תגובות: "הגזירות שפישר הטיל, סכנה ממשית להתפרקותו של התא המשפחתי"

כך יו"ר לשכת השמאים בתגובה להגבלות החדשות של בנק ישראל על המשכנתאות. מנכ"לית אנגלו סכסון: "זה עוד צעד קוסמטי"
|
(46)
נדל"ן
"צר לנו מאוד שבנק ישראל ממשיך להקשות על הזוגות הצעירים, כשקיימת סכנה ממשית להתפרקות התא המשפחתי כתוצאה מהגזירות האחרונות שהטיל", כך אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בתגובה להוראה החדשה של לפיה , הלוואות של מעל 45% יצריכו מהבנקים ריתוק הון נוסף - ובהתאם הריבית ללקוחות תטפס.

דנוס טוען כי "ביד אחת מושכת בעוצמה ממשלת ישראל, שלא מספקת פתרונות דיור מעשיים במחירים ברי השגה ובדרך של בנייה להשכרה, ובצד השני מושך בנק ישראל ביד השנייה, כשהוא מקשה על הבנקים במתן הלוואות. כתוצאה מכך שיעורי הריבית שייגבו יעלו. הצעד האחרון של בנק ישראל, כל עוד לא יטופל נושא ההיצע, רק יביא להכבדה על הזוגות הצעירים, להקטנה נוספת בכמות התחלות הבנייה, ולפגיעה נוספת בביצועי המשק, דווקא בשנה שבה אנו צפויים לקיצוצים דרמטיים בתקציב, וחבל".

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בתגובה כי "כל המהלכים של בנק ישראל לא הוסיפו ולו דירה אחת למלאי הדירות המדולדל ולכן גם לא תרמו להורדת המחירים. כפי שראינו גם במהלכים קודמים דחיקת הצעירים מהשוק רק גורמת לעליית מחירי השכירות, מחירי הדיור לא יורדים והזוגות הצעירים סובלים. בנושא ערבויות חוק המכר קיימת תופעה שאין לה אח ורע בעולם. ערבויות חוק המכר נשמרות בבנק גם אחרי שהדייר כבר גר בדירה. מדובר באבסורד."

בובליל מסביר כי בנק ישראל אמנם הוריד את ריתוק ההון בגין ערבויות חוק מכר על דירות שנמסרו מ- 20% ל- 10% וזה מפנה אשראי אך לא במידה הנדרשת. "היה צריך לבטל לחלוטין את הערבות על דירות שכבר נמסרו. זה לא הגיוני שכאשר יש מצוקת אשראי כל כך קשה בענף מרתקים הון של קבלנים על דירות שהדיירים כבר גרים בהם. לא זו אף זו, בנק ישראל צריך להפחית את ההלימות הון על כל תקופת ערבות חוק המכר, שכן הסיכון הגלום למימוש הערבות הוא אפסי והראייה לכך היא שככל הידוע לנו, בחמש השנים האחרונות, לא חולטו כלל ערבויות. הבנקים כתוצאה מהקצאת הערבות ודרישות הלימות ההון, גובים מידיי שנה מאות מיליוני שקלים מהקבלנים, דבר שבסופו של יום מייקר את מחירי הדירות עבור אזרחי המדינה."

ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות, מקבוצת קו מנחה, אומר כי "בנק ישראל פוגע שוב בזוגות הצעירים באמצעות דרישה מהבנקים למשכנתאות להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים ל-0.35% ובהתאם לכך הבנקים ידרשו מרווחים (ריביות) גבוהות יותר מהלווים כדי לצמצם את הפסד הרווח."

כרמל מוסיף כי "במהלך של בנק ישראל יש גם מרוויחים והם נוטלי המשכנתאות מעל 60% ומעל 800 אלף, כאשר הדרישה משקלול הסיכון של בנק ישראל מהבנקים למשכנתאות יורד מ-100% ל-75% (גם אם כאשר מבקשים הלווים לקבל חלק ניכר מהמשכנתא במחירים משתנים).".

"המשך גרירת הרגליים של הממשלה תוביל לצעדי הגבלה נוספים"

רפי גוזלן, כלכלן המאקרו הראשי של IBI, אומר כי בנק ישראל אינו יכול להישאר אדיש להתחדשות העלייה המהירה במחירי הדירות לאורך המחצית השנייה של השנה בהתחשב בואקום שנוצר עד להקמת ממשלה חדשה. "הבנק מנסה להפחית את התמסורת שבין הריבית לבין שוק הנדל"ן ולקנות דרגות חופש להפחתת נוספת על רקע ההאטה המתגברת בפעילות המשק והתחזקות שער החליפין של השקל, התפתחויות הדורשות את המשך הפחתת ריבית, כך שההסתברות להפחתה נוספת באחת משתי ההחלטות הקרובות עלתה מדרגה."

גוזלן מוסיף כי "הצעדים המאקרו-יציבותיים של בנק ישראל לשוק הנדל"ן, הן אלו שננקטו בעבר והן הנוכחיים לא יהיו אלו שיפתרו את הבעיה בשוק הנדל"ן כאשר לשם כך נדרשת התערבות ממשלתית אגרסיבית הן בצד התכנון והן בצד המיסוי. המשך גרירת רגליים מצד הממשלה תוביל אמנם את בנק ישראל לנקיטת צעדים נוספים, שבחלקם מנסים לצנן ביקושים ובחלקם להפחית את רמת הסיכון של המערכת הבנקאית הנובעת מהתנפחות ענף הנדל"ן למגורים, אך מותירים את ענף הנדל"ן בפרט ואת המערכת הבנקאית בכלל ברמת פגיעות גבוהה לתרחיש של הרעה ניכרת בשוק העבודה המקומי."

"יחזרו לשבת על הגדר בטווח הקצר בלבד"

עדינה חכם, מנכ"ל אנגלו סכסון, אומרת כי "הצעדים של בנק ישראל כמתבקש, מטפלים בצד הביקושים אך לא בצד ההיצע ושוב מדובר בטיפול קוסמטי כאשר לפתרון הבעיה מתבקש לעשות טיפול שורש יסודי. אני מאמינה שההנחיה החדשה תשפיע פסיכולוגית על רוכשי הדירות ויש סיכוי שאלו יחזרו לשבת על הגדר, בטווח הקצר בלבד. עדיין, הריבית על המשכנתאות נמוכה, מחירי השכירויות גבוהים ואין באמת אלטרנטיבות טובות להשקעה. מעבר לכך, בעקבות ההנחיה החדשה, הריבית על המשכנתא תעלה בשיעור מינורי בלבד".

לדברי עו"ד יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל אאורה ישראל, "בגלל התחרות הגדולה שקיימת היום בין הבנקים למשכנתאות ובגלל שהסיכון האמיתי שלהם במתן משכנתאות לדיור היא נמוכה, אני לא צופה שינוי ברצון של הבנקים לתת משכנתאות בתחום הדיור, גם עם הדרישה החדשה של המפקח על הבנקים. מדובר בצעד נוסף בכיוון הלא נכון, במקום בעצם לעשות את הדברים היחידים שבאמת יכולים להביא לאיזון בין הביקוש להיצע והם הגברת שיווקי הקרקעות באזורי ביקוש, טיפול בבירוקרטיות שיש כיום בוועדות המקומיות והוצאת היתרי בנייה בזמן קצר".

ניר אומיד, סמנכ"ל ניהול תיקי השקעות בתמיר פישמן, אומר כי בנק ישראל אומר בעצם, "אם הבנקים לא שומרים מספיק על עצמם אנחנו נעשה את העבודה במקומם. היקף המשכנתאות הוכפל משנת 2005 מבלי שהבנקים הגדילו את ההפרשות בהתאם."

לדברי אומיד, עלולות להיות לכך שתי משמעויות – ירידה בתאבון של הבנקים לתת הלוואות ממנופות לדיור בשל העובדה שיאלצו לרתק יותר הון , או שהבנקים ימשיכו לתת את אותן הלוואות, ירתקו יותר הון אבל יגלגלו את ייקור ההלוואות על הציבור, כלומר , בעסקאות ממנופות הציבור ישלם ריבית יותר גבוהה על המשכנתא . "סביר שזה מה שיקרה בפועל . אז מי צודק ? בנק ישראל או הבנקים ? בנק ישראל מצדו את עבודתו לשמור על יציבות הבנקים, ואינו אחראי על שוק הדיור,זה תפקידה של הממשלה, הבנקים מצדם מנסים להשתמש בהון כמנוף לרווח ומעונינים לרתק כמה שפחות הון."

כתבות מעניינות נוספות:
יש לכם משכנתא ישנה? כך תוכלו לחסוך 190 אלף שקל - צפו בסרטון
בועה שמתפוצצת? לפי הלמ"ס מחירן של דירות 4.5 חדרים בתל אביב צנח 13% ברבעון הרביעי
תגובות לכתבה(46):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  הבועה לפני פיצוץ, ופישר מפחד !!! (ל"ת)
  זהו הכסף נגמר לאזרח 21/02/2013 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  כל הנדל"ן בדרך לחתוך מטה, ופישר מתגונן.... (ל"ת)
  זה כסוי ת--, לעתיד. 21/02/2013 08:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  כמעט נבהלתי ...
  המבוהל מכפר עזר ... 20/02/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 2
  עוד 30 שקל לחודש לא ירתיעו את עם ישראל מלקחת משכנתא ... במציאות שאין אלטרנטיבה להשקעה ... 3.5% תשואה על דירה + 3.5% עליית שווי הדירה = 7% תשואה נטו ... אחלה ...
  סגור
 • 29.
  גזירות בנק ישראל / פישר
  יצחק כהן 19/02/2013 17:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מר סטנלי פישר יושב באולימפוס /מגדל שן ואינו ער למצוקות העם . כל מהלכיו היו נגד שכבת הביניים ומטה , העם יכול לצעוק ולהיאנח ואין מי שיאזין ויאזן את המצוקות . מפלגת השילטון הוכתה בבחירות האחרונות , כי התעלמה ממה שהיה בשדרות רוטשילד . ולא למדה את הלקח ! ! ! הם חושבים שעם הסיסמאות הנבובות שהם מפריחים יהיה אפשר למכור לאזרח עסקי רוח לופט גישפתן .
  סגור
 • 28.
  בובליל תפסיק להוציא תגובות מהמגירה (ל"ת)
  קמפייניסט 19/02/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 27.
  אינטרסנט מצוי ,שמעתם על חיה כזאת ,נפוצה בארצינו . (ל"ת)
  בא 19/02/2013 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 26.
  צעד נכון אך דורש-2-מסלולים\זוג ישאר מה למזונם
  דוד-ים 19/02/2013 15:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .ראינו איך קרסו בנקים ארה"ב--וההלואה נתנו בנקים-עם הרבית-כמו הקפיל ערך הדירה--ובסופ הבועה זה התפוצץ להם על הפנים-יעני נתנו הלואה-400$אלפ ועיקלו דירה-כאשר הלכו למכור-בקושי מצו קונה ב-280$אלפ --------------------- ולשם כך עכשיו אובמה יצא לעזרת המוני תושבים שלא יזרקו לרחוב 2.לא רק ישראל הורידה רבית ועשו זול ונגיש לכספ-זה נועד למפעלים עסקים שלא יטמוטתו{אך בנקים שלנו כאן שודדים ופושעים ניצלו מצב כדי להשטלת וגם לחרהיב את ההון ברשותם } 3.אמרתי צריך מסלול-עבור זוג-וגם כאלה שיש להם ילדים-שבסך כל רצו קורת גג--כן אותם אלה שמשלמי מיסוי ויוצא שמירה והגנה למדינה ולפינה קטנה זו איך זוג כזה ישלם רבית שנתי 4.5%על כל 100אלפ שח שלקח וכולנו יודעים-זוגות לוקחים צריכים-500 ויותר--לכן אמרתי צריך וחובה מסלול-שני-הרבית מוזל עבורם--כי לא הוגן זה יוכלו לחם יבש- פושעי בנק כאילו מנותקים ממקום וממצב\ימשיכו בחגיגותיהם ---אני מברך מפקח== כי הוא בדרך הנכונה ----------- ---------כל זוג או מבוגר עשו טובה לעצמכם זרקו ישרכרד-ואני בטוח מספיק ותחזיקו רק כספומט אחד לבעל ואישה--תשתמשו כספיכם רק לצורך ,למנוע נזילות לבית
  סגור
 • 25.
  למרות שבתקשורת מהללים אותו - פישר הוא כלכלן 0 מאופס
  michael 19/02/2013 15:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא שיצר את בועת הנדלן בעזרת מדיניות ריבית מטופשת וממשיך בצעדים מוניטריים מטופשים עד עזיבתו את הארץ. נקווה שהנגיד שיחליף אותו יצליח לתקן -לפחות חלקית -את הנזקים שפישר גרם לכלכלת ישראל.
  סגור
 • פישר הוא כלכלן טוב!
  miriam 19/02/2013 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רק כלכלן ברמה גבוהה יכול לבצע את מה שהוא ביצע כדי לפגוע בכלכלת המדינה בצורה כה אנושה ובמקביל לזכות במחיות כפיים.
  סגור
 • 24.
  המנדט של פישר והשמאים הממורמרים
  נמרוד 19/02/2013 15:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נגיד הבנק המרכזי אמור להגן על הבנקים מפני קריסה (יש לו עוד כמה דברים לעשות אבל זה לעניינינו). אין לו את הסמכות ולא את הכלים "לטפל" בצד ההיצע או הביקוש לנכס כזה או אחר (למעט כמובן המטבע המקומי). הוא אמור לשמור על יציבות המשק, או במילים אחרות, להיות המבוגר האחראי. לכן, כאשר הבנקים לא מגנים על עצמם עליו לדרוש מהם לבצע הגנות (כמו שדורשים מילד לחגור חגורת בטיחות בזמן הנסיעה). ברורה לי התמרמרותם של הקבלנים על מהלך כזה, הרי כל עוד הבנקים "משתוללים" במתן אשראי ללקוחות הם יכולים למכור סחורה שקיימת אלהם על המדף ולהמשיך לעסק הבא. לא ברורה לי התמרמרותם של השמאים, שתפקידם ועסקם הינו תמחור נכסים. האם יש לבדוק ניגוד עניינים בפעילותו של איגוד השמאים? לרגולטור פתרונים...
  סגור
 • 23.
  למה לא פשוט להעלות את הריבית ודי? זה יפתור הכל. (ל"ת)
  ריבית אפסית היא בעיה 19/02/2013 15:21
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 22.
  כמו חברו מינדהוף
  לא הירש 19/02/2013 15:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפולני הזה ממש נוכל הרים קופה 8מליון דולר ושהכול מתפרק נעלם.ממציא מדד מהתחת כול חודש מדד ..00001% שנתי...01% כשהכול בוער כאן ועולה 100% כול חודש.גנב מפולין
  סגור
 • 21.
  דיור ביבי לכן ליכוד התרסק
  חי 19/02/2013 15:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הליכוד הפך ל20 מנדתים בקושי וירדו עוד והסיבה התנהלות ב4 שנים בנושא מחירי הדירות והיוקר נתק מהעם.. הרס משפחות כאמור.. היה ממשלה עשרות שרים יכלו לבנות להוזיל דירות אך הציבור לא עיניין אותם.. הרבה חכ שילמו בכסאותיהם ושרים ישלמו גם... מדיניות כושלת הרסו לנו את הלכוד..כי הלכו רק מגזרי כסף לחרדים..
  סגור
 • 20.
  לי יש דירה ואני עובד עם חלק מהכסף בשחור נעים ולא רע (ל"ת)
  לא נעים 19/02/2013 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  פישר עושה את המעט שיכול
  אין מספיק הון עצמי 19/02/2013 15:05
  הגב לתגובה זו
  4 2
  בניסיון לתקן את מחירי הדיור כלפי מטה והילחם בבועה או בהיתכנות לפיצוץ בועה קיימת מישהו חייב להיפגע. טובת הציבור לא נשקפת לעין בטווח המיידי, גם אני זוג צעיר שממתין ואוסף הון עצמי. בהצלחה!
  סגור
 • 18.
  אתה יודע כמה ישראלים צעירים ומבוגרים ירדו מהארץ
  בגלל תאווי בצע כמוכם 19/02/2013 15:03
  הגב לתגובה זו
  1 3
  גרמתם למחירי הדירות להיות מופרזים ביותר ללא הצדקה כלכלית .
  סגור
 • טען עוד
 • 17.
  מה קשור התא המישפחתי? (ל"ת)
  העורב האמיתי 19/02/2013 15:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 16.
  בועה
  אבי 19/02/2013 14:56
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הרסו כבר את המשפחות. דוד שלם שלקח משכנתאות בועה משול לעבדים. ימנע מאיכות חיים אלמנטרית וחינוך סביר לילדו. העיקר שישב בכוך הבלוקים שמכרו לו במחירי בועה!!!!!!
  סגור
 • 15.
  מצויין ככל שיקחו פחות משכנתות בעצם פחות קונים בשוק יובי
  רפאל 19/02/2013 14:52
  הגב לתגובה זו
  6 2
  המחיר בשוק ניקבע ע"פ היצע וביקוש ככל שיקשו על הקונים בהטלים והגבלות כך מיספרם יקטן וכך יעלה ההיצע על הביקוש ומימילא המחירים ירדו אני אישית מאוד רציתי לקנות אך לדעתי שנתיים של סכירות בבית קטן ונחמד עולה לי בשנתיים בין 60 ל 72 אלף שקל בשנתיים , אם אני אחכה ואקנה דירה ב 20-30 אחוז פחות זה יחסוך לי כ 300 אלף שקל כך זה משתלם יותר להשכיר דירה ולחכות
  סגור
 • 14.
  לשמאי החרש/ עיור: לא למדת כלום מהמשבר בארה״ ב.צריך (ל"ת)
  לברך את פישר 19/02/2013 14:18
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 13.
  עצה לממשלה איך להוריד את מחירי הדיור (כאילו שאתם לא יוד
  ש.א 19/02/2013 14:13
  הגב לתגובה זו
  2 3
  1. למכור קרקעות ליחד' ללא מכרז אלא בהגרלה עם מחיר 100000 ש"ח ליחד' 2. לשחרר עובדים פלשתינים ללא הגבלה וללא עלות מצד המעביד 3. לקבוע לקבלן הזוכה בקרקע להתחייבות למחיר דירת 4 חד 100 מ"ר במילון ש"ח ואפילו ב 900000 ש"ח 4. לדעתי כל הדירות ימכרו לפני תחילת הבנייה זה יממן לקבלן את הפרוייקט ולא יצטרך הוצאות מימון ובכך העלות תקטן
  סגור
 • באמת, מה שמעניין את ביבי זו הגלידה ולא בעיות העם (ל"ת)
  אריק 19/02/2013 18:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • הדרך היחידה: להעלות ריבית. (ל"ת)
  תיקון טעות 19/02/2013 15:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • תעלה ריבית ל- 5% ותיצור אבטלה אדירה (ל"ת)
  חכם ציון 20/02/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  מעולה, אני כבר קניתי דירה
  ניב 19/02/2013 14:12
  הגב לתגובה זו
  5 2
  עכשיו אני מחכה עם מזומן, לאף אחד לא יהיה כסף לקנות דירה. המחירים ירדו ואני אקנה דירה. וכל אלו שלא יכולים לקחת משכנתא יגורו אצלי בשכ"ד. (או יעברו לקנדה)
  סגור
 • יש המון כסף במדינה הזאת
  תשובה לניב 20/02/2013 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה לא מאמין לעצמך .... אז מחיר החזר המשכנתא יעלה בכ- 25 עד 30 שקל לחודש ... אוי אוי אוי ....בגלל זה אנשים לא יקחו משכנתאות ... הצחקת אותי ... המחירים רק ימשיכו להעלות ...
  סגור
 • גם אני כמוך בדיוק אבל לא מאמין שהמחירים ירדו
  עידן 19/02/2013 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט הביקוש לדירה בשכירות יעלה מה שלא ישאיר מקום אלא שוב, לעליות במחירי הדירות.
  סגור
 • 11.
  לפישר אין בררה. וזה בוסט לפריפריה
  איציק ר 19/02/2013 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אבל נראה שהצעירים יקחו גם ככה משכנתא ועלות ההלואה תעלה בהתאם. פיתרון בעיית מחירי הנדל"ן תיפטר בכאב רב.
  סגור
 • 10.
  עם מטומטם שמתנהג כעדר פרים עם כיסוי על עינו
  אריק 19/02/2013 14:09
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ההתפקחות, תגיע במוקדם או במאוחר, ותהיה כואבת מאד.
  סגור
 • 9.
  המדינה במילכוד בועת הנדלן ,כמו בועת סבון ,נסו לגעת
  בא 19/02/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  6 2
  ותיראו ,בועה זאת בועה .
  סגור
 • העיקר שאשתך תאמין לשטויות שלך ... (ל"ת)
  הראש שלך בבועה 20/02/2013 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יו"ר לשכת השמאים לא מעוניין בירידת מחיר הדירות
  אנונימי 19/02/2013 13:54
  הגב לתגובה זו
  11 1
  הם מקבלים אחוזים מהשווי שכרם יקטן. הדאגה המדומה לצבור היא עצובה. מי שמסתכן ולוקח משכנאות כבדות מגיע לו
  סגור
 • 7.
  יו"ר השמאים דואג לתא המשפחתי?אני נרגש עד דמעות.. (ל"ת)
  א.מ 19/02/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 6.
  פישר מציל את התא המשפחתי הפוך ממה שהתקשורת אומרת..
  גי הגדול 19/02/2013 13:50
  הגב לתגובה זו
  15 3
  במקום לתת לזוגות צעירים לשקוע בחובות שאין ביכולתם להחזיר או יחזירו אבל יחיו תחת נטל חוב ענק הוא פשוט לא מאפשר זאת זו חוכמה לא לשקוע בחובות ענק לכל החיים ובמיוחד להתחיל זוגיות עם חובות ענק. למי שאין לפחות 55 אחוז מערך דירה שלא יקנה דירה אלו ישכור כזו עד שיהיה לו כסף. מוגש באהבה לכל הזוגות הצעירים דירה זה לא הכי חשוב רק התקשורת והבנקים נותנים לכם לחשוב כך.
  סגור
 • תוספת החזר של 30 שקל לחודש לא תמנע לקיחת משכנתא (ל"ת)
  המבוהל מכפר עזר ... 20/02/2013 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לגי הגדול= בלבלן מח + קבלות+ אחריות לכל החיים
  עידן 19/02/2013 17:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תתבייש! בגלל ההגבלות זוגות צעירים יצטרכו לגור בשכירות תקופה נוספת כדי לחסוך כסף נוסף! . דהיינו הביקוש לדירות בשכירות עולה- דהיינו מחירי השכירות עולים דהיינו פחות חיסכון כי תהיה עלייה בשכ"ד! פאק יו סטיופד! עלייה בשכ"ד= עלייה במחירי הדירות= דירות לעשירים בלבד! שתהיה בריא עוכר ישראל.
  סגור
 • 5.
  ביבי רוצה הצלחה על הנייר
  star 19/02/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  משמעות הצעד - הורדת הביקוש לדירות . עקב הירידה בביקוש ירידה אפשרית במחירי הדירות . חשוב לציין שבפועל הדיור עדיין יהיה מחוץ לטווח ההשגה של זוג צעיר עובד ללא הורים עשירים. ביבי יתהדר בהורדת מחירי הדיור ובפועל לאנשים לא יהיה אפשרות לרכוש דירה
  סגור
 • 4.
  יו"ר לשכת השמאים- "כפרה עליכם לא תהיה לי עבודה עכשיו עם
  פמפום כלשהו 19/02/2013 13:42
  הגב לתגובה זו
  8 0
  ההגבלות החדשות , למי אני יעשה שמאות אם אף אחד לא יקנה?"
  סגור
 • 3.
  עודף הרגולציה פוגע במשפחות ישראל!
  הרס משפחות! 19/02/2013 13:39
  הגב לתגובה זו
  4 4
  מרוב רגולציה לא יישארו משפחות!
  סגור
 • 2.
  הסוף של המדינה מתקרב ומי שלא עוזב מר יהיה לו פה (ל"ת)
  הסוף 19/02/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  3 5
  סגור
 • 1.
  ההוראה תציל משפחות מקריסה.
  oraemunna 19/02/2013 13:34
  הגב לתגובה זו
  24 1
  פישר מנסה לעצור את היד הקלה על ההדק של הלווים. הסיכון שעלול להוביל אותם לקריסה כלכלית ואיתו קריסת המשפחות. התמעטות הקונים תביא מאליו לירידה במחיר שתקטין את גובה המשכנתא הנדרשת.
  סגור
 • תוספת של 30 שקל לחודש לא מזיזה לי בכלל
  המבוהל מכפר עזר ... 20/02/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה קריסה ואיזה נעליים .... מה אתה מקשקש .... במציאות שאין אלטרנטיבה להשקעה עם תשואה סבירה ... דירה באזור המרכז מניבה 3.5% תשואה + 3.5% עליית מחיר הנכס = 7% רווח נטו ... אז צא לי מהווריד ...
  סגור
 • אנשים ימשיכו לקחת משכנתא
  ריאליסטי 19/02/2013 14:14
  הגב לתגובה זו
  2 4
  רק ישלמו יותר כל חודש
  סגור
 • לא ניתן למנוע זאת. (ל"ת)
  oraemunna 19/02/2013 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • קודם כל תציל את הבנקים מפני עצמם ומבועת המשכנתא שהם
  אלף מם 19/02/2013 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יוצרים.
  סגור
 • בהחלט הגיע הזמן לגמילה מההתמכרות להלוואות ממונפות. (ל"ת)
  סוחר 19/02/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות