בור ללא תחתית: עשרות המיליארדים האבודים של מחיר למשתכן

עד כה עלתה התכנית למשלם המיסים כ-10 מיליארד שקלים בשנה; ה"פליק פלאק" לאחור של כחלון וגלנט הולך להוסיף מסמר על ארון הקבורה של ליבת שוק הדיור

 |  (72)
עד כה העלות הישירה והעקיפה של פרויקט מחיר למשתכן למשלם המיסים הישראלי הינו הסכום האסטרונומי הבלתי נתפס של כ-10 מיליארד שקלים בשנה. סכום זה כולל בתוכו מרכיבים שונים ומשונים כגון עלות הקמת השכונות החדשות, ובעיקר תשתיות, וכן ההפסד העצום של תקציב המדינה מכך שהדירות הללו בפועל הינן מסובסדות.
סכום זה, שגדל כל העת יותר ויותר כמו תיבת פנדורה, אמור היה להיות בו הגיון מסוים, לו באמת היה מסייע לפתרון בעיית הדיור. אולם מה שקרה במהלך שלוש השנים האחרונות, מעבר להשקעת המיליארדים, היתה תופעה שהתחזקה יותר ויותר, לפיה רוב הרוכשים בפרויקטים של מחיר למשתכן בפריפריה, ביניהם, למשל, קריית גת בדרום ועפולה בצפון, לא היו כלל ועיקר זוגות צעירים, אלא דווקא משקיעים אסטרטגים. הזוגות הצעירים, ברובם, ישבו על המדוכה, גם בהעדר תקציב מספיק וגם בהעדר תמריץ לעבור לפריפריה, לא משפחתי ולא תעסוקתי.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
השבוע החליטו משרדי האוצר והשיכון, ככל הנראה, על shift במחיר למשתכן. אם עד עתה בלטו בעיקר פרויקט גליל ים בהרצליה וראשון מערב ככאלה שממוקמים בפאתי "מדינת תל אביב", לפתע פתאום נוספה מאסה משמעותית של אלפי יחידות דיור שייבנו בערים יקרות ומבוקשות מאוד בגוש דן, כולל תל אביב, רמת גן ורמת השרון. ובמילים אחרות, כחלון וגלנט הולכים להוציא עוד סכומים אדירים ולסבסד את הקרקע היקרה ביותר במדינת ישראל.
בשביל מה היה צריך את כל זה? למה צריך היה להפסיק את הלוואות ומענקי המקום בפריפריה, שיטה שעבדה היטב במשך עשרות שנים, היתה דיפרנציאלית לפי נקודות זיכוי של כל רוכש ורוכש והיגע בדיוק לקהל המטרה שהיה זקוק לדירה חדשה ולא למשקיעים ספקולטיביים? ובשביל מה היה צריך להשקיע את המיליארדים האלה בהקמת שכונות ענק ותשתיות חדשות, שעה שאפשר היה בעלות נמוכה לאין שיעור לבנות בתוך ערים קיימות, כולל, כמובן, התחדשות עירונית?
ואפרופו התחדשות עירונית. ה"פליק פלאק" לאחור המוזר של כחלון וגלנט, מלמד לא רק על כשלון מחיר למשתכן בפריפריה כפתרון לחסרי דיור, ומעבר לפרויקטים במרכז, היכן שיש להם משפחה ותעסוקה, אולם גם מייצר בעיה חמורה נוספת: הוא הולך להתחרות במישרין בהתחדשות עירונית בערי מרכז הארץ, ובכלל, ולהוסיף עוד מסמר על ארון הקבורה של ליבת שוק הדיור, להרתיע ולהבריח קבלנים ויזמים מלבנות דירות ב"שוק החופשי" ולבלבל עוד יותר את היוצרות.
העובדה שמחירי הדיור, לכאורה, ירדו במהלך החודשים האחרונים, אין לה כלל משמעות בהיבט זה. חשוב לזכור שגם אם, נניח, חישובי המדד הינם מדויקים ונכונים (וזה כלל לא בטוח) הרי שהעובדה ששוק הדיור הפך ל"דו ראשי", כשראש החץ שלו הינן הדירות המסובסדות והזולות יחסית.
זאת לעומת העובדה שבמהלך השנה האחרונה היתה ירידה של כ-18% ברכישת דירות חדשות, שלא לדבר על התרסקות שוק המשקיעים שעד לפני שלוש שנים היוו כ-28-32% מהשוק ואילו בחודש אפריל האחרון מספרם צנח לכ-500 בלבד מתוך 6,200 עסקות שהיו, כלומר כ-8%, כל אלה מאפילים על ה"ההישג", כביכול, של הורדת מדדי הדיור.
כל אלה מלמדים, לטעמי, על היעדר יד מכוונת בשוק הדיור, היעדר אסטרטגיה ורצון אינסטינקטיבי להיאחז בכל מחיר בתפיסה מוטעית ולהוכיח בכל דרך אפשרית שהיא נכונה, גם במחיר ריסוק שוק הדיור שעד לפני שלוש שנים, למרות עליית המחירים, היה מאוזן, חזק ומשגשג. חומר למחשבה.
הכותב הוא ארז כהן, שמאי מקרקעין ולשעבר יו"ר לשכת השמאים
תגובות לכתבה(72):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 53.
  איזה שטויות למחיר למשתכן לא יכולים להירשם משקיעים
  אריה 24/06/2018 01:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ארז כהן שמאי אינטרסנט איך בקרית גת קנו משקיעים אסטרטגיים כשרק חסרי דיור עם הוכחות מרשות המיסים והטבו יכולים להירשם למחיר למשתכן. אתה בפאניקה מיזה שמחיר למשתכן נכנסת למרכז ללא אגורה אחת מכספי משלם המיסים כדבריך המסולפים אלא בסך הכל לא מוכרים יותר קרקע לפי השמאות הדמיונית שלך שקבעה לקרקע מחיר מנופח בשמיים. תיתבייש בגלל השמאות הפיקטיבית שלך תהייה מובטל בצדק
  סגור
 • 52.
  10 מיליארד, מי שילם את זה ולמה זה נועד? (ל"ת)
  מנדטים בכספי ציבור 21/06/2018 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • ויתור מיסים / הפחתת מיסים ,האוצר מפסיד הכנסה.
  ויתור מיסים 10/09/2018 03:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויתור מיסים /הפחתת מיסים ,האוצר מפסיד הכנסה.... האוצר מפסיד הרבה הכנסה ,כשהוא מוכר את הקרקע, במחיר מאוד נמוך.
  סגור
 • 51.
  יש לציבור כח
  אריה 20/06/2018 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ציבור יקר כולנו יודעים שמפלגת כולנו עובדת על כולנו בואו נעשה מהלך חכם ושאף אחד מאיתנו לא יתן את קולו למפלגת כולנו אשר רחוקה מהשם שנות אור כך ייעשה לכל שר אוצר שמוכר לוקשים ועד בחיוך אני החלטתי אצביע כמעט לכל מפלגה למעט מרץ והמשותפת, רק כולנו חס ושלום חברים אנחנו מסוגלים לשנות זו תהיה אמירה לכל שר אוצר עתידי שיבוא בהצלחה לכולנו האמתיים
  סגור
 • 50.
  רק ברכה מחיר למשתכן
  בני גור 19/06/2018 04:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קודם כל לא צריכים שמאים כמוך, שעובדים15 דקות, ולוקחים 2,000 ש"ח. המשקיעים בקריית גת, יחטפו כמו בטבע, לא יהיה להם למי להשכיר, ואף קונה לא יגיע.
  סגור
 • 49.
  במקום שכחלון יתן למדינה לבנות, הוא מפתם את הקבלנים
  כלכלן 18/06/2018 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הגיע הזמן שהמדינה תקח אחריות, תשלם ישירות לקבלני הביצוע ומכור בעצמה את הדירות, גם ככה האדמה של המדינה, כך היה בכל משבר דיור משנות ה40, ככה עשו כל הממשלות. למה כחלון לא עובד פשוט?
  סגור
 • 48.
  כחלון מביא לאסון. לא התייחס לירידה בהתחלות הבנייה
  hguy 18/06/2018 09:19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לפחות משפחות יש דירה זוהתוצאה של הכאוס שגרם כחלון. המחירים ירדו בכאילו עקב עיוות המדד ולמעשה עלו. כאשר יתברר האסון יהיה פיצוץ במחירי הדירות אך דירות לא תהיינה. את סכומי הענק שהמדינה מוציאה ניתן היה לתת לזכאים . לא למשקיעים החדשים בצורה מושכלת ללא האסון שמביא כחלון.
  סגור
 • 47.
  בלי משקיעים, אין דירות להשכרה
  שוכר דירה בר"ג 18/06/2018 09:18
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סילוק המשקיעים עם מיסי קנייה, הינו טעות נוראית. מחירי השכירות קפצו ב30% בשלוש שנים האחרונות. הפתרון הוא בנייה מאסיבית כמו אריק שרון בשוק החופשי. ואיזה חמור יחזיר את נקודות הזקאות שמתאימות רק לחרדים
  סגור
 • 46.
  רק חמור יחזיר את שיטת הנקודות הזיכוי של הפריפריה !!!
  אתה רציני ? 18/06/2018 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שוק הדיור חולה, ואת זה כולם יודעים. אבל שיטות הניקוד לזכאים הזויות, ונועדו לחלק לחרדים בערים המיועדות שלהם דירות בכמעט חינם. קריטריונים הזויים כמו מספר אחים (כאילו שהזכאי שולט על זה?) ומספר שנות נישואים(תזכירו לי מי מתחתן בגיל 17) מאחר וישנם עוד אוכלוסיות עם מצוקת דיור, שאינם חרדים או אתיופים. אז הם צריכים פתרון שונה. העלויות של תוכנית מחיר למשתכן, לא שונות בהרבה מעלויות של בניית ערים לחרדים כמו מודיעין עלית וקרית ספר, גם שם מישהו כמו משרד השיכון מימן את התשתיות על חשבונינו. דווקא השיטה של בנייה מאסיבית באזורי ביקוש כמו שאריק שרון עשה בתחילת שנות ה90 עבדה נהדר. חוץ מזה הבנייה המאסיבית של תחבורה בעידן ביבי ורכבות חדשות צומחות בכל עיר. דווקא כן מחברת את הפריפרייה למרכז. וכן בניית יתר של דירות בקרית גת, לא פותרת את מצוקת הדיור בתל אביב. כל הכבוד לכחלון שלפחות מנסה לבנות מאסות באזורי ביקוש
  סגור
 • 45.
  מה הוא מי הוא אלן דאלון חתיכת בור ועם הארץ חושב לצאת
  דוד 18/06/2018 08:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חושב לצאת למלחמה עם כוחות השוק פה זה ישראל חביבלה פה שמדברים על עליית מחירי הדלק כל אחד רץ מהר לתחנה למלא פול טאנק אז עלינה כחלון באולגה לא לימדו אותך כלום אני רואה. ילד כאפות כנראה....
  סגור
 • 44.
  לא רציני
  מיכאל 18/06/2018 08:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תמשיך לקשקש ארז כהן. ירידה כל כך דרמטית בכמות המשקיעים בשוק זה לא הישג? הרי הם אלו שהביאו את מחירי הדירות לאיפה שהם היום. כותב כתבה וסוטר את עצמך. משעשע. מריחים את היאנטרס.
  סגור
 • 43.
  "מאוזן חזק ומשגשג...."?בועה שלא נראתה כמוה במדינת ישראל
  ממי 18/06/2018 08:05
  הגב לתגובה זו
  5 1
  צריך להעמיד אותך למשפט על נוכלות בנדל"ן כמו את גיא מונסגו שנשפט אתמול ל6 שנים בפנים על מכירת לוקשים לאנשים.
  סגור
 • 42.
  ארז כהן, שמאי, ולשעבר יו"ר איגוד השמאים - קירבה לקבלנים
  בושה וחרפה bizportal 18/06/2018 07:29
  הגב לתגובה זו
  4 1
  באמת לא בסדר שהמדינה משקיעה בתשתיות. זאת האחריות של המדינה להשקיע בתשתיות וראוי להערכה שכחלון עושה זאת. ארז כהן כועס שריסקו את שוק המשקיעים. זאת המטרה! שאנשיםשאין להם דירות יוכלו לקנות דירות ולא שעוד משקיע יקנה דירה ויגבה שכר דירה גבוה. המון זוגות צעירים וגם רווקים מגשימים חלום כל כך פשוט - שתהיה להם קורת גג. שלא ישלמו כל חודש שכירות וכל שנה יעלו להם את גובה השכירות או יוציאו אותם. "ההפסד" הוא רק בגלל שלא מוכרים את הקרקע בסכומים אסטרונומים. בכל מקרה, אם לא היה מחיר למשתכן, הקרקעות האלה לא היו נמכרות ולא היה רווח למדינה בכל מקרה. כל כך הרבה מניפולציות וכותרת מפוצצת . בושה לאתר ולארז כהן. קבלנים המשקיעים שחנקו את הדור הצעיר - די עם החזירות!
  סגור
 • 41.
  תוכן ממומן....
  י 18/06/2018 07:26
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הקבלנים בלחץץץ
  סגור
 • 40.
  מחיר למסתכן
  הצדיק מסדום 18/06/2018 06:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מחירי הדיור יורדים כבר עכשיו מי שקנה במחיר למסתכן יגלה שהפסיד..מי שקנה בפריפריה להשקה יגלה שאכל אותה..
  סגור
 • 39.
  ארז כהן נפגע בכיס שלו
  נחום 18/06/2018 00:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכותב הוא ארז כהן שמאי מקרקעין כתוב בתחתית הכתבה. למגיבים בבוז כלפי כחלון אתם לא קולטים שגם השמאים עשו קופה יפה בשנים האחרונות על גב הציבור בגלל מחירי הדירות המנופחים. בא כחלון וראו איזה פלא כול המוצצים למיניהם התעוררו בגלל שמישהו סגר להם את הברז באופן חלקי כדי שגם אחרים יהנו שהם הזוגות הצעירים. מדינה של בכיינים כי סוף סוף יש שר אוצר ביצועיסט שהצליח לבלום את עליית מחירי הדירות. לי יש דירה ולא כזה משנה לי אם ערכה יירד בשוק עקב מהלכיו של כחלון אם זה יגרום לתנופת בנייה של דירות מוזלות. ושיתפוצצו כול הקנאים. דרך אגב לא הצבעתי לכחלון לכול המקטרגים
  סגור
 • טען עוד
 • 38.
  גילוי נאות : תוכן ממומן
  די נמאסתם 17/06/2018 22:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  למה זה לא מצוין בכתבה שמדובר בתוכן ממומן? לכתוב 10 מיליארד שקל בשנה - זה כמו לכתוב 100שקל , אן לזה שום משמעות, סתם מספר חסר בסיס. ועל מה הלך הכסף? על לבנות שכונות? בחייאת.... אז מה ציפית מר שמאי? שיבנו דירות באויר בלי שיהיו שכונות מסביב? האבסורד חוגג... כל היועצים למיניהם עושים חגיגה ומוזנים במיליוני שקלים עבור יח"צ שלילי לתכנית. פאתטים.
  סגור
 • 37.
  ארז צודק לגמרי
  קורמורן 17/06/2018 21:05
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אשתי ואני היינו זוג צעיר ללא משפחה שיכלה לתמוך בנו כלכלית למעט הלוואה של עשרת אלפי שקלים. קבלנו הלוואות בתנאים נוחים בערבות מדינה ורכשנו דירה קטנה אך נוחה להפליא. לאחר זמן, החלטנו לעבור ליישוב פיתוח. מכרנו את הדירה הראשונה וקבלנו הלוואה לרכישת דירה גדולה יותר, בחלקה הלוואה עומדת לעוברים לעיירות פיתוח. ההלוואה הזו הפכה למענק לאחר 5 שנים. באותה עיירה הוקמו מפעלים שבאחד מהם עבדתי מעל ל 30 שנה. היום אתה לא קונה דירה היכן שברצונך לגור אלא מגריל דירה שתיאלץ להשכיר אותה ולאחר מכן למכור ולרכוש דירה במקום בו מתנהלים חייך. מוקמים מתחמי ענק של דירות ללא פיתוח סביבתי מקיף הכולל את כל השרותים הנדרשים, כולל דרכי גישה. הקבלנים, עד כמה ששמעתי, מספקים את הדירות ברמה המינימלית האפשרית בכדי להרוויח. הם בכלל מעדיפים שהמגריל יוותר על ההגרלה ואז יוכלו למכור את הדירה במחיר מלא. התכנית של דיוק למשתכן מצליחה במצבה הטוב ביותר לספק 5% מהביקוש. היה ראוי להבליג על האגו ולאמץ מחדש את השיטה הקודמת שעבדה והוכיחה עצמה ומגרעתה היחידה היא שהמציאו אותה ה"שמאלנים".
  סגור
 • 36.
  ישבו על המדוכה !? אולי על הגדר !
  ישראלי 17/06/2018 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית כדאי ללמוד עברית
  סגור
 • 35.
  התקשורת היהודית חבלנית תומכת בפגיעה בכלכלה.
  גמילות חסדים 17/06/2018 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנאת התקשורת את הימין היהודי מאפשרת להם לתמוך בצעדי התאבדות של הכחלון.שנאת הסמול את היהודים מעבירה אותם לצד הערבי חבלני אנטשמי
  סגור
 • 34.
  המדד באמת לא מדוייק, לא כולל את מתנות הקבלנים במסווה
  nav 17/06/2018 18:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  של הנחות
  סגור
 • 33.
  כחלון
  אריה 17/06/2018 18:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כחלון דפי בהגרלות שלו את כל הדור הצעיר והרבה זמן. נכון שיש משפחות שנפל להן טוב אך הן לא מייצגים את התכנית הכושלת של כחלון
  סגור
 • 32.
  כחלון מזרחי. התקשורת חייבת להיות עוינת לו. (ל"ת)
  מישהו 17/06/2018 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  עוד אינטרסנט (ל"ת)
  מיש מיש 17/06/2018 15:19
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • 30.
  מעניין כמה דירות היה אפשר לבנות על קרקעות המדינה בסכום.
  שורו 17/06/2018 14:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אם המדינה הייתה רוצה לבנות על קרקעותיה בסכום כזה של 30 מיליארד ש"ח כמה דירות היא יכלה לבנות ? מכרז עולמי לכל חברות הבניה שיש להם ערבויות לביצוע מלא של הפרויקט לפחות 50.000 דירות להשכרה .נו מר כחלון אולי תחליף מתג .
  סגור
 • 29.
  ארז כהן בשביל מי אתה עובד??
  ישו הנוצרי 17/06/2018 14:22
  הגב לתגובה זו
  13 2
  אני הכומר שלך תשפוך הכול...
  סגור
 • 28.
  גם הזוכים רוכשים להשקעה וימכרו לפי שווי שוק (ל"ת)
  פחלון 17/06/2018 14:00
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • אז על מה אתה בוכה? שיש עוד בעלי דירות כמוך?
  טומי 17/06/2018 23:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מובנת הקנאה וצרות העין של התגובה... פחלון תיקן עוול של שנים. לכל עם ישראל מגיעה קורת גג לגור בה, לא רק לעשירים
  סגור
 • 27.
  שר האוצר האדיב ביותר עדיף והיה יור ההסתדרות (ל"ת)
  פחלון 17/06/2018 13:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 26.
  הרס הכלכלה ואף אחד לא פוצה פה (ל"ת)
  פחלון 17/06/2018 13:58
  הגב לתגובה זו
  8 6
  סגור
 • 25.
  התכנית לא עלתה למשלם המיסים. פשוט חמסו פחות במחיר הקרקע (ל"ת)
  ישראל ישראלי 17/06/2018 13:50
  הגב לתגובה זו
  10 4
  סגור
 • 24.
  זכינו במחיר למשתכן בזכות הפרוייקט הזה
  יערה 17/06/2018 13:48
  הגב לתגובה זו
  7 5
  סוף סוף אחרי שנים של ייאוש תהיה לנו דירה. 3 זוגות חברים שלנו שהיו באותו מצב גם זכו. צריך להפסיק להתלונן ולתת לאנשים לעבוד. סוף סוף אחרי שנים של הזנחת שוק הדיור מתרחש שינוי שמאפשר לזוגות לקנות בית.
  סגור
 • אבל לארז כהן וחבריו דפקו את האחוזים. על זה מתלונן המסכן (ל"ת)
  טומי 17/06/2018 23:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תגובה חשודה
  רוברט 17/06/2018 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השיטה של הגרלות שייכת לרפובליקת בננות----פסול פסול פסול !!!!!!!!!!!
  סגור
 • 23.
  אתם אינטרסנטיים לטובת הקבלנים
  יחיאל 17/06/2018 13:28
  הגב לתגובה זו
  15 4
  אני נתתי את חובתי למדינה ואילולא מחיר למשתכן הייתי ממשיך לגור בשכירות כל החיים. בזכות מחיר למשתכן הצלחתי לרכוש דירה ועוד שנתיים כבר מסיימים לבנות
  סגור
 • 22.
  ליתמוך בכחלון ואלי כהן (ל"ת)
  שםטוב 17/06/2018 13:27
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • 21.
  היה יותר זול וצודק לתת מענקים והלוואות לפי נקודות זיכוי (ל"ת)
  מנחם 17/06/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 20.
  קצת פרופורציות לכל 'מחפשי השחיתויות' למיניהם,
  fkfki 17/06/2018 12:37
  הגב לתגובה זו
  6 7
  את ביבי מחפשים לשים בכלא על סיגרים ושמפניה ורודה מתנות מחברים, מכחלון שבזבז מכספי המסים עבור 'מחיר למשתכן' שזה כלכלת בחירות במלוא מובן המילה 10 מיליארד ש"ח, ואף אחד לא חוקר ומזדעק.
  סגור
 • זו תכנית ממשלתית שקבלה גיבוי מכל הממשלה
  טומי 17/06/2018 23:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה באמת חושב שכחלון לבדו הרים אותה? אל תהיה נאיבי.... גם ביבי שותף וטוב שכך
  סגור
 • 19.
  זכיתי במחיר למשתכן בזכות כחלון תהיה לי דירה.
  אלון 17/06/2018 12:16
  הגב לתגובה זו
  15 10
  אתה והעיתון שלך כפופים למשקיעים העשירים שעשקו אותי בשכר דירה במשך שנים. אין לך טיפת בושה ? אין לך מוסר ? אין לך כבוד ? כנראה שאין.
  סגור
 • פנאט גאון, הילדים והנכדים שלך ישלמו על הנזקים של הפחלון (ל"ת)
  אחד העם 17/06/2018 13:46
  הגב לתגובה זו
  3 9
  סגור
 • תהיה לך דירה אבל בקרוב לא תהיה לך עבודה
  אריק 17/06/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  5 6
  ואני ועוד עשירים כמוני נקנה את הדירה שלך בחצי מחיר מהוצאה לפועל כשלא תוכל לשלם את המשכנתא
  סגור
 • במה זכית?
  בחלום זכית 17/06/2018 13:08
  הגב לתגובה זו
  5 5
  במה בדיוק זכית? בדירה על הנייר, שעוד שנים תיבנה( אם בכלל) כמה פתחי איוורור יש? כמה חלונות? דירה כלואה? מה איכות הבנייה? ברזלים ? נזילות האם יהיו? קילופים בקירות? בחניות הצפות מים? זה הכל כמו מפעל מוציאים מכרזים בלי לבדוק איכויות, וזה המכשול בעוד 10 -20 שנה שיגיעו המפתחות הראשונים למחיר למשתכן יצופו הבעיות, אבל כחלון כבר יהיה בתפקיד אזרחי שמשתין על הזוכים בקשת. נא לגזור ולשמור
  סגור
 • עכשיו רק תקווה שהריבית לא תעלה ושמחיר הדירה לא ירד
  יש ר א לי 17/06/2018 12:57
  הגב לתגובה זו
  5 2
  תבין את האבסורד, אם לקחת משכנתא והריבית תעלה תשלם יותר, כחלון רוצה שמחירי הדיור ירדו. אם זה יקרה המשכנתא שלך תהיה יותר מהדירה. גם אם זה לא בדיוק אתה זה יקרה חרבים שקנו במחיר למשתכן ולקחו משכנתא משמעותית. ואם לא הבנת זה משבר הסאבפריים שהיה ב 2008. הבנת את זה? ומי ימשיך לחייך? העשירים שלא לקחו משכנתא, קנו באזורי ביקוש ושם הירידה תהיה מינורית אם בכלל. כחלון דפק את כולם למעט את העשירים להם נתן על חשבוננו.
  סגור
 • 18.
  כחלון
  רון 17/06/2018 12:06
  הגב לתגובה זו
  11 7
  שר האוצר שהרס את הכלכלה.
  סגור
 • כשימונה שר האוצר הבא אז תבין כמה כחלון היה טוב (ל"ת)
  טומי 17/06/2018 23:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 17.
  מחפשים את הרע
  אחד שזכה 17/06/2018 11:59
  הגב לתגובה זו
  14 6
  עד שיש מישהו שבאמת עושה מלכלכים עליו אני זכיתי בדירה בעתלית ועוד כמה מכרים שלי זאת עסקת חיינו תודה לשר . עד מתי בכיינות ?
  סגור
 • 16.
  איך קבעת שזה עלה מיליארדים? כי ריבית אפס גרמה לספקולנטי
  אבי 17/06/2018 11:54
  הגב לתגובה זו
  12 3
  לספקולנטים לנפח שווי של קרקע? זה לא עלה כלום כי מוכרים קרקע לפי מחיר שפוי.
  סגור
 • 15.
  עוף לנו מהעיניים אינטרסנט בגרוש
  אחד העם 17/06/2018 11:52
  הגב לתגובה זו
  15 8
  אנחנו כבר יודעים את הדעה שלך . מצידך שהשוק היה ממשיך לדהור והיו כאן שני סוגי אוכלוסיה בעלי דירות להשכרה במחירים אסטרונומיים ועבדים מסכנים לשכר דירה.
  סגור
 • כך זה היה תמיד וכך זה יישאר.
  אריק 17/06/2018 13:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אתה כנראה תישאר עבד של עשירים כי לא הפנמת את השיטה
  סגור
 • עוד אחד משחק אותה עשיר פחחחחחחחחח עלוב (ל"ת)
  טומי 17/06/2018 23:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • גם רמי לוי תקשורת מתמזג לגולן-טלקום
  יא יא מראשלצ 17/06/2018 12:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה נישאר באמת אחרי כמה שנים מועטות מכל המהפכות אינסטנט לא בטוח שהמהפכות לרגע עובדות בישראל לאורך זמן וגם אם כן , תמיד אחרי 6-7 שנים מתרחש תיקון שוק ההמונים
  סגור
 • 14.
  צודק בכל מילה. כחלון כשלון נותן לעשירים להרוויח כי הם
  יש ר אלי 17/06/2018 11:49
  הגב לתגובה זו
  11 8
  ורק הם יקנו באזורי ביקוש דירה יקרה בהנחה גדולה.
  סגור
 • 13.
  למה נותנים לממורמר הזה במה כל הזמן?
  נועם 17/06/2018 11:20
  הגב לתגובה זו
  15 4
  מה זה השטויות האלה? מחיר למשתכן מסובסד? זה כמו להגיד שהורדת מיסים זה סבסוד. מה שמגוחך זה שהוא מציע להחזיר את המענקים שזה האמא של הסבסוד.
  סגור
 • הפחתת מיסים/ ויתור על מיסים ,זה פחות כסף לאוצר..
  אתה מסתלבט ? 10/09/2018 03:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויתור על מיסים או הפחתת מיסים ,זה פחות כסף לאוצר... לכן האוצר מפסיד הכנסות....
  סגור
 • 12.
  עבור ארז כהן הזוגות הצעירים
  אפי 17/06/2018 11:17
  הגב לתגובה זו
  20 4
  הם אך ורק פרה חולבת של מיסים. שישארו הומלסים ויתנו את כל כספם למדינה, ושהמדינה לא תשקיע בהם אגורה בחזרה.. אינטרסנט מתועב.
  סגור
 • 11.
  ההפך הוא הנכון התוכנית שמזרימה ביקושיםם
  רועי 17/06/2018 10:48
  הגב לתגובה זו
  7 2
  אם לא התוכנית המדינה היתה קורסת אף אחד לו מסוגל לקנות במחירים של היום.... מחיר למשתכן בעיקר מפריעה להמשך הירידות..בניגוד למה שכחלון מספר מחיר למיסתכן מתדלקת את הביקושים בעזרת הון עצמי וירטואלי ו90 אחוז ....אני חייב להבין משהו יש באמת אנשים שחושבים שכחלון עזר לצעירים? חוץ מאלו שזכו בהתחלה וקנו סביב ה800 אלף ומאז המחירים במחיר למשתכן הגיעו במרכז למחירים של 1.6 עם ההצמדה מדד תשומות הבנייה שלא לדבר על האיכות דירות כלואות וכו ועכשיו לאסון שהוא עשה הכניס אנשים שלא חלמו בכלל לקנות דירה אבל "זכו" לקחת משכנתא של מיליון שקל ללא יכולת להחזיר אותה ברגע שהריבית תעלה והמדד שכבר עולה אני מבטיח לכם שעוד כמה שנים הוא יהיה הבנדאם הכי שנוא בדור הזה במדינה שאנשים יקרסו.....
  סגור
 • 10.
  ללא התוכנית מחירי הדיור היו עולים ובהרבה (ל"ת)
  זאב 17/06/2018 10:46
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 9.
  הפשרת קרקעות לשכונות חדשות זה בנוסף להתחדשות עירונית
  אמיר 17/06/2018 10:43
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אם לא היו מפשירים היו צועקים שהתחלות הבניה יורדות. וחוץ מזה העלות של שכונות מחוץ לעיר היא לא חלק ממחיר למשתכן. היא חלק מריבוי האוכלוסיה ואין מה לעשות. גם אם אלו היו שכונות שוק חופשי העלות היתה זהה
  סגור
 • 8.
  תוכנית טובה אך צריך צעדים נוספים
  דני 17/06/2018 10:12
  הגב לתגובה זו
  6 3
  הסיבסוד ילך לזוגות צעירים ברובו..היגיע הזמן שהמדינה מוצצת הדם הזאת תיתן משהו לצעיריה למנוע ירידתם מהארץ..בנוסף יש להטיל מס רכוש כבד על תושבי חוץ שמחזיקים כאן דירות ,להוריד את מס הבורסה ובנוסף למסות ב50% ככנסות שכר דירה מעבר ל 10000ש"ח בחודש....יש להחזיר את קופות הגמל לשוק ולתת אגח מיועדות של לפחות 3% פלוס מדד כדי אפשר לאנשים לחסוך לפנסיה ולא לדחוף אותם לשוק הדירות
  סגור
 • תוכנית יירי לכלל הכיוונים
  יא יא מראשלצ 17/06/2018 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מימוש חלום ילדות להיכנס לכיסי המשקיעים דיי מתממש לחכלון לא ברור למי זה בדיוק טוב חוץ מבעל החלומות
  סגור
 • 7.
  חרטא של כתבה - 10 מיליארד שקל הלכו לזוגות צעירים
  יובל 17/06/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  11 4
  וגם עליית המחירים נבלמה
  סגור
 • 6.
  חלק2: ההנחה מגיעה ברובה מהיזמים ולא מהקופה הציבורית
  אבי לוי 17/06/2018 09:49
  הגב לתגובה זו
  18 3
  חברת אשדר התחייבה במכרז לגבות מחיר מקסימלי של 11.4 אלף שקל למ"ר מהזוגות הצעירים, כלומר ויתרה על 260 אלף שקל ממחיר דירת מאה מטר. הויתור הוא ביחס למחיר שגם ככה היה נמוך ממחיר השוק בהרבה, ואשדר התנדבה להתחייב על המחיר הזה, הם יכלו להציע גם 13.9 אלף שקל למ"ר אבל חששו שיזמים אחרים יהיו פחות חזירים, יציעו מחיר נמוך יותר ויזכו במכרז. מכיוון שאשדר ידעה שיש לה רווח מצוין גם במחיר של 11.4 אלף שקל למ"ר, זה המחיר עליו בחרה להתחייב. התוצאה היא WIN-WIN לממשלה ולזוגות הצעירים: הצעירים במרכז מרגישים הקלה ענקית ביחס למחירי הבועה שהיו לפני התוכנית. קופת המדינה מתרוקנת ב 120 אלף שקל בלבד, והיחידים שמתבאסים הם היזמים. עם זאת, המדינה מהר מאוד תקבל חזרה את הכסף ששילמה, משום שמאות אלפי השקלים שנשארו בכיסי הצעירים (וההורים שלהם), ימצאו את דרכם לרכישת מוצרים ושירותים שאינם נדלן, יניעו את גלגלי המשק, יסייעו לתעסוקה בישראל וכמובן על כל פעילות כלכלית יש מס הכנסה ומע"מ כך שהכסף הזה יהפוך בסופו של דבר למסים ויחזור לקופה הציבורית שלנו.
  סגור
 • 5.
  חלק1: ההנחה מגיעה ברובה מהיזמים ולא מהקופה הציבורית
  אבי לוי 17/06/2018 09:47
  הגב לתגובה זו
  17 2
  מדהים עד כמה עשקו היזמים את הצעירים של המרכז. בעוד שבפריפריה הצעירים נאלצו לשלם כ 200-300 אלף נוספים בגלל הבועה, במרכז זה הגיע למיליון שקל. והצעירים (והוריהם) שילמו את זה- שנה אחרי שנה. במחיר למשתכן העיוות שהיה במשך שנים פתאום ניכר לעין. בעיני מדהים שהמדינה מוותרת על 120 אלף שקל ממחיר הקרקע (שיכלה לקבל מהיזמים במכרז שוק חופשי), אבל ההנחה לרוכשים מגיעה בסופו של דבר לכמעט מיליון שקל!! המשמעות היא שהיזמים מוותרים על מאות אלפי שקלים מכיסם! הנה הוכחה לכך שהיזמים מרוויחים המון גם כשהממשלה מכריחה אותם למכור במחיר נמוך לציבור במסגרת חוקי מחיר למשתכן. חברת אשדר שזכתה במכרז בקרית אונו, הוגבלה, כמו כל היזמים שהששתפו במכרז, למחיר מקסימלי של 14 אלף שקל למ"ר שאותו מותר לה לגבות מהזוגות הצעירים. כלומר כ 1.4 מיליון לדירת מאה מטר. בפועל, כדי לנצח את שאר היזמים ולזכות במכרז, אשדר היתה מוכנה לוותר על כמעט 20% נוספים במחיר! המכרז ההפוך, שבו היזם שזוכה הוא זה שמתחייב לגבות את המחיר הכי נמוך מהצרכן, הוביל לזה שיזמים מוכנים להתנדב לוותר על עוד ועוד מהרווח שלהם, שהיה פשוט חזירי ומופרז לפני זה. חברת אשדר התחי
  סגור
 • מוכרים לכם מילים כאילו...
  יא יא מראשלצ 17/06/2018 12:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קישקוש בכאילו חברות הבניה הפחיתו הרבה פחות רוב ההפחתה היא ע"ח מיפרט דל מאד ועל חשבון פיתוח סביבתי דל מאד אף זוג צעיר לא יגביר רכישות ולמעשה מי שמשלם את המחיר זו המדינה והקונים מה שהקונים שוכחים שכאשר השוק יורד המכה באיזורי ביקוש נמוך קשה , וגם יש מדד תשומות בניה וגם צריך לשלם שכירות. אין כאן רווח אלא לקבלנים - גם אם מופחת הם היחידים המרוויחים עדיין
  סגור
 • שטויות, ההנחה מגיעה מהנחה על מחיר הקרקע שהמדינה סיפסרה
  יש ר אלי 17/06/2018 11:47
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ולמי הולכת ההנחה? לעשירים שמסוגלים לקנות את הדירות היקרות בזורי הביקוש ולא למי שיקנה בפריפריה. כחלון כשלון נותן לעשירים, הוא עובד עליכם. הוא הורס את הכלכלה ואתם עוד תבכו בגללו כי בינתיים התחלות הבנייה בירידה וזה יביא לקטסטרופה.
  סגור
 • הקבלנים מרוויחים יותר בגלל הורדת המפרט והפיתוח הסביבתי
  יא יא מראשלצ 17/06/2018 12:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נישאר על גב הרוכשים לברוח מי שזכה שייחפש דירה הגונה בסיבת ביקוש ראוי
  סגור
 • 4.
  כתבה מגמתית, לא מבוססת על עובדות
  אלכס 17/06/2018 09:41
  הגב לתגובה זו
  13 2
  יש מקום לביקורת אבל סתם לזרוק מספריה מצוצים מהאצבע? ולאחר מכן ניתוח מדעי שמתבסס עם אותם מספרים. מאכזב!
  סגור
 • רושמים כותרת שרצה בפוש אפ, ןלעזאזל התוכן. (ל"ת)
  זאב 17/06/2018 14:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 3.
  שפך התינוק עם המיים (ל"ת)
  עידן 17/06/2018 09:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  רציתם ירידת מחיר קיבלתם את זה מכיוון אחר
  רמי 17/06/2018 09:18
  הגב לתגובה זו
  5 3
  אני משלם עבור ההנחה שהאתר מקבל וגם לא מגיע לי מחיר למשתכן
  סגור
 • 1.
  צודק (ל"ת)
  ד 17/06/2018 09:16
  הגב לתגובה זו
  7 5
  סגור