מחקר חדש: ככל ששוק המניות נזיל יותר, הוא הופך מסוכן יותר

הבורסה בת"א מצאה תירוץ נהדר: טוב שאין מחזורי מסחר. המחקר נערך על ידי פרופ' חיים קידר-לוי ויו"ר רשות ני"ע לשעבר שמואל האוזר
 | 
(6)
שמואל האוזר, צילום: דוברות ועדת הכספים
בניגוד לדעה הרווחת, מחקר חדש שערכו פרופ' חיים קידר-לוי ויו"ר רשות ני"ע לשעבר, שמואל האוזר, קובע כי ככל ששוק המניות נזיל יותר, הוא גם הופך להיות מסוכן יותר ופחות טוב למשקיעים ולחברות. המחקר זכה בימים אלה בפרס ראשון למחקר הטוב בכנס The Multinational Finance Society 2018.
על פי המחקר, מודלי התמחור מבוססי נפח, מאותגרים על ידי תחלופת הידיים הגבוהה בזמן המסחר. קידר-לוי הראה למעשה כי הנזילות וחלופת הידיים גדלה עם ההטרוגניות עד למקסימום ואז צונחת. כלומר, ככל שיותר משקיעים סוחרים בו זמנית, כך ישנו גיוון גדול של מחירים ממוצעים שהופכת את ההשקעה למסוכנת. לדוגמא, כמות תחלופת הידיים עולה בארה"ב עד למעבר ל-55%, ולכן, הנזילות הופכת את העסקה למעשה ליקרה יותר, כיוון שיש תחלופה כבדה יותר שגורמת לשינויים במחיר המניה הממוצע ובמדד השארפ, הבוחן אם תשואה על הנכס הושגה בהחלטה נכונה או בנטילת סיכון גבוה מידי.
 
פרופ' קידר-לוי :"במאמר זה אנו מראים לראשונה שככל ששוק נזיל יותר, הוא גם הופך להיות מסוכן יותר. זהו ניבוי תיאורטי שכעת יהיה צורך לבחון אותו אמפירית."
 
פרופ' עודד לוונגרט, דיקן הפקולטה לניהול באוניברסיטה, ציין: "בתור מי שמימון היה תחום המשנה שלו בדוקטורט, אני עדיין זוכר את הכמעט אקסיומה שנזילות משפרת מסחר ומחירים ועוזרת לשווקים. זהו שינוי מרענן לחשיבה קונבנציונלית".
 
פרופ' קידר-לוי הוא מומחה בעל שם בתחום המימון. מחקריו מקיפים את המחקר התיאורטי והאמפירי של חריגות בשוק הפיננסי, בעיקר המגה-אנומליות של בועות פיננסיות. הוא מביא מושגים חדשניים לעולם הפיננסים, כולל אלו שמאתגרים קווי מחשבה מסורתיים בתחום ואף משנים אותם.
 
בשנת 2016 נבחר ספרו של קידר-לוי, A Critical History of Financial Crises על ידי CHOICE, אחד המגזינים המובילים בארה"ב לסקירת כותרים חדשים, להיכלל ברשימת Outstanding Academic Title 2016.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  יש לי רעיון נפלא לחוקרים המדופלמים
  אילן 05/07/2018 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ואני למדתי ששוק תנודתי הוא שוק פעיל ותוסס שמשקף ומבטא כלכלה בריאה שרגישה למצבים שמשתנים כל העת .החוקרים הנכבדים מנסים לשכנע אותנו ששוק הון מת נטול פעילות זה דבר נפלא לכלכלה. אז אם מחזורים נמוכים הם כל כך טובים והם מונעים תנודתיות בשוק וכפי הנראה המצב הקיים נפלא עבור המוסדיים אז בואו נעביר את כל המסחר למסחר מחוץ לבורסה ובא הכול על מקומו בשלום.
  סגור
 • 4.
  מה שהופך את המסחר להכי מסוכן הוא מניפולציות בעזרת מידע
  שט 05/07/2018 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכיוון שסחירות גבוהה מקשה אחר מעקב ובקרה על המסחר הרי סחירות גבוהה היא גורם מסייע למניפולציות על סמך מידע פנים. רציונליזה פשוטה בלי הרבה חשיבות של המסקנה.
  סגור
 • 3.
  מה עשינו רע שאלה הם האפסים שמנהלים את החברות הממשלתיות
  תום 04/07/2018 14:33
  הגב לתגובה זו
  10 2
  תורידו המס ל 10% גזלנים
  סגור
 • 2.
  ואני עשיתי מחקר מקיף שאומר
  דוד 04/07/2018 12:55
  הגב לתגובה זו
  27 1
  שככל שהמניה עולה יותר ויותר -ככה הסיכויים שלה לרדת גבוהים יותר (אפשר לקבל פרס נובל ??),יש לי סימוכין לכך. ואופס במדרש תנחומא (משפטים) מתואר: "עקילס (נ"א אונקלוס) הגר בן אחותו של אדריאנוס היה מבקש להתגייר והיה מתירא מן אדריאנוס דודו, א"ל אני מבקש לעשות סחורה, א"ל שמא אתה חסר כסף וזהב הרי אוצרותי לפניך, א"ל אני מבקש לעשות סחורה לצאת לחוץ לידע דעת הבריות ואני מבקש לימלך בך היאך לעשות, א"ל כל פרקמטיא שאתה רואה שפלה ונתונה בארץ לך עסוק בה שסופה להתעלות ואת משתכר, בא לו לארץ ישראל ולמד תורה, לאחר זמן מצאוהו רבי אליעזר ורבי יהושע... א"ל למדתי תורה ולא עוד אלא שמלתי את עצמי, א"ל ומי אמר לך כך, א"ל בך נמלכתי, א"ל אימתי א"ל בשעה שאמרתי לך מבקש אני לעשות סחורה, ואמרת לי כל פרקמטיא שאתה רואה שפלה ונתונה בארץ לך ועסוק בה שסופה להתעלות חזרתי על כל האומות ולא ראיתי שפלה נתונה בארץ כישראל וסופה להתעלות, שכן אמר ישעיה (ישעיה מט) "כה אמר ה' גואל ישראל וקדושו, לבזה נפש למתעב גוי לעבד מושלים מלכים יראו וקמו שרים וישתחוו למען ה' אשר נאמן קדוש ישראל ויבחרך""
  סגור
 • יפה יפה (ל"ת)
  יואב 04/07/2018 13:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כשאין סחירות ואי אפשר למכור הכל נפלא!!!
  דבר המערכת 04/07/2018 12:34
  הגב לתגובה זו
  11 3
  אם אתה תקוע עם סחורה שלא ניתן להפטר ממנה מצבך הגפני מצויין אך הפיננסי רקוב. הפרופסור,סמל קיצוני קרוב לודאי טומן לך מלכודת סמל מסוכנת!!!
  סגור