בזק, סלקום, פרטנר - איך הרגולציה תשפיע על מניות התקשורת, מי אטרקטיבית, ומי לא?

משרד התקשורת מקדמת את האג'נדה שלו - פריסת סיבים אופטים, ופרסם שני שימועים בעניין;  איך זה ישפיע על חברות התקשורת, והאם שוק התקשורת יתאזן ב-2020?
|
(5)

לאור שני השימועים האחרונים שפרסם משרד התקשורת, מתבקשת התייחסות להשפעתם ומשמעות התנהגות מניות התקשורת בימים האחרונים.

אנו מבינים כעת שהאג'נדה הבולטת והעיקרית ביותר כרגע של משרד התקשורת היא קידום תשתיות סיבים אופטיים במדינת ישראל וכמה שיותר מהר. המשרד רוצה גם את הדור החמישי הסלולרי אבל מבין שהדרך עדיין ארוכה והחברות גם טורחות לעמוד על רגליהן האחוריות כדי להסביר זאת.

לפי שני השימועים האחרונים, אנו מאמינים כי משרד התקשורת מבין עוד שני דברים: הראשון, בסופו של דבר מדינת ישראל לא תצטרך יותר מתשתית וחצי של סיבים אופטיים ופריסה מעבר לכך, לא כלכלית לאף אחד.

השני, שללא פריסה מאסיבית אגרסיבית של בזק, לא תהיה כאן לעולם תשתית מספקת של סיבים. הצגנו כמה פעמים בעבר את התאוריה שאין צורך ביותר מתשתית וחצי של סיבים אופטיים במדינה כזו קטנה ויותר מכך, הזהרנו כי גם כך החזר ההשקעה על פריסת סיבים היא ארוכה, כך שבוודאות בדרך בה 4 מתחרות רוצות סיבים עצמאיים היא מתכון לכאוס ולמשבר נוסף ואולי אף גדול ממשבר הסלולר.

הדגמנו כיצד במדינות יותר מפותחות, יותר גדולות ומתקדמות, דווקא מקדמים את פריסת הדור החמישי על כל בעיותיו, אבל בשתי תצורת לכאורה: mobile ו- fixed 5G. בישראל כמו בישראל, יהיה עוד משבר ואז יחשבו איך לתקן.

בכל מקרה, אנו סבורים, כי למשרד התקשורת אין באמת כלים מספקים ליצירת שיווי משקל מחודש בענף (כזה שישיא ערך גם לצרכן, גם לחברות הפעילות בענף וגם למדינת ישראל) והא נחוש לקדם את האג'נדה בכל אמצעי אפשרי.

לנו נראה כי הכלי היחיד לאיזון מחודש של הענף נמצא בעיקר באוצר ואצל רשות התחרות ומשמעותו מיזוגים ורכישות.

גם כאן, אנו כמעט משוכנעים כי המיזוג היחיד שיאושר לשנים הקרובות, הוא מיזוג של קטן עם גדול או קטן עם בינוני. לא רואים כיצד המיזוג הראשון שיאושר יהיה בין בינוני לגדול (סלקום והוט למשל).

 השימוע הראשון – סיבים לבתים בשימוש משותף
 מתוך המסמך של המשרד: "מן הניתוח התחרותי-כלכלי שהוצג בטיוטת מתווה הסיבים עלה חשש להיעדר קיומם של תמריצים מספקים לשדרוג התשתיות הנייחות לרשתות סיבים אופטיים בהתאם לביקושים המתפתחים, וחשש להמשך קיומה של דינמיקה תחרותית שתעודד מחיר ואיכות מיטביים לצרכן ברשתות אלה".

"נוכח הקשיים האמורים מצד אחד ונוכח התועלות הרבות לצרכנים ולמשק מהרחבת פרישת תשתית הסיבים האופטיים מצד שני, סבור המשרד כי יש מקום לקביעת הוראות שיחייבו שימוש משותף של המפעילים בתשתית סיבים האופטיים שתיפרש בבנייני מגורים קיימים בתצורת FTTH ,תוך תגמול ראוי למפעיל שיקים את התשתית.

"מודל שיתופי לשימוש המפעילים בתשתית סיבים אופטיים שייפרשו בבניינים קיימים יוביל לכניסה מהירה יותר של כלל המפעילים לאספקת שירותים מבוססי תשתית סיבים אופטיים, לגידול במספר משקי הבית שיהיו נגישים לתשתיות אולטרה רחבות פס בשל הגידול בכדאיות 9 יצמצם את חוסר הנוחות לדיירי הבניין, ימנע פרישה נוספת העלולה לפגוע בתשתיות של מפעיל הפרישה, אחר, יביא לחסכון משקי בעלויות כפולות ומיותרות ויגביר את התחרות בין מפעילי התקשורת השונים על לבו של הצרכן."

סיכום העניין - המשרד שוקל להטיל חובה על חברות התקשורת לחלוק בתשתיות הסיבים הפרוסים בשיטת 'סיב עד הבית' (Fiber to the House, FTTH) כך שמפעיל נוסף יוכל להשתמש באותו הסיב מבלי להניח סיב חדש, תוך מתן תשלום לבעל התשתית שהגיע לבניין קודם לכן.לא נרחיב עוד, מי שרוצה השימוע קיים באתר של המשרד.

אז איפה הבעיה? המשרד מנסה לייעל את הפריסה ולהפוך אותה לכלכלית עבור כולם ע"י
איומים תחרותיים על מי שכבר פרס. בסופו של דבר, כנראה ששני מפעילים שישתפו פעולה באותו בניין יילחמו על אותם לקוחות, יוצאיו יותר כסף על חיבור כל לקוח ובסך הכל יאלצו לגבות מחיר יקר יותר למרות שלא יהיה אפשר, כדי להחזיר את ההשקעה. הייעול היחסי של הפריסה בתוך הבניין, עדיין מבוססת על פריסה לא יעילה ברחובות ובבניינים עצמם.

אפשר גם להיכנס לבעיות טכנולוגיות ותצורות שונות של FTTH ו- FTTB אבל לנו ברור שבניגוד להצהרות משרד התקשורת, כפיית תחרות בתוך אותה תשתית, תייצר בעיות כלכליות חדשות. בקיצור, נראה חלום באספמיה שלא יקרה ואם יקרה אולי ימיט אסון על חלק מהשחקנים.

השימוע השני – IBC תוכל לשווק בעצמה תשתית אינטרנט ללקוחות, תוכל לפעול ישירות בשוק העסקי ולא תהיה מחויבת רק להיות "הספק של הספקים".

נציין כי בהיעדר ממשלה ושר תקשורת מתפקד, עוד חזון למועד להוצאת שימוע זה אל הפועל. יש לזכור כי מדובר בשינוי רישיון (פעם נוספת) של IBC ויש להעריך כי יוגשו אי אלו בג"צים של החברות שאינן סלקום כנגד שימוע זה מאחר והוא נוקט בהעדפה ברורה של שחקן אחד בשוק. קידום האג'נדה של המשרד בכל אמצעי כבר אמרנו.

דעתנו לגבי השימוע הזה והתנהגות המניות: אם להתייחס לניסוח השימוע, נראה שמשרד התקשורת גמר אומר להוציאו לפועל בכל מקרה, כאמור בשירות האג'נדה. שנית, בזק כבר הודיעה כי תתנגד וברור כי חוקי המשחק בענף משתנים השכם וערב בלי חשיבה ארוכת טווח. מעניין מתי הוט ופרטנר יתנגדו לאירוע. שוב, אנו מעריכים כי ייקח עוד לא מעט זמן והרבה התנגדויות עד ששימוע כזה יהפוך לעובדה אם בכלל. עדיין, בואו נניח שהשימוע עבר ואז מה תהיה ההשפעה על החברות ועל המניות הנסחרות

סלקום – מתנה נוספת עבורה והיא המרוויחה הגדולה מהאירוע. תוכל לעטוף את הצרכן, לפנות אליו ולהגדיל שימוש בתשתית ובגישה של IBC/שלה מכל כיוון. הצד השני הוא שצריך עוד הרבה כסף לפריסה מהירה ומתן שירותים ב-IBC ולא ברור עדיין מהיכן יגיע הכסף הזה על רקע מצב שוק התקשורת.

עוד נזכיר כי למרות הגדלת ההון העצמי של החברה, היא עדיין נושאת על גבה חוב מאד גדול ביחס לתזרים הפנוי שהיא מציירת, כך שלאבי גבאי מחכה עוד עבודה קשה וסיזיפית מול הוועד, מול הספקים ועוד, אבל לפחות מול הממשלה יהיה יותר קל אם השימוע יעבור... לפיכך אנו מבינים את הזינוק במניה בימים האחרונים ועדיין חושבים שמוקדם מדי לחגוג.

פרטנר - המפסידה הגדולה אם השימוע יעבור. פרטנר שועטת בכל הכח עם פריסת הסיבים האופטיים באזורי השמנת, מגיעה ראשונה לבניינים ומחברת לקוחות. עדיין אנו חושבים כי אחוז ההמרה של בתי אב פוטנציאליים לבתי אב מחוברים נמוך ביותר. כן מצליחים לחלץ מהדוחות שההשקעה בסיבים נעה בין 150 ל-200 מיליון שקל לשנה. כך שאם לא מחברים מספיק לקוחות והמחיר לסיב עבור לקוח משלם הוא זול יחסית (שלא לדבר על שירות טריפל שמסבסד שירותים), אז השימוע הראשון והשני הוא אסון עבור החברה. יותר מכך, אנו מאמינים שבעקבות השימוע ובוודאי אם יעבור, פרטנר לא תהיה לקוח/בעלים/ספק של IBC, ותעשה הכל כדי להילחם בו ובמשרד.

ההערכה שהפריסה האינטנסיבית של פרטנר יחסוך לה הרבה כסף שהיא משלמת לבזק עבור תעבורה וכדומה, נכון חלקית כי פרטנר תמשיך להשתמש בתשתית בזק היכן שלא פורסת (60% מהמדינה) ותצטרך להוריד מחירים אם השימוע יעבור ובעיקר כאשר בזק תיכנס לפריסה ועדיין יעלה לה כ-400 שקל לחבר כל בית שגם כך קשה לחבר. לפיכך, לא מבינים את התנהגות המניה בימים האחרונים. היינו מצפים לתמונת ראי להתנהגות מניית סלקום.

הוט – הפסקנו להבין את הוט או לפחות מבינים שבעל השליטה אינו מעוניין להרחיב השקעותיו בארץ הקודש. הוט תהיה מפסידה גדולה בעצמה אם השימוע יעבור. החברה משדרגת את תשתית ה- COAX הקיימת ולא ברורה המדיניות שלה בנושא הסיבים. בכל מקרה אין מניה נסחרת והסיפור סביב החברה הוא האם, עם מי ומתי היא תתמזג עם שחקן אחר.

בזק – הודיעה כי תתנגד לשימוע וברור מכל הכתבות ומכל האווירה שהמטרה היא להזיז את החברה לפרוס סיבים כדי שהמשרד יוכל לטפוח לעצמו על השכם בנושא קידום התשתיות של מדינת ישראל. בזק תפסיד אם השימוע יעבור אבל והאבל מאד חשוב: אנו מתחילים לקרוא על הקלות צפויות לחברה בנושא הפריסה כגון הפריפריה ומשך זמן הפריסה. אז בנושא של התנהלות המשרד בעצם תהיינה תנועות מנוגדות על מנת להאיץ בבזק.

מצד אחד איום תחרותי נוסף על החברה ומצד שני הקלות ודיל קרוב על מנת שכבר ב- 2020 היא תתחיל. לא נשנה דעתנו לגבי בזק – אי אפשר להשוות אותה לסלקום, פרטנר והוט. מדובר בחברה עתירת נכסים, משאבים ניהוליים ופיננסיים בסדר גודל אחר וכעת גם בעלים מסדר גודל אחר. החברה לעולם (שוב לעולם בקדנציה הנוכחית) תראה עצמה כחברת פרימיום, לא תסתמך על פריסה של אף אחד אחר ולא תשתף פעולה עם אף שחקן אם לא הכריחו אותה. כאשר בזק תחל בפריסה, המשבר בשוק התקשורת ובעיקר אצל השחקנים האחרים רק יחמיר. גם לבזק יהיה קשה אבל כאמור, לבזק בניגוד לאחרים יש את כל הכלים כדי לצאת מחוזקת ולייצר לעצמה תשתית שכן תחזיר השקעה טוב ומהר יותר. לפיכך, התנהגות מניית בזק מובנת לנו בימים האחרונים, אולם אנו חושבים כי נקודת הפיתול קרובה ונראה כי משקיעי BCOM כבר מבינים ומצפים לזה.

אנו מאמינים כי בשנת 2020 ישתנו דברים בשוק התקשורת ויהיה קשה יותר לכל השחקנים, אך לא לכולם יהיו את הכלים המספקים כדי להצליח. מבחינת משרד התקשורת – פריסה מהירה ואגרסיבית של בזק תסומן כהצלחה שלו. מבחינת רשות התחרות – נראה לנו שיעברו עוד הרבה מים ועוד הרבה נזקים, עד שתאשר מיזוגים וגם אז לא ברור לנו שהאיזון במגרש יגיע כל כך מהר.

הכותב הוא מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הכותב חכם ואם לא הבנתם הם
  מיקי 16/01/2020 17:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אוספים ביקום כבר תקופה ומנערים ידיים חלשות עד שבזק תפרוץ שוב 270 וזה קרוב השווי של בי קום זול מאוד וברוסאריו מבינים את זה
  סגור
 • 4.
  מש' התקשורת מחבל בשוק, נזק לדורות
  לסגור את המשרד ! 16/01/2020 15:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין תקשורת, אין חינוך, אין בריאות, אין תחבורה, הכל רקוב ומושחת ... בלי הפוליטיקקים, וללא הנזק ממש' ממשלה מסויימים, המדינה היתה פורחת
  סגור
 • 3.
  אין לך מושג
  בצלאל 16/01/2020 14:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פרטנר במצב הכי טוב
  סגור
 • 2.
  כולם מומחים היום....
  אנונימי 16/01/2020 14:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם הכותב היה אומר שהעתיד ורוד כולם היו רצים לקנות מניות תקשורת. אני לא יתפלא אם הכותב בשורט על תחום התקשורת.
  סגור
 • 1.
  חברים כסף גדל על העצים לו היה דבר כזה 50 שנה בבורסה
  דוד 16/01/2020 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תראו אך הבורסה מגיבה על הכול הי רק עולה לו מתיחסת לכול מה שקורה בעולם לו למילחמה ולו לכול דבר רק עולה יתכן שכסף גדל בבורסה בחממות או על העצים בשעה טובה לכול המצלחים לקטוף כסף על
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות