מחכים להעלאת הריבית בארה"ב? כדאי שתבדקו טוב מאוד את הנתון הזה

האם ארה"ב מתדרדרת לאינפלציה שלילית? על פי מדדים שונים שנת 2015 תיזכר כשנה בה המחירים ירדו בחריפות
|
(4)
בדרך לדיפלציה
מאמצע שנת 2014 עיני השוק נשואות אל הבנק המרכזי האמריקני (ה"פד") והצהרותיו כלפי הכוונות להעלאת ריבית במדינה. בתוך כך רובו של השוק צופה עליית ריבית במחצית השנייה של השנה הנוכחית בארה"ב, עלייה ראשונה מזה 6 שנים.
בנאומיה האחרונים, ג'נט יילן ראש הפד טענה כי קיימים שני סממנים שונים עליהם הבנק המרכזי מסתמך בהחלטה על העת הנכונה להעלאת הריבית. שני הסממנים הם שיעור אבטלה נמוכים ועמידה ביעדי האינפלציה בת 2% בשנה. עם זאת עד כה, המגמות הקיימות בשני הסממנים הפוכות.
בעוד שיעור האבטלה ממשיך לרדת מדי חודש בארה"ב ועומד כרגע על 5.5%, האינפלציה רחוקה מלעמוד ביעד הבנק המרכזי. זאת כאשר בשלושת החודשים האחרונים, מדד המחירים לצרכן ירד 1.4%. היום (ו'), פורסמה אינדיקציה נוספת על ידי משרד העבודה האמריקני שמצביעה על כך שהאינפלציה תמשיך להיות נמוכה מן הרגיל גם החודש.
האם ארה"ב מתדרדרת לדיפלציה שנתית?
הנתון שפורסם הוא מדד המחירים ליצרן. מדד זה ירד בחודש פברואר 0.3%, לעומת צפי השוק שחזה ירידה של 0.2%. בחודשיים הראשונים של שנת 2015 המחירים ליצרן ירדו ב-1.1%, קצב ירידת מחירים של מעל ל-6% בשנה (!). זהו החודש השלישי ברציפות בו יורדים המחירים ליצרן בארה"ב ושנה לאחור המחירים ירדו 0.6%. 
ירידת המחירים המוזכרת לחודש פברואר, לכאורה חמורה יותר כאשר שבחודש זה התייצבו מחירי הנפט במדינה. מחירי הנפט שעל פי תחזיות שונות ימשיכו לרדת בחודשים הקרובים צפויים להחריף את הדיפלציה האמריקנית. על פי כלכלנים שונים, בכל אופן, הדולר החזק הוא המנוע לירידות במחירי ייבוא ובתוך כך לירידה במחירי הייצור לחודש פברואר. 
הפד כאמור, מתחשב במדד המחירים לצרכן בלקיחת החלטות ולא במדד למחירי היצרן. עם זאת, מבחינה היסטורית קיים כאשר ישיר בין מחירי יצור זולים שמחלחלים אל תמחור השירותים והסחורות בשוק החופשי. תהליך שלבסוף מתגלם בירידה באינפלציה. מכאן נובע הקורלציה בין מדד המחירים ליצרן למדד המחירים לצרכן. 
בנאומה האחרון ג'נט יילן סייגה את דבריה לגבי עליית האינפלציה וטענה שבכדי שהריבית תעלה, המחירים צריכים "להראות סימנים " לכיוון עלייה שנתית של 2% בשנה ולאו לעמוד ביעד המוצהר. הדיווח הבא של מדד המחירים לצרכן יפורסם לקראת סוף חודש פברואר (26.2). על פי מדד המחירים ליצרן, המחירים לא יגיעו השנה ל-2% וכנראה גם לא יראו סימנים לכך.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אין אפשרות לאלעת ריבית השנה אפשר להיות רגועים (ל"ת)
  ותיק 18/03/2015 18:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  97% נהנים מריבית נמוכה למה לעלות בכלל?
  יוס 14/03/2015 07:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מאז הורדת הריבית ב2008 על ידי ברננקי המחירים בעולם ובארצות הברית בפרט רק ירדו.בבורסה רק הרווחנו. המשכורות הריאליות עלו כוח הקניה עקב הדיפלציה רק עולה. כלכלני העולם הניכבדים הגיע הזמן לשנות את תפיסתכם .הגיע הזמן להוציא את הריבית מחוץ לחוק!!!
  סגור
 • לבטל גם את האגחים ולהשאיר רק מניות
  אנליסט 14/03/2015 11:50
  הגב לתגובה זו
  5 0
  האגחים אם כל המחלות לצד הריבית.על כן פתחתם עסק תמורת מימון בנקאי תמכרו אחוזי שותפות או אחוזי רווח.הצלחתם כולם מבסוטים לא הצלחתם. .אתם לא חייבים כלום.המדינה רוצה לגייס כסף שתיתן לי אדמה בתמורה.טייקון רוצה לגייס כסף שימכור מניות או שילך הביתה וכך לא יהיו מינופים תיספורות ועוד מיני כולרות.
  סגור
 • 1.
  קיים אולי גם כאשר ישיר בין ידיעת השפה העברית של הכותב
  כאשר לי כאשר לי 13/03/2015 16:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לבין הבנתו הכלכלית?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות