דנוס: "אף יזם לא יבנה פרויקט להשכרה; יש לבטל את הסיוע בשכירות"

כך אומר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין ביחס לפתרונות לדיור ציבורי המוצעים כיום. "50% משוק השכירות צריך להיות בידיים פרטיות ו-50% בידי המדינה או חברות מוסדיות"
|
(6)
(יח"צ)
בתקופה האחרונה מנסים משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון להוביל לרפורמה בשוק השכירויות, כאשר מטרתם העיקרית היא להכניס את הגופים המוסדיים להשקעה במייזמי שכירות וזאת על ידי מתן הטבות מס שיאפשרו קבלת הגבוהה מ-3%-4%, התשואה הממוצעת שמתקבלת כיום. זאת ועוד, משרד השיכון והבינוי מציע מתווה של הקצאת 5% מהדירות בכל פרויקט לטובת דיור ציבורי ודיור להשכרה.

להרחבה כנסו לראיון של פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון - "הקצאת דירות לדיור ציבורי תהיה על חשבון הזוגות הצעירים"

בדיקה שקיימה לשכת שמאי המקרקעין בישראל מעלה כי החוק לעידוד בנייה להשכרה אינו מעודד אותה אלא להיפך - מונע אותה. החוק, אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, מורכב והוא מגדיר בתוכו סייגים רבים שמפחיתים את הכדאיות הכלכלית בצורה משמעותית. דנוס מוסיף כי הסיכוי היחיד להוציא לפועל בנייה להשכרה הינו בהתאם למתווה האמור שהציע שר השיכון והבינוי.

"מינהל מקרקעי ישראל הוציא בשנתיים האחרונות רק 2 מכרזים לבנייה להשכרה ולא בכדי", מסביר דנוס. "אין היום יזמים שיסכימו לפרויקטים כאלו לפי המתווה שמגדיר החוק. לכן יש הגיון רב בהצעתו של שר השיכון והבינוי להקצות 5% בכל מכרז, כאשר היזם יודע שהוא אינו רוכש את הקרקע ל-5% מכמות הדירות ורק נושא בעלויות הבנייה שלהן. הוצאות אלו מגולמות בהצעתו למכרז ולמעשה, אין כאן מפסידים. להיפך - יש חסכון ניכר בהוצאות המדינה על דיור."

"ההגיון בהצעה זו", אומר דנוס, "הינו בראש ובראשונה בפיזור זכאי הדיור הציבורי בכל השכונות בערי הארץ במקום ריכוזם באזורים ספציפיים בכל עיר כפי שקורה היום, כאשר הם מקבלים מהמדינה תמיכה חודשית בשביל דיור. כפועל יוצא, יכול פיזור כזה להביא לירידה במחירי השכירות דווקא באזורים החלשים כי במרבית הערים מתרכזים זכאי הדיור הציבורי במספר שכונות. כך 2,500 משפחות מתגוררות בשכירות ממומנת במקום 2,500 משפחות שיתגוררו בשכירות בהתאם לכוחות השוק."

"יש להבין", מרחיב דנוס, "כי היום שוק השכירות העומד על כ-700 אלף יח"ד, כולו בידיים פרטיות, בעידוד ממשלות ישראל לאורך השנים. המצב האופטימלי, הוא אומר, הינו שכ-50% מהשוק בידיים פרטיות וה-50% הנותרים בשליטת המדינה ו/או חברות מוסדיות. לאחרונה, העבירה הכנסת תיקון שמעודד משקיעים מוסדיים להשקיע בבנייה להשכרה, תיקון כזה, מזהיר דנוס, אינו משאיר מקום ליזמים פרטיים שיכולים ורוצים להשקיע ולקדם פרויקטים כאלו. מצב כזה דורש השקעה של המדינה, שלכאורה עשתה את שלה בחוק לעידוד בנייה להשכרה. אותו חוק, כאמור, דואג שזה לא יקרה וכך הגלגל ממשיך להתגלגל לו."
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  רו"ח + הפקידות הכלכלית מטעם ,טכנוקרטים ורובטים
  זחש 23/07/2012 16:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה הזמן של לד"ר יונה ד"ר ספורטה והאליטה החברתית בישראל להרים קולם ולגרום לשינוי.של מדניות הקפיטליזם החזירי של ביבי
  סגור
 • 5.
  דיור בר השגה - להשכרה ארוכת טווח בלבד
  איפכא מסתברא 2 23/07/2012 16:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  השקעה בבניה והשכרה ארוכת טווח של דירות ברמת בניה טובה ואפילו גבוהה במיוחד – תוך אחזקה שוטפת ומקפידה – [כך, גם לא יווצרו "סלאמס"], תאפשר להרבה אזרחים שלא לרכוש דירה ולהיכנס לחובות שאין הם יכולים או רוצים לעמוד בהם, אלא לשלם שכירות חודשית. זאת, בידיעה ברורה שכל עוד משולם שכר הדירה זכותו של השוכר לגור בה. בעולם כולו בו קיים דיור צבורי, בד"כ - אין משמעותו נתינת מתנה בדמות רכישת דיור במחיר מוזל. הכוונה הינה לאפשר לאזרח לגור בשכירות מוגנת או זולה - כל עוד הוא רוצה בכך. דיירים שמצבם הכספי ישתפר, או כאלה שיחסכו [בשל השכירות הזולה יותר] ויצרו לעצמם רזרבה לרכישת דירה בשוק החופשי - יעשו כן בלי טובות של אף אחד. דירות אלה שייבנו כהשקעה ארוכת טווח - לא יימכרו לגרים בהן ו/או בשוק החופשי - ויהיו תמיד בבעלות הגוף המשכיר אם כי הוא יוכל למכרן לגוף מוסדי אחר לאותה מטרה. האוצר חיב לתת את חלקו בקביעה כי לצורך הלימות ההון, שווי ההשקעה בתשתיות מכל סוג, יהיה בכל עת שווה לפחות לערך הצמוד של ההשקעה הבסיסית. ההגיון מאחורי גישה זו הוא מאחר ועקר הכספים שהצטברו מבוססים על כספי חוסכים שהוכרו כהוצאה למעסיק וכספים שב
  סגור
 • 4.
  כולם מחפשים את הטיפש שיסכים
  י. 23/07/2012 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מקריאת התוכניות השונות לדיור להשכרה מתקבלת תמונה די ברורה : כל מציע מנסה לשכנע את מישהו אחר שיהיה הטיפש שיהיה מוכן להפסיד בנושא. מאחר ורב היהודים חכמים לא יהיה פתרון בסגנון זה. מי שהביא את שוק הדיור למצבו הנוכחי גרם נזק לעם ישראל. ליבי לצעירים שאין להם תמיכה והמטרה רחוקה מהם. שוק פרטי כפי שקיים עכשיו טומן בחובו קטסטרופה גדולה להמשך.
  סגור
 • 3.
  חייבים להגביל את שכר הדירה
  אורי 23/07/2012 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לא יתכן שבעלי דירות יעלו את השכ"ד מתי שבא להם, הגיע הזמן שהמדינה תתערב כדי שנוכל לגור כאן
  סגור
 • 2.
  לחייב קבלנים לבנות 10% מבכל בניין לדיור ציבורי ובר השגה
  אריה 23/07/2012 12:44
  הגב לתגובה זו
  2 2
  חייבים לדאוג גם לאלו שאין להם, יש כשלי שוק ואנחנו כורעים תחת הנטל
  סגור
 • 1.
  רק המדינה יכולה להקים דיור להשכרה
  משה 23/07/2012 12:43
  הגב לתגובה זו
  1 2
  השוק הפרטי כושל, אף גוף מוסדי לא יתעסק בדיירים, מסוכן מדיי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות