ניכוי מס במקור על תקבולים במסגרת פסק דין

עו"ד רו"ח (כלכלן) ארז בוקאי

ה"פ 22389/13 1. האלונים ירושלים בע"מ; 2. לוי קפיטל גרופ בע"מ נ'  1. ברכת הדרך לכם בע"מ; 2. רשות המסים

 | 
ניכוי מס במקור על תקבולים  במסגרת פסק דין
תקציר: ה"פ 22389/13
1. האלונים ירושלים בע"מ; 2. לוי קפיטל גרופ בע"מ  נ'  1. ברכת הדרך לכם בע"מ; 2. רשות המסים
בית משפט השלום בירושלים פסק כי על המבקשים לנכות מס במקור בשיעור של 30% מתשלומים המגיעים למשיבה 1 מכוח פסק דין שזכתה בו.
השאלה המשפטית, הרקע העובדתי וטענות הצדדים
--------------------------------------------------------
מוקד המחלוקת בין הצדדים בבקשה היה שאלת ניכוי המס במקור מסך של 171,305 ש"ח המהווים חלק מסכום שבו זכתה המשיבה 1 על פי פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה, לתשלום מהמבקשים. האם על המבקשים לנכות מס במקור בשיעור של 30 אחוז, כדרישת המשיבה 2, רשות המסים, או שרשאים הם להעביר למשיבה 1 את מלוא הסכום, כטענתה?
דיון
-----
אין חולק שהמשיבה 1 אינה אוחזת בידה פטור מחובת ניכוי מס במקור, ופשיטא, שאם היה בידה פטור כאמור, לא היה בא תיק זה לעולם כלל. מכוח סעיף 164 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961, אין למבקשים ולמעשה אף לא לבית המשפט שיקול דעת של ממש, וחובת המבקשים לבצע ניכוי מס במקור - שרירה וקיימת. שיעור הניכוי הוא 30%. אמנם במועד הפקדת הכספים בקופת בית המשפט היה למשיבה 1 פטור חלקי המחייב ניכוי במקור של מס בשיעור מופחת של 5 אחוז. עם זאת כבר פקע בינתיים הפטור החלקי, ורשות המסים מסרבת עתה לאשר פטור כלשהו. אין לקבל את טענת המשיבה ולפיה יש לראות את מועד הפקדת הכספים כמועד הפקדת התשלום, ומכאן, לחלופין, להסתפק בניכוי במקור של מס בשיעור של 5 אחוז. הפקדת כספים בקופת בית המשפט היא פעולה שניתן לכנותה 'טכנית', אין בה כדי להוות תשלום, ומה לנו יותר מהעובדה שהמשיבה 1 כלל לא קיבלה סכום זה ועתה נאבקת היא על קבלתו כדי ללמדנו שלא ניתן לראות את הסכום שהופקד בתור הסכום ששולם ולגזור את שיעור הניכוי במקור בהתאם. נוסף על כך, אין לאשר שיעורי ניכוי מס במקור של 20%, כטענת המשיבה 1, באשר הוגשו על ידה דוחות למס הכנסה לשנת 2013. וגם אם הוגשו הדוחות, אלה טרם אושרו, ובנסיבות אלה אין מקום לתחולת סעיף 2(ב) לתקנות מס הכנסה (ניכוי מתשלומים בעד שירותים או נכסים), התשל"ז-1977.
בשולי הדברים יצוין כי נכון היה מלכתחילה לאפשר את ניכוי המס במקור, זאת כנגד חשבונית מס כדין. במקביל הייתה המשיבה 1 מקבלת את יתרת הסכום כבר לפני חודשים רבים ומבקשת מרשות המסים החזרים על פי החוק ועל פי המקובל עוד בהתבסס על הדוחות השנתיים לשנת 2014. תחת זאת בחרה המשיבה 1, משום מה, לעכב קבלת כספים המגיעים לה. זאת למשך חודשים רבים, והכול רק כדי לנסות ולמנוע ניכוי מס במקור, ואף על פי שגם לאחר הניכוי במקור יכלה לבקש ולקבל חזרה את הכסף שנוכה, בהנחה כמובן, שנכונים היו שלטונות המס להכיר בצדקתה.
תוצאה
---------
יש לנכות מס במקור בשיעור 30% מהתשלומים.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בבית המשפט: השלום ירושלים
לפני: כב' השופט א' רון
ניתן ביום: 10.2.2015
<center>>
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה