השמאי הממשלתי: "בטווח הבינוני צפוי עודף היצע בענף המשרדים"

כך עולה מסקירת נדל"ן מניב עבור המחצית השנייה של 2012. שיעור התפוסה מנכסים מניבים מצויים בטווח של 8%-9%
 |  (1)
מגדלי עזריאלי, צילום: Bizportal
יציבות בשוק הנדל"ן המניב – מסקירת השמאי הממשלתי הראשי עבור המחצית השנייה של 2012 עולה כי שיעורי התשואה מנכסים מניבים היו דומים לאלו שנצפו במחצית הראשונה של 2012.

מהסקירה עולה כי שיעור התשואה הממוצע עבור נכסי משרדים עמד על 8.3%, בנכסים מסחריים עמד על 8.3% ובנכסי תעשייה ולוגיסטיקה עמד על 8.5%.

טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי הראשי, אומר כי פעילים בשוק סבורים כי בטווח הבינוני צפוי עודף היצע בענף המשרדים, בעיקר באזורי הביקוש. מנגד, חזויה יציבות בשוק הנכסים המסחריים, ובשוק הנכסים לשימושי תעשיה ולוגיסטיקה.

"נמצא קשר מובהק בין רמת הקרבה של הנכס למרכז הארץ או למרכז הישוב לבין שיעור התשואה ממנו", מוסיף אלדרוטי. "בנכסים שמיקומם מרכזי נצפה שיעור נמוך ואילו בנכסים פריפריאליים נצפה שיעור תשואה גבוה. הקשר נובע ככל הנראה ממרכיב סיכון גבוה יותר בפריפריה (לגבי מרכיבים כגון: איתנות פיננסית של השוכרים, יחס אי תפוסה, סיכונים לבעלים שבהשתנות הסביבה וכו')."

בסקירה מצויין כי בתקופה הנסקרת (המחצית השניה של שנת 2012), היה המשק הישראלי חשוף לאי היציבות הכלכלית בעולם. עם זאת, התמתנה רמת אי הוודאות בשוק המקרקעין שהחלה ברבעון השלישי של שנת 2008 עם תחילת השפעתו של המשבר הכלכלי העולמי על המשק הישראלי. שערי הריבית במשק נותרו נמוכים. ירדה בתקופה זו מרמה של 2.25% עד ל 2%. הריבית הריאלית (הצמודה) למשכנתאות נעה בטווח שבין 2.42% לבין 2.77% (כאשר האינפלציה בפועל כ- 1.4% - 2.1% והאינפלציה הצפויה כ- 2.9% - 2.6%).
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  משקיעי אמות ראו הוזהרתם כנל לגבי סלע נדלו (ל"ת)
  חיים 30/06/2013 10:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור