מי הציל את ברנס אנד נובל ובעצם הרוויח בעצמו?

יהונתן לוין, מנהל השקעות בכיר בחברת תכלית דיסקונט ניהול תיקים, מתייחס לעולן ההולך ומתפתח של שוק הספרים האלקטורנים בכלל ולחבירה של מיקרוסופט ל-Barnes & Noble
|
בתאריך 01.06.2011 פרסמתי כתבה בנושא צמיחתו של שוק הספרים האלקטרונים בעולם . הכתבה עסקה בהצעת רכש מעניינת לחברת Barnes & Noble מצד חברת ליברטי מדיה (LINTAׂ). החברה התעניינה בעיקר בפעילות הדיגיטלית המשמעותית שהצליחה להקים BKS ע"י פיתוח עצמי של קורא ספרים דיגיטלי (E-reader) בשם Nook המחזיק בנתח שוק של כ-22%, והקמת אתר מסחר מקוון מצליח בשם BN.COM.

לפני שבוע הודיעה ענקית התוכנה מיקרוסופט (MSFT) על שותפות חדשה עם Barnes & Noble שתאגד תחתיה את חטיבת קורא הספרים האלקטרוני של ברנס אנד נובל וחטיבת ספרי הלימוד שלה לאוניברסיטה. מיקרוסופט תשקיע במיזם 300 מיליון דולר עבור נתח של 17.6%, בעוד שברנס אנד נובל תחזיק בנתח הנותר במיזם, שזכה בינתיים לשם הזמני ניוקו (Newco).

הפוטנציאל העסקי לחברת בארנס מהחבירה למיקרוסופט גדול ביותר. ראשית, משאביה הכספיים המוגבלים של החברה אינם יכולים להתחרות עם חברות ענק בתחום, כמו אמזון ואפל. לכן חבירה לגוף בסדר גודל כמו מיקרוסופט בעלת יכולות פיננסיות (בקופתה מונחים כ-60 מיליארד דולר) תעזור לברנס להתמודד טוב יותר עם התחרות ההולכת וגוברת בתחום ה-E-book, בו הקינדל של חברת אמזון שולט עם נתח שוק של מעל 60%.

כחלק מההסכם, ברנס תייצר אפליקציה של נוק לחלונות 8 - הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט שצפויה לצאת בקיץ הקרוב. האפליקציה תהיה זמינה למחשבים וטאבלטים, ותרחיב את חנות הספרים הדיגיטלית של בארנס למאות מיליוני לקוחות שאין בידם את הנוק.

בנוסף, המיזם החדש יכלול את עסקי ספרי הלימוד של ברנס לאוניברסיטאות, צעד שנועד לסייע לחברה להתחרות בשוק הספרים הדיגיטליים בתחום החינוך, תחום שהיא צופה כי יהיה מנוע צמיחה חשוב של השוק הדיגיטלי.

העסקה עם מיקרוסופט מעריכה את שווי חטיבת Nook וספרי הלימוד ב-1.7 מיליארד דולר - יותר מפי שניים משווי השוק של ברנס אנד נובל, שהיה 792 מיליון דולר ערב סגירת העסקה. כמו כן, הצעת הרכש מצד חברת ליברטי מדיה לרכישת 70% מהחברה היתה במחיר של 17 דולר למניה ולאחר העסקה עם מיקרוסופט מניית החב' זינקה בכ-51% למחיר של 20.75 ד'.

אך מה בנוגע לגבי הסכום ששילמה מיקרוסופט? האם הוא לא גבוה מדי לחברה שרשמה הפסד נקי של 70.6 מיליון דולר בשנת 2011?

ראשית, מיקרוסופט נכנסת לתחום חדש וצומח - עולם הספרים האלקטרונים. תחום שעד כה לא היתה שחקנית בו לעומת מתחרותיה העיקריות: אמזון ואפל. חבירתה של מיקרוסופט לחברה מבוססת בתחום ה-E-book בעלת נתח שוק מכובד וקו מוצרים מצליח, תעזור לה להישאר תחרותית מול מתחרותיה, המפתחות מוצרים מתקדמים.

שנית, התזמון של ההשקעה מצויין למיקרוסופט מכיוון שהיא משיקה את הגרסה החדשה לחלונות, וכך האפליקציה של הנוק תהיה זמינה לכל מוצרי החברה בעלי מערכת ההפעלה החדשה. מיקרוסופט זכאית לשטחי מסחר בחנויותיה הקמעונאיות של בארנס (הרשת הקמעונאית הגדולה ביותר בארה"ב בעלת 690 חנויות), מה שיכול להגביר את מכירותיה לפלטפורמת המשחקים Xbox לצד הנוק.

לדעתי, ההשקעה של מיקרוסופט במיזם יוצרת יתרונות רבים יותר לחברת ברנס אנד נובל מאשר לחברת מייקרוסופט: מבחינה פיננסית, מדובר על הזרמת הון גדולה וחבירה לגוף גדול ומבוסס בעל "כיסים עמוקים" המאפשר לחברה למנף את הצמיחה המהירה של מוצר הנוק.

ברנס מקבלת הזדמנות להגדיל נתח שוק ולהגיע לקהל רחב יותר ע"י "נקודת מכירה" גדולה ביותר בדמות מוצריה של מיקרוסופט. בנוסף, מבחינה טכנולוגית - מנכ"ל ברנס William Lynch רמז בתגובתו לעסקה שקיימים מגעים להכנסת הטכנולוגיה של החברה לקו המוצרים העתידי של הנוק, דבר שיאפשר לחברה שימוש בידע רב בתחום התוכנה הקיים במיקרוסופט וחסר בברנס.

*מסמך זה הוכן על ידי תכלית דיסקונט-ניהול תיקים בע"מ (להלן: "תכלית"). מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. תכלית עוסקת, בניהול תיקי לקוחות ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמה ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסים כלשהם. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. תכלית אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לתכלית ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות