פינת החלומות של תיק ההשקעות

מהי פינת החלומות של תיק ההשקעות? ומהי שיטת ההשקעות הנכונה לניהול ההשקעה? וגם מדוע חזרה מניית קומפיוג'ן לפינת החלומות 15 שנים לאחר שנכנסה לראשונה?
|
(81)

"השוק חוזר לרמות השיא", אמר השבוע פרשן ב-CNNFN, "אבל נמתין לראות את תוצאות הבנקים הגדולים שצפויות להראות ירידה ראשונה ברווחיות מאז הרבעון השלישי של 2016". האיש טוען שזה בגלל נפילת הריבית בעיקר והפעולות שעושה הפד'. מפליא עד כמה מגיעה בורותו של פרשן ועד כמה המשקיעים, בצדק, מתעלמים מהפרשנים.

הפעילות שעושה הפד' לא השתנתה מאז 1913 ואינה מצביעה על שום דבר שקשור ברווחיות הבנקים והשינויים בריבית? השפעתה על הבנקים עקיפה ואינה שונה מהשפעתה על חברות תעשייה וטכנולוגיה. הבנקים נפגעים מהריבית הנמוכה? איך? היא הרי יורדת ברציפות מאז הודיע הנשיא רונאלד ריגן על החזרת ארה"ב למסלול הכלכלה החופשית בקיץ 1981 ובגלל ההתקדמות הטכנולוגית.

שתי בעיות יש לפרשני התקשורת בנושא שוק ההון. הראשונה שמעטים מידי ביניהם עבדו אי פעם בתעשייה שאת החברות שבונות אותה הם מפרשנים והשנייה שהם לא מסתכלים מהחלון לראות את מה שבאמת קורה בחוץ (לא אנחנו "אחראים" למשפט הזה אבל מסכימים אתו).

לאוורר את "פינת החלומות" בתיק ההשקעות
המונח הזה מתייחס לחלק קטן מתוך תיק ההשקעות שמוקדש למניות של חברות חלום צעירות, בין 5 ל-10 חברות שההשקעה בהן מגיעה למקסימום של 10% מערך התיק. מדובר בחברות שנמצאות בשלב התחלתי של חייהן העסקיים, שפיתחו מוצר או תהליך בעלי פוטנציאל מסחרי תיאורטי גדול ושהונפקו על בסיס החלום העסקי והפוטנציאל שמיוצג.

הרוב הגדול של החברות הללו הן טכנולוגיות שמנסות לפתח מוצר או תהליך חדשניים מתוך האמונה שישנו (טכנולוגיות משבשות וכדומה) או שיתרמו לשינוי מצב קיים בתחום העיסוק שלהן. הסטטיסטיקה מראה שסיכויי ההצלחה של חברות חלום אלו ליישם חלומותיהן נמוכים ביותר ורובן אינן שורדות כלל, אבל בארה"ב לא נתקלנו בשום תיק השקעות, מכזה של משקיע פרטי קטן ועד לקרנות השקעה ענקיות שאין בהם פינת חלומות.

מדוע, אם סיכויי ההצלחה כה נמוכים, להשקיע בפינת חלומות?
כי התשואה במקרה של "הצלחה" של אפילו אחת מההשקעות האלו לא רק שתפצה על כישלונן של כל האחרות אלא תוסיף משמעותית לתשואת תיק ההשקעות כולו. חוקרים של מנהגי השקעה אמריקאים טוענים שלצד החלום והפוטנציאל שמפתים את המשקיע לסכן כספו בהשקעות כאלו, יש למשקיע האמריקאי אופי ספקולטיבי, מה שבפועל עושה את ארה"ב למדינה המובילה בעולם בהשקעות סיכון מכול סוג (וגם כאן אגב מסכנים הסינים מעמד זה).

מעולם לא שמענו משקיע אמריקאי שבעת הדיון על הרכב תיק השקעותיו מתנגד ל"פינת חלומות", ברוב המקרים הוא שמציע זאת ליועץ. לבסוף, גודל פינת החלומות בתיק צריך להיות מתואם לאופי בעל התיק ובמיוחד ליכולותיו לעמוד בהפסדים.

הכנסנו את נושא "פינת החלומות" בטור זה מאז שהתחלנו לפרסם אותו, לפני למעלה מ-30 שנה. אנחנו העדפנו לכנות את הפינה כ"כספת" שלשם מכניסים את מניות החלום שנבחרו, סוגרים את דלת הכספת ופותחים אותה פעם-פעמיים בשנה לבדיקות מצב.

המשקיע בחלומות חייב לקחת בחשבון שה-TTM לחברות כאלו עלול לקחת שנים מחד ומאידך יכול להיות שהטכנולוגיה שעליה נבנה החלום בגללו השקיע התיישנה ויצאה מהתחרות.

שיטת ההשקעות "הנכונה" לניהול פינת החלומות, לדעתנו, בתיק ההשקעות 
לפני הכול חייב המשקיע לבדוק עצמו אם הוא מתאים להשקעה בחלום. משקיע שאינו יודע/מוכן לספוג הפסדים אסור לו להשקיע בחברות כאלו כי ברוב המקרים יפסיד את ההשקעה כולה ועלול לחטוף התקף לב ולצאת בהתקפה על כל העולם.

ההשקעה צריכה להיות מוגבלת למקסימום של 10% משווי התיק ולהכניס לפינה מקסימום של 6-7 חברות. לפני ביצוע ההשקעה חייב המשקיע לבדוק היטב את החלומות שנכנסים לפינה. כלומר, להבין במדויק לאן שואפת החברה להגיע, ללמוד את המוצרים או התהליכים, לנסות ולאתר התחרות, ללמוד היטב את התחום וסיכויי צמיחתו בעתיד ובתוך זה לנסות ולהבין כיצד בדיוק החברה משתלבת בסקטור. לבסוף, אסור להשקיע בחלום מבלי ללמוד על ההנהלה. כל הדברים הנ"ל חשופים ברשת.

כל חברה ציבורית בארה"ב, כל הזרות (סיניות, ישראליות, הודיות וכו') מחויבות בדו"ח שנתי מפורט, ה-20F לזרות או ה-10K לאמריקאיות, מסמכים שמפשיטים החברה מכף רגל ועד ראש. דוחות רבעוניים מפורטים, דו"חות פרוקסי ועוד ומשקיע שמחליט לרכוש חלום על בסיס "נתנו לי טיפ" הפסיד כספו מראש.

יש צורך לעקוב אחרי שני פרמטרים
משהחלטתם להכניס המניה לפינה אתם צריכים לעקוב אחרי 1. מצב ה-TTM, ההתקדמות לכיוון השוק ו-2. תזרים המזומנים שמחייב בדיקה רבעונית. במהלך הזמן המניה עשויה/עלולה לעלות חזק או לרדת חזק. המדיניות שלנו היא שאם המניה מכפילה עצמה פלוס אנחנו מוכרים חצי מהאחזקה ועם השאר נשארים "עד הסוף". אם המניה יורדת חזק בודקים הסיבה ואם זו אינה נוגעת להתקדמות המוצר או לתזרים המזומנים אפשר להוסיף קצת לאחזקה כל עוד "חוק ה-10% מקסימום" נשמר.

ב-1995 הכנסנו לפינה שלנו את אם-סיסטמס (סימול:FLSH), שהונפקה בנאסד"ק 3 שנים קודם. למה נכנסנו לאותו חלום? כי אנליסט אמריקאי שהכרנו והערכנו כתב אז מחקר על תחום השבבים, הפוטנציאל שלו ובין השאר הקדיש פינה לתעשיית המוליכים למחצה בישראל, מטאור סמיקונדוקטורים ועד לצורן ובדרך "התעכב" ארוכות על FLSH.

מנהל השקעות באחד מבתי ההשקעה הגדולים בניו יורק אסף שתי מניות ישראליות
מאותו אנליסט עברנו למנהל השקעות באחד מבתי ההשקעה הגדולים בניו יורק שסיפר לנו על שתי מניות ישראליות שהוא אוסף, אורבוטק ואם-סיסטמס והסביר מדוע, "המוליכים למחצה", אמר אז, "הם לב מהפכת הטכנולוגיה/IT, הם המנוע. אנחנו בונים תיק מוליכים למחצה שמתבסס על החברות המוליכות מטאיוואן סמי קונדוקטורים ועד קוואלקום. התיק גם כולל חברות שלדעתנו עשויות לפרוץ מחסומים במסלולי ההתקדמות, כאלו שמייצגות טכנולוגיות משבשות ובישראל יש רבות כאלו. מדוע בחרנו באורבוטק ובאם-סיסטמס? הראשונה בגלל יכולות הבדיקה שלה והשנייה בשל פוטנציאל האחסון דאטא. הבדיקה והאחסון הם שני תחומים חשובים ביותר להתקדמות התעשייה".

לבסוף נפגשנו עם ההנהלה ואז השתכנענו, את FLSH הכנסנו לפינה ואת ORBK לתיק. בבועת 2000 זינקה FLSH למחיר שבעצם יצר מצב מכירה שאי אפשר היה לסרב לו ומכרנו למעלה ממחצית מניות FLSH ואת המחצית השנייה מכרנו ערב המכירה לסאן דיסק בפי 24 ממחיר הקניה.

רואים למה מסוגלת הצלחה בפינת חלומות? אבל נא להירגע, ממש ליד FLSH, בפינת החלומות דאז, שכבה מניית ישראלית אחרת, של חברת סייפון (סימול:SFUN) של בועז איתן בוגר אם-סיסטמם, איש מדהים.

SFUN הוכנסה לפינה בדיוק מאותן הסיבות שהוכנסה FLSH ואפילו עוד כמה. SFUN, שעלתה פי 5 ממחיר ההנפקה לשיא (לא מכרנו אז כלום כי היינו בטוחים שסייפון תהיה "הטבע של השבבים" ואו אז החברה החלה להתדרדר בתחרות וב-2007 כמעט ונמחקה.

החברה נמכרה לבסוף לאמריקאים במחצית ממחיר ההנפקה שהיה רבע ממחיר הכניסה שלנו וזו למעשה הסיבה שמאז אנחנו מקפידים על מכירה של מחצית הכמות אם המנייה מכפילה עצמה ויותר בדרכה ל"הצלחה" או ל"כשלון". היו לנו כמה הצלחות מרשימות כמו ההצלחה הגדולה ביותר שלנו Intuitive Surgical- ISRG, שסגרנו בכספת בתחילת המאה ב-2.5 דולר ומכרנו חצי ב-70 בקיץ 2017 והיתרה ב-550 בקיץ 2018 כי המחיר נראה לנו מטורף וקיווינו לחזור ב-300-350 אבל זה לא קרה.

הייתה TSEM שנכנסה לפינה ב-2001 ב-2 דולרים, סיליקום שהוכנסה בסוף המאה שעברה ב-1.5 דולר וסיווה (שהועברה לפני כשנה מפינת החלומות לתיק עצמו) והיו הרבה יותר כישלונות (כמו TVG, NEUROLOGIX ועוד). יש לנו בפינה מניות של חברות ששוכבות שנים כמו CVM, ALLT ואפילו RADA שמראה סימני פריצה אבל עדיין לא שם ולכן נשארת עדיין ב"כספת".

קומפיוג'ן כדוגמה
בסוף 2017 הכנסנו את CGEN ל"פינה" וזאת כ-15 שנים לאחר שהוכנסה לפינה, במחיר של 10 דולרים ב-2000 ונמכרה ב-3 דולר שנתיים לאחר מכן כיוון שלאחר שצללנו ל-20F ושאלנו אנשים שמבינים בנושא, הבנו שהיכולת לפענח ביג דאטא כמעט ולא הייתה קיימת, מה שהפחית את סיכויי ההצלחה של החברה בגדול וחששנו שהחברה לא תעמוד בעומס הכספי.

בקיץ 2017 קראנו מחקר שעשו האנליסטים של אופנהיימר על החברה. קראנו המחקר על מנת להבין מה בעצם מצאו חברות כמו באייאר, בית החולים הר סיני בניו יורק או ג'ון הופקינס בחברה הישנונית הזו? צללנו שוב ל-20F והבנו שקומפיוג'ן 2017 אינה אותה חברה שאת מניותיה רכשנו בתחילת המאה ומה שחשוב יותר שהטכנולוגיה של 2017 מאפשרת טיפול בדאטא שלא הייתה אפשרית ב-2002.

הפעם מדובר בחלומות ממוקדים שמתחילים להראות כברי השגה בגלל יכולות הטיפול בביג דאטא. החברה מתמקדת כיום בתחום האבחון והמניעה של מחלות סרטניות או גילוי ופיתוח של תרופות שיגרמו למערכת החיסון בגוף להילחם ולמגר את התפשטות תאי הסרטן. עולם הרפואה הולך, מאז 2008, לכיוון האבחנה והחיסון, במיוחד במחלות ללא מרפא כמו הסרטן.

החברה פתחה למעשה תשתיות/פלטפורמות של יכולות ייחודיות שאפשר ליישמן באופן כללי. אלו פלטפורמות שמקדמות תוכניות של פיתוח מערכות חיסון נגד סרטן ושעוזרות לרתום את המערכת החיסונית למיגור המחלה.

המודל העסקי של קומפיוג'ן
המודל העסקי של החברה הוא חיבור עם חברות ומוסדות רפואה שבעזרת הפלטפורמות של קומפיוג'ן יוכלו להתקדם בפתוח תרופות אנטי סרטניות טוב יותר. ההתמקדות בתחום מחלות הסרטן חשובה לדעתנו לחברה כי התחרות כאן מתבססת על ידע ושיתופי פעולה וקומפיוג'ן 2019 בהחלט מחוברת היטב והידע שהצטבר עצום.

החברה מתקדמת בעיקר באמצעות שתי תוכניות בשלב הקליני. במסלול אחד היא מפתחת את ה-COM701, נוגדן שמטרתו מניעת חלבונים סוררים שגורמים להתפתחות סרטנית, שאותו מפתחת החברה במעבדותיה ובשיתוף עם ענקיות הפרמקולוגיה בריסטול מאייר סקוויב ואסטרא זנקא. המסלול השני הוא ה-BAY 1905254, נוגדן לטיפול בסרטן רקמות שהיא מפתחת ביחד עם באייאר הגרמנית.

שתי הבעיות הגדולות שניצבות בפני החברה הן התחרות והזמן לאישורי התרופות. מה שמנסה קומפיוג'ן לבצע, מנסות חברות רבות וכאן יש לחברה הישראלית, אולי, יתרון יחסי גם ביכולות הפיתוח וגם בקשר עם ענקיות התרופות.

הזמן לאישור היא הבעיה הגדולה יותר. ממה שאנחנו מעריכים ההגעה לאישור FDA תיקח לפחות 3-4 שנים מה ש"מבטיח" למשקיע גיוסים עתידיים שיפגעו בבעלי מניות קיימים (למרות שניהול הכספים בחברה מצוין אבל המילה "גיוס" תמיד פוגעת במניה).

האנליסטים מעניקים אפסייד של עד 120%
שני אנליסטים בלבד מכסים החברה, אופנהיימר ו-ZACK, שניהם בהמלצת קניה עם מחיר יעד של 9 ו-8.5 דולרים בהתאמה (מניית קומפיוגן (US) +3.96% קומפיוגן (US) 5.78 +3.96% קומפיוגן (US) סגירה:0 פתיחה:5.62 גבוה:5.8 נמוך:5.52 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: נסחרת כעת תמורת 4.05 דולר) כאשר ZACK עדכנה המחקר בשבוע שעבר.

"הצלחה" של קומפיוג'ן לקבל אישור אחד, לבטח שניים, זה סיפור אדיר למשקיע. תשואת המניה במקרה כזה, תזכיר התשואה מאם סיסטם ועוד קצת. הסיכוי להצלחה כזו כרגע? לדעתנו, 50% במקרה האופטימי. מדוע היא בפינה? כי, לדעתנו, הסיכוי שתמשיך להתקדם במעלה הניסויים הקליניים בשני הנוגדנים הולך וגדל ומחיר המניה יעלה בהתאם (בחברה מסוג זה לא הרווחיות העכשווית קובעת כמו הציפיות לאישור התרופות) ויאפשר למשקיע למכור מחצית מאחזקותיו בדרך, להקטין הסיכון ואו אז להמתין בסבלנות.


** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(81):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 30.
  "בורותו של פרשן CNN"??? ויש לי עוד מאות דוגמיות.... (ל"ת)
  . 23/10/2019 19:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • זו העלבה? זו קביעת עובדה
  שלמה גרינברג 24/10/2019 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר פרשן טוען שרווחיות הבנקים תפגע בגלל בגלל נפילת הריבית בעיקר והפעולות שעושה הפד זו בורות ואני עדיין ממתין לדוגמית רצינית
  סגור
 • ואני זוכר את כל כתבותיך ואף דברים שאמרת..אתה לא בוחל___
  למר שלמה 24/10/2019 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  באי נתינת כבוד(כתבתי בעדינות)לאלו שמולך והם יכולים לצורך העניין להיות פשוטי העם ולא חכמים במיוחד ומצד שני לשמנא דסלטא מהטובים ביותר בפוליטיקה ובאקדמיה ועוד ועוד..אני מאמין שאין פעם ניפגש ב50 שנים שנותרו לך ואוכל להסביר לך מספר דברים שמעולם אף אחד לא הסביר או אפילו לא ניסה להסביר לך..
  סגור
 • 29.
  תודה רבה שלמה..
  אלי 22/10/2019 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לשעתך לבונוס ביוגרופ יש מקום בפינצ החלומות?
  סגור
 • אחרי עשרות "חיזוקים" עדיין אתה מדבר על 1 אחוז הכול התיק
  חלומות 22/10/2019 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה זה כבר משנה - 1 אחוז זה כלום ושום דבר גם אם תפסיד את כול ההשקעה (אתה צריך להתחיל ב 0.1 אחוז כך שתהיה לכה אפשרות לתת 9 חיזוקים עד הגעה ל 1 אחוז (הבנקים מודים לכה על העמלות)
  סגור
 • טען עוד
 • איני מכיר היטב את החברה אבל
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  את המנכ"ל זרצקי אני מכיר ואם מלקולם הונליין נתן שמו כיועץ אז זו חברה לגיטימית לפינת החלומות
  סגור
 • 28.
  מדוע יש כאן זלזול מתמיד על כותבים ובעלי טורים אחרים? (ל"ת)
  . 20/10/2019 15:19
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • וגם שימוש בשפה לא טובה כמו יקבלו התקפת לב ועוד רבות!!!! (ל"ת)
  . 22/10/2019 18:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דוגמית בבקשה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  אשמח לחוות דעת נוספת על צ'ק קאפ.
  יואל 20/10/2019 10:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בעבר כתבת כאן על החברה ומאז המניה שלה התרסקה בחצי, אשמח אם תכתוב עכשיו עוד כמה מילים על החברה, האם היא מתקדמת בכיוון ובקצב הנכון? האם מצב המזומנים שלה בסדר? וכו'וכו'. תודה מראש.
  סגור
 • הזכרתי החברה בקשר לגלולת צילום שלה
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כול השאלות ששאלת כדאי שתצלול לדוחות שהרי אין לי דרך לקבוע אם החברה מתקדמת בקצב הנכון וכו וכו וכו. מזומן? ללא ספק יצטרכו מימון אלא אם יתחילו למכור ולא נראה לי שזה קרוב. לשווי החברה אין משמעות
  סגור
 • כשהשווי 15 מיליון דולר - העתיד עגום
  chek 21/10/2019 19:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הרי בפברואר השנה המניה קרסה ביום אחד 27 אחוז כשהם גייסו 7.5 מיליון דולר - והיום השווי 15 מיליון דולר. עבור משקיע לדעתי גם בתסריט של הצלחה הוא רק יראה דילולים מטורפים. תראה את בריינסווי עם הוצאות אסטרונומיות על שיווק ואי יכולת להגיע לרווח - וזה אחרי שהתקבל אישור fda לפני הרבה שנים. Check-Cap Ltd. Announces Closing of $7.5 Million Registered Direct Offering PR Newswire PR NewswireFebruary 7, 2019
  סגור
 • תודה על התגובה אבל אשמח גם ששלמה יתייחס (ל"ת)
  יואל 22/10/2019 05:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 26.
  אם כבר מדברים על חלומות .מה דעתך על אלקטריאון הישראלית
  שחר 20/10/2019 09:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם הטכנולוגיה הזאת מחזיקה מים ?
  סגור
 • לא מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  ראדא
  נחום 20/10/2019 03:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה מה שלומך כמו תמיד תענוג לקרוא את כתבות ל למה אתה מתכוון שראדא עוד לא שם גידול של חמישים אחוז השנה במכירות וצפי לגידול דומה שנה הבאה לא מספיק לנו?...
  סגור
 • 24.
  קרן המטבע הבינלאומית טוענת שהבורסה בארה"ב מנופחת..?
  יוסי 20/10/2019 00:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לשמוע את ההערכה שלך להצהרה הזאת
  סגור
 • מי אני שאתווכח עם הקרן? אבל
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם תוכל להראות לי מתי צדקה, אשמח לקרוא. מלבד זאת הם די צודקים מרגע
  סגור
 • דוגמית ויש רבות ..עשרות ומאות במשך השנים (ל"ת)
  להלן 22/10/2019 18:33
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 23.
  רק השקעה לטווח ארוך.......
  שושקו 19/10/2019 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ...הכל שטויות מטובל במיץ עגבניות חמצוץ..!! אל תלכו על הפרשנות המייגעת הנ"ל ותזהרו מעצות אחיתופל...!!
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יש בשבילך קורס חינמי בהבנת הנקרא
  בילי 22/10/2019 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והמציאות. שושקו לך תעש את הקורס לפני שאתה מגיב
  סגור
 • שושקו שוש. אל תקשקש אתה חובבן
  קני 22/10/2019 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מטיף כבר שנים את מה שאתה אמרת. השקעות זה לטווח ארוך.פשוט אתה שנים כבר לא מבין את הכתוב
  סגור
 • טווח ארוך ממש אינו מירשם קסמים..ולדוגמא:
  לשלמה ומועצת החכמים 22/10/2019 18:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שקנה בימים אלו את הדברים המשובחים ביותר..הרי הנכדים של הנינים שלו לא יגיעו חזרה אפילו למחצית הדרך לשערי הקנייה של היום וכנראה גם לא עוד 200 שנים ואולי בכלל לא. צאו מהאטימות ומחשבות השווא וחלומותיכם ...
  סגור
 • 22.
  אם אין לכם מידע ייחודי על מניית חלום אז למעשה אתם
  אלי אחר 19/10/2019 15:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מהמרים, והבורסות בכללי מענישות מהמרים.
  סגור
 • 21.
  צריך להיות ההפך..כי נותר להם יותר רווח ......
  צריך להיות ההפך 19/10/2019 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך להיות ההפך..כי נותר להם יותר רווח......כשהריבית בבנק המרכזי ,היא ריבית נמוכה...
  סגור
 • 20.
  האם אתה מאמין בטכנולוגיה של פלוריסטם? (ל"ת)
  שלמה שלום 19/10/2019 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איען לי היכולת והידע המספיק לענות על שאלה כזו (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  שלמה שלום
  ערן 19/10/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה נעולה!! איפה ניתן למצוא סיקור אנליסטים ?
  סגור
 • למה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  שלמה, מה דעתך על פרוטליקס? (ל"ת)
  שרית 19/10/2019 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לומד ההודעה האחרונה, נראה מעניין מאוד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  CAGR
  אני 19/10/2019 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם כל ההצלחות הרבים והכשלונות המעטים, כמה ה CAGR של התיק שלך? אני אשמח לראות טרק רקורד של 20 שנה
  סגור
 • תגיד cgar הוא עובד אצלך ? (ל"ת)
  גילי 22/10/2019 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  היה שיר
  פעם 19/10/2019 10:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "בחצות הלילה בצאת הכוכבים" או הביטוי"אם לסבתא היו גלגלים" בקיצור מאמר מיותר,רצוי לציין גילוי נאות "עם השנים הפסדתי.......בהשקעות אלו"!!!!!!!
  סגור
 • 15.
  אביך ואת אמך"
  "כבד את 19/10/2019 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיותר לחלוטין,בוא נשמיט ל"כבד אביך ואמך" נחסוך מקום ונשנה בהמשך את אלפי הפעמים האחרות בתנ"ך ובתורה!יאללה בלגן!
  סגור
 • 14.
  של מאמר
  יופי 19/10/2019 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך בצד "קנינו" מכרנו וכו' רצוי גם לציין הפסדתי,סליחה "הפסדנו" לא מעט!!!!
  סגור
 • חבל שלא קראת את היופי של מאמר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  עוד כתבה מעולה שלמה. שאלה על ISRG
  נדי 19/10/2019 09:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבת שרציתם למכור ב550 בקיץ שעבר כי המחיר נראה מטורף, המחיר כרגע לא רחוק מ 550 ולדעתי המכפיל (55) לא מטורף עבור חברה צומחת כפי שהראו הדוחות השבוע . אני מנסה להבין האם לדעתכם ISRG יקרה כרגע ? המבחן לא יכול להיות מחיר אלא פרמטרים אחרים והם נראים לא יקרים. תודה שלמה על כתבות מעשירות
  סגור
 • שאלה מצוינת ליועץ שלך ולהחלטתך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/10/2019 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  היי שלמה מכיר bvxv
  שאול 19/10/2019 02:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגע נסחרת סביב מחיר ההנפקה שהייתה לא מזמן. בעיצומה של שלב 3. האם אתה מכיר ? שווה כניסה כמניית חלום?
  סגור
 • BiondVax Pharmaceuticals
  שלמה גרינברג 22/10/2019 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכיר, בהחלט מניית חלום. אם שווה כניסה? תבדוק ותחליט
  סגור
 • 11.
  Fiverr
  אבנר 18/10/2019 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תודה על מאמר נהדר שלמה. מה דעתך על Fiverr? הישראלית החדשה בבורסה האמריקאית. שווה מקום בפינת החלומות? שווי השוק הנוכחי שלה הוא בערך 600 מיליון דולר, נסחרת לפי מכפיל של פחות מ-5 על ההכנסות של 2020.
  סגור
 • אין לי דעה
  שלמה גרינברג 22/10/2019 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התחום מאוד תחרותי
  סגור
 • fvrr
  fvrr 21/10/2019 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתאריך 10 לדצמבר משתחררות מניות שהיו חסומות חצי שנה מההנפקה.
  סגור
 • ל-11 רמז ipo lockup expiration
  אתה דגיגון 19/10/2019 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקפוץ בהתלהבות לקנות מניה שניה לפני שמשתחררות מניות שהיו חסומות לחצי שנה מההנפקה. לא יאומן איזה דגיגונים מפזרים כאן את ההגיגים שלהם
  סגור
 • עדיין לא הספקתי לבדוק אבל
  שלמה גרינברג 19/10/2019 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מניח מכירות מעל ל 150 מיליון ב 2020? וזה לא נראה סביר לפי התוצאות עד כה למרות שהצמיחה באמת מהירה.
  סגור
 • בדוח שפורסם ההכנסות היו 25 וההפסד 9 (רבעוני)
  הדוח היחיד שפורסם 22/10/2019 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  In its first quarterly earnings report since going public in June, the company said second-quarter revenue rose 40.8% to $25.9 million. Net loss attributable to ordinary shareholders widened to $9.4 million in the quarter ended June 30 from $6.7 million, a year earlier.
  סגור
 • 10.
  vktx , glmd ,mdgl ,gild - כבד שומני ! (ל"ת)
  rsi 69.10 18/10/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  שלמה בזכות הכתבות שלך מאמצע שנות ה 90 לקחתי את טבע ו
  אלי 18/10/2019 12:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  החלום הפך למציאות, הרווח הכי גדול שיש לי בשוק ההון הוא על טבע מהימים ההם. תודה לך שלמה.וגם תודה ל עוד מ אם סיסטמס בזכות דב מורן שהביא לנו את הדיסק און קי הגיע הרווח השני לתיק איזו מהפכה הוא הביא לנו לתחום המחשבים
  סגור
 • אכן, שני ענקים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/10/2019 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  בריינסטרום
  יוסי 18/10/2019 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה,לפני כמה שנים כתבת(או הגבת למישהו אני כבר לא זוכר) על חברת בריינסטרום שמפתחת תרופה לals.היום החברה סיימה כבר שלב 3 , מה אתה חושב שסיכוי סיכון של החברה ו?
  סגור
 • BCLI
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כתבתי פעמים רבות על החברה שאני עוקב אחריה מקרוב. החברה לא סיימה שלב 3 אפילו לא התחילה. מה שהיא סיימה אתמול זה רישום של 200 מטופ]לים שיעברו הניסוי. מה שכן מרשים בהודעה הן המקומות שבו יערכו הניסויים, מייטב המוסדות בארה"ב
  סגור
 • של 200?
  "רישום" 19/10/2019 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצחקתנו בהיקף ובאמונה שאפשר "לרפא" als,הדברים נעשים רק לצורך קבלת תקציבים ותו לא,כל ה"חלומות" הללו כידוע הם "בצאת הכוכבים",למה שוב לפתות אנשים תמימים??????
  סגור
 • BCLI
  דוד 19/10/2019 00:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הניסוי בעיצומו זה שנה וחצי ויש אפילו תגובות מאוד חיוביות ברשתות חברתיות זה ניסוי PLACEBO רק אחרוני המטופלים גויסו עכשיו תוצאות סופיו בעוד שנה
  סגור
 • החברה לא סיימה את הניסוי אלא רק התחילה? (ל"ת)
  יוסי 18/10/2019 15:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בדיוק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/10/2019 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  טוענים שמניות ה-MID ראסל2000 בדרך לגל של עליות. דעתך?
  יוסי 18/10/2019 05:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ומה האפשרויות להשקעה במניות אלה
  סגור
 • כך קונים: Russell 2000 (סימול: ^RUT )
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  תבדוק המדד ותחליט אם מה שאומרים ומי שאומר צודק
  סגור
 • בבקשה
  תאמר 19/10/2019 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השמטת המילה "את" אכן חוסכת מקום?,אחרת קשה להבין,החלף מילה עם האקדמיה או עם אבשלום קור!
  סגור
 • 6.
  פינת חלומות
  אבי3 18/10/2019 02:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה אתה אומר על רדהיל וצק קאפ בפינת החלומות?
  סגור
 • כתבתי על השתיים
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תבדוק ככתוב במאמר ותקבל החלטה
  סגור
 • סבבה תודה (ל"ת)
  אבי3 18/10/2019 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בדקתי ולא מצאתי על רדהיל ? מה דעתך ? (ל"ת)
  אבי3 18/10/2019 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • זה לא אני שלמה אלא מתחזה...
  אבי3 18/10/2019 18:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא שהבנתי למה הוא מתחזה לי אבל סתם אומר
  סגור
 • 5.
  חברות חלום צורכות מזומנים ולכן מדללים המשקיעים כל הזמן (ל"ת)
  בעיית הדילול 17/10/2019 22:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • וזה מצויין במאמר במפורש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/10/2019 09:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  סיכונים
  Roobin Hood 17/10/2019 19:02
  הגב לתגובה זו
  1 2
  שלום שלמה. האם לדעתך אנחנו נמצאים בתקופה בה לראשונה בהיסטוריה השקעה באגח עדיפה על השקעה במניות בלו צ'יפ?
  סגור
 • בלאקרוק המליצה על מניות ממש לא מזמן.
  דגן 18/10/2019 16:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .
  סגור
 • לראשונה בהיסטוריה??? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • המומחים טוענים שההשקעה במניות היא ההשקעה הנכונה היום (ל"ת)
  הפוך 17/10/2019 22:54
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 3.
  שלמה, אלוף!
  מוטי העוקב המתמיד 17/10/2019 18:57
  הגב לתגובה זו
  9 2
  אין בכל העיתונות הכלכלית כותב ברמה כזו, שאפו גדול! לאור הסכם הביניים מול הסינים והסכם הברקזיט המוצע מחדש, עדיין "המזומן הוא המלך"? אילו גורמים יהיה בכוחם כדי לפזר את הערפילים?
  סגור
 • כשיחתמו ההסכמים נקרא ונגיב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • מסכים
  שמוליק 17/10/2019 20:21
  הגב לתגובה זו
  4 2
  לדעתי שלמה הוא אחד הפרשנים הטובים בהיסטוריה של שוקי ההון. מבחינתי הוא והפרשן אריה מליניאק בשורה הראשונה של הפרשנים.
  סגור
 • אין ספק ששלמה מספר 1! באמת שאין דברים כמוהו (ל"ת)
  רועה צאן 17/10/2019 23:29
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • מה זה כל הקשקשנים הפתחים של תגובה 3? (ל"ת)
  אריה 18/10/2019 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  תודה רבה (ל"ת)
  אלי 17/10/2019 17:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  האם טסלה מתאימה לפינת החלומות לדעתך?
  גל 17/10/2019 17:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה רבה
  סגור
 • שלמה מה הכוונה מעבר לחלום שהיא יקרה מדי? (ל"ת)
  ossy5 21/10/2019 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • היא כבר מעבר לחלום (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/10/2019 13:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • לא
  משקיע 17/10/2019 20:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טסלה יותר בכיוון של חלום בלהות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות