ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

מחירי הדירות בדרך למטה? הנה התחזית של פסגות

גיא יהודה כלכלן בכיר בפסגות בראיון ל-Bizportal מסביר איך הפסיכולוגיה בשוק והירידה בביקושים לא מספיקה להוביל לירידת מחירים; "כשזה לא בא מצד ההיצע זה לא משהו מהותי ובד"כ זה לא מחזיק מים"
 |  40
שוק בהאטה
Share
שוק הדיור ממשיך להיות במוקד תשומת הלב. אתמול, פורסמו נתונים על כך שהיקף המשכנתאות שנטל הציבור ממשיך לרדת, בהמשך להאטה שרואים בשוק כבר תקופה. כרגע נראה כי ההאטה בשוק באה לידי ביטוי בשלל פרמטרים; נתון מדד הדיור של הלמ"ס לחודש נובמבר הציג ירידה משמעותית של 1.2%. זאת לאחר שבמשרד האוצר הציגו נתונים שהראו כי ברבעון השלישי של 2016 נרשמה ירידה חדה של 17% ברכישות דירות בהשוואה לרבעון השלישי. 


בעקבות הנתונים והתחושה שסוף סוף המחירים יורדים, Bizportal בראיון עם גיא יהודה, כלכלן בכיר במערך המחקר והאסטרטגיה בבית ההשקעות פסגות:

איך אתה רואה את הסיטואציה כרגע בשוק?
"השאלה היא כמובן האם הירידה החדה של 1.2% בעדכון הלמ"ס האחרון, זוהי הסנונית הראשונה ואנו לקראת שינוי מגמה במחירי הדיור או רק עניין נקודתי. לדעתי צריך לחכות מספר חודשים ולראות שאין עדכונים שהופכים את התמונה (נתוני הלמ"ס הנם ארעים משך 3 חודשים וצפויים לעדכון). הכי חכם כרגע זה להמתין. ובלי קשר אנחנו כבר תקופה אומרים שאנחנו מצפים לראות בקרוב מאוד התמתנות משמעותית של עליית המחירים". "מבחינת השוק כולו, כל הסיבות והגורמים תומכים בהתמתנות משמעותית של המחירים. לפני חודש, קצב עליית המחירים השנתי עמד על 8% בשנה, והיום הוא עומד על קצב של פחות מ-6%. כאמור, במידה ושאר הנתונים לא יעודכנו לאחור, מחירי הדיור הנם בקצב עלייה שנתי של 6% . זה אף יכול להתמתן עוד אפילו לקצב עלייה שנתי של 2%-3%. כמובן שקשה לנקוב במספרים, תוך שיש להבין שאנחנו לא מצפים לראות כאן ירידות מחירים משמעותיות לאורך זמן". התמתנות ללא ירידות מחירים בכלל? 
"להערכתנו, המגמה תהיה המשך עליות מחירים, אבל עלייה מתונה בהרבה ממה שראינו בשנים האחרונות. מכיוון שריבית המשכנתאות עולה, המשקיעים יוצאים מהשוק. כמו כן, המלאי של הדירות הלא מכורות גדול ביחס למספר העסקאות שנעשות. בהתאמה, מספר חודשי ההיצע, (החודשים שדירה ממתינה על המדף עד שתימכר) עלה משמעותית בחודשים האחרונים. כל אלו גורמים קצרי טווח יותר שמאותתים על התקררות בשוק הדיור והתמתנות בעליית המחירים. בהסתכלות לטווח ארוך יותר, כדי שנראה ירידות מחירים לאורך זמן צריך לבנות יותר, הרבה יותר. וזה עדיין לא קורה. כל עוד נתוני התחלות הבנייה ללא שינוי משמעותי כלפי מעלה, המגמה כרגע היא עדיין של עליות מחירים מתונות". 

"בעוד מספר שבועות יתפרסם נתון התחלות הבנייה לרבעון האחרון של 2016, אז נהיה יותר חכמים כשנראה לאן המגמה הזו הולכת. כרגע הנתון העדכני הוא לסוף הרבעון השלישי של 2016, אז החלה בנייתן של 51 אלף יח"ד. צריך לבנות לבנות לפחות 55-60 אלף יח"ד בשנה כדי לענות על הגידול הדמוגרפי השוטף. זה משהו שעוד לא קורה. על כן, קשה לדבר על היצע שמדביק את הביקוש ולכן ירידת מחירים זה דבר שלא יקרה".

מעבר להתייקרות המשכנתאות, מה ההסבר שלך להאטה בשוק הדיור?
"ישנם כמה דברים שקורים במקביל בשוק. העניין הפסיכולוגי קודם כל; הזוגות הצעירים וגם משפרי הדיור, הם רואים דיבורים ומעין 'הייפ' סביב הנושא של ירידת מחירים. הדבר הראשון שהם עושים, כי בכל זאת, בסופו של יום זו עסקת חייהם, זה להמתין. להבין לאן הרוח נושבת. כלומר, רבים יושבים על הגדר אבל זו לא כל התמונה בשוק, לחשוב שרק זה המצב, זה להסתכל בצורה פשטנית מידי. המצב בשוק מורכב גם בגלל המשקיעים. אנחנו רואים כאן משהו שקורה. משקיעים יוצאים מהשוק, פשוט בגלל שהם עושים את החשבון שהעסקה הזו פחות כדאית ברמה הפיננסית. בעיקר בגלל העלייה בריבית המשכנתאות. אז רבים מהם יצאו מהשוק. וחלק אחר גם ינסה לגלגל את זה על השוכרים. שזה גם משהו שאנחנו מעריכים שיקרה והשכירות תעלה בזמן הקרוב, בקצב גבוה יותר". 

"כרגע הירידה שראינו לפי הלמ"ס, זה נראה כמו משהו קצר טווח. כדי שנראה שינוי במגמה צריך לראות דברים מהותיים כמו הגברת הקצב בהתחלות הבנייה, וזה עדיין לא קורה., אבל ייתכן שייקרה בהמשך, משום שהנתונים בענף מראים יותר השקעה בתחום. בעתיד אנו מצפים לראות התרחבות משמעותית בבנייה, אבל לא רואים זאת כרגע בנתונים. וכל עוד לא רואים שינוי בנתונים, קשה לדבר על שינוי מגמה". 

"ההתמתנות לא מגיעה כעת מהמחסור בהיצע אלא מהביקוש עצמו; עליית ריבית המשכנתאות, צעדים שמשרד האוצר עושה ושהופכים השקעה בדירה לפחות אטרקטיבית. גם האפקט הפסיכולוגי בעל משקל רב, כאשר רואים ירידה אחת בפועל שמעלה סימני שאלה. גם עבור הרוכשים, הזוגות הצעירים שיושבים על הגדר וגם עבור המשקיעים שמתעורר אצלם סימני שאלה לעניין ההשבחה ורווחי ההון מדירות. ההשלכות של זה מדברות על הטווח הקצר ולכן זו התמתנות ולא משהו מאוד מהותי ולא שינוי מגמה מוחלט. המגמה עדיין תהיה עליית מחירים". 

"עליית ריבית המשכנתאות ופעולות האוצר יכולים כרגע למתן את המחירים, ויתכן אף איזון חוזר; ברגע שייקחו פחות משכנתאות וברגע שתהיה באמת האטה, אז נראה את הריבית למשכנתאות אולי יורדת אפילו. ככה שישנם היזונים חוזרים שלא יביאו לשינוי מגמה. כי כשזה לא בא מצד ההיצע זה לא משהו מהותי ובד"כ זה לא מחזיק מים".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

40 תגובות ב-25 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
25 דן 14/03/2017 15:12 התקררות זמנית בלבד - ישיבה על הגדר
הציבור יצביע ברגליים ויבעט את הממשלה הזו ששוב פעם משלה את ציבור בוחריה. מחירי הדירות בסופו של דבר ימשיכו להכות את המשק ושוק הדירות ירתח שוב.
24 ספקולנט 14/03/2017 11:28 דרום אדום
אנחנו בפיק של הגל ומכאן אפשר רק לרדת. טוענים משווקי הדירות שהם לא בלחץ... נפגש בעוד חודשיים שהבנקים יתחילו להיכנס בהם, כי אז המחירים יתחילו במירוץ כלפי מטה. לרוכשי הדירות - עוד קצת סבלנות...
23 א.א. 06/03/2017 16:06 נערי האוצר
משרד האוצר יכול להראות ''השגים'' אדירים 1- ''הצליח'' להבריח מהארץ יהודים, מכל העולם שהיו קונים פה דירות. השקעה בארץ היתה קושרת אותם לכאן ומביאה אותם לביקורים תכופים עכשיו הם משקיעים בפלורידה ולא מגיעים לארץ. 2- יהודים שהחזיקו חשבונות בארץ הוציאו אותם לארצות אחרות וע''י כך מתנתקים מישראל 3-ישראלים שחסכו והשקיעו חסכונות-חייהם בדירות כבטחון לעת זיקנה חטפו מכה משמעותית ע''י חוק דירה שלישית לעומת אלו שהחזיקו חסכונותיהם בבנק ואין עליהם שום מס דומה. ויש עוד דוגמאות נוספות....
22 ממי 06/03/2017 10:10 איזה יעלה נעליי בית!מאיפה אנשים יביאו כסף??
אנשים חוזרים לפריפרייה, חוזרים להורים. כי אין כסף השכר תקוע כבר 10 שנים. מי יקנה? המשקיעים? הם מפחדים שיאבדו את מה שכבר שמו או מירידות או ממיסוי חדש שיצוץ
21 שני 05/03/2017 17:43 המומחים בבורסה רואים שאין שום סיבה לירידות מחירים,מספיק
להקשיב לנביאי שקר סוציומטים שמנבאים ירידות. אל תקשיבו למה שכחלון אומר, תסתכלו מה הוא עושה, כו חודש כולנו מכריזה על תכנית חדשה ומפרסמת תכניות כמו גרביים מלוכלכות. כול התכניות הללו מובילות לאי יציבות במשק ולא מייצרות אפע=ילו דירה אחת.
20 מנסה למכור דירה 02/03/2017 15:41 השוק קורס אין קונים
מקבל 3 טלפונים בחודש אחרי שהורדתי 20%
19 יצחק 01/03/2017 22:30 מחיריהדיור
הירידותכברכאן והנפילותבקרוב אסורלקנות סוףהבועההתפוצצות
18 רואה חשבון 01/03/2017 19:35 ניתוח יפה גם אני סבור שלא יהיו ירידות (ל"ת)
17 יש ר א לי 01/03/2017 18:47 דוגמא מספרית:
זוג צעיר עם 300,000 ש"ח קונה דירה במיליון, 70% משכנתא. אם מחיר הדירה ירד ב 5% (ממש לא בטוח שזה יקרה) הם יקנו ב950,000 ויקחו משכנתא 650,000. בתקופה זו הריבית תעלה נניח ב 2% (דבר סביר ביותר לפי קצב העלייה לאחרונה וזה לפני העלאת ריבית בנק ישראל), ההחזר שלהם יעלה בכ 25%, שזה שווה ערך ל800,000 (ויותר)ש"ח לפי תנאי הריבית הקודמים. כך שההמתנה תגרום להם להפסד רב.
2%!! 02/03/2017 22:32 אתה יודע מה צריך לקרות בשביל זה??
אתה מבלבל את המוח, ברגע שהמחירים ירדו ואנשים לא יקנו דירות הבנקים יורידו את הריבית על המשכנתאות, לא תהיה תחרות והם חייבים להרוויח, יש להם אגרות חוב לשלם.אז גם המחירים יעלו וגם וריבית תרד
16 יש ר א לי 01/03/2017 18:42 מי שהמתין הפסיד , מי שימתין יפסיד:
1. ריבית המשכנתאות עולה כל הזמן, על כל 1% עלייה בריבית המשכנתא ההחזר גדל בערך ב 15%. כדי לקזז זאת מחירי הדירות צריכים לרדת בהתאם באחוזים ניכרים. הריבית עולה בטוח, מחירי הדירות כלל לא בטוח שירדו ואם ירדו בכמה? 2. אין שיווקים, התחלות וסיום בנייה במספרים שמכסים את הגידול הטבעי, אם כך איך ירדו המחירים כשההיצע קטן עוד לעומת הביקוש?
15 ישראלה 01/03/2017 16:31 יופי פחלון
ייבשת העפת משקיעים עשית משבר בענף. כל הכבוד שר אוצר מטומטם
14 דן 01/03/2017 14:34 למרות ההאטה מחירי הדירות ימשיכו לעלות
אמנם יש האטה בשוק הדירות , הריביות עולות, הכסף מתייקר אבל מצד שני הקבלנים מטפטפים דירות למכירה בפרוייקטים. הכל נעשה בצורה מבוקרת. עם זאת, ביקוש תמיד יהיה לדירות, מה לעשות גידול טבעי של האוכלוסיה בארץ הקודש פלוס עלייה לארץ. כל אלה הם סיבות לביקושים. אז מי שמחכה על הגדר שיקח בחשבון שהמחירים ימשיכו לעלות.
בן אהרון 01/03/2017 15:08 תיקון: האוצר מייבש את השוק ומשווק רק לתוכנית שלו.
התוצאה מחסור חמור בשוק העיקרי של קרקעות לבנייה לכל השוק. אז איך המחירים ירדו אם אין קרקעות לבנייה? העיקר שמביאים חברות סיניות לארץ. קודם כל שימצאו קרקעות אחר כך שיחפשו קבלנים.
13 חח 01/03/2017 14:31 70% ממחירי הדירה -מיסים. צריך להוריד מיסים.
מיסים 70% וריבית משכנתא 5-6%. אז כחלון נותן הנחות 10-20%. עלייה תוך שנתיים 17%. איך מורידים מחירי דירות? דירה ממוצע עולה 500₪ ללא מיסים. חייבים להוריד מיסים אחרת לא נראה ירידה.
12 זה זמן החכמים.. 01/03/2017 14:30 כולם יודעים מבינים ומרגישים שזה לא רק
עניין כלכלי..פסיכולוגיה היא שגרמה לשוק להכפיל את עצמו והיא ש.גרום לו לצנוח למחיר ראלי..תשומות הבנייה עלות הקרקע וכל מה שמסביב לא הכפיל את עצמו בעשור האחרון אם נדייק קיימת עלייה של בין 20 ל30 אחוז ,אולם ערך הנכס קפץ ב100 ל130 אחוז וצפונה מכך..הרווח נאכל בין המון בעלי אינטרס שייצטרכו לבעות וצרוח בקולי קולות :השוק לא מת הוא בהצטננות עלייה זניחה של 5-6 % בשנה ,קצת פחות מ8%ובמקרה הגרוע 2-3%,על מי אתם מנסים לבנות..
11 מפולת כבר אמרנו.. 01/03/2017 14:23 כולם מנסים ליישר קו ולומר לנו בהפוך על הפוך
רבותיי קיימת התקררות ,בלימה ועוד כהנה ביטויים שכבייכול מאוזנים לרוח השעה,אולם קשה לכולם לומר זה כבר כאן ,ירידת המחירים ושקיעת בועת הנדל"ן החלה,נדרש מכולם הבנה ויכולת לדבר בשפה שלנו להראות לנו את הדרך..על מנת שהשוק יספוג את השינויים בצורה מדודה והם המשקיעים השונים בעלי האינטרס יוכלו לצאת בהדרגה וברווח יחסי גבוהה ולא להתקע במצב של תרדמת..
10 אבי 01/03/2017 13:53 רק לא הבנתי מאיפה הכסף להמשך עליות??? (ל"ת)
איתי 01/03/2017 16:32 מאיפה הוא הגיע עד עכשיו ? (ל"ת)
דודי 02/03/2017 07:38 מהלוואות...ביי ביי נדלן (ל"ת)
נמיר 04/03/2017 22:11 דודי לא כולם הלוואות, לאנשים יד כסף שהוציאו מחסכונות
והשקעות.. וגם אלו שלקחו הלוואות הרוויחו יפה והחזירו ומיחזרו והתקדמו. אבל רק אלו שקנו, ויש כאלו שעדיין מחכים לירידות, שיחכו....
9 / 01/03/2017 13:24 זה אותו אנליסט שהוציא אותה סקירה לפני שבועיים, לחוץ
הבחור.
שרון 01/03/2017 16:58 הלחוץ היחידי הוא אתה להוריד מחיר בפסיכולוגיה בגרוש. (ל"ת)
8 אבני 01/03/2017 13:18 סיכום נכון ומדויק.המחיר ימשיך לעלות. (ל"ת)
7 דייר מוגן 01/03/2017 13:17 משאלות לב
כל המגיבים פה רק מביעים תסכול ומשאלת לב לגבי המחירים.מבין אותכם אבל תהיו ריאליים ותבינן שלא הולכת להיות מפולת ולא פיצוץ..
6 דן 01/03/2017 12:47 רבותי - מחיר דירה :
דירה בישראל = מעל 160 משכורות. דירה בארה"ב ובמדינות אירופה מהשורה הראשונה = עד 60 משכורות. עכשיו תבינו לבד מה הולך לקרות במהלך 3 השנים הקרובות
איתי 01/03/2017 16:41 גודול אוכלוסיה
במדינות אירופה הגידול הוא שלילי (בגרמניה קיצונית שלילי) ברור שמחיר נמוך. ובארה"ב המחירים בניו יורק, לוס אנג'לס וכו' הם 502 משכורות, לא 160. למי שיגיד שאשדוד זה לא ניו יורק ולכן אין סיבה למחיר של 160 משכורות - אז כן אשדוד זה חצי שעה נסיעה ממרכז, כמו ברוקלין ממנהטן. מדינה קטנה אנחנו.
דודי 02/03/2017 07:40 אשדוד כמו ברוקלין ממנהטן
חי בסרט. יותר כמו עזה מרמאללה
5 אלון 01/03/2017 12:45 תזכירו לי לא לשים את ההון העצמי שלי בפסגות אף פעם.
פאדיחות לבית ההשקעות.. לא שחסרות לו פאדיחות. חוסר ראייה של השוק ושל ההיצע הקיים.
נמיר 04/03/2017 22:13 קודם שיהיה לך הון ואחכ תדבר (ל"ת)
שרון 01/03/2017 16:58 למה אתה לא כותב כרגיל, הוא אינטרסנט!!!! כי הוא אומ מה ש
כול המומחים אומרים, אין שום סיבה ממשית לירידת מחירים חוץ מאפקט פסיכולוגחי בדיוק כמו שהיה בזמן הכרזת מעמ ס......
4 מכיר מקרוב את פסגות 01/03/2017 12:33 הם קנו תיק משכנתאות מהבנקים . מנסים לפמפמם (ל"ת)
3 איתן 01/03/2017 12:28 חוסר הבנה של הכותב
של השווקים ומקרו כלכלה. בסוף מדובר בבועה. קצב עליות חדות, מבוסס על אשראי זול שגורם לאינפלציה מוגברת במחיר הנכס, בעוד.. שהשכר תקוע ואפילו נשחק. המינוף הגדול לאורך זמן, יוצר את גלגל השלג בכיוון ההפוך, ברגע שהמחיר "רק" נתקע. הבועה אינה הנדסית, בניגוד לתפיסה הרווחת, היא פיננסית. אבל זה לא מפתיע שרוב האנשים, כולל אלו שמתיימרים להבין בפיננסים פשוט לא מבינים זאת.
2 אבל הנהג מונית נשבע 01/03/2017 12:24 אבל הנהג מונית נשבע לי שזה רק יעלה?!?!
אבל הנהג מונית נשבע לי שזה רק יעלה?!?!
שני 01/03/2017 12:43 בדיחות לא מורידות מחירים
מקסימום מבטאות איזשהי משאלת לב של 10 שנים בהם רוצים ומייחלים לירידת מחירים. אנשים כמוך התחילו בבדיחות לפני 10שנים ועדיין אין להם דירה. תרגיע.
ג'קי 01/03/2017 14:24 המחיר כבר יורד סטאנדאפיסט... (ל"ת)
1 משה 01/03/2017 12:05 התשואה בנדלן נמחקה, והסיכון עלה
עדיף למכור עכשיו בפחות רווח מאשר לחכות ולהסתכן במכירה בהפסד
ירון 01/03/2017 12:13 את זה כולם יבינו בקרוב - אבל אם כולם יבינו למי ימכרו ?
התוצאה....מפולת.
בני 01/03/2017 12:30 למי שמוכן לקנות בירידה של 10%-20%
הרי מה קורה - נניח אף אחד לא רוצה לקנות ב-100. המוכר לא יודע כמה להוריד. הוא מוריד ל-95 ומחכה. כלום לא קורה, עוברת חצי שנה. מוריד ל-90. מחכה. כלום לא קורה, עוברת עוד חצי שנה. בקיצור עברה שנה. הוריד 10% ולא מכר. המוכרים תקועים, הם לא מוכנים להוריד 20% במכה, לכן זה תהליך שלוקח זמן, השאלה מי ימצמץ ראשון הקונה או המוכר. קודם יש עצירה, ככל שהיא נמשכת ומחמירה יש יותר ירידות.
-10% כבר כאן 01/03/2017 14:24 אין קונים (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.