אידיבי פיתוח נחלצת מהערת עסק חי? הגיעה להסכמות מול הבנקים

עפ"י ההסכמות עם הבנקים, להם חייבת החברה 1.8 מיליארד שקל, אמת המידה הנוגעת לדרישה כי יתרת המזומן והבטוחות הסחירות לא תפחת מהיקף החלויות השוטפות הצפוי בשני הרבעונים העוקבים -תושעה
 | 
(2)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו), צילום: בוצ'צ'ו
אידיבי פיתוח נחלצת מהערת עסק חי? החברה שנשלטת על ידי אידיבי אחזקות של נוחי דנקנר הגיעה להסכמות מקלות מול הבנקים המלווים, להם היא חייבת 1.8 מיליארד שקל. במקביל התחייבה החברה שלא לבצע השקעות נוספות בפרויקט הפלאזה בלאס וגאס ובמודיעין וכן התחייבה לצמצם את עלויות המטה שלה.

על פי ההסכמות עליהם הגיעו אידיבי פיתוח עם 7 הבנקים המלווים שלה, עד סוף חודש אפריל 2014 הצדדים יפעלו שגיבוש הסדר שיחליף את הסדרי אמות המידה (הקובננטים) הקיימים.

השינוי המשמעותי ביותר במסגרת ההסכמות של אידיבי פיתוח מול הבנקים נוגע לאמת המידה המתייחסת ליתרת המזומן ובטוחות שנדרשת להחזיק החברה, לפיה נקבע כי יתרתן לא תפחת מהיקף החלויות השוטפות הצפוי בשני הרבעונים העוקבים (כלומר הכסף שחייבת החברה לחצי שנה) - תושעה החל מהרבעון השני של 2013 והיא תחול מחדש ביחס לנתוני הרבעון השני של שנת 2014 ואילך.

השעיית אמת המידה הזו, הנוגעת לשיפור מידת הנזילות של החברה, מקלה על החברה בכך שהיא נותנת לה אורך נשימה של שנה, ויתכן שתעזור לה להימנע מהצמדת הערת עסק חי מטעם רואי החשבון של החברה כבר בדוחות השנתיים שצפויים להתפרסם בימים הקרובים.

במקביל, החברה התחייבה כלפי הבנקים כי לא תבצע השקעות כלשהן בפרויקט הפלאזה בלאס וגאס. אידיבי פיתוח גם התחייבה כלפי אחד התאגידים המלווים כי לא תותר כל השקעה נוספת בפעילות בתחום הגז (תחום בו היא שקיעה באמצעות שותפות מודיעין), אלא באישור מראש של המלווה האמור (למעט תשלומים בגין התחייביות שניתנו בעבר בהיקף שלא יעלה על 4 מיליון שקל), וכי בכוונת החברה להמשיך ולפעול לצמצום הוצאות ההנהלה והכלליות שלה.

ברקע להודעת החברה נזכיר נכון לסוף שנת 2012 היו בקופת החברה כ-1.1 מיליארד שקל לצורך עמידה בהתחייבויותיה, כסף שצפוי להספיק לה עד סוף שנת 2013. אולם פרט להתחייבויות של החברה לבנקים, עומדת למולה גם קבוצת נושים מיליטנטית, בראשה עומדות קרן יורק ופסגות, כאשר למחזיקי האג"ח חייבת החברה בסה"כ כ-4.2 מיליארד שקל.

המהלך הנוכחי של הקונצרן מול הבנקים מחזק את הצהרותיהם של מנהלי IDB כי ביכולתה לשרת את חובה, גם מבלי להידרש לביצוע של מימושי נכסים בלחץ.

אידיבי הבהירה, לבקשת רשות ני"ע בהתייחס לפרסומים בתקשורת, כי הרשות לא הביעה כל הסכמה לאופן הטיפול החשבונאי של החברה בסוגיית "העסק החי", וזו תיבחן על ידי הרשות ככל שהיא תראה בכך צורך, לאחר פרסום הדוחות הכספיים של החברה לשנת 2012.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יאלה אלשטיין תפקיד את כספי ההשקעה בנאמנות לכבוד החג (ל"ת)
  חג שמח 24/03/2013 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פיספסתי גל באג"ח ד כי לא האמתי שיהיה מחדל כזה עם הריבית (ל"ת)
  ספקולנט 24/03/2013 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור