הפגישה ה"דרמטית" לשווקים ביום א' הקרוב - האם זה בלוף?

 |  (3)
סוחר, צילום: Getty images Israel
בשווקים הפיננסים בכלל ובשוק הנפט בפרט יש כעת דריכות גדולה לקראת יום א' הקרוב (ה-17 באפריל), אז יפגשו ראשי אופ"ק יחד עם רוסיה, אזרבייז'אן ומדינות נוספת לפסגת חירום והשאלה הגדולה היא האם תצא מהפגישה הזו הכרזה על הסכמה בנוגע להפקת היקף  הפקת הנפט. אם גם נציגי אירן יגיעו לדוחא, הפסגה תשקף 55% מהפקת הנפט העולמית.
ובתקשורת כבר טוחנים את השאלה הזו בפגישה הזו כבר ימים ארוכים וכרגע הסיכויים הם כנראה 50%50%, אבל בשוק כבר מתחילים להבין שמעבר לעניין הצהרתי (שאולי גם הוא חשוב), גם אם יושג הסכם, זה די בלוף  - כלומר מהלך חסר השפעה בשטח. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אנליסט האנרגיה של BNP Paribas אמר לבלומברג כי מרבית המדינות שיגיעו למפגש בדוחא ביום ראשון הקרוב - פשוט לא יכולות להעלות את היקף ההפקה גם אם היו רוצות בכך, כי הן נמצאות בתפוקה מקסימאלית. ואולי כישלון בפגישה עשוי לשדר מסר בעייתי לשווקים בכל הקשור ליכולת של אופ"ק לרסן את הירידות. בשורה התחתונה, ייתכן שיש פה בעיקר פוטנציאל דאונסייד. סוכנות הידיעות הרוסית Interfax דיווחה ביום שלישי האחרון כי יש קונצנזוס לגבי הסכמה בעניין הקפאת התפוקה לקראת הפגישה ביום א'. אבל דיווחים סותרים שמענו בשבועות האחרונים בלי סוף. 
בשבוע החולף הבהירה סעודיה כי היא תחתום על הקפאת היקף ההפקה רק אם כל שאר המפיקות הגדולות יחתמו אף הן, כולל אירן. זו האחרונה הבהירה מצידה לפני מספר ימים כי אין לה כל כוונה להקפיא את היקף ההפקה - עד שתחזיר לעצמה את נתח השוק טרם הסנקציות מצד המערב.
אז סעודיה מאיימת, אבל בפועל בחודש מארס נותר היקף ההפקה של המדינה על 10.2 מיליון חביות ביום, ללא שינוי מחודש פברואר. ייתכן שזו כעת הסביבה של היקף ההפקה המקסימאלי עבור סעודיה. בטווח הארוך יותר (2018) סעודיה נערכת להרחיב את היקף ההפקה באמצעות אתר הפקה חדש שיניב עוד 300 אלף חביות ביום - אבל זה לא בטווח בקצר ועד אז ייתכן שנראה גם התאוששות בצד הביקוש. בעניין זה, נציין שארגון אופ"ק הפחית אתמול במעט את צפי הביקוש העולמי לנפט השנה והזהירה כי ייתכן והצפי יעודכן שוב כלפי מטה, זאת בשל המצב במדינות דרום אמריקה והחולשה בסין. כלומר לסעודיה ברור שהגדלת ההפקה תיפגוש צד ביקוש חלש. 
מחיר הנפט יורד כעת 1.6% למחיר של 41 דולר לחבית.
מחיר הנפט בשנה האחרונה: 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יאשרו את התבססות הנפט על הדולר, מידע פימי! (ל"ת)
  מיקימאוז 14/04/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הנפט יגע השנה ב20 דולר, לא ישאר.. רק יגע (ל"ת)
  אדי 14/04/2016 10:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  פטרו דולר
  מיקי 14/04/2016 10:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ככל הנראה יודיעו שהמסחר של הנפט לא ישאר באמצעות הדולר אלא באמצעות זהב או רובל או יין רק לא דולר סוף האמפריה האמריקאית.
  סגור