רה"מ הדנית: "לראשונה מזה חודשים זו לא הייתה פסגה עם טעם של משבר"

25 מתוך 27 מדינות חתמו על האמנה החדשה שקידמה הקנצלרית מרקל, בכירים אירופאים עומדים על המשמר מפני הישנות מצב כמו חצי השנה האחרונה של 2010, השווקים האירופאים זקוקים לבטחון
 | 
(צילום: Getty images Israel)
היום (ו') הסתיימה פגישת האיחוד האירופי בבריסל, שדנה בחקיקת הידוק המשמעת התקציבית במדינות האיחוד. אמנם המצב הכלכלי ביבשת כרגע נראה רגוע יחסית,אך היה חשוב לקנצלרית הגרמנית, אנגלה מרקל, להעביר את קידום החוקים החדשים.

מטרת הדיון בבריסל הייתה בחינת האפשרות לחייב את ממשלות הגוש להכניס לחוקיהן סעיף המתחייב על שמירת האיזון התקציבי, ועל החלת מנגנונים אוטומטיים שיתערבו במקרה של החמרה בתנאים הכלכליים.

הפגישה הסתיימה באישור האמנה על ידי 25 מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי, כאשר בשלב הבא, תעביר כל מדינה את האמנה להצבעה ואישור במוסדות השלטון המקומיים שלה. השתיים שלא חתמו על האמנה הן בריטניה וצ'כיה.

אירלנד היא שמרכזת את מירב המבטים כעת, אוכלוסיית "הנמר הקלטי" כבר הצביעה פעמיים נגד משאלי עם ש'הונחתו' עליו מראש הפסגות האירופיות. אנליסטים טוענים שעבורה, העברת האמנה חשובה במיוחד, זאת כיוון שההערכות הן שהיא תצטרך חילוץ נוסף בשנת 2013, דווקא לאחר שבמקומות רבים שיבחו אותה בתור המדינה המחולצת הראשונה שבאמת 'נחלצת' מהמשבר.

עוד מדינה שנזקקת ככל הנראה להתערבות ועזרה, היא ספרד, כאשר אחר הצהריים הודיע ראש הממשלה, מריאנו ראג'וי, כי הוא מעלה את התחזית לגרעון הצפוי בתקציב של מדינתו לשנת 2012. ההערכות הקודמות עמדו על גרעון של 4.4% מהתוצר הלאומי הגולמי, וההערכות החדשות עומדת על 5.8%. זאת ועוד, מידע נמסר כי נתון תביעות העבודה לחודש פברואר במדינה עלה פעם נוספת.

ראש הממשלה הדנית, הלה תורינג שמידט, סיכמה כי "כולם יודעים כי לא סיימנו לחלוטין עם מצב החוב היווני, אבל כולם מבינים שאנחנו לוקחים צעדים משמעותיים בכיוון הנכון. לראשונה מזה הרבה הרבה חודשים, זוהי לא הייתה וועידת משבר טיפוסית".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה