שימו לב לזינוק במחיר הנחושת - מספק רמז להמשך הדרך

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את מחירה של מתכת הנחושת, חשיבותה בעולם ולאן פונים פניה
 | 
(4)
מחיר הנחושת עלה ב-4% בשבוע שעבר לערכו הגבוה ביותר בשלושת השבועות האחרונים. לפי הערכת רוב האנליסטים הוא אף יוסיף לעלות בעקבות הצטמצמות המלאים העולמיים וגידול הצפוי בביקוש בעיקר מסין וארצות הברית. ממחיר הגבוה בכל הזמנים - 10,148 דולר לטון נחושת ב-14 לפברואר 2011, צנח מחירה ב-33.1% ל-6,785 דולר לטון ב-4 באוקטובר 2011. מאז כבר עלה ב-24.5% ונסגר במסחר בבורסת המתכות של לונדון LME ביום שישי שעבר ב-8,444 דולר לטון. במחירים ריאליים מתואמים לאינפלציה כבר היה מחיר הנחושת המתואם באפריל 1974, 14,602 דולר לטון, גבוה בהרבה מהשיא שנרשם ב-2011.

מלאי הנחושת באירופה, ארצות הברית ואסיה, צנח בעת האחרונה בעקבות משלוחים גדולים של נחושת לסין. מלאי הנחושת במחסנים הרשומים בבורסת המתכות של לונדון, זירת המסחר העיקרית בעולם למתכות תעשייתיות, צנח לערכו הנמוך ביותר מאז נובמבר 2008 - 251,825 טון. 39.5% מהמלאי מחכים למשיכה פיזית לאחר שהרוכשים סגרו את החוזים תמורתם. מלאי הנחושת של בורסת שנחאי ירד ל-204,762 טון, ערכו הנמוך ביותר מאז חודש פברואר.

ההערכה היא שצריכת הנחושת בסין, הצורכת כ-40% מהצריכה העולמית, תגדל ברבעון השני של השנה בעקבות גידול בייצור מערכות מיזוג אוויר וגידול בביקוש לכבלי חשמל. לפי תחזית בנק ברקליס הלונדוני, הפעיל מאוד בשוק הסחורות, תהיה צריכת הנחושת השנה גדולה ב-278,000 טון מהאספקה, ויחסית לצריכה תצנח השנה האספקה לערכה הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות, זאת עקב תקלות בתפעול המכרות, מחסור בעובדים וירידה באיכות עפרות הנחושת, דבר שיגרום לעלייה במחיר הנחושת.

לפי הבנק, מלאי הנחושת העולמי יספיק בסוף השנה לצריכה של 2.7 שבועות בלבד בהשוואה למלאי של 3.2 שבועות בסוף 2011 ולמלאי של 3.6 שבועות בסוף 2010. הבנק צופה מחיר ממוצע של 9,300 דולר לטון ברבעון הרביעי של השנה, כלומר ב-10% גבוה ממחיר הנחושת האחרון.

גם דיווחי חברות כריית הנחושת הגדולות מצביעים על קשיים באספקה. Freeport-McMoRan Copper & Gold - החברה הציבורית הגדולה בעולם לכריית נחושת - הורידה בשבוע שעבר את תחזית מכירות הנחושת שלה השנה מפני שהתפרעויות עובדים עצרו את ההפקה ליותר משבועיים בפברואר ובמארס במכרה Grasberg באינדונזיה, השני בגודלו בעולם ובעל עתודות הנחושת הזמינות הגדולות בעולם. חברת Rio Tinto הודיעה ב-17 באפריל שהפקת הנחושת שלה ברבעון הראשון של השנה הידרדרה ב-18% בגלל איכות נמוכה יותר של עפרות הנחושת במכרה שלה Kennecott במדינת יוטה.

הנחושת נוחה לעיבוד, עמידה בפני קורוזיה והיא מוליכה מעולה חום וחשמל. למעשה רק לכסף מוליכות חשמלית טובה יותר. עקב התכונות האלו משתמשים בנחושת בעיקר לייצור חוטי חשמל וצינורות. מתוך כלל המתכות, רק בברזל ובאלומיניום משתמשים בתעשייה יותר. הנחושת היא גם מרכיב חשוב בנתכים שימושיים רבים: הפליז הוא נתך של נחושת ואבץ שהותכו יחדיו, והארד (ברונזה) הוא נתך של נחושת ובדיל. השימוש בנחושת בעולם מתחלק כלהלן: חשמל ואלקטרוניקה - 42%, בנייה - 28%, תחבורה - 12%, מוצרי צריכה - 9% ומכונות תעשייתיות - 9%.

כמו כן, לנחושת ונתיכיה יש תכונות אנטי-מיקרוביות ואנטי-בקטריאליות. כבר לפני מאות שנים הבחינו בתופעה שמים המאוחסנים בכלי נחושת או מים שהובלו בצינורות נחושת היו באיכות טובה יותר ממים שאוחסנו בכלים מחומרים אחרים. נוכח הפרסומים האחרונים על הצטברות גדולה של חיידקים במקומות הנמצאים במגע של קהל רב, מומלץ להשתמש בידיות ובמעקים מנחושת כדי למנוע הצטברות חיידקים במקומות ציבוריים.

לפי Copper Development Association, בבית מגורים של משפחה אחת בארצות הברית יש בממוצע כ-200 ק"ג נחושת, ורכב ממוצע מכיל 23 ק"ג נחושת. רק כדי לשבר את האוזן, פסל החירות שבכניסה לנמל ניו יורק מכיל 81,300 ק"ג נחושת.

מחיר הנחושת מושפע מאוד מהפעילות הכלכלית בעולם והוא מדד חשוב להערכת מגמת הכלכלה העולמית. ישנה אמרה ידועה בשוק ההון: לאן שפונה מחיר הנחושת - תפנה כל הכלכלה. כך שהעלייה במחיר הנחושת לאחרונה יכולה להצביע על שיפור בכלכלה העולמית.


שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, עלה בסיכום שבועי ב-1.1%. מדד CCI נמוך כיום ב-18.9% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים בנחושת?

באמצעות חשבון ב- ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בנחושת בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל לנחושת, iPath DJ AIG Copper TR, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול JJC, הקרן משקיעה בחוזים עתידיים לנחושת לתקופות שונות. דמי הניהול 0.75% לשנה.

בדצמבר 2010 הנפיקה החברה הבריטית ETF Securities, החברה המובילה בתעודות סל לסחורות, את קרן הסל לנחושת ממשית ETFS Physical Copper, הנסחרת בבורסת לונדון בסימול PHCU. הקרן רוכשת מטילי נחושת המאוחסנים במחסני בורסת המתכות של לונדון. מצד אחד, ברכישת סחורה ממשית אין צורך בגלגול בזמן פקיעת החוזה ואין גם הפסדים כשמחיר החוזים העתידיים לטווח הארוך גבוה ממחיר החוזה הקרוב (מצב הנקרא קונטנגו). מצד שני, קרן הסל לסחורה ממשית גובה דמי אחסנה גבוהים, 36 סנט לטון ליום במקרה של נחושת, נוסף על דמי ניהול בשיעור של 0.69% ועל דמי בשיעור של 0.12% לשנה.

מחירי הנחושת לחוזים העתידיים השונים מראים כיום מצב של backwardation, כלומר מחירי החוזים העתידיים לטווח הארוך נמוכים ממחיר החוזה לטווח הקרוב, כך שבגלגול חוזים המשקיע מרוויח כיוון שהוא רוכש את החוזה החדש במחיר נמוך מהמחיר שהוא מקבל בעבור החוזה שעומד לפקוע. במצב כזה עדיף לרכוש קרן סל המשקיעה בחוזים עתידיים כמו JJC ולא את הקרן המשקיעה בנחושת ממשית.

*אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של נחושת או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אודה חו" ד למניה לכריית נחושת קנדית : NCQ (ל"ת)
  אחד העם 01/05/2012 20:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  תודה אריה, כרגיל נהנה לקרוא את הסקירות שלך
  נדי 01/05/2012 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיוחד חשוב לי סקירות של נחושת. משקיע בחברת הכריה SCCO .
  סגור
 • 1.
  סקירותיו של מר גורן המלומד
  העוקב 30/04/2012 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רבותיי, אל תלכו שולל אחרי הסקירות המרשימות במילים הנפלאות והגרפים היפים. סה" כ עוד אנליסט שמקדם מכירות לחברות הפורקס. מר גורן -- כשהקפה היה 223 המלצת להיחשף ולקנות.... מי שהקשיב לך הפסיד את תחתוניו .... מאז שהמלצת הקפה ירד ב-20% שזה מטורף במונחים של פיפסים ומסחר בסחורות. אז אני הולך לעשות שורט על הנחושת בזכותך!! אעשה הפוך וארוויח.
  סגור
 • למס' 1 - שים לב לכוכבית שבסוף הכתבה... (ל"ת)
  א. 01/05/2012 00:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור