ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"השינויים הדמוגרפים", בבנק ישראל מציגים גורם נוסף להתקררות שוק הדיור

במסמך סיכום דיוני הריבית של בנק ישראל נכתב כי  ההאטה הנוכחית בשוק הדיור שונה מהמצב בעבר - ומסמנים את הסיבות
קרנית פלוג, צילום: לילך צור; יח"צ
בנק ישראל פרסם היום את סיכום דיוני הריבית מהישיבה שהתקיימה בסוף מאי האחרון ובין היתר התייחס גם לסוגיית מחירי הדירות. "לגבי שוק הדיור אמרו חברי הוועדה כי מגמת ההתקררות בפעילות נמשכת, התפתחות שמשתקפת בירידה המתמשכת בהיקף העסקאות בדירות ובירידה בהיקף המשכנתאות החדשות. הם הוסיפו כי מסתמנת התייצבות במחירי הדירות".
עוד נכתב כי "הוועדה הדגישה כי בשונה מהמצב בעבר, בתקופה האחרונה ירד היקף העסקאות בקרב כל סוגי הרוכשים (קוני דירה ראשונה, משפרי דיור ומשקיעים). חבריה העריכו כי ההתקררות בשוק אינה נובעת מגורם יחיד אלא מתרחשת על רקע כמה גורמים: העלייה המתמשכת בהיצע הדירות, העלייה בריבית על המשכנתאות, התוכניות הממשלתיות השונות (מס על דירה שלישית, העלאת מס הרכישה למשקיעים ותוכניות "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה"), והשפעת השינויים הדמוגרפיים (הצטמצמות הקוהורטות בגילים הרלוונטיים) על הביקוש לשירותי דיור". 
לגבי הגורם האחרון שהוזכר (השינויים הדמוגרפים), מדובר בהתייחסות למחקר שביצע פרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר בבנק, ולפיו חלק מההסבר לעליית מחירי הדירות מאז 2008 קשור לגודל קבוצת האוכלוסייה שבגילי 30-44. פרופ' זוסמן מייחס את הגידול החד בקבוצת גיל זו שהינה הקבוצה הדומיננטית במעגל  רוכשי הדירות לשני דברים. האחד זה 'מיני בייבי-בום' לאחר מלחמת יום הכיפורים ועד 1978 (בתקופה זו נרשם גידול חד במספר הלידות בארץ) והדבר השני זה ילדי העולים בעלייה הגדולה מרוסיה של תחילת שנות ה-90 שסביב 2008 נכנסו לטווח גילאים זה ולמעשה נכנסו למעגל רוכשי הדירות. מסיכום דיוני הריבית היום עולה כי בבנק ישראל סבורים כי שינויים דמוגרפים אלו כנראה מתקרבים למיצוי ההשלכות (ילידי 1973 הם בני 44 כיום) ולכן הדבר תורם להתקררות שוק הדיור.
הנה הגרף שהציג פרופ' זוסמן  בסוף 2016 ממנו עולה כי בתחילת שנות ה-90 חלקה של קבוצת הגיל 30-44 באוכלוסייה עמד על כמעט 20.5%, לאחר מכן שיעור קבוצה זו מתוך האוכלוסייה ירד ל-18.5% ולאחר מכן טיפס חזרה עד קרוב ל-20%. לפי הגרף, שיעור זה כבר החל צונח וצפוי להמשיך לרדת לפחות עד שנת 2020. כאמור, מדובר בקבוצת הגיל הדומיננטית ביותר בכל הקשור לרכישת דירות.
תגובות לכתבה(45):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה