מחירי הדירות ב-2017 לאן? "לצערי 'מחיר למשתכן' גורם לכך שאין מכרזים רגילים"; 5 שאלות למנכ"ל רוטשטיין

״רואים את התייקרות המשכנתאות בשטח ודיירים שקשה להם לסגור חשבון״, חמש שאלות לאבישי בן חיים

 | 
אבישי בן חיים, צילום: יח"צ
רגע לפני 2017, אנחנו ממשיכים בשיח עם גורמים בענף הנדל"ן, והפעם - 5 שאלות לאבישי בן חיים, מנכ"ל חברת הבנייה רוטשטיין. 2016 מסתיימת כאשר דו"ח של בנק ישראל שפורסם השבוע הציג סימני האטה בנטילת משכנתאות במקביל להמשך עלייה חדה בריביות על המשכנתאות וכל זאת כאשר מחירי הדירות ממשיכים לטפס ובשנה החולפת כבר השלימו מהלך עליה של 8.7% (לכתבה בעניין
2016: ״חבל שאין לנו עוד דירות או שלא היו עוד דירות על המדף. אין מספיק דירות בצנרת וב-2016 הקבלנים לא הצליחו למלא את הסחורה וזה הפאנצ׳ של 2016. לצערנו מחיר למשתכן גורם למצב בו אין מכרזים רגילים. אם היו לי 200 יח״ד זמינות הן היו נמכרות. ניגשתי לשני מכרזים ואחוזי הרווח בתכנית הזו פשוט לא לעניין. ניגשתי למכרז בראשון ולעוד אחד ושמנו 12% רווח וזה כנראה יותר מידי למדינה. פחות מכך, לי זה פשוט לא מתאים״.
התייקרות המשכנתאות: ״אנחנו רואים את ההתייקרות בשטח. רואים דיירים שקשה להם לסגור חשבון בעת מסירת הדירה. צריך להבין שלאחרונה, בתהליך מכירה של הדירות, בישורת האחרונה, הרוכשים מתקשים לסגור את הסכומים הסופיים. בבדיקה רוחבית זיהינו שמדובר במצוקה של דיירים בקבלת משכנתא. בסוף רבים מצליחים ומקבלים, אבל התהליך הפך ארוך וסיזיפי וזה לא היה כך בעבר. קורה גם שמתעניינים חוזרים בהם מהרכישה בגלל סוגיית המשכנתא. זה קורה יותר בפריפריה".
מצוקת העובדים בענף: ״אנחנו לא מעסיקים ישירות עובדים סינים כקבלני כוח אדם אבל ידוע שמשלמים כ-20-30 אלף שקל בחודש לעובד סיני. גם מנהלי עבודה הגיעו לשכר גבוה ביותר. השוק צמא לידיים עובדות והעלויות בהתאם. יש גם מחסור במנהלי פרויקטים, בהתאם כל העלויות עלו. שמעתי שהלכו לגייס 4,000 עובדים בסין. זה בטח לא שובר שיוויון, זה טוב, אבל זה פשוט לא מספיק".
2017: ״בשנה הזו לאט לאט נרחיב מאגרים של דירות אחרי הירידה במלאים השנה. אנחנו פונים לכיוונים כמו כפר יונה ואור עקיבא. היום הרבה קבלנים ויזמים פונים למעגלים מרוחקים יותר מהמרכז, במקביל לפעילות בתחום ההתחדשות העירונית במרכז בת״א, הרצליה רמת גן. יש לנו בקריית מלאכי 40% מפרויקט של 3,000 יח״ד שהן בשיווק. ואנשים קונים, אין לנו הרבה על המדף."
מחירי הדיור ב-2017 וקדימה: ״להערכתי ככל שתהיה התמתנות במחירים היא תקרה בפריפריה הרחוקה, כלומר באזור הצפון ובאזור הדרום. ככל שנחזור לאזור המרכז מת"א ובמעגל השני והשלישי, מה שקרוי גדרה-חדרה, המחירים להערכתי אולי יתמתנו אבל לא יירדו בשנת 2017. הסיבה היא שרוב הקרקעות שבבעלות המדינה נמצאות בפריפריה הרחוקה ולכן ההשפעה על ההיצע תהיה דומיננטית יותר באזורים אלו."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה