שאמה: "העיוות במחירי הדירות נובעת ממדיניות הקח וקח של האוצר"

כך אמר יו"ר ועדת הכלכלה בכנס התאחדות בוני הארץ. גפני - "כדי לפתור את הבעיה של מחירי הדירות המדינה תצטרך להשקיע כסף, אך הממשלה יצאה משוק הדיור מאז 2003"
 | 
(10)
(יח"צ)
"אין החלטה לגבי נושא המע"מ על דירות, זאת החלטה מאוד מורכבת, עליית המס העקיף, אני לא מאמין שהמחאה החברתית תהיה כמו בשנה שעברה. כדי לפתור את הבעיה של מחירי הדירות המדינה תצטרך להשקיע כסף, אך הממשלה יצאה משוק הדיור מאז 2003 – הפסיקה במענקים, הפחיתה עובדים זרים, היא לא במשחק. בחוק החדש של הכנסנו את נושא הדיור כיעד חברתי, שיהיו משכנתאות בריבית נמוכה יותר, הייתה מלחמה עם האוצר. את החוקים העברנו, פטיש 5 הקילו של שר האוצר לא עבד, כך אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בפאנל החלטות הממשלה ותוצאותיהן בכנס התאחדות בוני הארץ באילת.

ח"כ כרמל שאמה הכהן אמר כי "הקרב על הדיור בר השגה התחיל בכנסת לפני כשנה, אך היו"ר המשפטי לממשלה אמר שהמדינה עוד לא מוכנה לדיור בר השגה מאחר ויש לכך השלכות על הקניין הפרטי. זה מצחיק לשמוע על אילוצים קואליציוניים כשיש קרוב ל-100 חברי כנסת, יש לנו בעיה קשה של משילות - הדבר הכי מעוות בעליית מחירי הנדל"ן היה רק קח וקח מצד משרד האוצר, עד לפני 10 חודשים רק שאבו מהציבור יותר מס רכישה, יותר מס שבח, יותר תמורה מהקרקע ושום דבר לא ניתן למשכנתאות, לדיור למשתכן, לחיילים משוחררים, זה גורם לתחושה לא נוחה. נושא מצב הדיור היה אמיתי במחאה האחרונה. עוד אין פריצת דרך משמעותית שאומרת הוקל לנו."

"אין במדינת ישראל מדיניות לגבי שום דבר – לא בתחום הבנייה, לא בתחום החינוך ולא בתחום המיסוי, השיטה היא נסתדר תוך כדי הליכה, נגייס את המילואימניקים ונסתדר תוך כדי הליכה, למרות שאין ציוד", אמרה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). "במסגרת הממשלה אנחנו מנסים להילחם ולעשות את המקסימום, לא רצים על כל דבר לרוץ לבחירות, דבר שיעלה לכל אחד 3,000 שקל בכיס. קריטריון הסף לדיור בר השגה, שמשמעותו דירות שנמכרות בהנחות."

קירשנבאום התייחסה למיצוי כושר ההשתכרות וטענה כי "מאחר שמכלל האוכלוסייה של ישראל 38% עובדים ומשלמים מיסים ומחזיקים את כל שאר הארץ. אם היינו מגדילים זאת ל-45% היינו משפרים את רמת החיים בארץ. צריך לדאוג שזוג שעובד 125% משרה יהיה זכאי לדיור בר השגה. אך אריאל אטיאס החליט להקדים את כל ההחלטה בלי להתייחס לנושא ועקף אותנו בסיבוב, ואני בממשלה מגישה על זה בג"צ, כל התקשורת צוחקת עליי. המדינה ענתה לבג"צ ואמרה שההחלטה הסתמכה על מסקנות ועדת טכרטנברג, מישהו קרא את ההחלטה?"

"צריך שהממשלה לא תתערב, זו הייתה הבעיה הגדולה ביותר של הממשלה", אמר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, הממשלה הבטיחה הורדת מחירים של 30%, אך החלטות כאלה לא ניתן לקיים, על ממשלת ישראל להתחיל לבנות, אך את זה האוצר לא רוצה. ואז מגיעים לסוגיות איזוטריות כמו מיצוי כושר ההשתכרות, זה מעכב את הרפורמה, יש 1,074 תוכניות תקועות בוועדות התכנון, תוספת של חדר פה או דירה שם. אנחנו יודעים שהחרדים והעולים החדשים לא מתחרים אחד בשני באזורי הדירות, צריך ליצור אבחנה באילו אזורים מיצוי כושר השתכרות יהיה רלבנטי והיכן לא."

דנוס המשיך והוסיף כי "ממשלת ישראל מנסה להאכיל גזר ביד אחת ולהכות בראש ביד השנייה – לא ניתן לומר מצד אחד קחו הנחות ומצד שני להקשות במתן אשראי. עדיף לא לעבוד מאשר לעבוד בצורה הזאת, יש הסכמה גורפת מקיר לקיר, אני לא רואה ירידה במחירי הדירות, ישנם מקומות בהם תהיה התמתנות ועצירה ומקומות שישמרו על עוצמה. כל הסקירות שאנחנו מקבלים בתקופה האחרונה הן של שוק חולה שמקורן במינוף ובלחצים אחרים, אם בשוק לא בריא כזה אנחנו רואים ירידות מחירים מינוריות, אז המחירים אפילו עולים באופן ריאלי."
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  לא להחזיר משכנתאות
  דוד 03/06/2012 09:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מי שיש לו משכנתא שלא ישלם את ההחזר החודשי.אם הבנקים לא יראו שקל אחד מכל ההלוואות שהם נתנו במשך חודשיים הם יקרסו ואפילו לו יהיה להם כסף לשלם לעורכי-דין על מנת שיתחיל הליכים משפטיים נגדכם.זו הדרך היחידה של מי שלקח משכנתא להציל את עצמו,כי בקרוב הנגיד יעלה את הריבית והמון,המון זוגות צעירים שלקחו משכנתאות לא יוכלו לעמוד בהחזר החודשי ואז הבנקים יינקטו נגדם הליכים משפטיים והם ייאלצו למכור את דירתם בהוזלה משמעותית(35%-60%) בשנתיים הקרובות. לכן אם אתם רוצים להציל את עצמכם תפילו את הבנקים לפני שהם יפילו אתכם.
  סגור
 • 9.
  הבעיה היא שבעלי אינטרסים מונעים מהממשלה להוריד המחירים (ל"ת)
  לא אכפת מהצעירים 02/06/2012 20:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  הבנקים אשמים
  נפגע משכנתא 02/06/2012 12:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברגע שהבנקים יהיו פחות חזירים הכל יסתדר . בזמן שהבנק לוקח על כל משכנתא של 100000כ 100000 ש" נוספים 100% ריבית הצמדה ועושק. אין סיכוי לירידת מחיר כי הבנק קובע את מחיר הדירה. יש להלאים את הבנקים מאז שהם בידי הטייקונים מחיר הדירות רק עולה תבינו את הדבר הפשוט הזה. לא יעזור שום דבר אחר רק הלאמת הבנקים בחזרה.
  סגור
 • 7.
  דיבורים כחול אין מה לאכול
  חוליו 01/06/2012 16:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  די נמאס לנו מהדיבורים רוצים דירות 4 חדרים במרכז --גדרה עד חדרה ב- 650,000 ש"ח הכל מריחות שלח הפולטיקאים
  סגור
 • 6.
  המדינה לא מעונינת בהוזלת הדירות
  אנונימי 01/06/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בגוש הגדול נמכרת זכות לדירה ב 2 מליון שח! המדינה גם נותנת להם מתנה בצורת פטורים ממס! למי זה טוב? לא די שהם מתעשרים הם לא ישלמו דבר וגם נותנים להם עוד מתנות בדמות דירות נוספות שנותנות להם עוד כסף!!!! כולם שם עם מליון דולר בכיס בקלות אז ברור שזה עדיף על בורסה. המדינה הזאת מטומטמת. מזמן לא נתקלתי בכזאת ממשלה אטומה וסתומה. וגם העם מפגר נלחם על קוטג ופסק זמן. מגיע לכם!
  סגור
 • 5.
  למר אוהד דנוס
  אנונימי 01/06/2012 08:59
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מר אוהד דנוס אתה בברית עם הקבלנים מאחל לך שתשבור רגל או יד או ... שתסתום כבר . אתה לא אובייקטיבי בגרוש
  סגור
 • 4.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=מחאה=חרם צרכן!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 01/06/2012 00:33
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  תרגיל שיווקי להרצת פראייר=הבועה תתפוצץ=חרם צרכן!!!!!!!! (ל"ת)
  דמגוגיה של לוביסטים 01/06/2012 00:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  הפה הגדול של שאמה..
  ישראלי 31/05/2012 15:15
  הגב לתגובה זו
  1 5
  יש לפחד מאנשים כמו שאמה שיודעים הכל ,מומחים בכל ועל כל דבר יש להם מה להגיד,לבחור ניתנה במה והוא לא סותם את הפה,שישב קצת בשקט ויתן למומחים לעשות,(תזכורת את ענף הגז הוא גדע באיבו, לא מספיק?)
  סגור
 • 1.
  שטויות במיץ, אנשים לא קונים -> ירידה (ל"ת)
  רפי איש משפחה 31/05/2012 14:47
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור