'עברה בהצטיינות' הממשלה היוונית הצליחה להחליף את החוב הישן שלה בחוב חדש

כ-197 מיליארד אירו הוחלפו אמש עם השתתפות המשקיעים הפרטיים בהחלפת החוב הגדולה ביותר בהיסטוריה, קבוצת המשקיעים הכפופה לחוק היווני עברה בהצלחה בעוד קבוצת המשקיעים השנייה קיבלה ארכה
 | 
(6)
(קרדיט: Getty images Israel)
המשקיעים הפרטיים אשר מחזיקים בחוב של ממשלת יוון הסכימו אמש (ה') להחלפת חובם הישן בחוב חדש. שיעור ההתנדבות הכללי של המשקיעים הפרטיים כפי שנמסר בהודעתה של הממשלה היוונית עמד על מעל 95%, נתון המשקף החלפה של כ-197 מיליארד אירו.

ההחלפה הגדולה ביותר בהיסטוריה של חוב התרחשה אמש באתונה, זהו נתון מעודד אשר אמור לשפוך אור חיובי על אירועי החודש הקרוב. כאמור, החוב של ממשלת יוון שמוחזק בידי ידיים פרטיות עומד על כ-206 מיליארד אירו, והמטרה היתה להקטינו בכ-53.5% על מנת שבשילוב חבילת החילוץ השניה בסך 130 מיליארד אירו שהיא עתידה לקבל - סאגת חדלות הפרעון של מדינה באיחוד האירופי תרד מסדר היום.

איגרות החוב שיינתנו למשקיעים צפויים לכלול מח"מ גבוה יותר והריבית השוטפת שתשלם הממשלה תהיה נמוכה יותר. איגרות החוב החדשות יכללו כתבי אופציות שיספקו הכנסה גבוהה יותר למחזיקים בשנים שבהם הכלכלה היוונית מציגה ביצועים טובים.

המשקיעים הפרטיים נחלקים ל-2 קבוצות; האחת, קבוצת המשקיעים הכפופים לחוק היווני, בה שיעור ההשתפפות מרצון בהחלפת החוב עמדה על מעל 85%, כאשר היתר יוכרחו להחליף את חובם.

השניה, היא קבוצת המשקיעים הפרטיים שאינם כפופים לחוק יווני, שם שיעור ההשתתפות מרצון בחלפת חוב היה נמוך הרבה יותר ועמד על כ-69% בלבד. לקבוצה זו, נתנה הממשלה היוונית ארכה עד ה-23.3.12, כאשר עד לתאריך יעד זה, המשקיעים מקבוצה זו אמורים להסכים על החלפת החוב שלהם.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 10/03/2012 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  בורסות עולם
  רוני 09/03/2012 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל מגולם יתכן אפילו ירידות
  סגור
 • 3.
  ההצלחה תביא תאבון לכל השוק
  משקיע 09/03/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד מדינות ילכו בדרכה של יוון - הטייקונים בארץ לימדו את העולם איך לא לשלם ולהשאר בעלי החברה . אין לנו על מי לסמוך אלה על אבינו שבשמים . לכן אשקיע בפקם בלטה -בדירות
  סגור
 • אתה לא חכם במיוחד...
  דני 09/03/2012 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק בארץ היו הסדרי חוב, נכון? מעולם לא היה דבר כזה בשום מקום אחר, וזה גם התחיל רק השנה, נכון? אבל העיקר חשבתי שאתם לא רוצים בעלי שליטה בחברות, אבל מצד שני אתם רוצים לתבוע מהם ערבון אישית לחברה בע" מ (אבל רק מבעל השליטה, לא מכלל בעלי המניות כמובן, הרי למה צריכה להיות לנו אחריות כלשהיא על משהוא? שהאחר ישלם! מי? מה זמ משנה, העיקר לא אני, שאני לא אהיה אחראי ושמישהוא יחזיר לי את ההפסדים על שטויות שעשיתי). מעניין את מי הייתם תובעים שישלם את חובות החברה כשאין בעל שליטה (והיו עשרות חברות כאלו בארץ, ועשרות אלפים בעולם), במצב כזה כל החוב פשוט נמחק, ואולי אחרי כמה שנים טובות תראו כמה גרושים בשווי כ-10-20% מההשקעה המקורית במקרה הטוב... כולכם בכיינים. למה הלוואתם כסף לחברות כושלות לדעתכם? אם זה גופי הפנסיה או קרנות הנאמנות הייתם יכולים לעזוב אותם, ובכל מקרה הכעס היה חייב להיות מופנה רק לרגולטור (מדינה) שאישר זאת באופן גורף. וזאת למה עשיתם? כדי להשיג עוד אחוז-שניים של תשואה על אג" ח ממשלתי חסר סיכון (אם אתם לא אוהבים את הישראלי, תמיד אפשר לעבור לאג" ח ממשלתי של מדינה סופר איכותית וחסרת סיכון כמו שבדיה למשל). אז בקיצור, תבוא בטענות רק לעצמך ולטמטום שלך בבחירת ההשקעות. בהשקעות לא רק מרוויחים חמוד שלי, גם לא פעם מפסידים... זאת הסיבה שהרוב המוחלט של האנשים לא מסוגל להיות בעלי הון, כיוון שאין לו את היכולת להבין באמת בהשקעות (ולא מדובר על קריאת דו" חות כספיים שמשקפים רק את העבר), אין לו יכולת יזמית, האומץ הדרוש כדי לסכן הון מבלי להתבכיין על כך וכו' ... נ.ב. אני שייך למה שמוגדר אצל רובכם " בעל הון" , ואני מנהל בעצמי סכום שסביר שרק אותו ל-99.5% מהאנשים אין (בטח לא נזיל), ומדובר רק על כ-20% מההון שלי (היתר מושקע ע" י מנהלי השקעות שאני סומך ועוקב אחריהם), וכמובן שיש לי החזקות משמעותיות במס' חברות פרטיות איכותיות וגדולות. אני לא משקיע אגורה באג" ח קונצרני (למעט החזקה קטנה מאוד של כ-100K באג" ח להמרה בחברות איכותיות שאני גם מושקע במניות שלהם, ומדובר על פחות מ-1% מסך הנכסים שלי שאני אישית מנהל). אני משקיע אך ורק בחברות, באג" ח ממשלתי ופק" מים לנזילות (כמובן שחלק ניכר מההשקעות לא בארץ, במיוחד בחלק המנייתי). בחברה טובה אין טעם להחזיק את האג" ח שלה, עדיף להחזיק את המניות כיוון שתשואתן לאורך זמן תהיה גבוהה יותר. כמו כן, תמיד שוק המניוהפגין ביצועים טובים יותר מכל שוק אחר (אפילו ללא הכללת הדיבידנדים), ובפרט משווקי האג" ח (קונצרני או ממשלתי) ומהסחורות, וכמובן מכל מיני פיקדונות קיקיוניים. למי שיש שכל, יכולת הבנה וניתוח של חברות באופן רציני ואמיתי (גם אז קורה שנכשלים, אבל מצד שני אפשר למצוא חברות נפלאות), ראוי שישקיע רק במניות ולטווחים ארוכים מאוד (לפחות 10 שנים). בטח אם אתה משקיע סכומים מצחיקים של פחות ממיליון ש" ח, אין לך כמעט מה להפסיד אפילו במקרים קטסטרופליים...
  סגור
 • 2.
  המצב דבש דבש דבש דבש דבש דבששששששששששששששששש,
  משה דבש 09/03/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל רואי השחורות נא להיכנס לחורים .
  סגור
 • 1.
  הבורסות בעולם יטוסו היום,,רק כאן לא יהנו מזה. (ל"ת)
  יפה יפה 09/03/2012 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור