לאומי: בנק ישראל יפחית את הריבית בזמן הקרוב

"למרות שמידת ההשפעה על המשק צפויה להיות מועטה, השאלה המרכזית היא העיתוי. ייתכן שבנק ישראל יבחר להשהות את הפחתת הריבית במעט לראשית 2020 ולא להפחיתה כבר בסוף חודש נובמבר"
|
(4)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צילום: דוברות בנק ישראל

"לאור סביבת האינפלציה המתונה, נראה שבנק ישראל יפחית את הריבית בזמן הקרוב", כך מעריכים כלכלני חטיבת שוקי הון של בנק לאומי במסגרת סקירת המאקרו השבועית שלהם. לגבי צמיחת התמ"ג ברבעון השלישי, אשר עמדה על כ-4.1% מעריכים בלאומי כי מדובר רבעון חריג ולא מייצג.

ב-12 החודשים האחרונים עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.4% בלבד, ובלאומי מעריכים כי האינפלציה ב-12 החודשים הבאים תישאר בסביבה דומה. "לאור זאת, נראה שבנק ישראל יפחית את הריבית בזמן הקרוב, למרות שמידת השפעת צעד זה על המשק צפויה להיות מועטה, אם בכלל, כשהשאלה המרכזית היא שאלת העיתוי", כותבים בלאומי.

בבנק מעריכים כי לנוכח העמידה של המדד האחרון בציפיות השוק, ולאור הנתון הכולל של צמיחת התוצר ברביע השלישי של השנה, ייתכן שבנק ישראל יבחר להשהות את הפחתת הריבית במעט לראשית 2020 ולא להפחיתה כבר בסוף חודש נובמבר.

צמיחת תמ"ג של 4.1% ברבעון השלישי - לא משקפת את העתיד
על פי נתונים שפרסמה הלמ"ס בתחילת השבוע התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) צמח ברבעון השלישי של השנה ב-4.1%, במונחים שנתיים (נתונים מנוכי עונתיות). מדובר בקצב צמיחה מהיר יחסית אשר משקף האצה בקצב הצמיחה בהשוואה לרבעון הקודם. 

עם זאת, בלאומי מציינים כי נתוני הצמיחה הושפעו רבות מעלייה ברכישות כלי רכב אחרי רמת שפל ברבעון השני, ומגידול חד במלאים. "בנטרול רכיבים אלה, תמונת הצמיחה במשק המקומי ברביע השלישי של 2019 הייתה חלשה יחסית", כותבים כלכלני לאומי.

לדבריהם, בחינה מעמיקה יותר של הנתונים מלמדת כי הצמיחה ברביע השלישי הושפעה מגורמים נקודתיים בעלי אופי חד-פעמי, כשמרבית רכיבי הצמיחה העיקריים הצביעו על חולשה יחסית.

גורמים אלה הם: רכישות כלי רכב לצריכה ולהשקעה וגידול חד במלאים. מתחילת השנה, סעיף הרכישות של כלי רכב התאפיין בתנודתיות הרבעונית החדה ביותר שהייתה, ועל כן השפיע במידה רבה גם על נתון הצמיחה הכללי.

כפי שניתן לראות בתרשים, הרבעון הראשון של השנה התאפיין בגידול חד במיוחד בהיקף הרכישות של כלי רכב (לצריכה ולהשקעה), שהגיע לשיא של כ-15 מיליארד שקל, בעיקר כתוצאה מהקדמה זמנית של רכישות כלי רכב לפני עדכון נוסחת המיסוי הירוק בתחילת אפריל 2019 (שהוביל לעליות מחירים של דגמי רכב רבים).


מקור: לאומי שוקי הון

לאחר מכן, ברבעון השני של השנה נרשמה ירידה חדה בהיקף רכישות כלי רכב עד לרמה של כ-5.5 מיליארד שקל, שהיא נמוכה משמעותית בהשוואה לממוצע הרב-שנתי (כפי שמופיע בגרף) והנמוכה ביותר שהייתה מתחילת 2014.

עם זאת, בלאומי מציינים כי אומדן הלמ"ס לתמ"ג ללא מיסים נטו על יבוא (כלומר בנטרול חלק מההשפעה של יבוא כלי רכב) מצביע על האצה בהשוואה לרביעים קודמים. אולם לדבריהם, צמיחה מהירה זו נבעה במידה רבה, כפי הנראה, מגידול חד במלאים. "לראייה, התוצר למעט השינוי במלאי ירד ב-2.1%. התפתחות זו, ייתכן שמלמדת על ייצור עודף ברביע הנוכחי, אשר עשוי להתבטא בירידה בהיקפי הייצור ברביעים הבאים", סיכמו בלאומי.

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ברור כדי שנפסיד
  שוש 22/11/2019 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוצים לשלוח את כולנו להימורים ולהטיב עם המקורבים
  סגור
 • 2.
  שבוע הבא פעם ראשונה מאז 2015 הורדת ריבית
  מצב חרום כלכלי 21/11/2019 15:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תקראו את הכתבה ברוייטר, הולצברג. מדברים על כאוס בישראל ועל אפשרות הורדת דרוג האשראי. זה עשוי ליצור כדור שלג ובריאות משקיעים בשבוע הבא. Election turmoil plunges Israel into budget crisis
  סגור
 • 1.
  אותם הדברים שמעשירים את העשירים והבנקאים
  עמך 21/11/2019 15:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ריבית אפסי לחוסכים ופנסיונרים .שודדים את החוסכים. הכל תחת הסיסמה "להציל את היצוא".העיקר שהבנקים יוכללים לגבות 7-10% על חשבון האנשים שלא גומרים את החודש או מתפתים לקחת הלוואה לחופשה בתאילנד. ריבית אפס הרגה את השוק ההון ( מסחר של כמה מאות מניות בקושי)ניפחה בועת נדלן אימתנית שתגמר באסון כלכלי. אני ואחזיק את השקלים שלי בכל הכוח כי אני יודע מה הולך לקראות . מקוה שהבנקים אל יפשטו את הרגל.אמן
  סגור
 • לוקחים 10%-פושטים רגל? (ל"ת)
  yeledtov6@gmail.com 22/11/2019 07:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות