הספרדים רצים לבנק, ליוונים כבר אין לאן לרוץ

אלעד שמש, מנהל המחקר ב-Colmex בית השקעות, על הסכנה הגדולה ביותר ליציבות המערכת הפיננסית באירופה. הלימות הון, מינוף ומה שביניהם. סימן אזהרה לבאות?
 | 
(11)
המשבר הכלכלי והפוליטי ביוון לא מפסיק לייצר כותרות. העיתונות הכלכלית מדווחת על אובדן המנהיגות במדינה שמתקשה לעקל את צעדי הצנע המאוחרים ומאיימת להביא מיתון על אירופה והכלכלה הגלובלית. האמת שמיותר לעסוק ביוון, נראה כי אין מנוס מיציאתה מגוש האירו בכדי שתוכל לנקות את מאזניה השליליים, להחזיר את הדרכמות לכיסי אזרחיה ולהתחיל מחדש. נראה כי מהלך זה כבר מגולם ברובו בשווקים, במידה ויעשה בצורה מסודרת. ממשלת אחדות ומהלכים פוליטיים נוספים הינם בגדר מעט מדי מאוחר מדי. אזרחי יוון המבוגרים יאבדו את מרבית חסכונותיהם, לאחר שהבנקים המקומיים נשארו ריקים כמעט, והצעירים יאלצו לבנות את כלכלתם מחדש.

בשבוע שעבר סימנתי את חודש מאי כחודש ארור, שבוע לאחר מכן כאשר המדדים המובילים באירופה איבדו קרוב ל-5% נראה כי המצב עוד עלול להחמיר. אינדיקטורים רבים אשר אותתו בעבר על הרעה הקרבה ליוון צפים אט אט וכעת מפנים אצבע כלפי ספרד מוכת האבטלה.

בזמן שבנק הספרדי מחויב לעמוד בתנאי יחס הלימות ההון שנקבע ע"י הבנק המרכזי המפקח עליו (ECB במקרה של אירופה), זאת בכדי להתמודד עם מצב של "ריצה אל הבנק" אשר עלולה להביא עד כדי קריסתו. יחס הלימות ההון הינו החלק היחסי אשר מחויב הבנק להחזיק בצורה נזילה כבטחונות לאשראי שסיפק.

יש לזכור כי אחד מעקרונות היסוד ליציבות כלכלית הינה מערכת בנקאית חסונה. נכעס כמה שנרצה על עמלות הבנקים המופרזות, אך ייתכן מאוד שעודף השומן במערכת הבנקאית בישראל שימש כאפוד מגן מפני משבר האשראי העולמי של 2008.

אסטרטגיית התבצרות לצמצום המינוף הגדל

היחס בין הלימות ההון לאשראי הניתן הינו בעצם המרכיב העיקרי במינוף של הבנק. ככל שהבנק ממונף יותר כך רמת הסיכון בו גבוהה הרבה יותר ותושפע בצורה אלימה יותר בעקבות אירועי אשראי. עת כספות הבנק הולכות ומתרוקנות, הופך הבנק למסורס ואין ביכולתו לספק אשראי, ועקב כך נולד מחנק אשראי שעלול להוביל לאבטלה, ירידה בתוצר הגולמי ומיתון.

החדשות הרעות של ספרד

השבוע הודיעה סוכנות הדירוג מודיס (באיחור אופנתי מקובל) על הורדת דירוג ל-9 בנקים בספרד בכ-3 דרגות. כאשר אחרים נמצאים תחת מעקב לפני הורדה. זאת לאחר שממשלת ספרד הודיעה על אפשרות להלאמתו של הבנק הגדול במדינה, בנקייה. הציבור בספרד רץ להוציא כספים ולהעבירם לפיקדונות. סוכנות בלומברג נקבה במספר מוערך של כמיליארד אירו אשר נפדו מבנקייה לבדו, מהלך אשר הביא לצניחת מניות הבנק בכ-30%. תהליך שאם לא יבלם מיידית, עלול להביא להידרדרות המערכת הבנקאית של ספרד כולה, כדור שלג שעשוי לסתום את הגולל בעבור ניסיונות ההתאוששות של הכלכלה הספרדית ולרסק את שוק התעסוקה, וכנגזרת את התוצר.

נראה כי הבנק המרכזי באירופה יאלץ לנקוט בצעדים של ממש בכדי לעצור את המגמה המסתמנת ולהפסיק למחזר חובות. במשך כל המחצית השניה של 2011 עסקו מדינות אירופה בהנפקות בכדי לפרוע את התחייבויותיהן. הליך גיוס הון זה עטף את החוב ואיג"ח אותו חזרה לשוק. מהלך אשר הפך את החוב ליקר וממונף יותר. כל זאת בכדי להאריך את המח"מ ולשחרר את צוואר הבקבוק שנוצר.

כרגע נראה שהסאגה היוונית לא סיפקה לקח של ממש, ונדמה כי האימפריה הגרמנית סוחבת את אירופה החולה על גבה, אך לא לעולם חוסן. ייתכן ודרוש מבוגר אחראי שיחזיר את האיזון המתערער. שימוש במהלכים מוניטאריים ע"י ה-ECB, או מצידו של אחיו הגדול, ה-FED, במהלך של QE3 לדוגמא אשר יחל בכלכלה האמריקנית הבריאה, ועשוי לעצור את כדור השלג באמצעות אספקת נזילות ולהביא את הכלכלה הגלובלית למצב של שיווי משקל וחזרה לצמיחה. כל זאת לפני שאותו אח גדול יחלה גם הוא, כי ביום שבאירופה באמת ירוצו לבנק, לא יהיה מי שישלם.

הכותב הינו ראש דסק המחקר בבית ההשקעות Colmex Pro. אין לראות באמור לעיל הבטחה לתשואה ו/או יעוץ השקעות המתאים לצרכיו ונתוניו של כל אדם. כל המסתמך על המידע המופיע בסקירה עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. לכותב ו/או לחברה בה הוא מועסק, עלול להיות עניין אישי בני"ע או בנושאים המועברים בסקירה. המידע מיועד למשקיעים בעלי ידע קודם בשיטות מסחר בשוק ההון. ט.ל.ח
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  ספרד היוון הבאה, ואחכ פורטוגל (ל"ת)
  ציון 21/05/2012 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מיתון 2012 הנה אני בא!!!!!! (ל"ת)
  גדליה 20/05/2012 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  הנקודה המרכזית. כנסו.
  אפריקאי 20/05/2012 19:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באירופה אין " אחראי מבוגר" , בשונה מאמריקה, וזה אם תרצו, פחות או יותר כל הסיפור
  סגור
 • אחרי שהילדים השתוללו ובזבזו כסף
  המבוגר האחראי 20/05/2012 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשו חיים משוגעים ונהנו, הם באים לדוד סם. שירקבו האירופאים העצלנים. אין משכורת בשעת סיאסטה!
  סגור
 • 6.
  העתיד שועבד לטובת ההווה, נגמר הכסף ואין עתיד
  אנחנו בצומת הסטורית 20/05/2012 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משאבי כדור הארץ מנוצלים עד הסוף בגלל התפוצצות האוכלוסין והזדקנות החברים איך שר אריאל זילבר " ...ולהתראות בגלגול הבא."
  סגור
 • 5.
  מאמר יפה, צודק לחלוטין (ל"ת)
  אלי 20/05/2012 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אלעד יתותח... תמיד כיף לקרוא אותך
  מיכל 20/05/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחור מבריק
  סגור
 • 3.
  למרבה הצער המשבר הכלכלי הוא " משחק סכום 0"
  עמית 20/05/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למרבה הצער המשבר הכלכלי הוא " משחק סכום 0" למרבה הצער המשבר הכלכלי הוא " משחק סכום 0" : זה נכון לאירופה ,לארה" ב וגם לצערינו בישראל. כל " חילוץ" של בנק בכללי המשחק האלו משמעותו היא למעשה הדפסת כסף נוספת שהיא מס נוסף על הציבור : הוא לא קיים באופן רשמי ,אבל בעצם הדפסת הכסף קורים למעשה שני דברים : 1. הערך של הכסף יורד - מדובר בדינמיקה פשוטה של ביקוד והצע : ככל שיש יותר כסף במערכת כך הוא שווה פחות .והיות וגם אם " המדד" נמדד בצורה נכונה לא כל השכירים מתוגמלים לפיו ,אז הלכה למעשה מדובר בעלויות נוספות לאזרחים. 2. " הדפסת כסף" פירושה למעשה לקיחת הלוואה מהבנק המרכזי . הלוואה הזאת כמובן נושאת ריבית וכך מסתכם שהחוב רק הולך ומעמיק. החוב האירופאי לבנק האירופאי הוא עצום ,החוב האמריקאי ל" פדרל ריזרב" הוא קדטריליונים של דולרים - (קווטריליון הוא 1 עם 18 אפסים !) אין שום דרך לצאת מחובות כאלו מלבד להעמיק אותם .באירופה ככל הנראה המשבר נראה החמור ביותר פשוט מכיוון שהאזרחים שם לא מוכנים לספוג את ההתנהלות שבארה" ב קנדה וישראל אפילו לא התחילו להבין. הדרך היחידה ככל הנראה היא שיטה מוניטרית אחרת לחלוטין ומן הראוי שהנושא ייפתח לדיון ,ויפה שעה אחת קודם
  סגור
 • אתה צודק ברוב המוחץ וגם מנמק
  אבי 24/05/2012 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל יש שווקים שהם לא סכום 0, כמו מניה של חברת נפט שמצאה באר, היא מייצרת ערך ותזרים מזומנים
  סגור
 • 2.
  צודק, מאמר יפה, רק שנראה לי שגם עבור
  אבי 20/05/2012 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הספרדים זה יהיה מאוחר מידי
  סגור
 • 1.
  ממתי לחברות פורקס יש דסק מחקר? (ל"ת)
  אייל 20/05/2012 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור