימים
  סגור
 • 28.
  צודק בכל מילה, אבל למה להקשיב עם אפשר לצרוח
  רועי 04/08/2014 12:32
  הגב לתגובה זו
  10 5
  להיכנס בהם, לכתוש אותם, לפרק ...
  סגור
 • הימין לא רוצה לחסל את כולם אתם מציגים את זה כך
  אתם הבעיה 15/08/2014 16:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כי האמת היא שהשמאל סובל מהכי הרבה ייסורי מצפון על ההתנשאות שלו וחושב שכולם ככה אז לא אנחנו לא רוצים לחסל את כולם אנחנו מבינים שיש לנו עסק עים אנשים תדתיים שמאמינים שצריך להרוג את כול היהודים די להגיע לגאולה אתם מסובבים את זה לצורה שבא יכול להיות פיתרון מדיני לבעיה דתית לא יכול להיות האיסלאם היא דת אלימה וזה לא משנה מה מצבה הכלכלי היא דת מאוד לא מפותחת והיהדות היא דת הפוכה מימנה וזו הבעיה הדרך היחידה שבה יוכל להיות שלום זאת הפרדה מוחלטת בין היהודים לערבים כי הבעיה היא הדת ולא כל החרטא שנוח להם להציג כדי שתיהיה להם עילה לתקיפה
  סגור
 • 27.
  ואז התעוררתי וראיתי שזה רק חלום
  ko 04/08/2014 12:02
  הגב לתגובה זו
  5 3
  זה מומחה זה ? ועסקת שליט זה לא משהו שהייתי מתגאה בו
  סגור
 • 26.
  המלחמה צוק איתן
  גלית אליה חורי 04/08/2014 09:29
  הגב לתגובה זו
  4 2
  להרוג את כל חמאס
  סגור
 • 25.
  מצא פתרון לאלמנה וליתומים של ברוך מזרחי אחכ לשאר הגלקסי (ל"ת)
  דביל שחצן 04/08/2014 09:05
  הגב לתגובה זו
  6 4
  סגור
 • 24.
  ההרג וההרס גדל חשבון הבנק החמסי גדל - כלכלת דם ודמים
  ליצן 04/08/2014 08:58
  הגב לתגובה זו
  9 1
  המשבר האחרון נוצר ע"י החמס כדי להחלץ ממשבר כלכלי וכדי להעשיר את קופת בכירי החמס . ההרג של ילדים ואזרחים מגדיל את התרומות - התמונות זה הפרומו ואמצעי השיווק של החמס הרס המבנים יחייב בניה מחדש ע"י קטר תורקיה ואחרים . על שק מלט החמס מרוויח 500 שקל השיקום יכניס לחמס כמה מליארדים טובים
  סגור
 • 23.
  חרטטן עם תואר ד"ר
  יורם גלבוע 04/08/2014 08:52
  הגב לתגובה זו
  5 4
  נכנס לראש של החמאס? וואלה איזה גאון הדוקטור… פששש כנסו קצת ליוטיוב תראו סרטונים אותנטים של החמאס ולא צריך שום דוקטורים. הם מדברים מאד מאד ברור.
  סגור
 • 22.
  עוד 0 בגללך לא יישאר פיסת קרקע
  בנץ 04/08/2014 07:10
  הגב לתגובה זו
  4 3
  תפנה את שייח מוניס השמאל כבש את הקרקע הזאת מערבים. תנו לבולדוג לחמניה . שום הישג לא הבאת.
  סגור
 • 21.
  נו, טוב להם למות - אז למה מתלוננים? (ל"ת)
  חיים 04/08/2014 03:35
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 20.
  הוא משתמש בדיוק באותו חומר משובח של עיתונאי הארץ וגלאון (ל"ת)
  חומר אסור לשימוש!!! 04/08/2014 02:03
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 19.
  גרשון בסקין הוא לא יותר מגייס חמישי מגויס לטובת האויב ה
  דוד איש 04/08/2014 01:11
  הגב לתגובה זו
  8 7
  גרשון בסקין הוא גייס חמישי מגוייס לטובת האויב הפלשתיני. אני תמה על ביזפורטל שנותן פיתחון פה לבוגדים נאלחים בעת מלחמה.
  סגור
 • תיזהר מתביעת דיבה ותתנצל מיד ואני רציני לחלוטין (ל"ת)
  עורך דין 04/08/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 18.
  כמה מסכימים איתך ?
  אנונימי 03/08/2014 23:56
  הגב לתגובה זו
  6 3
  תעשה חשבון פשוט לפי התגובות אצלנו ותשווה מול התשובות שיהיו אצלם להצעות שלך ותגיע מהר למסקנה אצל מי יש יותר התנגדות ל"שלום" שלך , הכל חלומות באספמיא. נפנים סוף סוף שמדינה לא מוגשת (לצערנו) על מגש של כסף ומדי פעם מלחמה זו הדרך המצערת לכך שיכירו בך ויסכימו לנוכחותך באזור. גם מלחמות כיבוש הארץ ע"י יוצאי מצרים לפני יותר מ-3,000 שנה נמשכו "קצת" יותר מ-66 שנים , זה לא "על חרבך תחיה" אלא "על חרבך תיצור עובדת קיומך".
  סגור
 • 17.
  האידיוט חושב ששחרור שליט הוא הצלחה...הזוי דפוק (ל"ת)
  יעקב 03/08/2014 23:20
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • 16.
  בסקין . בבקשה - באס !!!
  uridror1 03/08/2014 23:10
  הגב לתגובה זו
  8 5
  יעני - מספיק לחרטט את המוח.
  סגור
 • 15.
  בשביל לעקור את החמאס מהשורש
  מומחה בקנוניות 03/08/2014 23:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צריך להרעיב את הצמח ולנתק לו את המים. אנשים מרססים ג'וקים אני שומר על הניקיון,למה להרעיל את עצמי. צריך לעבוד מהשורש לא סתם להוציא עצבים. מה שצריך לעשות,אם היה שכל לאנשים,זה לפתוח את כל המעברים לעזה וליהודה ושומרון ורק לסנן נשק. זה ישפר מאוד את המצב הכלכלי בשטחים ובמיוחד בעזה. במצב כזה החמאס כמו ש"ס מאבד מכוחו כי המצוקה שהוא שואב ממנה את כוחו נחלשת.
  סגור
 • 14.
  לא קראתי
  רועי 03/08/2014 22:26
  הגב לתגובה זו
  3 4
  אדם שעזר לשחרר 1000 מחבלים שנלחמים נגדנו היום בגלל שתקשורת שמאלנית יצרה רוח שהלכה טוב עם הזרם ואותם מחבלים הרגו ועוזרים להרוג עוד אזרחים שלנו והורגים הוא לא רלוונטי. בפועל עזר לשונאנו להיות יותר רעים. כל מילה נוספת מיותרת.
  סגור
 • 13.
  הסיכוי שמישהו יקשיב נמוך במיוחד והסיכוי שישפך עליו רפש
  ehudhl 03/08/2014 22:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  די גדול. אולי ...
  סגור
 • 12.
  בקיצור: ביבי:
  חב 03/08/2014 21:33
  הגב לתגובה זו
  5 5
  לא יודע לעשות שלום וגם לא מלחמה, מי יודע מה כן?
  סגור
 • 11.
  אתה פשוט לא רציני!!!
  מאיר 03/08/2014 21:26
  הגב לתגובה זו
  10 3
  הפלסטינאים מעניינים את החמאס כמו שאתה אוהב את היהודים הגרים ביו"ש. אותם מעניין -כזרוע מבצע של האחים המוסלמים- בניית חליפות בכל הלבנט. אל תכתוב דברים שאינם נכונים. מר בסקין, תענה לי לשאלות הבאות: 1. מדוע החמאס לא ניצל את השטחים הפתוחים שהתפנו לו בגוש קטיף לבנייה מסיבית לרווחתם של תושבי המעברות?..2. לאן הלך כל הכסף מקטאר?...3. מי מימן את בניית המינהרות?..4. האם אתה מאמין למה שאתה כותב?(בתיקווה שמכתב זה יפורסם)
  סגור
 • 10.
  קשקשן מדופלם (ל"ת)
  מירשקו 03/08/2014 21:14
  הגב לתגובה זו
  10 3
  סגור
 • 9.
  הבסקין שיחרר 1000 (אלף) רוצחי יהודים למה?
  קליפ 03/08/2014 21:10
  הגב לתגובה זו
  9 5
  כדי לרצות קמפיין של העולם הערבי,שמאל מטורלל ושונא יהודים...כמה נזק תמורת "חייל" שבחר לא להילחם.....
  סגור
 • 8.
  עוד הוכחה מבחינתי שצריך לכבוש את עזה ולטהר אותה (ל"ת)
  לחסל כל רקטה וחמסניק 03/08/2014 21:07
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • 7.
  כמה מטומטמים עם זיכרון קצר אתם יכולים להיות!
  אדי 03/08/2014 21:06
  הגב לתגובה זו
  10 6
  כל השיחות המחורבנות עם המחבלים באוסלו הביאו עלינו את זה! לפני זה ידענו "רק" פיגועי סכינאות ואבנים, ואתם הבאתם עלינו פיגועי התאבדות , טילים, ומחילות לבתינו! מה ציפיתם שמחבלים יעשו בחבל ארץ! חקלאים היו עושים בה חקלאות מחבלים עושים בה טרור! אבו מאזן? זה לא זה שהעם בתקופת שלטונו בחר ברוב מכריע בחמאס ושלח אותו עם המכנסיים למטה לרמאללה... ??? שמאלנים מטומטמים מנותקים !!!
  סגור
 • 6.
  וגם אם הדברים האמורים נכונים ,ביבי לא יכול אפילו אם רצה
  בדבכט 03/08/2014 20:25
  הגב לתגובה זו
  6 2
  לתת משהוא בגלל הקשר שלו לימין הוא נעול .ולכן המצב הוא סטטי רוב העם רוצה ימין וכך זה ישאר עד שיהיה שינוי בעתיד אם בכלל
  סגור
 • 5.
  חלום יפה
  צוק איתן 03/08/2014 19:42
  הגב לתגובה זו
  7 2
  גרשון ....אני ממש מופתע מהחלום שלך--- עם ישראל יודע טוב שאנחנו נעשה שלום בכל מחיר ..אבל אצלם שמגיל 7-8 מלמדים אותם לירות נ.ט כולל שהיהודים סופם השמדה ..בסקיץ...תיקרא עוד כותרות ואולי תתפרסם יותר... הנביאאאאאאא
  סגור
 • 4.
  השמאל ההזוי ואבו מאזן
  יורם דירות"א 03/08/2014 18:39
  הגב לתגובה זו
  16 10
  המרואיין בעל אינטרסים מכורך פרנסתו אבל ללא זכרון אובייקטיבי אם בכלל הסכם אוסלו לא בוטל והעומד בראש הרשות הפלסטינאית הוא אבו מאזן מכורך הסכם אוסלו הוא אחראי גם על הנעשה בעזה לא נעים להזכר נכון?
  סגור
 • ליורם הכורך - כדאי שתפנים
  יוסקה 03/08/2014 19:33
  הגב לתגובה זו
  7 6
  מי שנתן את הרצועה לחמאס הוא אריק שרון, שיצא בלי הסכם. גרשון בסקין, לשם שינוי, יודע על מה הוא מדבר.
  סגור
 • כתבתי עובדות לא נעימות איך שרון אמר על אבו מאזן זוכר?? (ל"ת)
  יורם דירות"א 04/08/2014 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 3.
  כל מילה בסלע. אם נילחם על השלום ללא לאות נוכל להסתכל
  ד 03/08/2014 18:37
  הגב לתגובה זו
  12 15
  בעיני ילדינו, אם לא נבטיח להם עוד הרג ושנאת ודם שפוך וימין קיצוני ודת פרימיטיבית לעוד דורות עד הסוף המר
  סגור
 • 2.
  צודק בכל מילה (ל"ת)
  איציק 03/08/2014 18:36
  הגב לתגובה זו
  12 16
  סגור
 • 1.
  אבו מאזן לא יספק את הסחורה הכל השליות ואחיזת ענים
  ציון 03/08/2014 18:34
  הגב לתגובה זו
  22 6
  הפיתרון כרוך במעורבות מצרים וסעודיה וארהב החמס צריך להיתחייב בפניהם ולתת את מילתו לא להכניס נשק וטילים ולעסוק אך ורק בטיפוח האוכלוסיה והרווחה בעזה והכל בפיקוח המדינות שבפניהם היתחייב
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות