אין פתרונות קסם: מה נחוץ לסיום המשבר האירופי

אורית לוין, אנליסטית בנקים וביטוח במזרחי טפחות, מציגה את מגוון הפתרונות למשבר הכלכלי של אירופה
 | 
(14)
בטורי האחרונים תיארתי את מצבם הבעייתי של הבנקים במדינות אירופה דרך שני מעגלים: המעגל הראשון, מדינות כגון צרפת וגרמניה, עם חשיפה ישירה גבוהה למדינות ה-Piigs (פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד, להן יחס החוב לתוצר מהגבוהים באירופה). השני, מדינות כמו בריטניה, אוסטריה ושוויץ, שחשיפתן הישירה למדינות ה-Piigs נמוכה, אך בעקיפין הן חשופות להן דרך מדינות המעגל הראשון. כתוצאה, חמש מדינות בגוש האירו יכולות לגרום לאפקט דומינו ולמוטט את כל אירופה.

כיצד ניתן למנוע תחזית אפוקליפטית זו? להלן מספר דרכים, חלקן נוסו ובחלקן יש צורך לעשות שימוש אגרסיבי יותר.

פתרונות מיידיים: הדפסת כסף
לא נעים, אך אין ברירה. המשבר ביסודו הינו משבר אמון. אם הבנק המרכזי של אירופה יאמץ במוצהר מדיניות רכישת של ממשלות גוש האירו (בדגש על מדינות ה-Piigs) בהיקפים גדולים יותר מכפי שנעשה עד כה, הן תתאוששנה ותשואת הפדיון עליהן תרד. מתכון זה נוסה בהצלחה בארצות הברית ואין סיבה להניח כי ייכשל כאן.

מהלך מעין זה יאותת למשקיעים שיש גב מאחורי אגרות החוב ויקל על מדינות אירופה לגייס חוב בעלות נמוכה יותר. כמובן, צריך להקפיד כי עם האוכל לא יבוא התיאבון. יהיה צורך להבטיח שהון זול יותר לא יגרום לממשלות היבשת לזנוח את תכניתן לצמצם את הגירעונות התופחים בתקציביהן. בהקשר זה, האמנה הפיסיקאלית החדשה המתוכננת באירופה תצטרך לקנוס מדינות שתשקולנה זאת.

רכישת נכסים רעילים
במקביל, יכולות הרשויות המוניטאריות לפעול יחדיו ולרכוש במישרין נכסים רעילים מהבנקים הבעייתיים. גם מהלך זה נוסה בהצלחה בארה"ב והממשל אף יצא נשכר ממנו. כך יפחת הסיכוי שבנקים ביבשת ימחקו נכסים רעילים בהיקף שיוליך לקריסתם.

פתרונות לטווח הקצר
תמחור נכסים רעילים: לא מתמטיקה פשוטה
רעיון זה נוסה בשני אופנים שונים, בארה"ב, בה הוא הצליח, ובאירלנד, בה נכשל. באירלנד הקימה הממשלה גוף בבעלותה המלאה, שרכש נכסים רעילים מהבנקים. בדרך זו, כל עלות חילוץ הבנקים המקומיים נפלה על משלמי המיסים האירים. בתוך ארבע שנים "הופתעו" האירים לגלות שהבנקים מכרו את אותם נכסים לממשלה במחירים מופקעים, ואין סיכוי שההוצאה תחזיר את עצמה. במקום שהבנקים יתמוטטו, המדינה עצמה כמעט והתמוטטה.

בארה"ב נוסה פתרון יצירתי יותר בשם "מכרז הפוך". הבנקים הציעו את נכסיהם הרעילים במכרז שוק פתוח במחיר שצריך היה להיות תחרותי מספיק כדי לעניין קונים, אך גבוה מספיק כדי למנוע מחיקות. כך הושגו שתי מטרות: ראשית, מימון הנכסים הרעילים בבנקים לא נפל רק על משלמי המיסים. שנית, הנכסים לא נמכרו במחירים מופקעים. המכרזים במקרה הזה לא חפים מבעיות, וגם בארה"ב הם לא היו הפתרון היחידי, אך להערכתי הם הפתרון הרע במיעוטו.

הלאמה: קורת גג לנצח?
דרך אחרת לפתור את הבעיה היא "פשוט" להלאים את כל הבנקים הבעייתיים באירופה, כפי שעשתה ארה"ב (וגם בריטניה). אולם, אם מצב הבנקים שהולאמו לא ישתפר, הממשלה תחזיק במניותיהם ותתמוך בהם זמן רב מכפי שתכננה ואולי אף מעבר ליכולותיה.

פתרון לטווח הבינוני- ארוך: עבודות דחף וסיוע ממשלתי
אחת הבעיות החמורות של אירופה מתמקדת בשוק העבודה. שיעור האבטלה ביבשת הינו דו ספרתי ובמספר מדינות הוא אף הגיע למימדים מבהילים, בפרט בקרב הצעירים. מנהיגי גוש האירו, בהיותם למודי ניסיון לגבי הסיכון שבאבטלה גבוהה באירופה, תומכים בתכנית צנע שלדעתם תצמצם את החובות בגוש האירו. אך תכנית זו לבדה לא תביא לפתרון המיוחל, שכן שורש הבעיה ביבשת הינו חוסר איזון בין המדינות השונות. תכנית צנע תוביל לירידה בתוצר, עלייה באבטלה וירידה בהכנסות הממשלות ממיסים בטרם יעלה בידה, אם בכלל, להפוך את היוצרות. לכן, דווקא הגדלת הוצאות הממשלה ויצירת מקומות עבודה תפעל, ולו זמנית, לעידוד הפעילות הכלכלית.

אם יש פתרונות, מה הבעיה?
גרמניה היא בעלת הבית באירופה. אם שואלים את הגרמנים, הפתרון האידיאלי למשבר בגוש האירו מצביע על מדיניות צנע בשאר המדינות בעוד גרמניה לא תעשה כן ואף תמשיך להתבסס על הייצוא כבעבר. לגרמניה היה עודף שוטף של 19.3 מיליארד אירו בסוף 2011 והם גאים בכך מאוד.

הגרמנים "מתעלמים" מכך שעודף זה הושג דרך הגדלת הייצוא לגוש האירו. לו ניאותו לצמצם עודף זה ולהתחיל לרכוש סחורות ממדינות אחרות בגוש, הייתה כלכלת היבשת מקדימה להתאושש. הם גם מתנגדים להליך של רכישת אג"ח ע"י הבנק האירופי המרכזי, מתוך חשש מהשלכות אינפלציוניות של התהליך. על הגרמנים להבין כי ללא תשלום מחיר כעת, גוש האירו יתדרדר ויגרור גם אותה למשבר חמור בהרבה. בינתיים, דומה כי האירופים, כהרגלם, טומנים ראש בחול ומנסים למשוך זמן.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  האמת מאחורי הספין, קצר ולעניין:
  ררמ 16/02/2012 01:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העולם המערבי ב- 2008 פשט רגל הלכה למעשה. החובות גדולים פי מאות מכושר ההחזר הריאלי תחת מנועי הצמיחה הקיימים. בהקשר זה מדינת ישראל בזכות מנועי הצמיחה בסקטור האנרגיה הצליחה לעת עתה לחמוק או לחפות על הבורות הפיננסים בתזמון כאילו קונספירטיבי ויש שיאמרו " השגחה מלמעלה" . מה שהתחיל בעולם המערבי כחוב ענק במגזר הפרטי הועתק למגזר הציבורי תוך תפיחה לממדי-על. גם הדפסה לא תעזור, מה שנראה לכם " כהצלחה" בארה" ב זו פיקציה, לכל תעמולה פיננסית יש גבול ריאלי. לטעמי הפתרון היחיד = ssrn.com/abstract=1877592 שקיפות עדיפה מרגולציה עודפת.
  סגור
 • 7.
  המשך
  אנלייזר-המשך 15/02/2012 19:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תחזרי לעקרונות כלכלה בסיסיים ולא כל ההמצאות המכובסות שמלמדים פה בשנים האחרונות. אין אפשרות להתחמק ממשבר ומיתון שיבוא באופן טבעי ולאחריו יתחילו בדרך חדשה ומתוקנת עם שחקנים וכללים חדשים. אין לי ספק שהיורו יתפרק כי הוא המצאה חסרת כל בסיס הגיוני וריאלי.ארהב תתעורר מחלומות ברננקי המניפולטור שרק העתיד יוכיח אם היה כזה גאון הוא ספקולנט
  סגור
 • 6.
  את חזקה בתיאוריות ועכשיו אלמדך פרקטיקה
  אנלייזר לאורית 15/02/2012 19:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל ההצלחות שתיארת בארהב הינן אלף-כי זו כלכלה אחת מאוחדת עם שלטון יחיד אינטרס אחד שפה אחת .....לעומת האיחוד המאוד לא אחיד האירופי. בית-אין בארהב שום הצלחה אלא תרמית מקסימלית שברור לדעתי אפילו למלומדת כמוך שהם מבלפים וחיים על זמן שאול. הכל יתפוצץ לעולם המערבי (הכוונה לא גיאוגרפי אלא לעולם שמחפש את העוד ועוד ועוד...) השמן ןהחזירי בפרצוף. כל פתרונותייך להדפסת כסף הגדלת צריכה פיקטיבית הגדלת השקעות מאולצת הלאמה מחיקה ועוד המון המצאות ששומעים כל יום מטרותיהן מתיחת הבלוף עוד קצת. תחזרי למקורות הכלכ
  סגור
 • 5.
  מומו, 4
  אורית לוין 15/02/2012 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. אינני מתמחה במדינה זו, אך ברור שמצבה קשה, בהשראת שכנתה יוון. כל חברות הדירוג הורידו את הדירוג של קפריסין ואצל סטנדרד אנד פורס לדוגמא הוא שקול לדרגת אג" ח זבל. ניתן לקרוא הרחבה על כך באתריהן של חברות הדירוג . בברכה, אורית.
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  מומו 15/02/2012 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  למי גרמניה תמכור אם תהיה מדיניות צנע?
  משקיענית 15/02/2012 10:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גרמנים מצפים ממדינות אחרות לנקות במדיניות מצמצמת לתוביל לירידה בצריכה. אם רוב היצוא של גמניה מופנה למדינות אחרות באירופה היא צפויה להפגע מירידה בכוח קניה של שכניה.
  סגור
 • המשקיענית שאלה שאלה לענין. מאוד.
  שמעון 15/02/2012 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי הגרמנים על הפיגסים-PIIGS לנקוט מצמצמת מאוד. ולכן היצוא שלהם חייב להפגע מכך. אין ארוחות חינם. גם אם יוותרו קצת הם נפגעים.
  סגור
 • משקיענית, 4
  אורית לוין 15/02/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. גרמניה החזקה תצטרך לוותר קצת. מה שיוכל לעזור לה בינתיים זה פיחות באירו, שעשוי להתרחש בעקבות ההרחבה המוניטארית. אז יהיה לה יתרון יחסי בשוקי הייצוא המרכזיים שלה מחוץ ליבשת, כגון סין ומדינות מתפתחות מרכזיות אחרות. בברכה, אורית.
  סגור
 • בשבוע שעבר שאלתי אך
  מומו 15/02/2012 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי שכחת אותי. שאלתי לגבי קפריסין - עד כמה היא תסבול ממה שקורה ביוון האם גם היא בדרך לפשיטת רגל?
  סגור
 • 3.
  תספורות זה שם המשחק ...
  אבי 15/02/2012 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה מה שעושים ממשלות לאזרחיהם, ממשלות אמורות לדאוג לאזרחים שמשלמים כל החיים שלהם מיסים כבדים ובפועל מנצלים אותם למטרותיהם ולאלה שמשחדים אותם תרתי משמע......
  סגור
 • 2.
  פוסט יוון
  מנטליסט 15/02/2012 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בוקר טוב. תודה על המאמר המרתק. בימים האחרונים התברר כי יוון הסכימה לדרישות של האיחוד האירופי ולכן תקבל סיוע. האם לדעתך התפתחות זו מפחיתה את מד הלחץ שתיארת בכתבה? תודה.
  סגור
 • מנטליסט, 2
  אורית לוין 15/02/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. יוון היא רק תחנה אחת בדרך. יהיו לה עוד מבחנים רבים ולפחות בינתיים נבלם החשש מהתפשטות למדינות אחרות. עם זאת, המבנה הבנקאי האירופי מורכב והחשיפה ליוון ולמדינות פריפריה אחרות היא במישרין ובעקיפין, כפי שתיארתי כאן בעבר. לכן, מד הלחץ ירד מעט, אך נחוצה המשכיות, הן מצד הבנק המרכזי של אירופה והן מצד הממשלות, שחייבות לגלות כעת אחריות פיסיקאלית (צמצומים) וזאת בלי לפגוע בביקושים ובסיכוי להתאוששות. לא פשוט בכלל. בברכה, אורית
  סגור
 • 1.
  בנק אוף אמריקה
  אבי 15/02/2012 09:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האים התחזקות המניה בתקופה האחרונה{כ-30%}היא סיבה לאופטימיות??האים לדעתך זהו הזמן המתאים לאסוף מניות בנקים אמריקאים?ואם כן איזה בנקים.
  סגור
 • אבי, 1
  לוין אורית 15/02/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. כל מקרה לגופו של עניין, כפי שתוכל להיווכח אם תעיין, לדוגמא, בטורים קודמים שכתבתי כאן בנושא. עם זאת, ככלל, השיפור האחרון בארה" ב - במשק, בתעסוקה ובצריכה הפרטית, יחד עם התייעלות שנעשתה במגזר הבנקאי בארה" ב, העלתה את קרנו. פרט לכך, כפי שמראים סקרים לאחרונה, הגישה הגלובאלית של משקיעים כלפי המגזר הבנקאי השתפרה מאוד בזמן האחרון. לכן, בלי הגבלת הכלליות, יש מקום לאופטימיות זהירה. בברכה, אורית
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות