"חוסר הוודאות הכלכלי ילחץ את מחירי הבתים מטה"

מכון Hometrack מראה כי הביקוש לבתים צנח ב-11% במחצית השנייה של 2011 ומחירי הבתים במרבית אזורי לונדון נמוכים ב-20% מהמחיר ב-2007
 | 
לונדון (צילום: Getty Images Israel)
מצב הרוח בממלכה הבריטית ידע תקופות טובות יותר. כלכלת המדינה התכווצה ב-0.2% ברבעון הרביעי של השנה והאינפלציה, הגידול באבטלה ומשבר החוב האירופי הצניחו את היקף הוצאות הצרכנים.

הנתונים האמורים משפיעים באופן ישיר על שוק הבתים במדינה, אשר אומנם נותרו ללא שינוי בחודש ינואר, אולם ברמה השנתית ניכר כי המחירים ירדו ב-1.6% בהשוואה לינואר 2011. התכווצות הכלכלה והירידה בביקושים גרמו לירידה משמעותית בהתחלות הבנייה. מנתוני מכון המחקר Hometrack, שפורסמו באתר בלומברג הבוקר, עולה כי הביקוש לבתים צנח 11% במחצית השנייה של 2011 וכי היצע הבתים ירד ב-7%, הירידה החדה ביותר מאז 2009.

"הביקוש נבלם בעקבות חוסר הוודאות הכלכלי ואנו נראה המשך לחץ להורדת מחירים בחודשים הקרובים", מוסרים מ- Hometrack. "מחירי הבתים בלונדון אומנם רשמו עלייה מיזערית של 0.1% בינואר, זאת בעקבות רכישות רבות מצד זרים."

מכון המחקר מראה כי קיים פער משמעותי במגמת המחירים באזורים השונים בלונדון: בעוד המחירים ב-40 אזורי מיקוד יוקרתיים בעיר, הכוללים בין היתר את שכונות היוקרה נייטסברידג' (Knightsbridge) ובלגרוויה (Belgravia) "תודלקו" על ידי רוכשים זרים ורשמו עליית מחירים רצופה של 14 חודשים עד חודש דצמבר, ב-193 אזורי מיקוד באזור לונדון רבתי נמוכים ב-20% מרמתם בשנת 2007, תקופת גאות המחירים.

סקר ממשלתי מראה כי מוכרי בתים צופים כי יידרשו להפחית בממוצע 7.5% מהמחיר המקורי שדרשו. הסקר מראה כי מספר העסקאות צנח ב-14.3% בחודש ינואר, לאחר שרשמו צניחה של 9.9% בדצמבר, בעוד "זמן המדף" בינואר עלה ל-10.2 שבועות בהשוואה ל-10.1 שבועות בדצמבר.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות