מורה נבוכים לסוחר המתחיל: עשה ואל תעשה במסחר בשוק ההון

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מפרט את כללי היסוד למשקיע המתחיל בכניסה לשוק ההון
|
(7)
מגוון עצות

משקיעים רבים מוצאים את דרכם בואכה שוק ההון. מניות, מטבעות, סחורות - הכל הולך, העיקר שאפשר יהיה להרוויח. הסטטיסטיקה העולמית עגומה למדי ובאופן עקבי, גם בלי מספרים מדויקים, ברור שהרוב מפסידים. גם אם לא מדובר בפשיטת רגל טוטאלית, הרי בחלוף השנים, המשקיע הממוצע מוצא עצמו די מאוזן מבחינת התשואה. שנות הגאות שכה היטיבו איתו, מתחלפות במפולות הגוזלות בחטף את מה שנצבר בעמל רב. מעטים הם אלה המצליחים להגדיל את ההון העצמי לאורך זמן.

<

בכתבה הנוכחית, אשתדל לספק מגוון עצות למשקיע הממוצע, מעין כללי עשה ואל תעשה. כללים אלו אמורים להוות פן נוסף במשוואת קבלת ההחלטות של כל משקיע ומשקיע. אם לא יהיה בהם כדי להזניק את התשואה בכמה מדרגות, אולי יהיה בהם כדי למנוע את הנפילה למלכודת, שמן הסתם כבר הונחה. מטבע הדברים, ומכיוון שבעוונותיי מנתח טכני הנני, הרי שכללים אלו מכוונים בעיקר לאלו המכוונים את פעילותם לפי כללי השיטה. אך גם משקיעים המגיעים מאסכולות אחרות וחשובות לא פחות יכולים למצוא בהם עניין.

משמעת עצמית

אם כבר בחרת בשיטה הטכנית זכור כי עליך לראות את השוק מזווית הראייה שלו, ולא לנסות לכפות את משאלות לבך, הערכותיך הפרטיות ונטיותיך על התנהלות הבורסה. המינוח "טכני" ממשמעו נטול רגש. הישמע לגרף ולא ללבך. ישנן מאות שיטות ואלפי אינדיקטורים טכניים, עשה שימוש ב-4-5 איתם אתה מרגיש נוח לעבוד, והקפד להשתמש באינדיקטור התוקף את השוק מזווית המחירים, מזווית מחזורי המסחר ומזווית התנודתיות. כך תוכל לקבל תמונה מושלמת, פחות או יותר, על הלך הרוח הבורסאי. 

יעדי רווח

אל תהיה חזיר. קח מהשוק את מה שהוא יכול לתת לך. אם הנך מבחין במצבור של איתותי חולשה המטים את הכף בכיוון מטה - תמכור, ממש חלק או הגן. אל תחמוד את מה שלא ניתן להשיג. 

מימוש רווחים מוקדם

המתן בסבלנות לאיתות טכני שהמגמה הגיעה לקיצה. אל תמכור מוקדם מדי רק בגלל רחשי לבך או כל שמועה או ידיעה אחרת. זכור כי הדבר היחיד המראה באובייקטיביות את המתרחש בבורסה - הוא הגרף. אגב, הצעה זו תואמת לאחת מהנחות היסוד של דאו, לפיה "המגמה נחשבת כנמשכת עד מתן סימנים להתהפכותה". מכירה מוקדמת מדי תגרום להפסד הפוזיציה ויתכן שתתקשה לחזור לשוק לאחר מכן. 

סבלנות

היה סבלני ידידי. המתן לאיתות המתאים לכניסה ויציאה ופעל מיד. אל תחכה יתר על המידה ואל תבקש אישורים על גבי אישורים. כשהאיתות מגיע, יש לפעול מיידית תוך ידיעה מראש היכן ממוקמת ההוראה לקטיעת הפסד.

הפסדים

אל תיתן להם להתפתח ולתפוח - הפסד אינו עוגת שמרים. קבע מראש היכן מצויה הרמה ששבירתה בכיוון מטה תעיד כי הסיכויים אינם לטובתך. זכור, ברגע שאינך חותך עסקה מפסידה, אתה מחליף פעולה בתקווה. נטוש את עצות אחיתופל האומרות שיש להמתין עד שהמניה או השוק יתאוששו. יכול לעבור זמן רב עד למסע ההתאוששות. אל תנסה למצע הפסדים. גם אם זה הצליח לך פעם או פעמיים, זה עלול להיות מתכון לפשיטת רגל בפעם השלישית. מעולם לא הבנתי את ההיגיון במיצוע הפסדים. אם הקנייה הראשונית אינה נכונה, מדוע לבצע עוד אחת. 

התנסות

רשום על נייר כל עסקה שלך. מתי קנית, באיזה מחיר, מדוע עשית זאת ומה הניע אותך לכך. מה היו האינדיקציות והאיתותים ומה תחזיותיך לגבי המניה. עשה כן מיד לאחר המכירה. אם טעית, חזור אחורה, שב ונתח מחדש. הסטטיסטיקה שלך היא אחד המרכיבים החשובים ביותר כדי לזהות ביעילות ובמהירות את נקודות העוצמה והחולשה ולדעת כיצד לשפר.

פעילות יתר

השתדל לא להיות להוט מדי לקנות ולמכור. ההצלחה מתבססת על רכיבה על מגמות ולא על מסחר קצר טווח. הרווחים הגדולים נמצאים בתנועות הגדולות. שאף אחד לא ימכור לך סיפורי התעשרות מהירה על ידי מסחר תוך יומי. 

אל תתמכר

זה לא קזינו. הבט על המסחר בעיניים מפוכחות. יש עסקה עושים. אין - מחכים בצד עד להזדמנות הבאה. אל תהסס לוותר על מהלכי עליות שהחלו בלעדיך או שאינך יודע מראש היכן ממוקמת ההוראה לקטיעת הפסד. שוק המניות נוטה לספק הזדמנויות רבות.

פחד

פחד מהשוק הוא דבר בריא כאשר הוא מגיע במינון נכון. הפחד יכול להיות משרת נפלא אך אדון איום. כאשר הוא תוקף אותך במנות יתר, כדאי שתנוח ותנסה לחשוב מה מקורו. הפחד מגיע משני מקומות מרכזיים: אי וודאות או מדברים שהסבו לנו נזק בעבר. פחד מרים ראש לנוכח כישלונות קודמים. הפסדים מהעבר חסרי קשר או משמעות לעסקה העתידית, ובכל זאת הם נוטים להפריע ולחסל את היכולת לסחור "בדם קר".

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

סוג פחד נוסף הוא פחד מהחמצת מהלך. מקורו הן ביצר החזירות אך חשוב מכך בליקוי בהכרת הדינאמיקה הבורסאית. אלה המבינים שהשוק נתן וייתן מספיק הזדמנויות לביצוע עסקאות, יטו לוותר על מהלך או יהיו בעלי משמעות עצמית חזקה דיה כדי להמתין עד לקבלת האישור המתאים. 
 

נחישות

פסח על עסקה כאשר חלקם העיקרי של האינדיקטורים, מהם אתה ניזון, אינו מצביע על כיוון חד משמעי. במילים אחרות, כאשר משקל הראיות אינו מורה על כיוון מדויק - וותר על העסקה. כאשר הנך מנסה לסחור נגד משקל הראיות אתה חוצה את הגבול בין סיכון מחושב לבין הימור נטו.

היה עצמאי

הנח בצד את הפרשנויות למיניהן. סמוך על השיטה שברשותך בתנאי שעמדה במבחן הזמן. קבל החלטה על בסיס אינדיבידואלי ולא לפי עצות של אחרים. הקמת פרלמנט אינה מדיניות נכונה לדעתי. מקורה לא ברצון להעשיר את ידיעותיך אלא ברצון לחלק את האחריות במקרה של כישלון. אם יש לך ידע רחב דיו, אינך זקוק לעצות של אחרים.

אל תספר לחבר'ה

תכונה ישראלית לחלוטין - קונה ורץ לספר. התנזר ממנה לגמרי. שמור על פעולותיך לעצמך. ברגע שאתה רץ לספר, אתה מהמר על כבודך כסוחר ועלול למצוא את עצמך יושב ומתפלל שהעסקה תצלח, במקום לנקוט את רצף הפעולות הנכון.

אל תסתחרר

אל תסתחרר ממספר עסקאות מוצלחות. אל תחוש חסין בפני הפסדים רק בגלל שהצלחת ברצף עסקאות. אתה עדיין לא סורוס ולא וורן באפט. שקול כל עסקה לגופה במנותק לחלוטין מהעסקה הקודמת. ברגע בו תוכל לעשות כן בלי להתייחס לתוצאות העסקה הקודמת, דע שעלית על הדרך למסחר נכון. באמנויות לחימה למשל, ידוע שהרגע שבו ההגנה שלך פרוצה לגמרי, הוא גם הרגע בו אתה מרגיש בלתי פגיע. 

מגמות

אל תסחור נגד המגמה. שלם פרמיה וכנס לשוק במחיר גבוה יותר אך בסיכון נמוך משמעותית. זכור כי הדרך להפיק רווחים מעוגנת, בין היתר, ביכולת שלך לזהות את המגמה הנוכחית, לא העתידית. זיהוי נכון של המגמה פותח בפניך את הדרך לבסס הנחת עבודה ולגבש דרך עבודה. 

תחזיות

הימנע מניסיונות לחזות את כיוונו של השוק. התמקד בבניית היכולת להגיב נכונה ובמהירות כלפי ההתרחשויות בשוק בעיקר כאשר הן נוגדות את הנחות העבודה שלך. השתדל להימנע מדעות ותפיסות חד משמעיות. השאר תמיד פתח לנסיגה ודרכי מילוט שכן בשוק של אי וודאות אתה עוסק. 

זכור - אין מניה מסוכנת או שוק מסוכן. יש משקיע מסוכן. 

*הכותב הוא סוחר עצמאי בניירות ערך ומשמש כמנהל המקצועי של המרכז להשכלה פיננסית מקבוצת מטריקס
 
**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
  
***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  בהמשך לתגובתי
  אחת שמבינה א 25/03/2015 13:20
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אתן דוגמא להיגיון בריא, כשטואר עמדה על 1800 אז סגרה עסקה ענקית עפ פנוסניק וההיגיון הבריא אומר שהמנייה הזאת חייבת לעשות תיקון חד למעלה וזה בניגוד לגורביץ הוא לא עובד על סמך ההיגיון אלא על סמך הגרפים והנרות שייעץ לכולם לא לגעת במנייה הזאת ואני ייעצתי בדיוק ההיפך וזה מה שנקרא היגיון בריא.. ועוד דודמה לפני יומיים לא הורידו את הריבית לפי ההיגיון ברור שצפוי לנו ירידות, לכן חשוב מאוד לא לסמוך רק על עצות האנילסיטים תשקיעו גם על סמך שיקול הדעת שלכם, אם לכם את זה עדיף שתשמרו את הכסף שלכם בפקם ןתהיו רגועים.
  סגור
 • 5.
  אני סומכת על האינטואיציה וההיגיון הבריא שלי
  אחת שמבינה א 25/03/2015 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ובעיקר צריך הרבה מזל .
  סגור
 • 4.
  העצה הטובה ביותר
  אור 25/03/2015 10:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  היא לא לסחור ע"פ השיטה הטכנית. הגרף והאינדיקטורים הטכנים יודעים לנתח רק את העבר ואין בהם ולו צל צילו של יתרון לגבי תחזיות עתידיות. השיטה הבדוקה היחידה להרוויח בבורסה היא להשקיע (ולא לסחור) בתיק שמתאים לרמת הסיכון של האדם במדדי מניות ואג"ח רחבים בדמי ניהול נמוכים ולא לזוז מהפוזיציה עשרות שנים. מ'מביני דבר', גורואים ושאר יועצים בשקל יש להתעלם לחלוטין כי הם מסבים נזק בלבד ומדברים מתוך פוזיציה אינטרסנטית כלשהי תמיד.
  סגור
 • 3.
  כתבה ענקית
  לאייל 24/03/2015 10:24
  הגב לתגובה זו
  4 2
  חכמה..שנוננה..רבת משמעות..משמשת כמורה דרך לחיים..לא יכולה לצאת כתבה טובה יותר על ידי בן אנוש..מקסימה.מטרפת..נהדרת..אהבתי..ולא היה לי חיים בלעדיה..
  סגור
 • עייצס
  גל 24/03/2015 17:05
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מה בדיוק העצות? כאילו מישהו יודע מתי בדיוק יקרה משהו.נעצות רק מטעות.יש עצה אחת לקנות בזול ולמכור ביוקר.כל השאר מיותר.
  סגור
 • 2.
  מועיל
  מועיל 24/03/2015 10:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה רבה
  סגור
 • 1.
  ועוד עצה: אל תפקיד כספך בידי מוגבלים חסרי אמצעים (ל"ת)
  עצה חשובה 24/03/2015 09:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות