תיק דנקנר: רשות ני"ע סיימה לחקור והעבירה את התיק לפרקליטות, "פעילות תרמיתית בעשרות מיליוני שקלים"

לפי ממצאי החקירה דנקנר הפעיל את איתי שטרום ועדי שלג בכדי להשפיע על שערי מניית אידיבי. דנקנר הוציא תגובה: "מבקש להבהיר כי לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי לכך אחרים"
 |  (12)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו), צילום: בוצ'צ'ו
מכה לנוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אידיבי, הקונצרן הגדול במשק - יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, הורה היום (ג') על העברת תיק החקירה בנושא אידיבי לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), לאחר סיום החקירה ברשות ניירות ערך. החשד - נוחי דנקנר הריץ את מניית אידיבי אחזקות ערב הנפקה.

החקירה הגלויה בתיק זה נגד החשודים נוחי דנקנר, איתי שטרום ועדי שלג, החלה בחודש נובמבר 2012 בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך. במהלך החקירה נבדקו חשדות לביצוע עבירות תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

הטענה - נוחי דנקנר השפיע על מניית אידיבי אחזקות ערב הנפקה
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי "אני מודה לצוות החקירה של רשות ניירות ערך על העבודה המאומצת שנעשתה על מנת להשלים את החקירה בנושא ולהביא את התיק לפרקליטות בהקדם האפשרי. מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שכללה בדיקה נרחבת של מעורבים. החקירה התקיימה במישור הסמוי ולאחר מכן במישור הגלוי כאשר צוות החקירה ניהל אותה לאורך כל הדרך באופן מוקפד, ללא משוא פנים וללא פניות".

עניינה של חקירה זו נוגע לאירועים במסחר אשר התרחשו סביב הנפקה של חברת אידיבי אחזקות אשר התקיימה במהלך פברואר 2012. על פי החשד, בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר הפעיל את איתי שטרום, בעליה המשותף של ISP פיננשיאל טריידינג ביחד עם עדי שלג, על מנת שיפעל להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית אידיבי בכדי לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה והמחיר שיתקבל בה.

תיק מורכב הכולל חומר ראיות רב
על פי החשד, דנקנר פעל להשגת מימון בעבור ISP לטובת מטרה זו ובהמשך השתתף במימון התוכנית התרמיתית, הן באמצעיו שלו והן באמצעות אחרים אשר הופנו על ידו ל-ISP במהלך ימי המסחר בהן התקיימה הפעילות התרמיתית. זאת על מנת לרכוש את מניות החברה מ-ISP במטרה להזרים הון להמשך הפעילות התרמיתית אשר התבצעה בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

מדובר בתיק מורכב הכולל חומר ראיות רב. החקירה המאומצת נוהלה על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך בראשותו של עו"ד אלי לוי, מנהל המחלקה, ובמהלכה בוצעו חיפושים רבים ונגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים, בהם בכירים בשוק ההון ונושאי משרה בכירה בחברות ציבוריות. החשודים העיקריים – דנקנר, שטרום ושלג - שוחררו בתנאים מגבילים ובהפקדת ערבויות כספיות בגובה של מיליוני שקלים.

נוחי דנקנר מסר בתגובה: "בהתייחס להנפקת מניות של IDB שהתקיימה בפברואר 2012, ולהודעת מהבוקר, אני מבקש להבהיר כי לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי אף אחד למהלך תרמיתי ולא מימנתי שום תוכנית תרמיתית. אני בטוח שאמת עובדתית זו תתברר במהרה. עם סיום החקירה והעברתה באופן טבעי לפרקליטות, אני מקווה שלאחר עיון בחומר הראיות תתקבל החלטה לסגור את התיק".

עוה״ד איריס ניב-סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את איתי שטרום מסרו בתגובה: "אנו משוכנעות, כי איתי שטרום פעל כחוק ולא עבר כל עבירה. לחקירה זו אין קשר לכספי לקוחות והיא אינה נוגעת בשום היבט בנושא זה".

החלטת רשות ניירות ערב הסדר חוב או פירוק אידיבי
{אידיבי אחזקות}, היא חברת אחזקות ציבורית השולטת באידיבי פתוח הפרטית. מתחת ישנן אחזקות בשורה ארוכה של חברות מובילות במשק בהן: שופרסל, סלקום, כור, גיוון אימג'ינג, מכתשים אגן, נכסים ובנין ועוד. כמעט כל החברות בקבוצה נפגעו במשבר - שוויין ירד והן הפסיקו לחלק דיבידנדים שמנים כבעבר.

כך נגזר גורלן של אידיבי אחזקות והחברות הפרטיות שמעליה גנדן וטומהוק הפרטיות. חברות ממונפות עד השמיים ללא יכולת לעמוד בהחזר החובות בזמן ואולי בכלל. בשנה האחרונה החל נוחי דנקנר לנהל מו"מ עם נושיו הרבים להסדר חוב, אך ככל שמצבו הורע כך הנושים דורשים נתח גדול יותר החברות שבשליטתו.

מאז שהמשקיע הארגנטינאי, אדוארדו אלשטיין, ביטל את השקעתו המתוכננת בקונצרו, מנסה נוחי דנקנר למצוא משקיע חדש. החלטת רשות ניירות ערך בעיתוי הנוכחי - ימים ספורים לפני שאייל גבאי אמור לפרסם מתווה מומלץ להסדר חוב בקבוצת אידיבי, תקשה על הסיכויים להכנסת משקיע. אידיבי אחזקות חייבת 2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה ואידיבי פיתוח 4 מיליארד שקל.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  נוחי להיות חזק!
  דודו 23/07/2013 20:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בורסה והכלכלה אינה בראשות אנשי עסקים. אנו מובלים על ידי אפסים.
  סגור
 • 11.
  הציבור חייב למנות דירקטורים אחראים על ועדת הביקורת ורו"
  מנהיג המהפכה 23/07/2013 14:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כיום דרקטורים ממונים ע"י בעלי השליטה . חובה למנות בכל חברה דיקרטורים מטעם הציבור ע"י הצבעה באינטרנט - הדירקטורים יהיו אחראים על ועדת הביקורת ומינוי רו"ח . בהתאם לעיקרון שהמבוקר לא ממנה את המבקר .
  סגור
 • 10.
  נוחי תיהיה חזק
  כורדי מיוחד 23/07/2013 13:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מנסים לשבור אותך מנטלית... אתה תצחק אחרון בהצלחה
  סגור
 • 9.
  לבדוק למה רכש את מעריב. האם מסתתר משהו מאחורי הרכישה? (ל"ת)
  משה 23/07/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  הרשות והפרקליטות אוהבות "לסחוב" זמן. נראה מתי יוחלט ואם
  דוד ש. 23/07/2013 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוחלט מה לעשות עם התיק הזה. תקדימים לא חסר..
  סגור
 • 7.
  הכל עסקי
  דימה 23/07/2013 13:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להמשיך ולשלם דובידנד. אסור להתייחס לחקירות.
  סגור
 • 6.
  רק "שכחו" לציין האם המליצו להעמיד לדין או לסגור את התיק
  אלי 23/07/2013 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוץ מהדבר העיקרי הכל נכון - יש חשדות יש חקירה אבל מה ההמלצה?
  סגור
 • 5.
  הוא לא היחיד
  יועץ כלכלי 23/07/2013 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עצה בחינם ללפיד:הגדל את מצבת החוקרים של רשות ני"ע ויחה"א שיתחילו לחקור את חבס ,בן דב,אישורי האשראי בבנקים את שחקני המעופ וכו' .התשואה שתקבל תהיה ענקית במח"מ קצר וללא סיכון.
  סגור
 • 4.
  להעביר את הכוח לנציגי מחזיקי האג"ח הפרטיים
  אחד 23/07/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אידיבי על כל רכושה צריך לחזור לציבור המשקיעים
  סגור
 • 3.
  לכאורה יעשו לנוחי תספורת (בכלא) - לכאורה (ל"ת)
  אבי 23/07/2013 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  גנב ידוע
  שי 23/07/2013 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשף התרגילים על כל חברה שלו עשה תרגיל מזבויות ועד דוחות קוסמטים שהצטרך ואגב הוא עשה את זה במשך 10 שנים ואף אחד לא פצה פה
  סגור
 • 1.
  עוד נוכל שניסה להפיל בפח משקיעים וחוסכים (ל"ת)
  imendel 23/07/2013 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור