מהו מרווח התמרון של ה-ECB בהחלטת הריבית הקרובה?

הבנק המרכזי באירופה צפוי להשיק בשבוע הבא תוכנית רכישות. הכלכלנים ב-Berenberg  מעריכים כי התוכנית תסתכם ב-35 מיליארד אירו בשוק האג"ח הממשלתי, והיא תסתיים בעוד 3 שנים. מה יקרה לאירו בסיטואציה כזו?
|
(1)
כריסטין לגארד, צילום: gettyimages
הבנק המרכזי באירופה (ECB) צפוי להתכנס בשבוע הבא (12.9), וצפוי להכריז על מדיניות המוניטרית לחודשים הקרובים. ע"פ הערכות, הבנק המרכזי יכריז על הורדה של הריבית ב-10 נק' בסיס, ואף ישיק תוכנית רכישות חדשה בשוקי האג"ח (QE). נשאלת היום השאלה מהו מרווח התמרון של הבנק?
אחת הסיבות המרכזיות שהבנק סיים בתחילת דצמבר האחרון את תוכנית הרכישות הקודמות בהיקף של 2.5 טריליון אירו הייתה כי הבנק הגיע למכסה שהוקצבה לו. התוכנית הקודמת עבדה ע"פ שיטת "מפתח הון", כלומר הבנק רכש אגרות חוב ממשלתיות בהתאם לגודלה הכלכלה של המדינה. עם זאת, יש לציין כי הבנק חרג מכלל זה בעקביות בשנים האחרונות, כאשר חלקה של איטליה בתוכנית הרכישות היה גדול בהרבה ממה שהוגדר לפי התוכנית המקורית. ההגבלה המשמעותית יותר על ה-ECB הייתה האיסור לעבור את רף 33% מכל שוק האג"ח הממשלתי של כל מדינה. הירידה בקצב הרכישות במהלך 2018 אפשרה לבנק להאריך את אורך חיי התוכנית, אך בדצמבר האחרון הגיע הבנק לרף ה-33%, והבנק אכן עצרה את הרכישות.
כעת, אם אכן הבנק המרכזי יכריז על השקה של תוכנית רכישות חדשה, כלל המדינות באיחוד האירופאי צריכות לאשר את העלאת ההגבלה, אירוע שלא בטוח שיעבור בשקט במדינות מסוימת. הערכות הן כי הבנק המרכזי יבקש לעלות את ההגבלה ל-50%, כלומר בסיום התוכנית ה-ECB יחזיק ב-50% מכלל שוק האג"ח הממשלתי באיחוד האירופאי. 
לטענת הכלכלנים בבנק  Berenberg  הגרמני, העלאת המגבלה ל-50% מכלל שוק האג"ח צפויה לאפשר ל-ECB להשיק תוכנית רכישות בהיקף של 1.1 מיליארד אירו, לפני שהם יגיעו שוב למגבלה בשוק האג"ח הגרמני. להערכת הכלכלנים בבנק, ה-ECB יודיע על השקה של תוכנית רכישות בהיקף של 35 מיליארד אירו בשוק האג"ח הממשלתי, ועוד תוכנית בהיקף של 5 מיליארד אירו בשוק האג"ח הקונצרני. המשמעות: יקח ל-ECB 36 חודשים להגיע למגבלה החדשה. 
ההשפעה של קצב הרכישות החודשי על תאריך ההגעה למגבלה של 50%, לפי Berenberg 
נציין כי אם ממשלת גרמניה תשיק בשנים הקרובות תוכנית הרחבה פיסקאלית שתגדיל את הגירעון הממשלתי, כפי שדווח בתקופה האחרונה, ה-ECB יוכל להמשיך בתוכנית לתקופה ארוכה. 
יש כבר מתנגדים
השקה של תוכנית רכישות בשבוע הבא כבר יוצרת מתיחות בין מקבלי ההחלטות בבנק. בשבוע האחרון הביעו 5 מתוך 25 הנציגים בוועדת הבנק התנגדות להשקת תוכנית תמריצים גדולה בשבוע הבא. 12 נציגים בוועדה כבר הביעו את תמיכתם במהלך, והשאר מתנדנדים. 
אחת הבעיות הגדולות שצפויה ליצור תוכנית רכישות באיחוד האירופאי היא התרסקות של האירו. כפי שהסברנו בחודש הקודם, תוכנית רכישות היא הכרחית למניעה של קריסת מערכת הבנקאות באיחוד ע"י הזרמה של אירו לשוק, אך כל זאת מתרחש כאשר כמות הדולרים בשוק צפויה לצנוח בחדות בחודשים הקרובים. לאירו, אין סיכוי בסיטואציה כזו. 
המשבר בחודש האחרון בשווקים המתעוררים והצעדים האחרונים בסין (לכתבה המלאה), הם בהחלט סימן אזהרה למקבלי ההחלטות בבנק. האירו צפוי להיות הבא בתור. 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כן
  דוד אברהם כהן 02/09/2019 20:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אישית, אני הרוס מהסחרחרה, ככל שאני מעמיק קרוא מתחוור שהאניגמה היא בלתי פתירה ולאף צד אין מושג לגבי הצעדים הדרושים ולכן חששי הגדול שיינסו לפתור זאת באמצעות מלחמה טוטאלית כמו בספר 1984 , שלוש מעצמות ומלחמות סרק כדי לשמר שלושה אחים גדולים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות