המורשת של פלוג: מגדל קלפים שעומד בפני קריסה

פער הריביות בין ישראל לארה"ב נמתח עד תום והחל מפעימת העלאת הריבית הראשונה כאן. כל פעימה בארה"ב תענה בפעימה מקומית - ההחלטה הבאה של בנק ישראל קריטית

|
(85)
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: דוברות בנק ישראל

לאחר שנים ארוכות בהן הריבית בישראל צנחה ונותרה מאופסת הולכים ומתרבים לאחרונה הסימנים כי אנו לפני היפוך מגמה בזמן הקרוב. במאמר זה נסקור את השיקולים וההשלכות בקביעת שיעור הריבית בעשור האחרון ובעתיד הקרוב, תפקיד בנק ישראל והבנקים וההשפעה על שוק הנדל"ן.

הקשר בין הריבית למחירי הדירות
משנת 2008 בה ריבית בנק ישראל עמדה על שעור של 4.25% היא ירדה בהתמדה (למעט תקופה קצרה עד 2011 שבה זגזגה) והחל משנת 2015 התאפסה הלכה למעשה. רוב רובנו יודעים כי הקשר בין ריבית לנדל"ן מובהק מאוד, אך עדיין רבים נוטים לטעות ולייחס חשיבות ל"ריבית הנומינלית" ולא ל"ריבית הריאלית" שהיא המשפיעה האמתית על מחירי הנדל"ן. מהי "ריבית ריאלית"? אותה "ריבית נומינלית" בניכוי אינפלציה.

הקשר בין מחירי הדירות לריבית הריאלית ברור: כאשר היא נמוכה מדי אופציית חיסכון בנקאי נשללת והכסף מחפש לו נתיבים נוספים - בעיקר נדל"ן (בפרט, נוצר תמריץ פסיכולוגי לכך כאשר תשואת השכרת דירה עולה על שיעור ריבית המשכנתאות).  


אבל מדוע הקשר מובהק כל כך? כאמור אופציית ההפקדה הסולידית (בפק"ם למשל), מאד לא אטרקטיבית ומובילה לשחיקת ההון, לכן המשקיעים מחפשים נתיב השקעה פאסיבי אחר. נדל"ן ובורסה הם האפיקים הטבעיים, אך הממשלה מנתבת ע"י תמריצי מס את ההון כולו לנדל"ן, הביקוש אליו גדל בשל כך ומחירו מאמיר, דבר שרק הולך ומעצים את ההילה סביבו ולפיכך המשך מעבר ההון אליו וחוזר חלילה.

אך האם במציאת מקום נוח להניח את ההון מסתיים העניין? ממש לא. כאשר הריבית נמוכה, החזר ההלוואה קטן יחסית (במיוחד כאשר הוא קטן אפילו מתשואת השכרת הדירה) ולכן מאפשר מקור מצוין למינוף עבור הנדל"ן. במילים אחרות כאשר הריבית הריאלית נמוכה לא רק שההון לא מולווה לבנק (חיסכון), להפך, כסף דווקא מולווה מהבנק לצורך רכישות נדל"ן -  כלומר מדובר ב"אפקט מלקחיים".
הקשר בין אינפלציה לריבית
לבנק ישראל יש מגוון מטרות, בהן שמירה על יציבות המחירים, עידוד צמיחה, תעסוקה, ניהול יתרות מט"ח, ויסות שער החליפין ועוד. לצורך כך, בין השאר, יש בידיו נשק רב עוצמה – הריבית.
כאשר המשק סובל מהעדר צמיחה ומאבטלה הבנק המרכזי מוריד את הריבית. בצורה זו הוא מעודד השקעות מצד אחד (מאחר והחזר ההלוואות נהפך נח יותר) ומצד שני מעודד כסף פאסיבי שיושב בבנקים להפוך לאקטיבי יותר בין אם לצריכה ובין אם להשקעה (ובכך לעודד צמיחה). הורדת ריבית גורמת גם לעליית מחירים של מוצרים ונכסים בשוק (אינפלציה).
 

ואילו  כאשר האינפלציה מרימה ראש ושוחקת את ערך הכסף וכוח הקנייה, הבנק המרכזי מעלה את הריבית וכך מעודד חיסכון, מצנן את הצריכה - מחיר מוצרים ונכסים יורד וכוח הקנייה נשמר (דפלציה). במילים אחרות, הורדת ריבית מעודדת השקעות ועליית מחירים (אינפלציה) ואילו העלאת ריבית מעודדת חסכון וירידת מחירים (דפלציה).
מי מרוויח מהריבית נמוכה?
כל שקל שיש לנו בארנק, זה שקל שמישהו חייב. פלוס ריבית. את העובדה הפשוטה הזאת משום מה אף אחד מעולם לא טרח לספר לנו. מאז בוטל תקן הזהב ב- 1971 (ביטול הסכם ברטון-וודס), שבבסיסו עמד עיקרון תקן הזהב ולפיו כל הנפקה של כסף צמודה בצורה זו או אחרת להיצע הזהב הקיים, השיטה הכלכלית הנהוגה כיום היא בנקאות ברזרבה חלקית.

לשיטה יתרונות מסוימים, בעיקר עידוד צמיחה (חישבו על אדם שרוצה להקים עסק ואין לו כסף משלו). לצד היתרון הזה, לשיטה חיסרון בדמות ניפוח בועות, יצירת משברים כלכליים, גאות ושפל מדי כמה שנים.

בכל רגע נתון, סך כל ההתחייבויות לשלם גבוה מכמות הכסף שקיים במערכת. הדרך היחידה שבה אפשר (ברמה מערכתית) לשרת את כל ההתחייבויות הללו הוא ליצור עוד כסף. אבל כאמור הדרך היחידה ליצור כסף הינה על ידי הלוואות. כלומר על מנת שיהיה מספיק כסף כדי שכולם יוכלו לעמוד בכל ההתחייבויות שלהם, יש לדאוג שמספיק אנשים/חברות/גופים ייטלו על עצמם עוד הלוואות נושאות ריבית, מה שיעמיק את "בור" ההתחייבויות. לופ אינסופי שאי אפשר לצאת ממנו אף פעם, אלא על ידי שמיטת חובות ו/או משבר כלכלי כלשהו.

נשמת אפם של הבנקים בשיטה זו הן ההלוואות. לפיכך כאשר הריבית יורדת, יותר הלוואות נלקחות בשוק, נוצר כסף חדש יש מאין וכך רווחי הבנקים גדלים ובעצם, הבנקים ממנפים עצמם לדעת. הם ללא צל של ספק המרוויחים הגדולים. כאשר הריבית מאופסת ומחירי הנדל"ן בשיא קיים מצד אחד תמריץ לנטילת אשראי עסקי לבינוי ונדל"ן ומצד שני תמריץ לציבור ליטול עוד ועוד הלוואות ובפרט את הגדולות שבהן - המשכנתאות.

 

אבל מדוע הריבית ירדה מלכתחילה ומדוע היא אינה עולה מאז?
2008 כאמור הייתה שנת משבר "בועת הסאב פריים" שהפך במהרה למשבר בנקאי. מעורבות המוסדות הפיננסים בישראל במשבר הייתה זניחה והתבטאה בעיקר בהחזקת אג"חים בינלאומיים בעייתיים בידי מיעוט מהבנקים. אבל אז בחסות הבלבול והפאניקה באו הבנקים, ובעלי ההון והפעילו לחציהם על בנק ישראל (והנגיד דאז סטנלי פישר) להוריד הריבית (אגב פרופ' ירון זליכה החשב הכללי לשעבר, טוען זאת מפורשות) והשאר כמובן היסטוריה.
הריבית ירדה משיעור של 4.25% והמשיכה לרדת גם בתקופת קרנית פלוג עד שהתייצבה על 0.1% כל זאת בניסיון נואש להזרים דם חדש למשק דבר שלא קרה, כמו גם אינפלציה שלכאורה לא עלתה בניגוד לכל הגיון ושימשה תרוץ עבור בנק ישראל לא להעלות הריבית עד "שהאינפלציה תגיע ליעדה".
האמנם לא עלתה?! האינפלציה בישראל נמדדת ע"פ סל מוצרים הקרוי "מדד המחירים לצרכן" וראה זה פלא המוצר "דירה" אשר ההוצאה עליו היא הגדולה ביותר בכל משק בית אינה נכללת משום מה במדד (במקומה נכלל ה"מוצר" - "שכר דירה" בלבד) וזה בדיוק המוצר שערכו עלה ב-130% (!!) בשנות הבועה וזו האינפלציה האמתית שבנק ישראל הצליח להעלים – אינפלציית הנכסים המסתתרת בין הקירות. והנה הקשר האמיץ בין הריבית למחירי הדירות נגלה במלוא הדרו, אותו הון ש"נמלט" משחיקה בפיקדונות נותב במלאכת מחשבת לנדל"ן.
בכך בנק ישראל (כמשרתם של הבנקים) מוסיף חטא על פשע – הפשע שבהורדת הריבית מלכתחילה שלא לצורך והחטא בהשארתה על כנה. מיזם העברת ההון מציבור הזוגות הצעירים וחסרי הדיור באשר הם אל הבנקים ובעלי הנכסים הוכתר בהצלחה יתרה.
מה הלאה?
בנובמבר השנה תסיים קרנית פלוג את תפקידה כנגידת בנק ישראל. לא בכדי נוצר קושי למצוא בימים אלו מחליף. בנק ישראל נמצא בין הפטיש לסדן. מעבר לעובדה שפלוג לא השכילה להשאיר לבא אחריה ירושה ראויה יותר מאשר משרד נטול הנשק המרכזי בו – נשק הורדת ריבית.
היא הותירה אחריה מגדל קלפים רעוע אשר בבסיסו משולש אימים שכל צלע בו ערבה לרעותה. מצד אחד כאמור הבנקים מהצד השני הקבלנים צרכני האשראי מהבנקים,  שיכולתם לעמוד בהחזרים תלויה כמובן במחירי הנדל"ן הבועתיים להחריד (אגב "התאחדות בוני הארץ" פרסמה ממש השבוע סקירה שחושפת את רבבות הדירות הנערמות במלאי הקבלנים) ואילו מהצד השלישי הממשלה המנצחת על כל התהליך הבלתי יציב הזה שמא יתמוטט (שלא לדבר על המעורבות האישית הפעילה של חבריה בספסרות הנדל"ן). השילוש הלא ממש קדוש.
הדילמה של הנגיד הנכנס ברורה. מחד גיסא מעל הכל מתנשא הר החובות האדיר של ההלוואות שהתפתח כאן בתקופה הארוכה (מדי) בה הריבית מאופסת. אם תועלה הריבית יקרוס ההר הזה מותיר אחריו חורבן והרס למשק הישראלי.
ומאידך גיסא לאור המגמה העולמית של תום עידן הכסף הזול אותו מובילה ארה"ב - הותרת הריבית על כנה לאורך זמן, תגרור בריחת הון בהיקפים עצומים, נפילת המטבע המקומי התייקרות מוצרים מיובאים וסחרור אינפלציוני - חורבן והרס למשק הישראלי.
אכן בחירה לא פשוטה, עדיין הבחירה היא האם להעלות את הריבית עכשיו ולהתמודד עם המשבר. או לדחות מעט הקץ רק כדי להתמודד עם סיטואציה קשה הרבה יותר בעתיד.
סיטואציה קשה שבנק ישראל הביא על עצמנו אבל נדמה כי הפור כבר נפל. פער הריביות בין ישראל לארה"ב נמתח עד תום והחל מפעימת העלאת הריבית הראשונה כאן, כל פעימה בארה"ב תענה בפעימה מקומית ותזעזע את בועת האשראי והנדל"ן האדירה שנוצרה כאן. חבשו קסדות ותפסו מחסה, מגדל הקלפים אדיר הממדים אך השברירי להחריד, מתחיל לנוע.

הכותב הוא עופר מנדל, אקטיביסט חברתי וחבר בהתאחדות קוני הארץ
המאמר משקף את דעתו של הכותב, ולא בהכרח את השקפותיה של מערכת Bizportal

תגובות לכתבה(85):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 50.
  הכותב צודק בכל מילה הן בניצוח והן לגבי איכות הנגידה (ל"ת)
  עמי 25/09/2018 13:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 49.
  יש ביקוש מטורף לרצון לדירה . .. אם תשאל בן אדם מה הוא ה
  יש רצון לדירה 15/09/2018 06:38
  הגב לתגובה זו
  2 2
  יש ביקוש מטורף לרצון לדירה . .. אם תשאל בן אדם מה הוא היה מעדיף. לגור בשכירות או בדירה משלו. לכאורה :אתה תראה ש 99.99%,יגידו לך שהיו רוצים לגור בדירה משלהם
  סגור
 • אז למה המכירות בשפל של כמעט עשור?!
  גרגמל 15/09/2018 21:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש רצוי ויש מצוי. גם אני אוהב שווארמה יותר מפאלפל אבל מתי שמנה שווארמה עולה 100 שח ומנה פלאפל נהדרת עולה 7 שח אני קונה פלאפל. הגיון פשוט.
  סגור
 • 48.
  מעטפת ראשונה לת"א ,אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  יש אלטרנטיבה לת"א 14/09/2018 06:31
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מעטפת ראשונה לת"א ,אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  סגור
 • אז נתקעת עם דירה ב"מעטפת"? (ל"ת)
  סמי 14/09/2018 17:34
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • טען עוד
 • 47.
  אעדיף לקנות דירה במעטפת ראשונה לת"א ,מאשר לגור בתוך ת"א
  אעדיף 12/09/2018 21:55
  הגב לתגובה זו
  4 4
  אעדיף לקנות דירה במעטפת ראשונה לת"א ,מאשר לגור בתוך ת"א (בתוך עומס המשרדים בלב העיר). יש הרבה מצבים שבתוך ת"א משלמים לפחות מחיר כפול ,על אותם מספר חדרים, מאשר במעטפת ראשונה לת"א
  סגור
 • תגובה לחוצה שראיתי ממך במספר מקומות
  תומי 13/09/2018 09:03
  הגב לתגובה זו
  9 0
  מה הלחץ שאנשים יחזרו לקנות? תן לשוק להתרסק קודם, תהייה בן אדם..
  סגור
 • מעטפת ראשונה לת"א ,אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  יש אלטרנטיבה לת"א 14/09/2018 06:32
  הגב לתגובה זו
  3 5
  מעטפת ראשונה לת"א ,אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  סגור
 • מעטפת ראשונה לת"א , אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  יש אלטרנטיבה לת"א 13/09/2018 22:55
  הגב לתגובה זו
  3 4
  מעטפת ראשונה לת"א, אלטרנטיבה מצוינת לת"א
  סגור
 • 46.
  כך או כך שווה חורבן
  דוד אברהם כהן 11/09/2018 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אוי ואבוי למסקנה שהסקתי מקריאת הרתבה שזה אומר שישראל תנקוט בשיטות העבר וכדי להימנע מחורבן משק וכלכלה תתקוף את אירן ומי שישלם ויממן אלו החברות החדשות סעודיה ואיחוד האמירויות רק חבל שזה יעלה פלוס מינוס שני מיליון חיים
  סגור
 • 45.
  לא בטוח שביבי מעוניין להמשיך בתפקיד את הנזק שלו הוא ...
  קרקר 11/09/2018 12:47
  הגב לתגובה זו
  9 2
  הוצאת מחירי הנדל"ן מתוך המדד זאת הונאה בקנה מידה עולמי .הורדת ה-$ והריבית הייתה מכוונת כדי שהציבור יכנס בכוח לנדל"ן ..
  סגור
 • 44.
  אין לחץ ... מחירי נדל"ן ימשיכו לעלות (ל"ת)
  נתנאל 11/09/2018 10:56
  הגב לתגובה זו
  4 15
  סגור
 • כבר עכשיו הם כבר יורדים
  מני 11/09/2018 20:55
  הגב לתגובה זו
  9 2
  תתעורר מראש השנה 2017 ועד היום שכר ממוצע במשק עלה ב7.5% ואילו מייר דירה ממוצע ירדב1.6%. כלומר מספר המשכורת הממוצעות לדירה ירד ב9% בזמן. זה. כל הנתונים בלמ"ס
  סגור
 • 43.
  לדנות מטבע זר
  יצאק 11/09/2018 09:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  למי שיש ראש בבראש ולא חלל ריק ית מטבע זג עכשיו
  סגור
 • 42.
  כתבה מעניינת כל הכבוד (ל"ת)
  יאיר 10/09/2018 21:42
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 41.
  The Winter Is Coming..
  המאבטח 10/09/2018 09:23
  הגב לתגובה זו
  9 0
  כתבה מצויינת !
  סגור
 • 40.
  בוששששששששה נגידה כישלון בנק ישראל לזבל רק למשכורת ענק (ל"ת)
  קט 09/09/2018 17:26
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 39.
  ערפל השקרים יתפזר בקרוב
  יואל 09/09/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  11 0
  תכלה שנה ובועותיה, תבוא שנה ותיקוניה. התיקון הוא בלתי נמנע... השאלה היא כמה עמוק יהיה התיקון...
  סגור
 • 38.
  אז מה עושים?לתפוס מחסה ולשים קסדה?מה זה אומר?הסבר
  רק שאלה 08/09/2018 19:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  את עצמך - אני הבנתי שהבאת מטפורה ולא בדיוק שמים קסדה אבל מה בפועל? למכור את הדירות? למכור מניות? מה?
  סגור
 • 37.
  איזה גשם! איזה קור!
  אני 08/09/2018 15:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שנה שעברה לא היה ככה קר. היה.. אבל שכחת... וגם שכחת שמחירי הנדל"ן ירדו ב 30% בין 1996 ל 2004.. ואז לא היתה בועה..
  סגור
 • 36.
  אחרי קריאת הכתבה המצויינת הזאת נפל לי האסימון
  אזרח פשוט 07/09/2018 19:21
  הגב לתגובה זו
  34 1
  לדעתי, זה רק עניין של זמן (וכנראה זמן קצר) עד שיתחיל הבלגאן. הדבר הכי חכם שאני יכול לעשות כדי להגן על רכושי ועל רכוש משפחתי הוא להמיר חלק גדול מחסכונותי לדולרים.
  סגור
 • נראה שממחר השקל יירד כי כולם ירוצו לקנות יורו ודולר... (ל"ת)
  קבלן סיני 08/09/2018 17:36
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 35.
  הנגידה הכי גרוע שהייתה לנו מאז קום המדינה !! כחלון ???
  הצלף 07/09/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  20 1
  שר האוצר כחלון ישן ומנמנם ומכין תשתית לקריסה גדולה בשוק לשר האוצר הבא מלבד מחיר למשתכן הוא לא עשה כלום ושום דבר יש בממשלה הזאת רק 3 אנשים שעובדים שרת המשפטים שקד שר החינוך בנט וביבי נתניהו
  סגור
 • מה שעשתה-כסת"ח-העיקר שאין בעיות במשמרת שלה
  קבלן סיני 08/09/2018 17:40
  הגב לתגובה זו
  13 1
  כ"כ צפוי
  סגור
 • היא ממשיכת פישר בנושא הריבית ולא הזכרת אותו, ודבר שני
  אלי 07/09/2018 20:55
  הגב לתגובה זו
  9 1
  היא נגידת בנק ישראל ולא שר השיכון שגם עליו לא הוצאת מילה, בקיצור קשקשת טוקבק.
  סגור
 • הזכיר גם הזכיר
  מני 08/09/2018 14:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פישר מוזכר מפורשות במאמר ולכחלוח הוקדש מאמר שלם ע"י אותו כתוב לפני מספר שבועות
  סגור
 • 34.
  בנק ישראל נכשל ו...מכשיל כמו ..הבוס מר נתניהו
  כרמי 07/09/2018 14:30
  הגב לתגובה זו
  15 5
  מדד המחירים לצרכן לא מכיל את מחירי הדיור שעלו ב- 130% זה לא חלק מהחיים שלנו מחירי הדיור כי אנחנו גרים באוהל ...אז מה פתאם להכניס את זה ולמדד ומה שלא נמדד לא מנוהל הבנת ביבי ? מנהל כושל
  סגור
 • אבל הוא מכיל את מחירי השכירויות שעלו בצורה דומה (ל"ת)
  פז 10/09/2018 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • ממש לא עלו בצורה דומה
  נבו 10/09/2018 21:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מחירי השכירות עלו כמו דאר המוצרים בשוק. מחירי הדירות זינקו בטרוף
  סגור
 • סטנלי פ(p)ישר זכור לטוב
  י"ע 07/09/2018 20:56
  הגב לתגובה זו
  11 1
  הוא ידע שהורדות הריבית שלו יזניקו את מחירי הדירות ולפיכך את מדד המחירים.לכן מהר להוציא את הדירות מהמדד ובכך הוא עקר אותו כדי שלא יצטרך להתמודד עם עלית המדד. מי שהפסיד זה אנחנו שהמשכורות והגמלאות שלנו הפסיקו לעלות בזמן שמחירי הדירות נסקו.
  סגור
 • 33.
  בריבית נמוכה הוו צריכים עודד השקעה בשוק השכירות.
  בן אהרון 07/09/2018 13:33
  הגב לתגובה זו
  1 2
  במקום זה יבשו את שוק השכירות טוב טוב. ההון יצא לחול לבנות דם דירות להשכרה. וכאן שישלמו יותר שכירות.
  סגור
 • זה בדיוק הבעיה. עודף אשראי ומיסוי שמתועלים לספסרות (ל"ת)
  יורם 07/09/2018 19:02
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 32.
  ההה
  goorabcd@gmail.com 07/09/2018 12:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האינפלציה לא עלתה כי עיקו את מחירי הדירות ממדד האינפלציה אתם מבינים שכשהעגבניה עולה ב100 אחוז אז נשלם עוד 5 שקלים וזה משפיע על המדד אבל עלינו זה כמעט לא משפיע ...אבל העליה הגדולה ביותר במחירי הדיור מאז ומעולם בראץ אינה משוקללת במדד המחירים לצרכן ....כיום אנו צריכים לעבוד הרבה יותר שנים כדי לרכוש דירה עיוות שנוצר עי המצב והבנקים [החנקן של המדינה בחסות החוק והמדינה]חוגגים עלינו עם פערי ריביות ענקיים המדחנה מוכרת להם כסףבגרושים [המדינה זה אנו]והם מוכרים לנו את הכסף בפערי ריביות ענקיים
  סגור
 • 31.
  הכפילה של הפנסיונר כשלה בתפקידה -הפער בריבית זאת הבעיה
  החוק והצדק 07/09/2018 09:45
  הגב לתגובה זו
  8 1
  ראו את רווחי הנבקים מריבית - גדלו ב-10 אחוז בחצי שנה ועל חשבון מי על חשבון החלשים שמהם לוקחים ריבית נשך ! ומה קורה לחוסכים מקבלים ריבית זכות השואפת לאפס ובגגל מי בגל בנק ישראל והממשלה הגאונית הבנקים משלמים אפס לחוסכים וגובים ריבית נשך ! והכי גרוע שהמסכנים לא עומדים בהתחייבויות מלשינים לגופים הפרזטיים BDO ו- BDI ואז הם מוצאים לאותם בנקים ולאחרים חוות דעת שלילית ואז המסכנים חייבים לפנות לשוק האפור ששם הריבת עוד יותר גבוהה- 500,000 בתי אב הפכו למוקצים בגלל השיטה ומי מפקח עליה גברת כשלון וקולגה שלה חדוה בר. ומי הנהנה הראשי - ממשלת ישראל הגובה מס של 50% ממוסדות פיננסים - בנקים בקיצור אתה חושב שאתה אזרח וחלק מהמדינה !
  סגור
 • 30.
  אל דאגה, הרי ידוע לכל
  הנגיד הבא 06/09/2018 22:54
  הגב לתגובה זו
  22 1
  .. לכל "משקיע" שבישראל נדלן רק עולה והזכרון מעבר ל 10 שנים אחורה רק יורד... אנחנו מחוסנים, מי זאת בכלל ארהב שתקבע לנו משהו?! כל כך הרבה אנשים נכנסו לנדלן ב 10 השנים האחרונות בדיוק מהסיבות המפורטות במאמר בלי הבנה אמיתית ומלאה של הסיבות. מאמר חשוב ומבורך.
  סגור
 • היום עידן הסמארטפונים-לא זוכרים מה היה לפני שעה.על 10 ש
  קבלן סיני 08/09/2018 17:43
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שנים אנחנו מדברים ? הדבר הגרוע - שגם לפני המחשבים לאנשים היה זיכרון קצר אבל הדבר האופטימי - אנחנו - אופטימים.
  סגור
 • 29.
  אפשר לחשוב שקרנית פלוג כן מתאימה לתפקיד הנגידה
  אברשה 06/09/2018 21:26
  הגב לתגובה זו
  22 1
  זוהי הנגידה העלובה ביותר בתולדות בנק ישראל לא הבנה לא מעוף לא יוזמה ורק מדקלמת משפטים מספרי כלכלה שנה א שהיא לא מבינה ......
  סגור
 • 28.
  הדבר היחיד שיציל אותנו מחורבן כלכלי..
  שי 06/09/2018 20:37
  הגב לתגובה זו
  8 0
  זאת העובדה שבנק ישראל רכש מליארדי דולארים.
  סגור
 • חכהאנשים הבינו ,מחר יום א,אנשים יתחילו לקנות דולרים (ל"ת)
  קבלן סיני 08/09/2018 17:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 27.
  ריבית
  שלמה 06/09/2018 18:49
  הגב לתגובה זו
  3 2
  דברים נכונים מאוד, אבל אפשר העלאת הריבית במינונים נמוכים ומדודים,ולא מהיום,
  סגור
 • 26.
  אני מאוהבתתתת!!!!!!1111 (ל"ת)
  הדר כהן שמלצר 06/09/2018 17:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • Go get him girl
  Eduard phoney 06/09/2018 19:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Asaf josef Shai schneiderman
  סגור
 • 25.
  סוף סוף מישהו מספר את האמת
  צפוני 06/09/2018 17:06
  הגב לתגובה זו
  39 3
  שפו גדול ממני לך עופר, אני ממש לא כלכלן ולא מומחה גדול אבל כל הזמן שאלתי את עצמי איך יתכן שמחירי הדירות מרקיעים, והאינפלציה זניחה ולמה לעזזל מורידים רבית כאשר אין אינפלציה ואין אבטלה, בקיצור כתבה לצריך לעלות בכל העיתונים בכדי ללחוץ על הקברניטים להתחיל לתקן את העיוות וכרגיל האזרח הקטן משלם, על הטעויות של קברניטי הבנק ואוצר תודה לך וחג שמח
  סגור
 • 24.
  העיקר שהיא מחייכת
  משה 06/09/2018 16:25
  הגב לתגובה זו
  9 1
  המבינים יודעים את משמעות הכתבה והעניין הוא איך חושבים באוצר ובנק ישראל להתמודד עם זה וזה ממש מעניין ושווה ללמוד איך מרבעים את המעגל ולא יזיק להגדיל משמעותית את המט"ח בתיק
  סגור
 • 23.
  נגידה שמגדירה מחדש מה זה בינוניות. פקידה שהתגלגלה
  שלומי 06/09/2018 15:27
  הגב לתגובה זו
  36 1
  בלי שום חזון או יכולות.
  סגור
 • 22.
  כתבה מדוייקית להפליא
  שרון 06/09/2018 14:44
  הגב לתגובה זו
  32 2
  כותב יקר, הניתוח שלך כל כך מדוייק שזה מפחיד. אני חושב שאין אפשר להציג את המצב טוב יותר. כל המידע הזה מביא למסקנה שהגיע הזמן להתארגן על דולרים.
  סגור
 • 21.
  אקטיביסט יקר
  נדב 06/09/2018 14:28
  הגב לתגובה זו
  6 3
  האם ייתכן מאמר/ניתוח/הבעת דיעה ללא המילים: אסון, התמוטטות, אימים, מגדל קלפים, צונאמי, התרסקות, חורבן, הרס וכו' וכו' ???? החיים מעט יותר מורכבים וממילא רוב נבואות החורבן שוות לעיתון של אתמול.
  סגור
 • מעניין איך אתה קורא למשבר היווני? "התמתנות"
  יוסי 06/09/2018 15:41
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אם זה כ"כ מעלה לך את הלחץ דם ביטויים כאלה כדאי לך פשוט לעבור על דו"חות אפס מילים. רק מספרים.
  סגור
 • 20.
  כתבה מעולה!
  איתי 06/09/2018 14:17
  הגב לתגובה זו
  17 2
  כל הכבוד עופר על כתבה מעמיקה ונכונה. נגעת בדיוק במקומות הנכונים (והרגישים) ;)
  סגור
 • 19.
  מכל זוית שנסתכל ונבחן את המצב, צפוי לנו משבר פיננסי קשה (ל"ת)
  כלכלן 06/09/2018 14:10
  הגב לתגובה זו
  19 4
  סגור
 • 18.
  טעות
  פיני 06/09/2018 13:56
  הגב לתגובה זו
  5 11
  הכותב לא מבין או שמטעה בכוונה אדוני המכובד העלאת הריבית היא שתשפיע על שערי החליפין ותדרדר את היצוא . לך תלמד כלכלה.
  סגור
 • לא הבנתי איך הגעת למסקנה הזאת
  גד 06/09/2018 18:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הוא לא כתב מילה על יצוא
  סגור
 • לקחת כדורים היום מאיפה הבאת את זה?
  דנה 06/09/2018 15:55
  הגב לתגובה זו
  6 0
  לא כתוב בטקסט מה שאמרת
  סגור
 • 17.
  גם אני חבר בהתאחדות קוני הארץ (ל"ת)
  יגאל גולדברגר 06/09/2018 13:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 16.
  ????
  מה עם הר ?????? 06/09/2018 13:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני רק שאלה מה עם הררר ה??????????שיש לבנק
  סגור
 • 15.
  הבת שלי בת 4
  יניב 06/09/2018 13:30
  הגב לתגובה זו
  16 3
  הבת שלי בת 4 היתה מגיעה לתוצאות דומות לזה של הנדידה קרנית. כל שהייתה צריכה לעשות זה להמשיך לשחק בגן עם הילדים ולא לשנות ולא לגעת בכלום. איפה התעופה איפה המנהיגות? על מה קיבלה שכר?
  סגור
 • 14.
  כמה נכון, הכיוון ירידה (ל"ת)
  nav 06/09/2018 13:11
  הגב לתגובה זו
  14 3
  סגור
 • 13.
  תם עידן הגזל.
  בני 06/09/2018 12:53
  הגב לתגובה זו
  20 3
  עופר כמה שאתה צודק!! אי אפשר לווסת לעד בסוף זה מתפוצץ בפנים ,למרות שקרנית לא רוצה שיאריכו לה את הכהונה ,הגחל יגיע אליה בגדול!!
  סגור
 • 12.
  ריבית שלילית נועדה להעשיר
  עמך 06/09/2018 12:47
  הגב לתגובה זו
  23 2
  את העשירים ביותר. הכל נועד לנפח את הבועה ולאחר מכן לגרום למשבר נוסח יוון שבו העשירים ביותר יקנו בפרוטות נכסים שיהיו שווים מיליארדים. הבדיחה הזאת תהיה על חשבוננו.
  סגור
 • 11.
  מי שימכור קסדות יעשה $$$
  הכל נכון 06/09/2018 12:43
  הגב לתגובה זו
  13 0
  ניתוח מדוייק ביותר. רק עניין של זמן
  סגור
 • 10.
  קשקוש-כתבה לא מדוייקת
  עמי 06/09/2018 12:40
  הגב לתגובה זו
  9 25
  ריבית נמוכה מחלישה את השקל,מחזקת את הדולר .ועוזרת לייצוא, בניגוד לנאמר בכתבה. מר הנדל לפחות תסביר את עצמך-למה אתה מתכוון.תודה
  סגור
 • מה ?
  נתנאל 06/09/2018 15:43
  הגב לתגובה זו
  5 1
  איפה ראית את זה? סתם להאשים את הכתב ?!
  סגור
 • ואיפה כל זה נכתב בכתבה יא הוזה? (ל"ת)
  אחד 06/09/2018 15:18
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • נכתב גם נכתב
  בזיל 07/09/2018 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא שינה את הפסקה הלפני אחרונה!
  סגור
 • אז עכשיו זה בסדר? (ל"ת)
  תומר 07/09/2018 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא קישקוש אבל שקל חלש ויצואנים מיללים. זה לא סביר
  בזיל 06/09/2018 14:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בדיוק מה שחשבתי. לא מצליח להבין איך פער ריביות עובד לרעת הייצוא. אכן ריבית נמוכה פה וריבית גבוהה בארה״ב תיצור היצע לשקל וביקוש לדולר. שקל חלש, עלויות נמוכות והכנסות גבוהות ליצרנים המקומיים אז למה זה רע להם?
  סגור
 • תוך חודש הדולר ירד ב3.5 אחוז.והיא לא עשתה כלום
  זלי 06/09/2018 13:43
  הגב לתגובה זו
  6 1
  זה לא רק ענין של ריבית הבנקים בארופה עושים קופה על השקל על חשבון היצואנים
  סגור
 • הסבר כיצד- הבנקים בארופה עושים קופה על חשבון היצואנים
  אודי 06/09/2018 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זלי, הבר ופרט בבקה כיצד הבנקים בארופה עושים קופה על השקל על חשבון היצואנים. מה הם עושים בדיוק וכיצד הם מרוויחים ?
  סגור
 • הסבר מבוסס על עובדות שפורסמו
  זלי 06/09/2018 16:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש בנקים בארופה שקונים שקלים והשקל מתחזק מכך ולאחר תקופה שמורידים את הדולר בכמה אחוזים הם מוכרים את השקלים ומרוחים שתי אחוז על כמה מאות מיליוני ארו או דולר .הבנת? זה דבר ידוע ופורסם בעבר
  סגור
 • מה היא עשתה נגד הספקולנטים שמעלים את השקל?כלום!!!!!!!!! (ל"ת)
  שלמה 06/09/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • ל"ת - הסבר איך הספקולנטים מעלים את ערך השקל !!!
  אודי 06/09/2018 15:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איך הם מעלים את ערך השקל ? מה הם עושים בדיוק ? איזה סיכונים הם לוקחים על עצמם ?
  סגור
 • 9.
  אם הריבית תעלה לא תצליחו לקנות דירות ואז המחירים יעלו!
  גורו לקורסים בנדלן 06/09/2018 12:30
  הגב לתגובה זו
  3 30
  אסור לבנק ישראל להיכנע לאינפלציה! אסור להיכנע ללחצים מהעולם! יש להשאיר את הריבית אפסית לנצח!
  סגור
 • מסקנה הפוכה למציאות
  גג 06/09/2018 15:26
  הגב לתגובה זו
  13 1
  כבר עכשיו לא מצליחים לקנות ,? אז שיצרני הדירות יחליפו מקצוע ,אולי מגדלי תותים רקדני בטן .... אם ראיתם מה עשה ריבית 0 ל20 שנה ביפן , ומחירים בעננים של דיור ,היו מגיעים לכיתה א 3 תלמידים ,הממשלה פתחה משרדי שידוך כי הם קלטו שהם גרמו לפגיעה קשה בכלכלה ירידה בילודה ואוכלוסיה מזדקנת שאין צעירים שישלמו על הפנטזיות ,והגירה גדולה החוצה של צעירים ,זה התחיל כבר אצלינו בגלל קבלנים יזמים חזיריים בסרט.
  סגור
 • הבאת פה משפט של נעל
  "גורו עאלק" 06/09/2018 14:40
  הגב לתגובה זו
  17 1
  ממתי מוצר שלא קונים אותו המחיר שלו עולה? אה גורו? אתה מנסה להמציא פה חארטה חדשה? לא ניתן להשאיר ריבית אפסית לנצח לדאבונך, בתור גורו הייתי מצפה ממך לדעת את זה!
  סגור
 • שאין קונים המחיר יורד ולא עולה. (ל"ת)
  חיים 06/09/2018 13:54
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 8.
  הנזק שקרנית עשתה יהיה לעשור קדימה...
  אורי 06/09/2018 12:28
  הגב לתגובה זו
  29 0
  הולך להיות פה עשור אבוד (2020-2030) והכול "בזכות" הגברת המאד מאד יקרה ( לכלל הציבור ) הזאת . המיתון שיהיה פה - ימשך עשור ויהיו לו השלכות חברתיות , כלכליות , דמוגרפיות ( בגלל הגירה של משכילים) וכולי ......
  סגור
 • 7.
  מה פתאום, אצלנו זה אחרת. (ל"ת)
  קבלן 06/09/2018 12:26
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 6.
  לפיד בחר נגידה הכי לא מתאימה.
  שלמה 06/09/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  12 1
  אולי יבוא נגיד שישקם את ההריסות
  סגור
 • 5.
  מאמר אדיר (ל"ת)
  אני 06/09/2018 12:18
  הגב לתגובה זו
  27 1
  סגור
 • 4.
  ניתוח מדויק! (ל"ת)
  אדם 06/09/2018 12:13
  הגב לתגובה זו
  31 1
  סגור
 • 3.
  אני קורא ביזפורטל בשביל הכתבות של עופר מנדל. הכתב הכי
  נתי 06/09/2018 12:10
  הגב לתגובה זו
  43 1
  מעמיק שיש לכם. כל הכבוד ביזפורטל.
  סגור
 • 2.
  כתבה מעולה - האמת נחשפת!!
  שוקה 06/09/2018 12:09
  הגב לתגובה זו
  33 2
  תודה עופר!
  סגור
 • 1.
  אתה כל כך צודק !
  דן 06/09/2018 12:02
  הגב לתגובה זו
  32 1
  האם יש לך רעיון כיצד לשמור על חסכונות בתקופת הזעזועים הצפויה ?
  סגור
 • זהב מתחת לבלטות (ל"ת)
  היגיון 06/09/2018 12:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תן לי את הכסף אני יודע מה לעשות בו... (ל"ת)
  מיידוף 06/09/2018 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות