מדיוני הריבית - "מסתמן מפנה בשוק הדיור; ההאטה במשק צפויה להימשך"

כך עולה מפרוטקול דיוני הריבית לחודש פברואר. "הרמה הגבוהה של התחלות הבנייה וצעדי האוצר ובנק ישראל יבואו ליידי ביטוי בהמשך"
 | 
(3)
סטנלי פישר
פרסם היום (ב') את פרוטוקול החלטת הריבית לחודש פברואר אשר ירדה 0.25% לרמה של 2.5%. במסגרת הדיון המצומצם, חמישה מחברי הוועדה המוניטרית הצביעו בעד הורדת הריבית ב-0.25% וחבר ועדה אחד הצביע בעד הותרת הריבית ללא שינוי.

המשתתפים בדיון הסכימו כי הנתונים שהתווספו החודש ממשיכים להצביע על האטה בצמיחה הנובעת הן מהאטה בביקושים המקומיים והן מהאטה ביצוא. בצד היצוא, הוזכרו הירידה ברמת הייצור התעשייתי, העדכון כלפי מטה של מדד הטק פולס בארה"ב וכן הירידה בסחר העולמי בחודשים האחרונים – אינדיקטורים המצביעים על ירידה בפעילות בענפי היצוא ובביקושים לייצוא. בצד הביקושים המקומיים, הוזכרו הירידה בפדיון בענפי המסחר והשירותים המהווה אינדיקטור לצריכה הפרטית, ירידה מסוימת במחירי הדירות וכן רמת האינפלציה היותר נמוכה - אלה תומכים בהערכה כי חלה האטה בקצב הגידול של הביקושים המקומיים.

בהערכת המצב הכלכלי בעולם, הצביעו חברי הועדה על התפתחויות שליליות וחיוביות שהצטברו בחודש האחרון. בצד השלילי, חברי הוועדה הביעו דאגה מנתוני הסחר העולמי בפועל המצביעים על המשך התכווצות היקפי הסחר בחודשים האחרונים, ומעדכון כלפי מטה לתחזית קצב התרחבות הסחר העולמי אשר צפויים להמשיך ולפגוע בייצוא. כמו כן, הוזכר כי רמת אי הוודאות סביב ההתפתחויות במשבר באירופה ממשיכה להיות גבוהה. בצד החיובי, צוינו העליות האחרונות בשווקי המניות בישראל ובעולם אשר יתכן והן מבשרות על שיפור במצב הכלכלה העולמית, וכן נתוני הצריכה והתעסוקה המעודדים בארה"ב.

לגבי שוק הדיור, הוערך על ידי חברי הוועדה כי מסתמן מפנה בשוק זה. בהקשר זה, ציינו חברי הוועדה את הירידה המסוימת במחירי הדירות, הירידה בהיקף המשכנתאות החדשות הניתנות, וכן את הרמה הגבוהה יחסית של מספר התחלות הבנייה. לנוכח התפתחויות אלה, והמגבלה על שעור האשראי במשכנתאות בריבית משתנה, צפויה השפעת הפחתת הריבית על מחירי הדירות להיות מתונה. בנוסף, הוערך כי מקור קשיי גיוס האשראי בענף הנדל"ן הינו כתוצאה מעליית הסיכון בענף, אשר בא לידי ביטוי, בין היתר, בסקר החברות שעורך בנק ישראל בו החברות בענף מדווחות על עלייה חדה של מגבלת הביקוש העומדת בפניהן, לצד עלייה מתונה יותר גם במגבלת המימון.

בבנק ישראל ציינו כי מחירי הדירות, הנמדדים על פי סקר מחירי הדירות של הלמ"ס, ואינם נכללים במדד המחירים לצרכן, ירדו בחודשים אוקטובר ונובמבר ב-0.3%, ירידה שלישית ברציפות. החודש נמשכה גם התמתנות הקצב השנתי של עליית מחירי הדירות: ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר הוא עמד על 6.9%, לעומת 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר, וזאת לאחר עליות של כ-20% בשנת 2010. בבנק ישראל סבורים כי המשך הגידול של מספר התחלות הבנייה, ההשפעה בפיגור של העלאת הריבית, צעדי בנק ישראל בתחום המשכנתאות, צעדי משרד האוצר במיסוי על נדל"ן ומאמצי שיווק הקרקעות של משרד הבינוי והשיכון ומנהל מקרקעי ישראל, צפויים להוסיף ולבוא לידי ביטוי בהמשך.

הטיעון המרכזי בעד הורדת הריבית היה המשך ההאטה בצמיחת המשק הישראלי אשר באה לידי ביטוי הן מצד הביקושים המקומיים והן מצד היצוא, והערכה כי האטה זאת צפויה להימשך. על כן, בשל הפיגור שבו משפיעה המדיניות המוניטרית, ראוי להוריד את הריבית כבר עכשיו. התומכים בדעה זו ציינו בנוסף את העדכון כלפי מטה של תחזית הצמיחה העולמית וכן, את ההאטה בהתרחבות הביקושים המקומיים, כפי שהיא באה לידי ביטוי, בן השאר, בירידה בפדיון ענפי המסחר והשירותים וירידת מחירי הדירות. כמו כן, צוין כי סביבת האינפלציה הקרובה למרכז היעד מאפשרת הורדת , וכי מגבלות בנק ישראל בתחום המשכנתאות החלישו את התמסורת בין ריבית בנק ישראל למחירי הדירות.

כתבות נוספות:
שוק הנדל"ן - כל המספרים: בת"א מחיר הדירות החדשות (4 חד') צלל ב-20%, ברעננה נפילה של 23.5%
מנכ"ל D&B: "חוק הטייקונים הולך נגד אלו שבונים את המדינה - זה שערורייתי"
חיים אביטן: "התוכניות גרנדיוזיות, יגידו שאני הוזה - אבל חדרה היא ת"א הבאה"
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בנק ישראל בפניקה
  גג 08/02/2012 00:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו הקבלנים (ויותר) הבנק פוחד מירידה של עשרות אחוזים במחירי הדירות. לכן הם מעבירים מסר סלקטיבי מעוות שמסתיר ירידה הרבה יותר גדולה במחירי הדירות. בניגוד להפחדות הקבלנים מאמינים בשקרים של עצמם והבנק, ממשיכים לבנות ומלאי הדירות הריקות ממריא. זה יוריד עוד יותר את המחירים. סבלנות.
  סגור
 • 2.
  בשם-בנק,קבלן,ממשלה גנבים !! (ל"ת)
  אסור לחסום תגובותי 06/02/2012 17:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  דיור מחיר הזוי-מעל30-50%,הבועה יתפוצץ!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 06/02/2012 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור