תוכנית "כחלון הוזלות" בוטלה - המס על מוצרי חשמל יעלה

בתחילת השנה פקע תוקף "נטו הוזלות" של משה כחלון אך פטור ממע"מ על יבוא מוצרים בשווי עד 75 דולר יישאר בתוקף; אילו עוד "בשורות" ממתינות לתעשיינים, לבעלי דירות ולעשירים?
|
(7)

אתמול פקע תוקף הוראת השעה המעגנת את תכנית שר האוצר כחלון, "נטו הוזלות", משנת 2018, שביטלה מכסים על מוצרי חשמל, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט, תאורה והלבשה. עם פקיעת תוקפה, יחולו מכסים בשיעורים של 6% עד 12%. ככל שהכנסת תתפזר, יוארך תוקפה עד תום שלושת החודשים הראשונים לכהונת הכנסת החדשה, אחרת, תפקע בהעדר צו חלופי (כלומר המכסים צפויים להיכנס לתוקף בעוד 6 חודשים).

ואולם, פטור ממע"מ ביבוא מוצרים בשווי עד 75 דולר בתוקף, נותר על כנו, תוך פגיעה בתחרות ההוגנת של הספקים הישראליים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

"בשורה" נוספת לתעשיינים, בצו שפורסם ברשויות (וממתין לאישור ועדת הכספים), יושת בקרוב מס על שמנים, ממסים ותחליפי דלק, בסך של 2.94 שקלים לליטר. המס יחול ביבוא, ברכישה מקומית והחזקת מלאי ערב כניסתו לתוקף. שימוש לתהליכי ייצור ייהנו מפטור, הכרוך בפרוצדורות מכבידות ומענה מוגבל. זאת, בהתעלם מפיקוח הדוק של המשרד לאיכות הסביבה המונע שימוש כתחליפי דלק.

יוזכר, כי השתת מכס, בלו מס קניה מייקרת גם את המע"מ החל על המחיר הכולל מסים אלו. כך או אחרת, מנהל רשות המסים ערן יעקובי אמר מספר פעמים לאחרונה כי צריכה להיות רפורמה בתחום המס, גם כדי לאזן את תקציב המדינה שנכנס לגירעון שהולך וגדל.  

פגיעה נוספת בתעשיינים, הגיעה בדמות פסיקה, בעקבות פרשנות דווקנית של רשויות מע"מ, לעניין חברה ישראלית המייצרת מוצרים בחו"ל ומוכרת ללקוחות זרים. נקבע, כי אינה רשאית לקזז מע"מ על ההוצאות הכרוכות בפעילות זו, שהינה מחוץ לבסיס המס הישראלי. האבסורד, שאילו היתה מובילה את המוצרים לישראל ומשם ללקוחותיה בחו"ל, היו עסקאותיה מוכרות כייצוא המאפשר קיזוז מע"מ על ההוצאות! ואמנם, רשויות מע"מ מקלות בהתקיים קניין רוחני בבעלות החברה הישראלית והגלום במוצר הנמכר, אך פסק הדין מציב רף הוכחתי גבוה (מידי).

יצואני השירותים ספגו שורה של פסקי דין והחלטות מיסוי המצמצמים את הקלת מע"מ אפס וכמעט מרוקנים אותה מתוכן. התוצאה היא פגיעה בכיסו של נותן השירות הישראלי, שאינו מסוגל לגלגל את עלות המע"מ על לקוחותיו, שאינם רשאים לקבל החזרי מע"מ ישראלי, בניגוד למע"מ במדינות אחרות, ולפיכך נאלץ לספוג את המע"מ, בניגוד לרציונל העומד בבסיס החוק.

הטבות מס הקניה ביבוא רכבים ידידותיים לסביבה, ייפגעו מתחילת שנה הבאה. מס הקנייה על רכבים היברידיים יעלה מ-30% ל-45% בשנת 2020, 50% ב-2021 ומשנת 2022 מס רגיל בשיעור של 83%. מס הקנייה על רכבים חשמליים לכאורה יישאר 10% עד 2023, אך יוכפף לתקרת הטבה בסך 75,000 שקל (לעומת המס על רכב רגיל). משנת 2023 יעלה ל-20% ובשנת 2024 ל-35% (תוך התאמת התקרה). מס יוקרה ימשיך לחול על רכב שמחירו לצרכן עולה על 300,000 שקל.

בתחום הנדל"ן, בעקבות פס"ד חנניה גיבשטיין, הוגברה אכיפת חבות במע"מ במכירת נכס ע"י מי שמכר, גם אם בטווח של שנים, מעל 10 נכסים, גם אם עיסוקו אינו בנדל"ן, תוך בחינת מכלול הנסיבות. הפרשנות הרחבה ל"סממנים עסק", לא בהכרח מצאה ביטוי באפשרות להחזרי מע"מ ברכישת הנכס, בפרט כשמדובר בדירת מגורים, כאשר רוכש "עסקי" חייב במע"מ ברכישה מאדם פרטי, הגם שהאחרון ספג כבר מע"מ כשרכש, כך שעלול להיווצר כפל מס.

למי שפנה להשקעה ביאכטה, ממתינה אכיפת "מס עשירים" שהושת ב-2103 בשיעור 15%, התופסת ברשתה מי שחזר מהפלגה, כאילו ייבא אותה לראשונה, גם אם נרכשה מקומית ממי שיבא אותה לפני כניסתו לתוקף, עתירה בעניין נדחתה ע"י בגץ לאחרונה, מטעמים פרוצדוראליים.

לא נותר אלא לקוות להסרת עיוותים ויצירת תנאי תחרות הוגנת בסביבה הגלובאלית לתעשייה ולציבור הישראלי.


הכותבת הינה עו"ד אילת יצחקי, שותפת מסים עקיפים BDO

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  משקיעים ברחו מכרו לפני המפולת
  מס דירה שלישית חוזר 02/01/2020 20:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משקיעים ברחו, העלו מס רכישה הכבדת מיסוי, שוקלים לבטל פטור על שכירות עד 5,000 שקל , כנראה מס דירה שלישית חוזר, הנדלן בקריסה חדה.
  סגור
 • 6.
  היה שר אוצר כושל השאיר בור תקציבי
  עם לפיד אין עתיד 02/01/2020 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רכב על גב המחאה החברתית 2011. לא חברתי ,הצביע נגד זוגות צעירים נגד מעמד הבניים נגד מס דירה שלישית. ייתרסק בבחירות, כמו מחירי הדיור.
  סגור
 • 5.
  הגדלת מיסים
  אלביס 02/01/2020 03:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מדינת מע"צ - מיסים ועצבים ממשלה עושקת ועבריינית עם רשיון עבודה מאנשים שלא יודעים קרוא וכתוב פשוט עולם תחתון
  סגור
 • 4.
  פנסיות תקציביות זה פרה קדושה (ל"ת)
  אבי 01/01/2020 23:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  המדינה היחידה בעולם שכשפקיד מכס מסלף עובדות ולוקח המרמה מהאזרח הוא מקבל פרס,
  אלמוג 01/01/2020 21:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אדם שקנה מוצר בחו"ל ויש לו קבלה על סכום הרכישה יכול לבוא פקיד שומה ולקבוע שהמחיר מהמחירון שהמציא פקיד אחר מלפני מספר שנים הוא הקובע לחישוב המס ולא העובדות במציאות.גנבה חוקית ע"י רשויות המס והתעמרות בציבור עלמנת להעשיר את המדינה בעוד כמה פרוטות.אין דבר כזה בעולם!!!!! במדינות אחרות מחפשים סמים ותוצרת חקלאית אצלנו מחפשים מוצרי חשמל!
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  הייתי מציע לחברי הליכוד לארוז את המטלטלין
  שור 01/01/2020 18:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לפי דעתי הגזרות האחרונות שמטילים הליכוד על קבוצת הבוחרים שלהם שהם הנפגעים הישירים של המפלגה ישפיעו בבחירות הקרובות על הסיכוי שלהם להיבחר מחדש .לכן הצעה אישית תכינו את המזוודות והחליפות אתם כנראה יוצאים לפנסיה מוקדמת.
  סגור
 • 1.
  עד מתי יעשקו אותנו
  יוקר מחיה 01/01/2020 18:16
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כל דבר שאני רואה בחול מקבילו בארץ יקר פי כמה. זה לא רק המיסים. זה כל המונופולים שחיים טוב מאד בצל שלטון מושחת.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות