מניית מודיעין כמשל: התרסקותה של יחידת ההשתתפות

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את סיפורה הנוכחי של מניית מודיעין כדוגמא להתנהלותו של המשקיע הפרטי
|
(6)
אייל גורביץ'
ההתרסקות של מודיעין יהש -1.13% מודיעין יהש 933.5 -1.13% מודיעין יהש בסיס:944.2 פתיחה:944.2 גבוה:943.2 נמוך:925.1 תמורה:136,308 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יכולה להיות מיוחסת לכישלון הצורב בניסיונות הקידוח. אלא שלעניות דעתי, במקרה הזה יש לראות את התמונה הרחבה יותר המיוחסת לא לבעלי השותפות, אלא לאותם משקיעים שבחרו לרכוש את יחידות ההשתתפות ולהתרסק יחד עם המניה כל הדרך אל החידלון. סיפור ההפסדים שהנחילה מודיעין למחזיקי היחידות אינו סיפור של סקטור הנפט, אינו סיפור של סיכון מיותר. הוא סיפור אחר. סיפור של מסחר כנגד מגמה. בפעם הבאה שזה יקרה, באותה עוצמה, אותם ההפסדים אבל תירוצים אחרים, זה יהיה במניה אחרת אבל עם אותם משקיעים.

המגמה היא חזות הכל
אחת מהקלישאות השחוקות ביותר שיש, אם כי אחת מהנכונות היא "סחור רק בכיוון המגמה". שיקום זה שלא שמע את המשפט האלמותי הזה לפחות פעם אחת. שמע, הבין, אבל לא ממש הפנים. הפסדים במסחר בניירות ערך הם עניין בלתי ניתן לחיסול. הם תמיד היו שם ותמיד יהיו. אלא ששחיטות לא כשרות, חיסולי תיקים וטביעות במים עמוקים נגרמות בשל שתי סיבות עיקריות:

1. מסחר כנגד המגמה הראשית . המגמה הראשית היא המגמה ארוכת הטווח. משך זמנה הוא לפחות שנה, ויש לה דינאמיקה מדויקת למדי שעמדה במבחן הזמן. היא זו שאחראית לספק לנו את המוטיבציה למסחר, כיוונו, פוטנציאל הרווח ומיקומן המדויק של ההוראות לקטיעת הפסד ולקיחת רווח. מגמות עלייה ראשיות אינן נוטות להתהפך בין לילה - הן משולות לאניות משא הדורשות משך זמן ארוך יחסית כדי להתהפך. מסחר עם המגמה הראשית מסייע להותיר הפסדים קטנים ככל שניתן.

2. תכנית מסחר . בלתי אפשרי לבצע פעולה קנייה ללא תכנית מסחר ברורה. מעבר לצורך לדעת בבירור את כיוונה של המגמה הראשית, הרי שיש לרכוש כמות התואמת את יכולתו הכלכלית של הסוחר, ולא שקל מעבר. יש לקבוע מחיר קנייה וכמובן הוראה לקטיעת הפסד. תירוצים שחוקים כמו: "כל מה שיורד עולה", "נחכה לתיקון קטן" ועוד לא יזכו לרחמיו של השוק חסר החמלה. הפסדת? מכור מיד בלי סנטימנטים. יתרה מכך, תכנית להגנה על הרווחים היא הכרח. זכרו שלא אנחנו יכולים לקבוע את הרווח בו אנו חפצים. לא אנו מחליטים לאן תגיע המניה והיכן תיעצר המגמה. לכן, יש לבסס תוכנית ברורה בה יתקיימו תנאים ברורים למכירת הפוזיציה.

מודיעין, קוראים יקרים, אינה אלא משל. מראה המציגה את הצורך שלא ללכת שולל אחר הפנטזיות שלנו אלא להביט למציאות הקשה בעיניים, ולדעת לקחת את ההחלטות כשצריך לקחת אותן ללא כחל וסרק.

*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  עכשיו חכם הזה יסביר למה הוא נתן אור ירוק למודיעין?
  לל 21/02/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שהיא עוד היתה ב-35 לפני שנה? איזה "אנליסט" ממה מיה?
  סגור
 • 4.
  עכשיו תסבירו לי מה עבר למטומטמים בראש
  זיפו 20/02/2013 23:08
  הגב לתגובה זו
  3 2
  שהחליטו היום לקנות את מודיעין בעליה של 5.5% ? מה נשתנה היום מאתמול ? ומי בכלל צריך בתיק מניה מתה כמו מודיעין ? הייתה כוכב עולה , ניצלה את המשקיעים , ריסקה אותם עד עפר וכעת מה ? מדוע לקנות אותה בעליה כאשר ברור לכולם שעוד מעט תבוא הנפקה ועוד הנפקה ועוד הנפקה עד שתהפוך לאבק.
  סגור
 • חשבת שאולי אתה המטומטם?! (ל"ת)
  ? 22/02/2013 08:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  כל מה שנכת נכון, אבל
  אלוני 20/02/2013 10:36
  הגב לתגובה זו
  9 0
  זו א חוכמה לכתוב אחרי שהמניה צללה, אלה היית צריך לכתוב באומץ לפני שהמניה נכשלה בקידוח מירה /שרה . החוכמה לפני מעשה ולא אחרי
  סגור
 • 2.
  צודק בגדול מילים חרוטות בסלע
  דן 20/02/2013 10:07
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אבל קשה מאוד ליישם בפועל
  סגור
 • 1.
  צודק, אבל זה צדק בדיעבד. מה היה קורה...
  אריק 20/02/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אם התחזיות הצנועות ביותר לגבי שרה-מירה כן היו מתממשות? 2.9TCF? מודיעין היתה שווה מיליארדים, עם או בלי מגמה ראשית. וזה היה במעל 50% סיכוי. אף אחד לא ציפה שבשני הקידוחים לא יהיה כלום! כנראה עונש מלמעלה לצחיק על כל התעלולים שלו בשוק...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות