פרופ' ליידרמן: "אנו במצב חסר תקדים, נגידי הבנקים מציפים את השווקים ועדיין אין שום אינפלציה - אפילו לא באופק"

היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס ב'פורום שוק החוב' לסיטואציה בשווקים. "זו תקופה של התקפי חרדה, כל שמועה מטלטלת"
 |  (7)
ליאו ליידרמן, צילום: ישראל הדרי
על רקע התנודתיות הגדולה בשווקים והמגמה השלילית שהתפשטה מהמזרח הרחוק לאירופה וארה"ב, הרצה היום פרופ' ליאו ליידרמן, יועץ כלכלי ראשי של בנק הפועלים, על ישראל והשווקים הגלובליים: לאן?". לדבריו: " אנו בתקופה של תנודתיות של התקפי חרדה שבה כל שמועה קטנה גורמת לשינוי חד מטלטלת את השוקים".

פרופ' ליידרמן: "בתחום הפיננסי נזכיר שהדאו-ג'ונס נפל ב-1929 נפל ב-90% ולקח לו שנים רבות להתאושש. במשבר הנוכחי הוא נפל ב-54% אבל בניגוד למשברים קודמים רואים התאוששות מהירה יחסית עד כדי כך שנשברים שיאים היסטורים. יש גם מניות ספציפיות שלא התאוששו כמו של מניית סיטיבנק למשל. התמונה היא שבמשבר הנוכחי למרות שאנו מגדירים אותו כמשבר הגדול מאז 1929 נמנעה קטסטרופה כלכלית ופיננסית. הסיבה המרכזית לכך היא הפעולה המהירה מאוד של קובעי המדיניות ובראש ובראשונה הבנקים המרכזיים שביצעו הרחבה מוניטארית מאסיבית. העולם מוצף היום בנזילות מוניטארית - יש כמות גדולה של כסף במשק".

אנו במצב חסר תקדים שבו בנקים מרכזים מציפים את השווקים ואין
"ריביות הבנקים המרכזיים יישארו נמוכות מאוד - אנו בסביבת ריאלית שלילית. המצב היום לא נורמאלי כי לא יתכן מצב של שיווי משקל במשך זמן רב עם סביבת ריבית נמוכה. כולה שואלים מתי יתחיל התיקון - העלאת ריבית וצמצום מוניטארי. שוק האג"ח במיוחד רגיש למדיניות של הבנקים המרכזיים. אף אחד לא יודע כיצד יתפתח שוק האג"ח. השווקים הפיננסים לא פועלים בצורה ליניארית, אבל הרגישות של האג"ח תימשך. גם זאת כבר לא השקעה סולידית - הכול מסוכן, גם המזומן שיש לנו בכיס הוא מסוכן אם יש אינפלציה. בנקים מרכזים לא יתחילו להעלות ריבית כל עוד שיעורי האבטלה גבוהים - מעולם לא היה ריסון מוניטארי כשהייתה אבטלה גבוהה. אנו במצב ללא תקדים - בנקים מרכזים מציפים את השווקים ואין אינפלציה ואפילו לא ציפיות לאינפלציה זה מעולם לא היה. גם לא בישראל".

תרומת הגז למשק הרבה יותר גדולה
פרופ' ליידרמן התייחס גם להתחזקות השקל בשנים האחרונות: "ישראל היא אחת המדינות עם המטבע הכי חזק. האם זה ספקולנטים? - אולי יש כאלה, אבל הסיפור האמיתי הוא שישראל היא כלכלה מצליחה. בהיי-טק וגם בגז - שם כנראה יהיה הרבה יותר כסף. הפקת הגז תוסיף לפחות 1% בכל שנה לצמיחה במשק, אך יש הערכות שכשנעה את החשבון בעוד מספר שנים - נגיד פיספסנו. תרומת הגז למשק הרבה יותר גדולה. בשורה התחתונה הזרים מוכרים דולרים וקונים שקלים.

"היחלשות של המשק הישראלי"
לגבי כלכלת ישראל, הביע פרופ' ליידרמן דאגה וציין כי "תמונת המאקרו לא מעודדת - הנתונים האחרונים של המשק הישראלי לא טובים ומצביעים על היחלשות של המשק. אני למד מחבריי בחטיבה העסקית בבנק הפועלים שיש ביקוש נמוך לאשראי, כלומר חוסר רצון לפתח פרוייקטים חדשים. רבים נמצאים בעמדת המתנה וזה מצב לא טוב. אימון הצרכנים בישראל נפגע בחודשים האחרונים ולכן דוחים קניות וחלק מהפעילות. הצריכה הפרטיא היא 65% מהתוצר והיא נפגעה".

לגבי הרתיחה של שוק הנדל"ן אמר פרופ' ליידרמן כי "אותם עודפי בקוש צפויים להימשך בשנים הקרובות - ללא שיונויי משמעותי במדיניות הממשלה יש התחלה מאוד מצומצמת בעוד שהביקושים גדולים. הפרויקטים יגיעו לשוק רק בעתיד. מדוע לא להשתמש במנוע הנדל"ן כדי לפתח את המשק הישראלי? איפה לחפש מנועי צמיחה? יש כאן הזדמנות להשתמש בסקטור הדיור שיתפוס מקום יותר מרכזי ומוביל מבחינת הצמיחחה של המשק. גיוסים של חברות נדל"ן באחרונה נעשה בעיקר לצורך מחזור חובות ולא לפיתוח פרויקטים חדשים.

לגבי מינויו של פרופ' פרנקל, אמר: "מדובר באדם מהליגה הגבוהה ביותר. הוא מביו שהנושאים החברתיים הגיעו למקום חשוב בסדר היום. גם הוא יודע שהמציאות השתנתה ובעיית האינפלציה זאת לא הבעיה המרכזית היום. צריך לחשוב מחוץ לקופסא".

הדברים נאמרו במסגרת כנס "פורום שוק החוב" שארגנה חברת מידרוג.הנושא המרכזי של הכנס - "החוב כמנוף למשק - כיצד מחזירים את שוק החוב להיות מנוע הצמיחה של המשק?".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  נדלן=מחיר הזוי50%בפיצוץ=סוף ניצול העם הפראייר=מיתון קשה (ל"ת)
  בנק=אינטרסנט=בלוף 26/06/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  עןשים מיליארדים בדמגוגיה לפראייר=בועה50%בפיצוץ=מיתוןקשה (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 26/06/2013 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  איך זה ייתכן שאין אינפלציה למרות עליית מחירי דירות ???
  אבי 26/06/2013 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסקנה פשוטה - הנוסחה שמחשבת אינפלציה אינה נכונה !
  סגור
 • 4.
  איך הפרופ לא רואה מה שכל הדיוט רואה - משחקים עם המדד!!
  זיו 26/06/2013 11:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  האינפלציה איננה כי גנבו אותה :-( הממשלות (כולל כאן) למדו שיטה חדשה. המדד מכיל פקטורים לא ריאליים רק כדי שלא ישקף את יוקר המחייה האמיתי. אין אינפלציה ואפשר הישאר עם ריבית אפסית. אחלה דבר. הכלכלנים הפכו את הקערה.
  סגור
 • 3.
  אין אנפלציה בולשיטטטטטטטט ולגבי ההצפה של הכסף...
  הצדיק מסדום 26/06/2013 11:16
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יש הצפה של כסף...אך הוא לטייקונים ולנדלן...האינפלציה דוגמית...אני נוהג לשכור רכב...השכירות על הרכב בשנתיים עלתה 40 אחוז
  סגור
 • 2.
  אין אינפלציה? מתי היית לאחרונה בסופר???
  צפון עולה 26/06/2013 11:05
  הגב לתגובה זו
  8 1
  או עיינת בחשבון המים או בחשבון החשמל או שילמת שכירות או קנית דלק.
  סגור
 • 1.
  בינ שיביאו קראוואנים עבור הזוגות הצעירים וחסרי הדיור
  כותבי תרחישים12-13 26/06/2013 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיגורו 2-4 שנים - זה הזמן עד לגמר הבניה הקבועה- בעלות של 100-200 $ לחודש לזוג -כדי שלא ישחקו כלכלית גם עייר מבין זאת
  סגור