הקבלן הבכיר אברהם קוזניצקי מדבר על כיוון מחירי הדירות - והפחד הכי גדול שלו

בעל השליטה בענקית הבניה מנרב בראיון מיוחד ל-BizTV על המהלכים של כחלון ושאלת המשבר בשוק הנדל"ן
|
(84)
אברהם קוזניצקי, צילום: Bizportal
מחירי הדירות עלו כ-8% בשנת 2016 כאשר מהנתונים האחרונים עולה שבשטח ניכרת האצה בעליית מחירי הדיור. בראיון מיוחד ל-BizportalTV מתייחס אברהם קוזניצקי, בעל השליטה בענקית הבניה מנרב, לסאגת מחירי הדירות בישראל. מנרב בונה היום 10 פרויקטים, למשל בחולון, פ"ת, חיפה, הוד השרון ועוד שלל ערים. קוזניצקי מתייחס לתכנית מחיר למשתכן, לכוונת כחלון להביא חברות בניה זרות ולכיוון מחירי הדירות בשנה הנוכחית.
אבל קוזניצקי, שכבר ראה דבר או שניים בשוק הנדל"ן הישראלי, בעיקר חושש מקריסה אפשרית של מחירי הדירות ולכן הוא סבור שהממשלה צריכה לפעול במתינות בכל הקשור לניסיון להוריד את המחירים - ולא להיגרר להחלטות פופוליסטיות.

שר האוצר אישר הבאת חברות זרות לבנות פה בארץ, בעצם למה לא?
"כמטרה אני חושב שזו מטרה חיובית. נוכל להפיק מזה הרבה תועלת, גם ללמוד וגם להוריד קצת מנפח העבודה שיש לבצע כאן. אבל אם לא יעשו את זה במקצועיות, אם לא יעשו את זה במינון נכון, אם לא יעשו את זה במעקב שוטף אחרי הביצוע זה יכול להגדיל את המשבר, כי אם זה ייעשה בלי להתחשב בקבלנים הקיימים פה בארץ ובלי להתחשב היכן באמת צריך להקים והיכן אין צורך כרגע להקים, הרי זה... במקום להביא ברכה זה יכול להביא בדיוק את ההפך".
כשאתה אומר משבר, למה אתה מתכוון?
"המשבר הוא בשני פרמטרים: הנושא של ביקוש והיצע, כתוצאה מכך נוצר משבר. המשבר נוצר גם כתוצאה מכך שכוח אדם אין בנמצא. פעם עבדנו עם עובדים זרים, היום אנו נאלצים לעבוד עם עובדים פלשתינים או עובדים מהצפון הרחוק שלנו, וכל זה הוא גורם למשבר. אתה מקבל עבודה ואין לך כוח אדם וההיצע והביקוש גם הם לא מווסתים בצורה נכונה, הרי כל הדברים האלה יחד מביאים אותנו למשבר. התוצאה של המשבר היא עליית המחירים בענף הבניה. הסכנה במשבר הזה היא שזו תהיה בועת נדל"ן שיום אחד תתמוטט.
"צריך להבין דבר חשוב מאוד ואת זה אתם צריכים לרשום על לוח לבכם: המטרה של הפוליטיקאים צריכה להיות ריסון מחירי הדירות, בשום ואופן לא לרסק אותם. אם יהיה ריסוק של מחירי הנדל"ן ומכירת דירה של שני מיליון למחרת היא תהיה מיליון או מיליון מאתיים, זה יביא משבר טוטאלי בכל כלכלת המדינה. לא רק הקבלנים יתמוטטו, אליהם יצטרפו הבנקאים, קבלני המשנה ויצטרפו גם אותם אנשים שקנו דירות. קנית דירה בשני מיליון, משלם משכנתא על דירה של שני מיליון ואומרים לך שהדירה שלך שווה רק מיליון מאתיים. הבנק לא יעמוד בצד, הוא יבקש ביטחונות נוספים. אין לך מאיפה. הבנק ירצה לממש, לבנק לא יהיו ביטחונות להלוואה שהוא נתן לך. זה יביא הרס טוטאלי כאן במדינה. זה יהיה דומה לסאבפריים בארה"ב, אך ארה"ב היא מדינה קצת יותר עשירה ממדינת ישראל. ישראל לא תוכל לתת מענה למשבר הזה, זו קטסטרופה. ענף הבניין הוא הענף המוביל במדינה. אם הוא יתמוטט, פועל יוצא שכלכלת המדינה תתמוטט. אמרתי לך, בנקים, בנקים למשכנתאות, קבלנים, ספקים. יש מאות אלפים שקשורים לענף הבנייה".
מה להערכתך נכון לעשות במצב הנוכחי?
"היום צריכים לעשות את כל הפעולות האפשריות כדי להפסיק את המחירים שימשיכו לעלות. עליית מחירים היא גם נגד האינטרס של הקבלנים, שיהיה ברור. כל קבלן, אפילו אם הוא קבלן צעיר ימים, הוא יודע שאחרי העליות האלה עלולה לבוא מפולת. הנה קח לך בחשבון שעכשיו עשו מחיר למשתכן בעפולה. בא קבלן, אומר שלפני ארבעה-חמישה חודשים הוא קנה במכרז במנהל מקרקעי ישראל קרקע במחיר איקס, והיום במחיר למשתכן מחיר אותה קרקע מעבר לכביש היא רבע איקס. מה הוא יעשה עם מה שקנה? איך ישלם את ההלוואות ויבנה? הוא יבנה והדירות שלו יהיו יותר יקרות ממחיר למשתכן. אני חוזר ואומר, את כל המטרות, שאני מצדיק אותן, צריך לעשות במינון נכון, בחשיבה נכונה ובמקצועיות. אם כל יום בבוקר פעם שר הבינוי ופעם שר האוצר ופעם שר התחבורה ופעם ראש הממשלה יצאו בהכרזות לכל מיני נושאים שקשורים לענף הבנייה, התוצאה תהיה הרת אסון".
"צריך להקים גוף במדינה שבו יושבים גם אנשי הממשלה, גם נציגי הבנקים, גם נציגי הקבלנים, ויחד לחשוב בצורה מושכלת איך יכולים לטפל בבעיה הזאת של מחירי הנדל"ן. מה שעושים היום עם הזוגות הצעירים זה מצוין, אבל אסור שזה יגלוש למשפרי דיור. אסור שזה יגלוש למשקיעים, שהם באו לקנות כאן דירות, ויתנו לכוחות השוק לשחק. אל תתערבו בזה. לצעירים צריך לעזור, אבל לא צריך לעזור למשפרי הדיור ולא צריך לעזור לגורמים אחרים שרוצים לקנות דירות כי אין שום מטרה לעזור להם לרכוש דירה. משפרי הדיור יכולים לחיות עוד 3 שנים בדירות שלהם. נכון שהם רוצים רווחה, אבל בשביל הרווחה הזאת לא צריך לגרום נזק עצום וקטסטרופה מהצד השני ולהוריד מחירים בשביל משפרי דיור. מחר יראו שהנוסחה עם הזוגות הצעירים עובדת ויכולים להחליט החלטה פופוליסטית ולאחר מכן היא תתגלגל להחלטת ממשלה לעשות אותו הדבר עם משפרי הדיור. יגידו שמצאו את הנוסחה איך כובשים את מחירי הנדל"ן. אסור לעשות את זה, אלא אם כן אותו גוף יגיע למסקנה שזאת הדרך כדי לרסן את המחירים ולא לרסק אותם".
מה אתה אומר בעניין בועה או לא בועה?
"תהיה בועה אם ישאירו את השוק שיפעל באופן טבעי. הוא יגיע למה שאתה אומר ותהיה פה בועה והתמוטטות. בשביל זה קיימת ממשלה, בשביל זה קיים הריבון לדאוג לכך שענף הנדל"ן יהיה מנווט ושהוא לא יתפתח בצורה טבעית כי אז הוא יגיע לאן שאתה אומר. המחירים ימשיכו להאמיר ויום אחד יתברר שהמלך עירום והכל יתמוטט".
התחושה בציבור היא שמחירי הדירות בישראל רק עולים. מה יכול להיות הטריגר?
"מה יקרה כשיבנו הרבה מעל הביקוש? מה יהיה כשיגיעו למצב שאנשים יתקשו לקנות דירות והקבלנים ישארו עם דירות ריקות שאין להן קונה? התוצאה ברורה, הבנקים יתחילו ללחוץ על הקבלנים למכור בכל מחיר, והתוצאה תהיה התמוטטות".
היצע הדירות מסתכם כיום ב-30 אלף, למה המחירים לא יורדים?
"אם זה נכון, כי שמענו כמה פעמים נתון של מספרים שלאחר מעשה התברר שהמספרים לא תואמים למציאות, אך אם זה נכון אתה לא יכול ללמוד מזה שום דבר כי אם היצע הדירות היה מפוזר בצורה הומוגנית בכל המקומות בארץ, אז למספר הזה יש ערך. אם המספר הזה הוא מדבר רק על "עדשות", מקומות מסוימים ששם נוצרים עודפים של דירות בגלל כל מיני סיבות, אי אפשר ללמוד מזה על מקומות אחרים. אנחנו בונים היום עשרה פרויקטים. יש הבדל עצום בין פרויקט אחד לשני. בפרויקט אחד היו מכירות מצוינות, במקום אחר מכירות טובות אף יותר מהממוצע החודשי, ובפרויקטים מסוימים נעצרו המכירות. את המספר הזה צריך לנתח ע"י גוף מקצועי, לקבל נתונים ואז לקבל החלטות נכונות. אם זורקים מספרים, 30 אלף, ומחכים לתשובה משליפה מן המותן, זה לא יביא לשום פתרונות אלא יכול להביא לנזק שקשה יהיה לתקן אח"כ."
מה לדעתך יקרה למחירי הדירות השנה?
"זאת שאלת השאלות מה יהיה מחר. אם הייתי יודע מה יהיה מחר, לא הייתי יושב פה ומתראיין אלא רץ לעשות כל מה שצריך כדי להכין את יום המחר. אין ספק שהפעולה ברוכה שהתחילו עם מחיר למשתכן, ואם ימשיכו מבלי לגרום לריסוק המחירים אלא לפעול שהמחירים יהיו מרוסנים, וכבר היום רואים סימנים ראשונים, אז שימשיכו עם זה בצורה מקצועית אפשר להגיע לסוף 2016 עם מחירי דירות שפויים. שפויים הכוונה שהמחירים ישארו יציבים ואולי יעלו ב-2-3% כתוצאה מהתייקרות של תשומות הבניה".
תגובות לכתבה(84):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 62.
  דירה
  דירה 16/03/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  7 0
  חתיכת חסר צלם אנושי שהמחירים עלו לא אמרת מסכנים זוגות הצעירים נעשה מינון או הגבלה בעלית מחירים המחירים עלו בקרוב ל100 אחוז מ2008 למה לא חשבת על זוגות צעירים למה עכשו שהמחירים מתחילים לקרוס אתה רוצה שהממשלהתרחם עלייך ועל הבנקים שחגגו על זוגות צעירים מאחל לך ולכל הקבלנים שגזלו את זוגות הצעירים בעשור האחרון רק משכורת של מעמד הבניים ולא יותר
  סגור
 • 61.
  המדינה עושה הכל כדי שמחירי הדירות ימשיכו לעלות (ל"ת)
  עוד מיסים בבקשה 15/03/2016 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 60.
  אכן נגמר הסיפור של הנדלן
  גוני 15/03/2016 12:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זה רק שאלה של זמן עד שזה יקרה בפועל אך התהליך כבר התחיל, מצד שני כל הכלכלה שלנו תיפול ביחד איתו או בגללו . אבל מה יותר עצוב לא הבנתי ? התרסקות הנדלן או התרסקות הכלכלה כי אי אפשר יהיה להפריד בניהם.
  סגור
 • 59.
  אותי דווקא מפחיד ההפך שדירה של מיליון אחד הפכה ל2 (ל"ת)
  אשר 15/03/2016 07:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 58.
  קריסה אדירה בפתח
  פושעי הבועה לדין 14/03/2016 21:58
  הגב לתגובה זו
  10 0
  להערכתי הפיצוץ לא יבוא מעליית ריבית אלא מדעיכה מהירה של הכלכלה.אין כסף לצריכה הכל בקירות.ההייטק כבר חורק .ובמלחמת לבנון השלישית נחטוף חזק ,באבי אבינו ,כמו שנסראאלה הבטיח .ישראל לא חסינה מדינה של חזירים
  סגור
 • 57.
  ואולי גם מדד תשומות הבניה ייעצר עקב ריסון השוק
  warren_buffet 14/03/2016 18:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שזו תהיה ברכה בפני עצמה. לא חשבת על כך קוזניצקי
  סגור
 • 56.
  שפוי אצלו זה המחירים כיום עם עליה של 2-3%????
  אורן 14/03/2016 12:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מדהים לראות כמה חזירות יש במדינה הזאת. טוב יעשה זוג צעיר משכיל אם ייקח את חפציו וילך למקום אחר וטוב יותר. הרי ברור שישראל היא המדינה בה האנטישמיות היא הכי גבוה וכל השאר הרבה יותר קשה פה.
  סגור
 • 55.
  לא הייתי קונה ממנו דף נייר חלק. (ל"ת)
  רישום בטאבו בעוד 15 14/03/2016 10:52
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 54.
  תראו איך הוא מנסה להפחיד מפעולות להורדת מחירים.
  גדי 14/03/2016 08:54
  הגב לתגובה זו
  17 0
  הוא מת מפחד שדירת 2 מליון ש"ח תהפוך לדירת 1.2 מליון ש"ח. לא הפריע לו שדירת מליון הפכה ל2 מליון תוך זמן קצר, זה בסדר. הוא מפחיד שהבנקים יבקשו ערבויות נוספות כאשר זה יקרה, אין שום סכוי שיבקשו כי הם יודעים לאן זה יוביל. מטורף מי שקונה היום דירות במחירים האלו.
  סגור
 • 53.
  ממליצה לקרוא מאמר בגוגל: " דירות ונמרים " ********
  רחלי 14/03/2016 08:52
  הגב לתגובה זו
  3 8
  שיעור לחיים
  סגור
 • תודה על החפירה היומית צביקה (ל"ת)
  אורן 14/03/2016 12:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • תודה על ההפניה למאמר בגוגל (ל"ת)
  מיכל 14/03/2016 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
 • 52.
  חזירים נמאסתם
  הומלס 14/03/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  13 0
  ארץ אוכלת יושביה, זוגות הצעירים שכבר ממש לא צעירים ועדיין מחוסרי דיור. ציבור קטן של קבלנים חזירים שמתעשרים על חשבונינו. מי יתן וכל השוק יקרוס, הקבלנים יהיו מחוסרי דיור שינסו כמונו ל"זכות" ברולטה של כחלון "מחיר למסכן" שיקרוס כבר שיקרוססססססס בנקים נדלן סחורות.... שהכל יקרוס חזירים נמאסתם
  סגור
 • 51.
  זאת כתובת ענקית על הקיר. אפילו הקבלנים מודעים למפולת
  גדי 14/03/2016 08:48
  הגב לתגובה זו
  11 0
  המתקרבת ולא מפחדים לדבר עליה , כמו הדרג הפוליטי.
  סגור
 • 50.
  דירה לצעירים בשש מאות אלף שח הבנקים לא יטמוטטו לא לפחד
  במרכז 14/03/2016 08:36
  הגב לתגובה זו
  11 1
  אל תפחידו אותנו אם יציבו הבנקים אחרי מגה רווחים שנה אחרי שנה אז שנה אחת או שנתיים יהיו לבנקים פחות רווחים קוזניצקי תפסיק להפחיד אותנו אנחנו לא מפחדים ואם מנרב לא תהיה רווחית שנה אחת או שנתיים ולאומת זאת אלפי תצעירים לא יעברו בגללכם לברלין אז זה יהי טוב למדינה ולאזרחיה וכמה תייקונים יתחזרו פחות קודם כל לדאוג שצעירים ירכשו דירה בשש מאות אלף שח בין גדרה לחדרה ושלוש מאות אלף שח בפריפריה
  סגור
 • 49.
  רק מלחמת לבנון השלישית תוריד את מחירי הנדל"ן בארץ
  מציאותי 14/03/2016 05:46
  הגב לתגובה זו
  7 2
  עשרות אלפי הטילים והרקטות של החיזבאללה שייפלו על מרכזי האוכלוסייה בארץ יגרמו לבריחה המונית לחו"ל, מה שיביא לריסוק בועת הנדל"ן ולריסוק בועת השקל החזק. זה רק עניין של זמן!
  סגור
 • טען עוד
 • 48.
  הוא מפחד שדירת 2 מ.תרד ל1מ.שזו העלות האמיתית של הדירה.. (ל"ת)
  במעמד צד אחד 14/03/2016 01:55
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 47.
  המשבר בלתי נמנע
  אהרון 13/03/2016 23:28
  הגב לתגובה זו
  13 0
  ברגע שהריבית תתחיל לעלות זה סוף עלית המחירים . לא לשכוח אין רק עליות תמיד אחרי עליות יש ירידות
  סגור
 • 46.
  קוזניצקי אדם ישר ,אבל את פיצוץ הבועה בלתי אפשרי לעצור (ל"ת)
  שישקו 13/03/2016 22:45
  הגב לתגובה זו
  17 1
  סגור
 • קוזניצקי דואג לקוזניצקי והמדינה צריכה לדאוג לאזרחים (ל"ת)
  במרכז 14/03/2016 08:37
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 45.
  מה יקרה כשתגענה חברות סיניות?
  דיקפריו 13/03/2016 22:40
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הם מרימים 20 קומות תוך 4 חדשים, בונים ב 250 דולר למטר, דירת ארבע חדרים 100 אלף שקל. אז על מה יוכלו לדרוש 2 מעליון שקל? אפילו הקרקע לא תעלה הרבה, כי הסינים יעשו פינוי בינוי במהירות במרכז הערים הותיקות, היכן שיש המון קרקע.
  סגור
 • 44.
  זה יקח עוד זמן. לפחות שנה וחצי
  מ 13/03/2016 21:28
  הגב לתגובה זו
  10 2
  אבל זה יתפוצץ בסוף. יש עכשיו האטה מטורפת בעסקאות נדל"ן. כנסו לטתר רשות המיסים ובדקו. הקבלנים מחזיקים ב 30 א' דירות לא מכורות וריבית המשכנתא עולה בקצב רצחני. רק ב 5/15 היתה 1.96 היום 3+ והיא ממשיכה לטוס. קטסטרופה.
  סגור
 • 43.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 13/03/2016 19:47
  הגב לתגובה זו
  23 1
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90%= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות=פישר ברח+ עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
  סגור
 • 42.
  כל שוק מווסת בסופו של דבר התמוטט (ל"ת)
  יוסי 13/03/2016 19:37
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 41.
  תראו ב2013 מה הוא אמר
  שמעון 13/03/2016 18:37
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לפני כ3 שני הוא אמר שהמחירים ירדו
  סגור
 • כי מאז בנק ישראל הפחית את הריבית 8 פעמים ותידלק הביקוש (ל"ת)
  רם 13/03/2016 19:27
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 40.
  הממשלה עד היום הקשיבה להם וזו הסיבה שהמחירים בשמים !!!
  אין גבול ??? 13/03/2016 18:28
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ככל שיותר מהר יטפלו בנושא הנדלן ככה הנזק העתידי יהיה קטן יותר , ההפחדות שמה שמה הכל יקרוס יובילו אותנו לאסון כלכלי חמור, עדיף היום לספור את הנזקים ולא בעוד שנתיים שהמחירים יהיו מעל 100% עלייה ואם אשראי נדלן בלתי נסבלים .
  סגור
 • 39.
  David כנסו בבקשה
  דויד 13/03/2016 18:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם מישהו מפה משתמש בתוכנה metastock ? והאם הוא ממליץ עליה
  סגור
 • 38.
  מס על הכנסה משכר דירה יגרום לזה (ל"ת)
  שגיא 13/03/2016 18:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  אף אחד לא יצליח למנוע מגרף מחירי הדירות ליפול מטה כמו
  מאקרו 13/03/2016 18:05
  הגב לתגובה זו
  36 0
  אבן. הגרף יצא מכל פרופורציה...זקנות שבקושי מדברות קנו דירות להשקעה...אין שום מצב שההמונים ירוויחו...הרווחים על הנייר יהפכו להפסדי הון מהר מאוד. אף אחד לא יכול למנוע מהכלכלה לנסות להבריא עצמה. כמו בכל מקום בעולם הבועות התנפצו על יושביהן...פה לא יהיה מקרה דופן...ישראל מלאה בקרקעות..ההיצע הנוכחי של יד 2 ודירות חדשות עולה על מאה אלף...אנשים יבינו שעבדו עליהם בעיינים...זאת הייתה פירמידה...לאט לאט האמת תחשף.
  סגור
 • תפסיק לבלבל את הביצים (ל"ת)
  לך תקנה דירה 13/03/2016 18:37
  הגב לתגובה זו
  3 29
  סגור
 • 36.
  תקראו בגוגל " שאלות של משקיע בנדל"ן " ******
  יעל 13/03/2016 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 9
  תפתחו את העיניים
  סגור
 • מאמר מעולה ותודה על ההפניה (ל"ת)
  רפאל 13/03/2016 18:25
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 35.
  עצם זה שהוא אמר בועת נדלן בלשון עתיד גרם לי להפסיק
  פ 13/03/2016 17:54
  הגב לתגובה זו
  19 0
  לקרוא...כאילו שהיום אין...כמה אפשר לעוות את המציאות? דרך אגב יש לי חדשות לקוזניצקי...הכלכלה תקיא את כל מה שדחפתם לה בשמונה שנים האחרונות והמחירים יקרסו ככה או ככה...עדיף שזה יהיה יזום ויתחילו לצמצם כלפי מטה כבר מעכשיו כדי להכין את המשק לעתיד לבוא.
  סגור
 • 34.
  פחלון
  ביבי 13/03/2016 17:48
  הגב לתגובה זו
  8 2
  המחירים הולכים לרדת. אין שוק שרק עולה
  סגור
 • 33.
  למה הוא שתק כשמחירים טסו 100%?
  הוא מודאג רק עכשיו? 13/03/2016 17:42
  הגב לתגובה זו
  18 2
  המחירים הכפילו את עצמם, דור שלם נהרס. לא מצליחים לחסוך לדירה עקב מיסים ויוקר המחייה ומחירים רק טסים. ואנשיו הוא בא ו״מזהיר״! עם כל הכבוד לידע ונסיון שלו זב פשוט חזירות מה שהולך כאן! הוא חייב להבין שזה לא תקין ולא צודק להפיל דור שלם ששירת ומשרת ומגדל כאן ילדים בחוסר תקווה ויאוש. 150 משכורות לדירה, זה לא הרס וקטסטרופה? עם כבוד למר קוזניצקי.
  סגור
 • 32.
  שיראה איך הורידו באירלנד את מחירת הנדלן בחצי. אף אחד לא
  קשקשן 13/03/2016 17:34
  הגב לתגובה זו
  11 2
  קרס.
  סגור
 • 31.
  לא יהיה מספיק כסף
  מחירי הדירות 13/03/2016 17:33
  הגב לתגובה זו
  7 0
  להחזר המשכנתא המכירות יגיעו השכר לא ידביק קצב החזר משכנתא המכירות הלחץ יכריע את המחירים למטה לצמצם חשיפה לנדלן בארהב נפל אז מה קרה כאן יקרה
  סגור
 • 30.
  יקרים כ20%
  מחירי הדירות 13/03/2016 17:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עליית מחירים ממוצעת של 4.8% לל שכד במשך 30 שנה גבוה מאוד ביחס לעליית השכר שהיתה נמוכה בהרבה עליית מחירי הדירות הרבית הנמוכה עת תעלה הריבית ההחזר המשכנתאות יעלה בהונג קונג קרסו מחירי הנדלן בחודש האחרון ב10% והבועה מתפוצצת גם שם אמרו המחירים לא ירדו הם ירדו עד 20% כך היה מ1995-2004 עשור של ירידות מה לא יחזרו הירידות להתפכח להתפכח הזויים
  סגור
 • 29.
  המחירים היום סבירים וחשוב מאוד לא להכניס אותם לסחרור (ל"ת)
  לא חייבים לקנות בת"א 13/03/2016 17:27
  הגב לתגובה זו
  1 37
  סגור
 • מיליון וחצי בפריפריה זה סביר? תרשום לעצמך שהמחירים
  פ 13/03/2016 17:55
  הגב לתגובה זו
  27 0
  בפריפריה יקרסו למעלה מחמישים אחוז. תרשום ואל תשכח.
  סגור
 • אתה תמשיך לללום (ל"ת)
  כן 13/03/2016 19:59
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 28.
  החוב על נדל"ן בארץ גרוע יותר מהסאב פריים של
  התמוטטות !!! 13/03/2016 17:25
  הגב לתגובה זו
  23 1
  ארה"ב , הזינו את הבועה באשליות של מחירים לא יורדים רק עולים .
  סגור
 • 27.
  איזה חזיר! שאני אשמור על הרכוש שלו וחי כמו כלב?
  מילואימניק לא גאה 13/03/2016 17:23
  הגב לתגובה זו
  10 1
  אני לא יכול לרכוש דירה למשפחה שלי במחיר שפוי שתואם להכנסות מעבודה קשה, וחייב לשרת ולשלוח לצבא את ילדיי שישמרו על הונו של קוזניצקי? איזה חזיר שישלח את הילדים שלו!
  סגור
 • דירה לא צריכה לעלות 150 משכורות
  מילואימניק 13/03/2016 19:18
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מר קוזניצקי הנכבד, אתה יודע היטב שמחירים לא הגיונים! לאנשים בלי עזרה מבחוץ אין יכולת לעמוד בהם ואם אתה חרד לעתידה של המדינה אתה צריך להיות בין המובילים שדורשים להוריד אותם לרמות שפיות. אנו מדינה של העם שחזר לעצרו ולא מקום לעושק וקפיטליזם חזירי.
  סגור
 • למה להאשים את קבלנים?
  אלכס 13/03/2016 21:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה רוצים מקבלנים? על עוד יש מאות אלפי פראיירים שמשלמים הם יעלו מחירים.זה כל כך הגיוני. צריך להאשים את הציבור שרץ כמו עדר ללא הבחנה לשחיטה.
  סגור
 • סליחה מר קוזניצקי
  מילואימניק 13/03/2016 18:43
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מר קוזניצקי, סליחה על התגובות החריפות ונסערות ובלי לפגוע בכבודו של מר קוזניצקי שבהחלט איש ראוי יש להסתכל על מה שקרה כאן בתחום דיור כאסון שכבר קרה! אמנחנו קמנו כמדינה הקולטת עלייה וקיבוץ גלוחות והפכנו למה? איך היום אנו יכולים להציג את עצמינו כמדיה שהיא בית לעם היהודי ומצד השני לאנשים שאין להם הון ירושה גם אין שום יכולת מעבודה להגיע לבית פרטי הכי צנוע? אני עליתי בגיל צעיר, והיום אחרי צבא ולמודים אקדמאים ועם עבודה טובה לא יכול לקנות לי דירה, תלוי באנשים אחרים שמשכירים לי את הבית ומתרחק מחלום לבית משלי עקב ריבית אפסית לחסרונות ועליה מתמדת לדיור שלא עוצרת? מר קוזניצקי לא חבל? אתה באת ממשפחה שעברה שואה, גם אני בן לנצולת השואה, האם זאת המדינה שרצינו לקבל? דירה שעולה 150+ משכורות זה לא אסון לדעתך שמפצל ומתמיד את הפערים בחברה? תחשוב גם על זה מר נכבד! בכל זאת מצטער על התגובות החריפות ופוגעות. לא התכוונתי לפגוע בך ומקווה שפעם הבא כשתדבר על המחירים תמצא עומת להגיד את האמת שמחרים בארץ חייבים לרדת להתאים למשכורות והכנסות של האנשים שגרים, משרתים ומגדלים ומחנכים את הילדים שלהם כאן! תודה.
  סגור
 • 26.
  מפחיד את הממשל שלא יעשו צעדים ושימשיכו המחירים לעלות (ל"ת)
  לי 13/03/2016 17:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 25.
  הם מפחדים .בקרוב הריסוק של בועת הנדלן. (ל"ת)
  מני 13/03/2016 16:42
  הגב לתגובה זו
  23 2
  סגור
 • וכשהתעוררתי נזכרתי בחלום, ויצאתי לחפש .... אתה הזוי מני (ל"ת)
  שולמן 13/03/2016 16:59
  הגב לתגובה זו
  1 15
  סגור
 • 24.
  מחירי הדירות _בכי לדורות _ רק הליכוד יכול... (ל"ת)
  נועה 13/03/2016 16:15
  הגב לתגובה זו
  18 1
  סגור
 • 23.
  ירידה מתונה
  עוד אחד 13/03/2016 16:04
  הגב לתגובה זו
  17 3
  אין חיה כזו ירידה מתונה. ההסבר הוא מאד פשוט ברגע שמשקיעים או סתם קונים פוטנציאלים רואים נכס שהצפי שלו ירידה כלשהי אף לא מכיר הרבה שיקנו אותו. ואז באה קריסה
  סגור
 • 22.
  משאל ליבו
  אחד 13/03/2016 16:00
  הגב לתגובה זו
  15 0
  שימו לב גם הקבלנים מודים כבר כי אנו "על סף בועה" כלומר המחירים לדבריו כבר לא ריאליים (זאת למרות שבפועל אנו עמוק בתוך הבועה ומרחק נגיעה מפיצוצה). משאלת ליבו שהמחירים יעלו 2-3 אחוז בשנה למה? כי הוא מבין שכל מספר אחר מקריס את השוק . 7-8 אחוז עלייה ובוםםםם. קריסה. 0 אחוז?מי ירצה להשקיע בנדלן?! קריסה. 2-3 אחוז הכל סבבה הקבלנים ימשיכו למכור דירות במחיר כפול. תכלס גם זה לא הגיוני כי המחירים 40 אחוז גבוהים מדיי.עם 2-3 אחוז ובורסה שלפחות עושה ממוצע (10 אחוז שנתי, 7 וחצי אחרי מס) המשקיעים יזלגו מהר מאד החוצה. הטרנד של הדירות יגמר והמחירים ידהרו למחיר הריאלי שלהם ויחצו אותו גם הרבה כלפיי מטה. ספרד הולנד יפן אירלנד ארהב (סין כעת) כולם היו בסרט הזה.
  סגור
 • הלוואי היית צודק
  איתי 13/03/2016 18:30
  הגב לתגובה זו
  1 4
  אבל שנה הבאה לצערינו נראה עלייה דל עוד 8%, כבר שנה אחרי שנה ככה. מתי הטירוף הזה יעצור כבר ?
  סגור
 • 21.
  עוד לא הייתה נפילת מחירי נדל"ן בלי שתגרום למיתון
  אפקט הדומינו 13/03/2016 15:33
  הגב לתגובה זו
  13 10
  צודק הקבלן המנוסה שיש לגרום לירידה מדורגת של המחירים על פני זמן ארוך. אם תהיה התמוטטות ספק אם רבים ממבקשי הדיור יוכלו לרכוש גם בגלל הרעה משמעותית במשכנתאות וגם הרעה בתעסוקה
  סגור
 • 20.
  עושק/גוזל קבלני משנה .. (ל"ת)
  לתת במה לקבלן אמי 13/03/2016 15:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 19.
  כחלון כישלון
  משה 13/03/2016 15:24
  הגב לתגובה זו
  11 3
  שמו לב מה אמר כחלון לפני שנה : "משקיעי הנדל"ן זוללים את מלאי הדירות במדינה ופוגעים בצעירים", כך אמר שר האוצר משה כחלון בטקס החתימה על הסכם הגג לבניית כ-7,500 יחידות דיור ברמלה." אז מדוע להמשיך לתת הטבות מס למשקיעים ?
  סגור
 • אין שכל אין בעיות
  יודע 13/03/2016 18:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כחלון העלה את המס על המשקיעים. זה הטבת מס?
  סגור
 • 18.
  כחלון כישלון
  משה 13/03/2016 15:21
  הגב לתגובה זו
  10 3
  ממשיך לתת הטבות מס למשקיעים ? היכן הצדק החברתי שכביכול אתה מייצג ? הגם אתה ברוטוס ממשקיעי הנדל"ן ?????
  סגור
 • 17.
  שאלה לקוזניצקי,כבר קנית יגואר לילד . (ל"ת)
  בא 13/03/2016 15:20
  הגב לתגובה זו
  21 3
  סגור
 • 16.
  מצחיק שקבלן שמוכר דירות בעכו ב 1.3 מ מדבר על בועות ופחד (ל"ת)
  אביקו 13/03/2016 15:19
  הגב לתגובה זו
  26 1
  סגור
 • הוא פוחד שהחגיגה תיגמר . ולכן מבלבל לכם במוח . (ל"ת)
  בא 13/03/2016 15:39
  הגב לתגובה זו
  21 1
  סגור
 • 15.
  משבר יגיע והוא לא יגיע בזכות הממשלה אלא למרות
  שגעון הנדלן 13/03/2016 15:14
  הגב לתגובה זו
  25 0
  הממשלה , כשמנפחים אשראי נדל"ן שבקצה צריך לשלם אותם ואין מי שישלם אותם מתגלגל משבר שלעצור אותו זה כבר בלתי אפשרי , יש ידע איך לנפח מחירי נדל"ן אין ידע איך לעצור את זה בזמן . אם בתחילת הבועה אמרו שאין בועה עכשיו כבר כולם מדברים בגלוי על הבועה במונחי משבר נדל"ן . אם הממשלה תשמע בעצתו שנה הבאה הם יפגשו עוד עלייה במחירים .
  סגור
 • 14.
  היכן היה קוזניצקי בשנים האחרונות
  משה 13/03/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  18 0
  עכשיו כשהמחירים בועתיים הוא רועד מפחד. היכן הוא היה כל השנים כאשר בכל פורם אפשרי טען שהמחירים ימשיכו לעלות ונמנע מלהזהיר את הקבלנים וציבור הרוכשים מפני המשך ניפוח הבועה שהוא והקבלנים האחרים גרמו ע"י נכונות לשלם עבור קרקעות מחירים לא שפויים.
  סגור
 • איפה היה? עשה עסקים ועבד קשה
  עמנואל 13/03/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  2 17
  אידיוט שכמותך, שואל שאלות קרש, והעיקר להשמיץ....
  סגור
 • אז ככה ,בתילנד ,אנטרטיקה,קריביים ,לפלנד,מוזנביק,קנדה ..
  בא 13/03/2016 15:40
  הגב לתגובה זו
  8 0
  ............................................אפילו היה באנטרטיקה .
  סגור
 • 13.
  ושמחיר דירה של 700 עלה ל 2 מליון והזוגות התרסקו- לא בכה
  צעיר 13/03/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  35 0
  הבכי הוא רק על כיסיהם של המשקיעים והקבלנים אבל מאות אלפי זוגות שנשברו לא נכלים במשוואה ביבי וכחלון הרסתם אותנו
  סגור
 • 12.
  רעיון טעות - מי עושה לו יח"צ ?
  אנונימי 13/03/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  9 4
  קוזניצקי נראה מבוהל ומפוחד... טעות שהתראיין !
  סגור
 • 11.
  כחלון כישלון
  משה 13/03/2016 14:48
  הגב לתגובה זו
  13 8
  פיצוץ הבועה זה עניין של זמן ועדיפה שעה אחת קודם . כך נציל עוד זוגות צעירים וקבלנים מכניסה לפשיטת רגל.
  סגור
 • 10.
  ליבי ליבי עם קוזניצקי
  משה 13/03/2016 14:47
  הגב לתגובה זו
  25 0
  קבלן שרץ והשתתף במירוץ וקנה קרקעות במחירים לא שפויים דינו לפשוט את הרגל כמו משקיע בשוק ההון שקונה מניות במחירים לא שפויים ואחר כך באה ההתרסקות. לקבלנים יש גם אשמה במחירים שאותם הסכימו לשלם עבור קרקעות ובעקיפין גרמו לעליית מחירי הנדלן.
  סגור
 • 9.
  כחלון כישלון
  משה 13/03/2016 14:43
  הגב לתגובה זו
  14 10
  המחירים היום הם בועה שעדיף לפוצץ אותה היום ולא מחר מכיוון שכל חודש גורם לנזק יותר גדול. מספיק גם עם הבלוף שיש מחסור בדירות, ישנם כ 700 אלף דירות שנרכשו להשקעה ולכן יש לגרום לאפיק זה להיות לא כדאי . כיצד ? פשוט מאוד, ביטול האפלייה שקיימת לטובת משקיעי שוק הנדל"ן : 1. ביטול מסלול הפטור ומסלול 10 אחוז. 2. מס מינמלי של 20 אחוז ללא הכרה בהוצאות. 3. הטלת מס רכוש על כל בעל דירה שלישית ומעלה. 4. חובת הגשת דוחות מס שנתיים והצהרות הון לבעלי דירות להשקעה.
  סגור
 • 8.
  מקצועי ואמיתי! צריך לרסן מחירים ולא לפוצצץ את הבועה (ל"ת)
  ישראל 13/03/2016 14:43
  הגב לתגובה זו
  1 31
  סגור
 • 7.
  יאללה שיתמוטט כבר!! אני מחכה לקנות בזול :) (ל"ת)
  עידודו 13/03/2016 14:39
  הגב לתגובה זו
  23 1
  סגור
 • איך תקנה כמעט בלי משכנתה וסיכוי גבוה לאבטלה (ל"ת)
  2008-2009 13/03/2016 15:38
  הגב לתגובה זו
  3 5
  סגור
 • 6.
  קוזניצקי יודע את האמת המרה
  דודי 13/03/2016 14:38
  הגב לתגובה זו
  30 2
  שום ערך פיננסי לא עולה ללא סוף. לאחר גל עליות חייב לבוא גל ירידות. אלו הם חוקי הכלכלה.
  סגור
 • 5.
  אם המחירים יפסיקו לעלות לא תהיה לי סיבה לקנות דירה
  צעיר 13/03/2016 14:29
  הגב לתגובה זו
  56 1
  לא אכפת לי לשלם 2 מיליון על דירת חדר כל עוד מבטיחים לי שהמחיר שלה רק יעלה. אבל אם המחיר נשאר קבוע מה פתאום שאשלם מחיר כזה על דירה מצ'וקמקת? ואם המחיר יהיה במגמת ירידה לא אקנה אפילו דירת 4 חדרים ב 700,000 כי לא בא לי להפסיד. אפשר לשכור ולחכות שהמחיר יוזל
  סגור
 • 4.
  החלטות פופוליסטיות? למשפחות אין איפה לגור!
  מניפולציה חזירית 13/03/2016 14:28
  הגב לתגובה זו
  41 1
  אנשים שורפים חסכונות על השכרת דירה כי המחירים בשמיים-להוריד את המחירים ואתמול או שמי שיוכל יעזוב ונשאר עם על מי שלא יכול לעזוב.
  סגור
 • שכירת דירה. לא שורפים חסכונות על השכרה... (ל"ת)
  שולמן 13/03/2016 16:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  אני לא מבין למה קוזניצקי מודאג
  רועי 13/03/2016 14:27
  הגב לתגובה זו
  46 1
  הרי מחירי הדירות בישראל רק עולים לא? חחחחחחחחחחחחחחחחחח
  סגור
 • חבל שהצעירים לא מבינים שמילת המפתח היא סבלנות
  מאיר 13/03/2016 14:55
  הגב לתגובה זו
  21 1
  לא רק ידעו הצעירים לחכות בסבלנות ולא לקנות דירות במחירים חזיריים, אז כמו שקוזניצקי אומר הקבלנים היו נתקעים עם הדירות והבנקים היו לוחצים למכור בכל מחיר ומשם הדרך סלולה לירידת מחירים, עדיין לא מאוחר אנא תהיו חכמים המתינו ואל תיקנו דירות עד אשר ירדו לפחות ב 25% וזה אפשרי וראלי
  סגור
 • לא רק אפשרי אלא ודאי (ל"ת)
  עוד אחד 13/03/2016 16:43
  הגב לתגובה זו
  12 1
  סגור
 • 2.
  הקבלנים מבינים שהחגיגה הסתיימה (ל"ת)
  אורן 13/03/2016 14:27
  הגב לתגובה זו
  45 4
  סגור
 • 1.
  שימו לב למשפט המחץ בכתבה
  כלכלן 13/03/2016 14:24
  הגב לתגובה זו
  59 2
  " קנית דירה בשני מיליון, משלם משכנתא על דירה של שני מיליון ואומרים לך שהדירה שלך שווה רק מיליון מאתיים. הבנק לא יעמוד בצד" - ואת זה רוב הציבור שלקח משכנתא ורץ לקנות במחירים מטורפים פשוט לא מבין. הרבה אנשים אומרים לי..."אז מה אם מחירי הדירות יירדו? קנינו את הבית לגור ולא להשקעה אז מה זה משנה לי אם ערך הבית יירד? הם לא מבינים שברגע שערך הבית יורד הבית כבר לא מהווה בטוחה להלוואת הענק שהם לקחו והבנק ידרוש מהם בטחונות נוספים. אין לך בטחונות נוספים? כונס הנכסים ימכור לך את הבית ומכיוון שהרוב המוחץ של הזוגות הצעירים לא יוכל לספק בטחונות נוספים הבנק ימכור להם את הבית. יציאת כמות מסיבית של דירות למכירה לשוק תגרום לליבוי ירידת מחירי הדירות ומכאן הדרך למשבר סאבפריים קצרה מאוד.
  סגור
 • לכן אולי הבנקים לא ימהרו לממש נכסים
  ג'וני 13/03/2016 17:28
  הגב לתגובה זו
  12 2
  ההגיון אומר שהם יפנו לממשלה באיום מפורש והמדינה תיתן ערבויות מה שיצור בעיות נוספות. על כל פנים כולנו נשלם מחיר יקר על ה"חגיגה" שהייתה כאן
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות