: יושבו לצאצאי ניצולי שואה קרקעות וכספים בעשרות מיליוני שקלים

כך דיווח היום מנהל מקרקעי ישראל אשר ברשותו קרקעות פנויות באזור חיפה, הכרמל, צפת, ראשון לציון, רמת גן ואבן יהודה
 | 
(5)
(צילום: Getty images Israel)
מינהל מקרקעי ישראל ישיב לחברה לאיתור ולהשבת הנכסים של נספי השואה כספים ונכסי נדלן בניהולו, השייכים לנספי שואה ששויים עשרות מליוני שקלים.

מדובר בקרקעות, בתים ודירות שרכשו יהודים ממרכז אירופה וממזרחה בארץ ישראל בין שתי מלחמות העולם, באמצעות חברות יהודיות ציוניות, ובעיקר באמצעות שליחיהן באירופה ,בין השאר , מתוך רצון למלט את ההון ואת הרכוש מן הסכנה שנשקפה לו לאחר עלייתם של הנאצים לשלטון בגרמניה.

אותם נכסים הועברו לפי פקודה מנדטורית "פקודת הסחר עם האויב" משנת 1939 לבעלות הממונה על רכוש האויב. מטרת הפקודה היתה למנוע מגרמניה ומבעלות בריתה מלהסתייע בהון וברכוש של נתיניה ושל נתיני הארצות שכבשה ,המצוי בארץ ישראל, לצורך פיצויים בתום המלחמה. הפקודה ציוותה להעביר לבעלותו של הממונה על רכוש האויב את כל הרכוש בארץ שהיה שייך לאזרחים שהוגדרו כ"אויבים". לימים התברר שרבים מבעלי הרכוש בארץ שישבו בארצות אלה נספו בשואה.

הממסד הציוני ובראשו קק"ל שחשש שמכח הפקודה יעברו נכסי יהודים לממונה הבריטי, ו/או לידיים אחרות, הצליח בסופו של דבר לשמור בידיו כמה מאות נכסים שהועברו בסוף שנות ה-60 לידיו של האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים. חלק מהנכסים הללו הועברו לניהול מינהל מקרקעי ישראל מכוח חוק האפוטרופוס הכללי התשל"ח-1978. במסגרת חוק זה מועברים נכסים מהאפוטרופוס לקניין המדינה לאחר מספר שנים.

מהנתונים הקיימים עולה שרובו של הרכוש הוא נדל"ן, וכלל שטחים חקלאיים, מעובדים ולא מעובדים, מגרשים עירוניים ובתים. בעקבות "חוק נכסים של נספי השואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה), התשס"ו-2006" הוקמה החברה לאיתור ולהשבת הנכסים של נספי השואה, שבין תפקידיה איתור נכסי נספי שואה, והעברתם לידיה ולניהולה בהתאם לחוק. על פי אותו חוק, אם לא אותרו בעלי הזכויות או היורשים, ישמשו הנכסים למטרת סיוע לניצולי השואה ולהנצחת זכר השואה.

בתחילת שנת 2007 התקיימו מגעים בין הנהלת החברה להנהלת מנהל מקרקעי ישראל במגמה לאתר דרכים לאיתור נכסים בניהול מנהל מקרקעי ישראל שהוגדרו כנכסי נספי שואה ולוחות זמנים לבדיקה מקיפה של כל המידע הקיים במנהל מקרקעי ישראל, והוקם צוות עבודה משותף עם משרד המשפטים.
בעקבות פגישות של הצוות הוקמה במינהל מערכת מיוחדת להשבת נכסי הנספים אשר ריכזה את הנכסים השונים השייכים לנספי השואה.

הנכסים סווגו לכמה קבוצות:
1.נכסים ששווקו לצד שלישי
2.נכסים שהופקעו על פי פקודת הקרקעות רכישה לצרכי ציבור, חוק רכישת מקרקעין (אישור פעולות ופיצויים) תשי"ג-1953.
3. נכסים פנויים

הנהלת המינהל החליטה להעביר לחברה לאיתור ולהשבת הנכסים של נספי השואה תשלום כספי בסך 31 מליון שקל בגין הנכסים ששווקו לצדדים שלישיים, או שהופקעו, ולאפשר לחברה להחליט באשר ליתרת הנכסים הפנויים אם ברצונה לקבל את שווי תמורתם או לקבלם לניהולה.

בין הנכסים הפנויים:
12,240 מ"ר קרקעות המיועדות למגורים כולל שטחי ציבור. מיקום הנכסים ביעוד מגורים פרושים באזור חיפה והכרמל, צפת, ראשון לציון, רמת גן ואבן יהודה
8,338 מ"ר קרקעות ביעוד מסחר ותעשיה באזורים קרית טבעון ועפולה
92,467 מ"ר שטחים חקלאיים באזור קרית אתא פוריה עילית וקריית ביאליק
9,893 מ"ר שטחים ביעוד מרקם משולב
2,878 מ"ר שטחים לשמורות טבע
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ציון לשבח לטאבו והאפוטרופוס הכללי בירושלים
  י לוריא 14/03/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחרונה פניתי לעזרת טאבו סניף ירושלים והאפוטרופוס הכללי מחלקת רכוש בירושלים .אני חייב לציין את עזרתם האדיבה והמהירה באיתור רכוש ואף המלצות להמשך טיפול להשבת הרכוש המישפחתי מה שמראה גם את הפנים היפות של עובדי הציבור במדינת ישראל
  סגור
 • 3.
  איך ימצאו עכשיו את הצאצים כעבור 3-4 דורות?? (ל"ת)
  מה ייצא מההחלטה 13/03/2012 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  זה צריך להיות רכוש של מדינת ישראל כולה. (ל"ת)
  עדי 13/03/2012 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • למה בדיוק?.? (ל"ת)
  יפית 13/03/2012 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מדינה חרא! מה זה יעזור להורי ז" ל עכשיו!
  דויד 13/03/2012 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנראה שבאמת מגיע לנו טילים מידי פעם להזכיר לנו כמה אנחנו מתעללים בעצמנו!!!
  סגור