שוק ההון בתקופה מאתגרת: בחירות 2015 בבורסת אחוזת בית

צחי קלמין, מנהל פעילות קרנות הגידור, MORE בית השקעות, על ההשפעות והמהלכים של תקופת הבחירות על הבורסה המקומית

|

בימים אלו, אנו נמצאים בעיצומה של הישורת האחרונה לקראת ההכרעה בדבר זהות הממשלה הקרובה. ככל שאנו מתקרבים אל מועד יום הבחירות, כך גוברים התבטאויותיהם של המתמודדים השונים בנוגע לעמדתם הכלכלית - חברתית. אמנם, לא כל המפלגות פרסמו מצע כלכלי חדשני, אך כולם בחרו לפעול באסטרטגיה לוחמנית ובמתקפה חריפה כנגד בעלי ההון, קבוצות הריכוז והמערכת הבנקאית.

להכרזה על הליכה לבחירות ופיזור הכנסת יש השלכות מהותיות על הכלכלה המקומית - בחודש דצמבר האחרון התריעה סוכנות דירוג האשראי מודיס מפני מהלך הקדמת הבחירות ומסרה, כי "הטלטלה הפוליטית בישראל היא גורם שלילי בקביעת דירוג האשראי וצפויה לערער את האמון הכלכלי. היא תדחה את יישומן של רפורמות כלכליות שנועדו להאיץ את הצמיחה ותקשה על תכנון פיסקאלי לשנתיים הבאות". הצהרה זו לא פסחה על פעילי שוק ההון והביאה עמה עליית תשואות חדה בסקטור האג"ח הממשלתי. במסמך זה, ננסה לסקור את אפיקי המניות, אשר עשויים להציג תנודתיות מסוכנת ותשואת חסר בתקופה הקרובה:

סקטור הבנקאות. התנהלותה הדורסנית של המערכת הבנקאית כלפי האזרחים, היקף ההכנסות והרווחים השנתיים ונתוני התגמול של בכירי הבנקאים, זוכים למרבית ההתקפות וההשמצות מצד המתמודדים לכנסת. על פי ההערכות, הכנסת ה-20 תיתן דגש מיוחד למען הגברת התחרות במערכת הבנקאית ותפעל לצורך המשך הוזלת שירותי הבנקאות הנהוגים כיום. מהלכים אלו, עשויים להכביד על התשואה להון ולהקטין את שורת הרווח הנקי.

סקטור הנפט הגז. מונופול הגז של דלק קבוצה -0.16% דלק קבוצה 45,060 -0.16% דלק קבוצה בסיס:45,130 פתיחה:45,000 גבוה:45,190 נמוך:44,230 תמורה:6,494,477 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ונובל אנרג'י האמריקנית, ממשיך לספוג תשומת לב ערה ושלל התבטאויות תוקפניות מצד נבחרי הציבור המיועדים אשר מצדדים בעמדתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, הדורש לפרק את מונופול הגז. תקופת הבחירות הנוכחית והתבטאויות המחוקקים בנושא, עשויה לעכב את פיתוח שדה ליוויתן ולגרור את מניות הסקטור לתשואת חסר.

פירמידות השליטה וחוק הריכוזיות. נושא נוסף שלא יורד מסדר היום הציבורי, הינו יישומו של חוק הריכוזיות, לרבות הפרק אשר עוסק בהפרדת השליטה על תאגידים ריאליים ופיננסיים. בתחילת החודש פרסמה קבוצת דלק הודעה, לפיה קבוצת פוסון הסינית, מנהלת עימה משא ומתן לרכישת חברת הביטוח ה הפניקס +0.27% הפניקס 2,232 +0.27% הפניקס בסיס:2,226 פתיחה:2,238 גבוה:2,250 נמוך:2,230 תמורה:3,328,334 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: אשר בשליטתה. נזכיר, כי בשנה שעברה, הוגשה הצעת חוק אשר התיימרה לשמר את השליטה הישראלית בתאגידים המרכזיים במשק. אותו מהלך תרם לכישלון השיחות למכירת גרעין השליטה בחברת הביטוח כלל עסקי ביטוח +1.87% כלל עסקי בי 5,350 +1.87% כלל עסקי ביטוח בסיס:5,252 פתיחה:5,285 גבוה:5,468 נמוך:5,189 תמורה:13,327,638 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . אנו מעריכים כי העסקה למכירת הפניקס תיתקל בקשיים דומים ותזכה להתנגדויות חריפות מצד המועמדים לכנסת.

לסיכום, אין ספק, כי תקופת טרום הבחירות תהא תנודתית ומאתגרת ביותר עבור פעילי אחוזת בית. ככל שנתקרב אל מועד הבחירות, כך יגברו ההתקפות החריפות כנגד בעלי ההון. לראייה, אתמול פורסם כי ח"כ זהבה גלאון, יצאה בקריאה למנהלי הגופים המוסדיים "שלא ליטול חלק בהנפקת האג"ח המתוכננת של קבוצת דלק ויצחק תשובה".

 

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל. 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות