מנכ"ל VBL ל-Bizportal: "פיתחנו תרופה שחונקת תאים סרטניים - ומאריכה חיים"

Bizportal שוחח דרור חרץ על התרופה שמנסה להפוך סרטן למחלה כרונית - ועל פיתוחים עתידיים של החברה
|
(7)
דרור חרץ, צילום: אבי שאולי

חברות ביומד מספקות "חלום" למשקיעים: יצליחו - המניה תטוס לשמיים יכשלו - המניה תקרוס. הסיפור של VBL דומה: חברת הביומד מאור-יהודה מפתחת תרופה למחלות הסרטן ונסחרת בשווי של כ-130 מיליון דולר. מנכ"ל החברה, דרור חרץ, מספר בראיון בלעדי ל-Bizportal על החברה. 

פרופ' דרור חרץ, הוא רופא פנים וריאות ומומחה במטבוליזם. בשנת 1995 חזר לישראל מארה"ב עם הרבה נסיון ורעיונות בראש. בשנת 2000 הקים את Vascular Biogenics בעזרת שורה של קרנות הון סיכון (כמו פיטנגו) ומשקיעים פרטיים (כמו מוריס קאהן ומקבוצה  של יוצאי גולדמן-זאקס). ההנפקה בנאסד"ק הגיעה רק בסוף שנת 2014 תחת הסימול VBLT.

מהיכן הגיע הרעיון לתרופה לסרטן? "עבדתי באוניברסיטת UCSF של קליפורניה בסן-פרנסיסקו ובמקביל עבדתי בחברת תרופות בשם Syntex. למרות שהרעיון פותח בחברה זרה הייתי תחת מלגה (במסגרת פוסט-דוקטורט) והזכויות הן גם שלי. פיתחתי עכבר טראנס-גני (יצור חי או צמח המכיל DNA שעבר שינוי) - כך נוצר הפטנט הראשון ואתו חזרתי לישראל לבית-חולים תל-השומר".

חלפו 15 שנים מיום הקמת החברה ויש לה כבר כמה מאות פטנטים רשומים, 32 עובדים וצוות של מנהלים בכירים עם ניסיון מרשים בעולם. "גייסנו עובדים בדרך של צייד ראשים והם הסכימו לחזור לישראל. זה כולל גם את היו"ר בן שפירו, שניהל את MRL בחברת מרק – תפקיד מספר 3 בענקית התרופות שהוביל פיתוח של מספר תרופות", מסביר פרופ' חרץ.

פרופ' חרץ: "התרופה היא עירוי שניתן במשך 10 דקות ומכיל וירוס (וקטור ויראלי). הוירוס מכניס גנים לתוך תאים של אדם ומשפיע עליהם. למעשה, הצלחנו למנוע מתאי סרטן את היכולת להתחלק בעזרת שינוי גנטי של וירוס. כלומר אנחנו משתמשים במכאניות של הטבע -זה חיקוי של מה שעובד בטבע".

מה הוירוס המהונדס עושה? "הוירוס נכנס לכל תא - גם בריא (אבל שם הגן לא יתבטא). בכלי דם של גידול סרטני שמנסה כל הזמן להתחלק התאים הסרטניים 'קוראים' את המנוע ואז הגן מתבטא, הורס את כלי הדם של התאים ולא מאפשר ליצור תאים חדשים של הגידול. כך אנחנו 'חונקים' את הגידול כי הסרטן לא יכול להתפשט. הגן ה'זר' יוצר תגובה חיסונית לגידול שמשפיע על המלחמה בגידול ולכן זה מתבטא בהארכת חיי החולה. כשהגידול מנסה לגדול הוא הורס את עצמו – כאילו 'פצצה מתקתקת' בתוך הגידול - זה חיקוי יפה של הטבע. אני לא מאמין בלנצח את הטבע אלא לפתח תרופה בהתאם למכניזם של הדם".

התרופה כבר ניתנה למעל 170 איש והתוצאות חיוביות, אם כי חשוב להדגיש שעדיין לא מדובר בטיפול שמרפא, אלא בטיפול שמאריך חיים. בעולם האכזרי של הסרטן - להארכת חיים יש משקל גדול וכדי לקבל מעט פרופורציות נציין שהתרופה הקיימת בשוק, אווסטין, נמכרת מדי שנה ב-8 מיליארד דולר וגם היא לא מרפאת.

במסגרת הניסויים במחלת ה-GBM - סרטן קטלני במוח, ניתן בתחילה טיפול ל-16 חולים במינון נמוך או חד-פעמי. לאחר מכן נבחנו שתי קבוצות  שמנו 46 חולים בסה"כ שהחלו עם טיפול ב-VB-111 ולאחר מכן: הראשונה - קיבלה  אווסטין בלבד ; הקבוצה השניה - קיבלה כל חודשיים את התרופה של VBL במקביל לאווסטין.

פרופ' חרץ: "בכנס האונקולוגיה  האחרון של (ASCO) שנערך לאחרונה בשיקאגו הוצגו לראשונה תוצאות שמראות הארכת חיים. עקומות ההישרדות בין שתי הקבוצות נפרדו מתחילת הדרך באופן מובהק, 30% מהחולים שנחשפו לתרופה חיו זמן ארוך יחסית של שנתיים ויותר והכפלנו חציונית את אורך החיים".

ב-FDA ביקשו מהחברה הישראלית להשוות את התוצאות למחקרים שבוצעו באווסטין בעבר. גם כאן התוצאות של VBL מראות יתרון.

מה תוכנית העבודה? "השלב הבא הוא להגיש עד אוגוסט את Phaze - 3 שכולל 252 חולים וינוהל על ידי הרופאים מהשורה הראשונה בארה"ב. נתחיל בחודש אוגוסט: 126 חולים יקבלו אווסטין ו-126 חולים אווסטין ואת התרופה שלנו (85% מהחולים יהיו מצפון אמריקה). כל החולים בניסוי הם כאלה שהמחלה חזרה להם. סוף הניסוי זה בעצם השרידות של החולים ואנחנו נשארים איתם עד שימותו. במקביל נגיש בשלהי הקיץ את הדוח המלא על Phaze - 2".

מעבר להתוויה לסרטן המוח אתם מפתחים התוויות נוספות לסרטן השחלות ולסרטן בלוטת התריס. "אתה אף פעם לא לוקח ביצה אחת ושם בסל אחד - בפיתוח תרופות יש עליות ומורדות ולכן צריך תמיד להיות במצב שאם נאלצים לקחת פסק זמן יש תוכנית אחרת שמתקדמת במקביל. יש בהיסטוריה חברות נפלאות שנפלו כי הן עבדו על מוצר אחד".

לחברת VBL יש היום 2 טכנולוגיות: 
1 – תרופה לסרטן.
2 – מולקולות קטנות שלוקחים דרך הפה שפותחו לטרשת העורקים (התקף לב ושבץ מוחי). " כרגע זה לא הצליח אך זה לא נגמר", אומר פרופ' חרץ על הניסוי שנכשל בהתוויה לפסוריאזיס וקוליטיס.

הפלטפורמה הראשונה של החברה נקראת VB-111 שמיועדת לגידולים סרטניים מוצקים ומפותחת כרגע בסרטן המוח (מחלת ה-GBM). "הראינו ב-Phaze - 2 שאנו מאריכים חיים בצורה משמעותית וקיבלנו הכרה כתרופת יתום באירופה ובארה"ב (כולל גם פיתוח מואץ) ופרוטוקול SPA. בגלל שה-FDA מבין את הצורך בתרופה והתועלת שלה, בנינו ביחד תוכנית מיוחדת לכתוב פרוטוקול מראש שה-FDA מתחייב בתנאים מסוימים לאשר את התרופה לשיווק אם היא עומדת ביעדים".

ה-FDA ראה תוצאות חיוביות ב-12 חולים ואמר לחברה להמשיך ל-Phaze - 2 עם 46 חולים ומיד להתחיל Phaze - 3. החולים בניסוי הם כאלה שטיפול אחר נכשל בהם והם נמצאים בסוף דרכם למה?  ככה נהוג לפתח תרופות והרגולציה יותר קלה. התרופה של VBL למחלת הסרטן היא תרופה ביולוגית שלא ממיסה את הגידול אבל עוצרת את קצב הגדילה שלו וכך מאריכה חיים בדומה לתרופות ביולוגיות חדשות שעובדות על מערכת החיסון". 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

 לגבי הניסויים בסרטן השחלות נציין שנערכו ניסויים בהרווארד (בשני בתי החולים הגדולים שלהם) בתחילה במינון נמוך עם 3 חולות כדי להוכיח בטיחות ולאחר מכן עם 16 חולות במינון מלא. 12 חולות קיבלו מינון מלא של כימותרפיה ושל התרופה של VBL ו-6 חולות עדיין בחיים.

התוצאות נראות מבטיחות - למה הנפקתם מניות רק בספטמבר 2014? "הגישה שלי הייתה חכה ל-data ורק אז תדבר והיום אנחנו מרגישים הרבה יותר נוח: אנחנו מפתחים תרופות ויש לנו כסף (34 מיליון דולר) שיכול להספיק עד הרבעון הראשון של 2017".

להלן מספר החולים שיש בארה"ב בשלוש ההתוויות של סרטן: מוח - 10 אלף חולים, בלוטת התריס - 60 אלף ושחלות - 22 אלף. אם הפלטפורמה תוכיח את עצמה ותקבל אישור שיווק - לא מן הנמנע שהטכנולוגיה תהיה יעילה גם בסוגים אחרים של סרטן (גידולים מוצקים).תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כל הכבוד, אבל בשביל מה? היכן הילודה אצלנו ?
  חיים 15/06/2015 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קודם כל צריך להביא חיים ע"מ לטפל בהם. אך לצערנו הילודה אצלנו הולכת ומתדרדרת. בינתיים בני המן אויבי ישראל על גווניהם הם שמתרבים. אז מדוע כ"כ הרבה מחקרים ברפואה ???
  סגור
 • 5.
  בכמה רמות מעל שאר הביומד בישראל, הוא מייעץ לכולם בתחום (ל"ת)
  איתי 14/06/2015 15:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  תוצאות ניסוי בסרטן שלב 3 השבוע..בהצלחה (ל"ת)
  רדהיל 14/06/2015 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 3.
  עדיף אייסיקיור הולכת לעלות חזק (ל"ת)
  הבורר 13/06/2015 19:18
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  ביוקנסל
  אני 13/06/2015 15:46
  הגב לתגובה זו
  0 3
  לביוקנסל יש תרופה טובה יותר ובנוסף דור נוסף שלתרופות והיא נסחרת ב11 מ $ בעקבות הרכישות של כתב vbl נסחרת בנאסדק ב120 מ $...פי 11... ביוקנסל בדרך לנאסדק וכתב תקבל הצפת ערך לדעתי ... בהצלחה.לא ממליץ.
  סגור
 • טען עוד
 • 1.
  THANK YOU
  JOE 13/06/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  4 1
  FOR YOUR VISION AND DEVELOPING LIFE SAVING DRUGS!!
  סגור
 • Sane here
  Tsah 14/06/2015 09:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  Same here
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות