השוק רגיש: הנפקה מעורבת בספרד - הסכום הושג אך בתשואה גבוהה

ספרד גייסה את כל מה שביקשה אך בעלות גבוהה. אסטרטג באגריקול: "התוצאה מעורבת. אני מעריך שלא תהיה תגובה חריפה. הסיבוב הזה נגמר"
|
מריאנו רחוי (צילום: Getty images Israel)

ממשלת ספרד עמדה היום למבחן עם גיוס של 2.54 מיליארד אירו בשווקים בצל החשש לעתיד כלכלתה. המדינה שניצבת בפני משבר חוב קשה הצליחה לגייס את ההון כשהיא מקבלת ביקושי יתר ואת אמון המשקיעים. עלות הגיוס היתה יקרה יותר מהנפקות קודמות אך נמוכה יותר מהתשואות שהיו נהוגות בשוק.

ספרד גייסה 1.425 מיליארד אירו באג"ח ל-10 שנים (2022) בתשואה של 5.743%, לעומת 5.403% בהנפקה הקודמת. הביקושים היו ביחס של 2.4, שיפור לעומת ביקוש של 2.2 בהנפקה הקודמת בחודש ינואר. בהנפקת לשנתיים (אוקטובר 2014) גייסה ספרד 1.12 מיליארד אירו בתשואה של 3.463%. בהנפקה זו נרשמו ביקושי יתר נאים של 3.28.

האירו הגיב בשינוק מול הדולר עם פרסום החדשות אך נחלש בדקות שלאחר מכן, המטבע האירופי נסחר מול הדולר תמורת 1.312. השווקים מראים אכזבה מהתוצאות והמדדים המרכזיים ממתנים את העליות איתם פתחו את המסחר הבוקר.

משה שלום, ראש מחלקת המחקר ב-FXCM ישראל הסביר את המשמעויות. "התשואות בהנפקה ירדו קמעה ביחס למה שהיה בשוק הפיננסי, ולכן שווקי העולם שואבים עידוד מכך. העובדה שרוב האג"ח שהנפיקה ספרד נקלט על ידי הבנקים הספרדים עשויה להטריד חלק מהמשקיעים. הנפקות מסוג אלה באירופה לא יכולות להיכשל, כאשר מאחורי המסך נמצאים עדיין טריליון היורו מטוב ליבו של הבנק האירופי.הנפקות האג"ח הללו ימשיכו להיקלט היטב בשוק גם בעתיד הנראה לעין, במיוחד לאור הנוכחות ברקע של הבנק המרכזי התמיכה שלו בבנקים המקומיים ביבשת".

פיטר שאטוול, אסטרטג בבנק קרדיט אגריקול, אמר "זה היה מכרז מעורב. מנקודמת מבט של האוצר הספרדי זה היה מכרז טוב בו גייסו מעל ליעד המקסימלי. האכזבה היא בריבית שביקשו המשקיעים שהיתה יקרה יותר מהשוק המשני. לאור תנודתיות השוק אני מעריך שלא תהיה תגובה חריפה. הסיבוב הזה נגמר".

ממשלת צרפת גייסה גם היא מימון בשווקים בהיקף של 7.973 מיליארד אירו, קרוב מאוד ליעד המקסימלי של ממשלת צרפת שתכננה לגייס 7-8 מיליארד אירו. אג"ח לשנתיים נסגר בתשואה של 0.85%, אג"מ ל-3 שנים קיבל של 1.06% ואג"ח ל-5 שנים נסגר בתשואה ממוצעת של 1.83% כאשר בהנפקה הקודמת נרשמה תשואה של 1.78%. יחס הביקושים באג"ח זה עמד על 2.695, יחס גבוה יחסית כאשר ברקע גם הבחירות הקרבות לנשיאות צרפת.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות