מי הסחורה שעלתה בחדות כשכל השאר צללו?

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את מצב האורז בעולם ודרכי המסחר בו
 |  (3)
מחיר האורז עלה בשבוע האחרון ב-3.3%, ואילו כמעט כל שאר מחירי הסחורות האחרות צנחו בחדות. האורז היה גם הסחורה שעלתה בשיעור הגבוה ביותר מבין כל הסחורות ב-12 החודשים האחרונים - 12.5% - עלייה גבוהה בהפרש ניכר מהעלייה של 5.7% של הסויה, הסחורה שבאה אחריו ברשימה. יתר על כן, הדבר קרה בעת שמחירי רוב הסחורות ירדו ירידה תלולה, ומדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד ב-16.1%.

אך למרות זאת, מחיר הסגירה ביום שישי האחרון של החוזה העתידי המוביל לאורז ליולי 2012 במסחר בבורסת הסחורות של שיקגו CME, שהיה 15.70 סנט לפאונד, עדיין נמוך ב-37% ממחירו הגבוה אי פעם, שנרשם באפריל 2008, 24.85 סנט לפאונד, וב-15.3% ממחיר הפסגה בספטמבר 2011, 18.54 סנט לפאונד.

הסיבה לעלייה הנוכחית במחיר האורז היא שהחקלאים בחצי הכדור המערבי מגדלים פחות אורז, כך שמלאי האורז שם צפוי לצנוח. "המלאים נמוכים כעת, ומחיר האורז לא יורד כששטח גידול האורז יורד," כתב מיילו המילטון בעלון החדשות האחרון של The Firstgrain Rice Market Strategist. לדבריו, לא היה כדוגמת המצב הזה כבר 30 שנה מאז החלה החברה שלו לסחור באורז, ולכן הם מעריכים שמחירו יוסיף לעלות.

לפי משרד החקלאות האמריקני, השנה יהיה שטח גידולי האורז במדינה הנמוך ביותר מאז 1987 - כ-2.6 מליון אקר (כ-10,500 קמ"ר), ב-30% פחות משטח גידול האורז ב-2010, שהיה 3.6 מיליון אקר. לא רק משום כך ב-Firstgrain צופים מחירים גבוהים יותר לאורז. גידול האורז צפוי לצנוח בשיעור דו-ספרתי גם בקרב שאר המדינות מגדלות האורז החשובות בחצי הכדור המערבי – ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, פרו ואקוודור. נוסף על כך, לפי המילטון, מלאי האורז בארצות הברית צפוי לצנוח ב-50% ביחס לצריכה בעונת הגידול הבאה מהרמה הנורמלית, שהיא 15%, דבר המשאיר מרווח ביטחון קטן מאוד.

אנדי ארונסון, יו"ר ועדת האורז במשרד החקלאות האמריקני, הסביר שאיכרי ארצות הברית מפנים את שטחי גידול האורז לגידולים אחרים המשתלמים להם יותר, בעיקר גידול הסויה. אחת הסיבות לכך היא העלייה התלולה במחיר האוריאה, הדשן החנקתי הנחוץ לגידול האורז, שמחירה הגיע ל-700 דולר לטון באפריל, זאת בהשוואה ל-500 דולר לטון בשנה שעברה. גידול הסויה לעומת זאת אינו זקוק לדשן חנקתי, ומחירה כיום הוא הגבוה ביותר בארבע השנים האחרונות.

לא ידוע בבירור היכן ומתי החלו בביות של גידול האורז, אבל הוכחות ארכיאולוגיות חדשות מלמדות כי כבר לפני 11,000 שנה גידלו אורז לאורך נהר היאנג-צ'ה שבמרכז סין. מסין עבר גידול האורז להודו בסביבות שנת 2500 לפנה"ס, לאינדונזיה בסביבות שנת 1500 לפנה"ס וליפן בסביבות שנת 100 לפנה"ס.

גידול האורז התפשט לכל האזורים שבהם קיימים התנאים הנדרשים לו - אקלים חמים ולחות רבה. כלומר, אזורים סובטרופיים שאקלימם אינו קר או חם מדי. לפיכך כבר היה גידול האורז נפוץ בארצות מערב אפריקה בסוף המאה ה-17. לעבדים שהגיעו ממערב אפריקה לדרום ארצות הברית במאה ה-18 הייתה תרומה חשובה להתחלת גידול האורז באזור, לאחר שהביאו עמם ידע וניסיון בשיטות החקלאיות המסובכות של גידול האורז.

לרוב מגדלים אורז בשדות מוצפים במים המכונים paddies. כיוון שצמח האורז עמיד במים, גידול בתנאים אלו מונע צמיחה של עשבי בר העשויים להתפתח על חשבון צמח האורז. לפני הקציר ניתן לייבש את השדות. אפשר אמנם לגדל אורז באדמה יבשה, אבל אז דרוש ריסוס בחומרים כימיים קוטלי עשבים. כמו כן, שיטת הגידול בשדות מוצפים מגדילה את היבול.

גידול האורז צורך כמויות גדולות של מים בהשוואה לגידולי מזון אחרים, אם מגדלים אותו בשדות מוצפים ואם באדמה יבשה; לכן כדאיות הגידול שנויה במחלוקת. בארצות הברית ובאוסטרליה טוענים הכופרים בכדאיותו שגידול האורז צורך כ-7% מכמות המים הכללית (יש צורך ב-5,000 ליטר מים לגידול קילו אחד של אורז) ותורם תרומה מזערית לתוצר הלאומי. לעומת זאת, באזורים שבהם יורדים גשמים רבים, גידול אורז בשיטת ה-paddies מסייע למניעת שיטפונות.

יותר מ-95% מגידול האורז בעולם משמשים למאכל אדם. רוב האורז נאכל כשהוא מבושל, אבל כמות נכבדה של אורז נאכלת גם כדגני בוקר. אורז שבור משמש למאכל בעלי חיים ולייצור משקאות אלכוהוליים. קליפת האורז משמשת לדלק ולצלולוזה, והגבעולים משמשים בארצות המזרח הרחוק לכיסויי סכך לגגות ולהכנה של נייר, מחצלות, כובעים וסלים. יותר מ-90% מכמות האורז בעולם גדלים ונצרכים באסיה: תושבי אסיה נוהגים לאכול אורז פעמיים או שלוש פעמים ביום. מאות מיליוני עניים באסיה מוציאים יותר ממחצית מהוצאות המזון שלהם על אורז.
שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו ירידות חדות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-2.1% לערכו הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2010. מדד CCI נמוך כיום ב-23.2% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים באורז?

בשלב זה לא קיימות קרנות סל על האורז, והדרך היחידה להשקיע באורז היא באמצעות הנסחרים בבורסת הסחורות של שיקגו, ובבורסות הסחורות של אסיה.

*אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של אורז או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  היתרון של בן אדם עם נסיון לעומת כל הילדיסטים
  שנקראים אנאליסטים 15/05/2012 07:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשוק ההון ככל שיש לך נסיון ככה אתה מבין יותר אין מה לעשות. המאמר המעולה הזה מוכיח את זה. נקטדה.
  סגור
 • 2.
  תודה
  דוד 14/05/2012 20:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוקב אחרי הניתוחים של אריה גורן מה לומר - מקצוען אמיתי !!!
  סגור
 • 1.
  !Thanks Arie
  fixrfixr 14/05/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  auch discussions on daily basic,on FIXTRADE close group at Facebook please join us
  סגור