כל מדינות האיחוד פרט לבריטניה וצ'כיה אימצו את האמנה

נשיא צרפת, סרקוזי העריך כי תוך ימים ספורים ייחתם הסדר החוב בין ממשלת יוון למחזיקי האג"ח הפרטיים וקרא לבנק האירופי המרכזי לסייע לצדדים לגשר על הפערים המימוניים
 | 
(צילום: Getty images Israel)
פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שהתכנסה אתמול בבריסל אימצה ברוב של 25 מדינות מתוך סך של 27 מדינות המשתייכות לאיחוד האירופי ובהן גם 17 מניות גוש האירו, את האמנה הפיסקאלית שמטרתה היא הידוק הפיקוח והשליטה של האיחוד על המדינות החברות בו מתוך כוונה לרסן את ההוצאות המוגזמות ולפתור את משבר החובות האיזורי.

"כל מטרת האמנה היא העלאת מידת האחריות של המדינות ופיקוח טוב יותר עליהן. כל מדינה שחתמה על האמנה מתחייבת להביא תוכנית לטיפול במצבת החובות או לחוקק 'חוק זהב' מקומי ברמה חוקתית או ברמה דומה" כך אמר בסיום הפסגה נשיא מועצת האיחוד האירופי, הרמן ואן רמפוי שהוסיף "חוקי הצבעה חדשים והתיקון האוטומטי של המכניזם יכפה על המדינות הוצאה לפועל אפקטיבית יותר של מטרות האיחוד אירופי".

על האמנה צפויות לחתום 25 המדינות כולל 17 מדינות גוש האירו בפגישת המנהיגים הבאה שתערך ב-1 במארס. רק בריטניה והרפובליקה הצ'כית לא יהיו חתומות על האמנה. האמנה תיכנס לתוקף כאשר לפחות 12 מדינות גוש האירו יקבלו אותה.

בינתיים, בגיזרה היוונית אתמול עוד לא הגיעו הממשלה והנושים הפרטיים לעסקה במסגרת הסדר החוב, הסדר אשר בלעדיו לא תוכל יוון לקבל את כספי חבילת החילוץ מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית.עם זאת על פי דיווחים העסקה עם הנושים צפויה להיחתם בימים הקרובים. נציין כי יוון תצטרך את כספי החילוץ כבר בחודש מארס, אז היא צריכה לעמוד בתשלומים של כ-14 מיליארד אירו. אי-עמידה בתשלומים אלה תוביל למעשה לחדלות פירעון של המדינה.

נשיא צרפת, סרקוזי אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי הוא מצפה שהסכם סופי על הורדת היקף החובות של יוון למחזיקי האג"ח הפרטיים ייחתם בימים הקרובים וכי הוא מאמין שהמוסדות האירופיים (רמז ברור לבנק האירופי המרכזי, ה-ECB) יחליטו באופן עצמאי לעזור לצדדים לגשר על הפערים המימוניים של הסדר החוב.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה