לוי יצחק: "נראה תגובת שרשרת בדירות היד שנייה - הן יוזלו באופן משמעותי"

קוזניצקי: "רוכשי דירות לא יזרקו לפח 18%, הבלבול ישתק את השוק". אילת יצחקי מ-BDO : "מנגנון כזה מוכיח את עצמו מאוד בלונדון"
|
(30)
נדל"ן בירידה
"ההחלטה של שר האוצר לפיד מבורכת אבל הוא לא היה צריך לצאת בהכרזה עליה כעת אלא רק ערב הביצוע מאחר ואף אחד לא יודע באמת האם היא בסופו של דבר תצא לפועל", כך אמר אברהם קוזניצקי, יו"ר קבוצת מנרב, ביחס לתוכנית ההטבות של לפיד שצפויה לאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה ראשונה ב-0% מע"מ .

לדבריו, "ההצהרה שלו היום, בעצם תגרום לכך שאנשים לא ייקנו דירות ויעדיפו להמתין שהתוכנית אכן תתממש. אני לא מכיר רוכש דירה שירצה היום 'לזרוק לפח' 18% ולכן אני מעריך שעצם ההכרזה על העניין בכלי התקשורת, תושיב אנשים על הגדר, תיצור ציפייה ובלבול בקרב הציבור ובטווח הקרוב תשתק את השוק".

לוי יצחק , עורך מחירון הדירות, אמר: "אם הדירות החדשות יוזלו בסכום כל כך ממשי, סביר להניח שנראה תגובת שרשרת בשוק הדירות מיד שנייה. התחרות הינה גורם חיובי, ובמידה ולזוגות הצעירים תיפתח האפשרות לרכוש דירות במחירים אטרקטיביים, הרי שבעלי הדירות מיד שנייה, מעוניינים למכור, יהיו חייבים להתפשר כלפי מטה".

עוד בנושא: גורמים באוצר ל-Bizportal: "תתכוננו לירידה ממשית במחירי הדירות - יימצאו פתרונות לרווקים ולזוגות ללא ילדים"
גוזלן: "יש לטפל במשקיעים ולא לשעבד צעירים כל החיים, ההנחה תלך לקבלנים"

לוי יצחק ממשיך: "הדירות הישנות שנמכרות על ידי משפרי הדיור ובאופן טבעי נרכשות על ידי זוגות צעירים יירכשו רק להשקעה על ידי משקיעים. כדאיות הרכישה של זוגות צעירים תהיה מופנית לדירות חדשות בלבד. סביר להניח שדירות אלה יוזלו באופן ממשי מאוד, היצע הדירות להשכרה יגדל ואולי, נראה גם ירידה במחירי הדירות ובשכר דירה החודשי".

"קיפאון ובלבול"
מיקי זיסמן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן: "בטווח הקצר התכנית תגרום לבלבול ואולי אף לקיפאון כי רוכשי דירות ירצו להבין מה מגיע להם. לאחר מכן, כשהעניין ייתבהר, תהיה שוב נהירה בבת אחת של רוכשי דירות לשוק, ואז על אותו היצע נתון הביקוש יגדל והדבר יוביל להעלאת מחירים".

ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות, מקבוצת קו מנחה, אומר כי ביטול המע"מ יוביל יותר זוגות צעירים לרכישת נכס מקבלן ולא נכסים יד שנייה. "הסיבה שתוביל לשינוי המגמה באה לידי ביטוי עקב הצורך של הזוגות הצעירים בפחות כדי לרכוש נכס חדש. עבור נכס מקבלן שעלותו כיום 1.4 מיליון שקל, נדרש הזוג כיום להון עצמי של 350,000 שקל. לאחר ביטול המע"מ יידרש אותו זוג להון עצמי של 296,610 שקל (53,390 שקל פחות בהון העצמי), למעשה הזוג רוכש דירה חדשה בשווי 1.4 מיליון שקל במחיר של 1,186,441 שקל".

כרמל ממשיך: "גידול הביקוש לדירות מקבלן יעלה תוך כדי מחירים נמוכים (ללא מע"מ), עם זאת משפרי דיור אשר יבקשו למכור את דירתם הישנה בשוק היד שנייה יידרשו להוריד מחירים על מנת להיות יותר אטרקטיביים מהצעות הקבלנים".

"המחירים יישארו באותה הרמה"
רותם סמדג'ה, מנכ"ל חטיבת הנדל"ן באלוני האפט, אומר: "מענקים לרכישת דירה, הפחתת המיסוי על דירות, וכל מיני דברים דומים רק צפויים להשאיר את המחיר באותה רמה. עיקר הבעיה נעוץ בשילוב של מיסוי גבוה על השקעות אחרות ותשואה נמוכה מאוד בהשקעות ללא סיכון ומשכנתאות בריבית ראלית שלילית. מדוע שלא נבחר ב'משככי כאבים ' חזקים יותר בדמות: דיור ציבורי ושכירות טווח ארוך; הורדת המיסוי על הבורסה - זה יוצר אלטרנטיבה למשקיעים להשקיע בדברים אחרים ולא על עגלת הנדל"ן החמה; מס רווחי הון על שכירות בדומה למס על הבורסה - זה יוציא עוד דירות לשוק כי פחות משתלם להחזיק דירה להשקעה".

לדברי אמיר ווינשטוק, ממיסדי אתר 'מדלן': "מדובר בהחלט במהלך דרמטי שמזעזע את שוק הנדל"ן בישראל. חשוב לגבות את המהלך בהגברה משמעותית של ההיצע וריסון שיטת המכרזים הנוכחית שגורמת לממשלה לשאוב אליה את עליית המחירים בשוק באמצעות הגדלה שיטתית של עלות הקרקע".

ווינשטוק ממליץ על מספר דברים שצריך לעשות: "ראשית, אם אכן ההנחה תתממש היא מכניסה את המשפחות הצעירות למכונת זמן ומציבה אותן ברמת המחירים של שנת 2011, ערב המחאה החברתית. שנית, צריך לזכור שהנחה של 200,000 שקל בעלות הדירה מתבטאת בהקלה של 50,000 שקל בלבד בהון העצמי, כך שעדין דרישת ההון העצמי תהווה משוכה גבוהה לנתח גדול מהמשפחות הצעירות. ושלישית, עד לאישור החוק באוגוסט צפוי להתפשט קיפאון בעצמותיו של שוק הדיור בישראל. בכל מקרה, ההצהרה נותנת אינדקציה לרצון הממשלה בהורדה אמיתית של מחירי הדיור ומוכנותה לבצע צעדים דרסטיים לשם כך".

עו"ד אילת יצחקי, שותפה, מסים עקיפים בפירמת BDO זיו האפט, אמרה: "במדינות שונות בעולם, כגון אנגליה, ניסיון רב עם שימוש באמצעי המע"מ אפס לעידוד בניית דירות מגורים חדשות, ועושה רושם שהמנגנון הנ"ל מוכיח את עצמו בשטח. אמנם תמיד קיים חשש מהחלת הקלת מס הכפופה לתנאים ספציפיים, העשויה לעורר מחלוקות בשאלה האם אכן התקיימו אותם תנאים במקרה זה או אחר ובעיות אכיפה, אולם קיימות שפע של דוגמאות בדין הקיים כיום למקרים כאלה, ולרשויות כלים להתמודד איתן".

דפנה הרלב, מנכ"ל קבוצת אביב: "אני מסכימה לגישתו של אבי שמחון, לשעבר יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, אשר הציע לתת את ההטבה לבוגרי צבא ושירות לאומי כשהסכום שיינתן הינו סכום קבוע כפול מספר שנות השירות, ולא לפי מחיר הדירה ומיקומה. ההטבה תהיה שווה לכולם ומשקל מחיר דירה בפריפריה יהיה גבוה יותר. צעד כזה אם יינקט, יסייע לפיתוח הפריפריה אשר רק תגדל ותתחזק בזכות הגעתם של משפחות צעירות ומבטיחות. מהלך זה הינו חשוב ומבורך אך אינו יכול להיעשות ללא טיפול בהגדלת היצע הקרקעות מאחר ולצעירים לא יהיה מה לרכוש."

כתבות מעניינות נוספות:
זוג צעיר: "לא ניקח משכנתא של יותר מ-50% ברמת המחירים המסוכנת הזאת"
כמה קיבלו על דירת 3 חד' ללא מעלית וחניה ליד שד' נורדאו בת"א?

תגובות לכתבה(30):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  מה הקשר בין ההון העצמי למחיר הדירה.
  nnn 25/03/2014 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  200 אלף פחות הם 200 אלף פחות ולא משנה בכלל מה ההון העצמי של הקונה. הלוואת המשכנתא הרי לא ניתנת בחינם ז"א שמרגע שהיא ניתנה היא חלק מההון העצמי שלו.
  סגור
 • 22.
  טיפ ענק!!! זה הזמן לרכוש דירה יד 2 ולהשכיר !!!! כנסו...
  cvc 24/03/2014 20:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשכולם בהמתנה הביקוש לשכירות עולה ועולה!!! אין מה לעשות כאשר אוכלוסיה גדלה/גירושים/פינוי מתנחלים/עליה וכולם בהמתנה יש ביקוש עצום לשכירות . קיבלתם טיפ בחינם לעשות כסף ומהר... הזדמנויות בחיים תמיד יש רק צריך לאזור אומץ ולנצל אותם במקום לבכות כל הזמן....
  סגור
 • 21.
  לפיד יוצר ביקושים שייקרו את הדירות (ל"ת)
  לפיד מקדם את הקבלנים 23/03/2014 22:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  מי שיקנה דירה מקבלן יקבל מתנה שאותה ישלמו מוכרי יד שניה (ל"ת)
  פוליטיקה חדשה 23/03/2014 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  לא לומדים לקח- כאשר המשכנתא גבוהה מערך הנכס - פיצוץ
  העומד בשער 21/03/2014 23:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומה על כל עשרות אלפי הרוכשים של השנים האחרונות? אם המשכנתא ממשיכה לצמוח( למרות הריבית הנוחה) ומחיר הדירות יורד בכ- 18%, אנשים יהיו עם משכנתאות יותר גבוהות ממחיר הדירה...מישהו אמר סאב פריים ?!?! זה בדיוק מה שהביא למשבר דיור בארה"ב, אירלנד, ספרד ולמיתון הכי גדול במאה שנים האחרונות. ידוע לכל הנוגעים בדבר שיש הרבה משכנתאות במינוף גבוה, ככה מפוצצים בועה בבום על קולי, במקום לשחרר אויר לאט...
  סגור
 • 18.
  טיפשים תיקנו דולרים
  גרוזיני 21/03/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדירות לא עלו הדולר ירד זה סוד ששששששש
  סגור
 • 17.
  שום סיכוי לירידת מחירים להפך יהיו עליות.
  דני 20/03/2014 09:58
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מי שמבין את ההשלכות לצעד האחרון של לפיד ומבין מעט בכלכלה יודע שלא רק שלא יוזילו את מחירי הדירות הדירות יתיקרו . זיכרו שכתבתי זאת .רוצו היום לקנות אל תחכו למחר. ב2014 הדירות יתיקרו ב 5% לפחות. לממשלה אין שום ענין להוזיל את מחירי הדירות שומרים על יציבות הבנקים. אני יודע על מה אני מדבר. האמינו לי.
  סגור
 • 16.
  אשליות
  אנונימי 19/03/2014 16:34
  הגב לתגובה זו
  5 1
  פסיכולוגיה בגרוש אני דווקא העלתי מחיר!!!!! כל עוד לא מטפלים בבעיה עצמה המחירים לא ירדו. השוק יותר חכם מלפיד
  סגור
 • 15.
  הממשלה יוצרת ביקושים עצומים לדירות
  עוד בנזין למדורה 19/03/2014 07:05
  הגב לתגובה זו
  8 2
  20,000 משפחות צעירות יסתערו וירכשו דירות ... הביקושים יעלו את המחירים .... מהר מאד כולם יבינו שהביקושים יביאו להתייקרות של הדירות בישראל ....
  סגור
 • 14.
  המחירים כבר יורדים!
  טל 18/03/2014 22:51
  הגב לתגובה זו
  8 5
  דירות יד שניה כבר לא נחטפות, המחירים יורדים!
  סגור
 • 13.
  יש באירן דירותיד ראשונה במחיר מדהים!
  אחדיניגד 18/03/2014 20:39
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מדהים איך לכל פרשן יש דעה הפוכה משל חברו... מה שאומר שאף אחד לא מבין כלום. אבל: 1. אין הרבהצעירים שיכולים לקנות יד ראשונה מקבלן. לכן לפיד מציע פתרון יפה שלא יעלה לאוצר הרבה כסף. 2. הקבלנים יעלו מחירים כדי להרוויח כמו שעשו במכרזי הקרקע - המדינה מכרה בהנחות של 30-60% והמחירים לא ירדו. 3. עדין יש ביקוש גדול והצע קטן ולכן המחירים לא ירדו בקלות. 4. מיסוי הדירות להשכרה יעלה מחירי שכירות למשכירים קשה למכור מהר וקל יותר להעלות מחירים. 5. משקיעי נדלן שונים ממשקיעי בורסה אין קשר ישיר למיסוי הבורסה. יתרה מזאת חברות הביטוח נכנסות לפרויקטי נדלן ויעלו את הביקוש ואת המחירים. 6. שני דברים דעתי יכולים להוריד מחירים: א. אבטלה מסיבית ומיתון חריף יגרמו לאנשים לא להצליח להחזיר משכנתאות. ב. בניית עשרות יחידות דיור ע"י הממשלה לשכירות מוזלת. כך שהממשלה תסבסד שכירות ולאנשים תהייה אלטרנטיבה. ירידת מחירי השכירות תגרום בהכרח לירידה בתשואות המשקיעים וליצירת לחץ לירידת מחירים.
  סגור
 • 12.
  לוי יצחק- אתה מדבר שטויות.
  תומר 18/03/2014 16:49
  הגב לתגובה זו
  7 10
  ההצעה של לפיד תהיה תקפה רק לזוגות צעירים עם ילדים שעשו צבא וזו דירתם הראשונה!! לוי יצחק טוען :"הדירות הישנות שנמכרות על ידי משפרי הדיור ובאופן טבעי נרכשות על ידי זוגות צעירים יירכשו רק להשקעה על ידי משקיעים" - טענה שגויה שכן דירה יד 2 4 חדרים יותר זולה בכל מקרה מדירה יד 1 מקבלן ובנוסף מה עם קונים משפרי דיור? בקיצור, לוי יצחק לך לישון.
  סגור
 • מתי ניסית בזמן האחרון למכור דירה יד 2? הן תקועות בשוק
  תמרה 19/03/2014 14:27
  הגב לתגובה זו
  6 3
  שנה ויותר ונמכרות רק בהוזלה רצינית. כרגע, עוד לפני ביטול המע"מ, עדיין דירות חדשות עדיפות במחיר על פני דירה יד 2 שעם ההשקעה בשיפוץ, עדיין מקבלים דירה בבניין ישן ובשכונה ישנה ומזקנת.
  סגור
 • אתה טועה ולא מעורה בשוק.
  לירן 19/03/2014 00:01
  הגב לתגובה זו
  3 3
  הדירות החדשות לא יקרות משמעותית מדירות היד שנייה, וודאי שאם נוסיף את עלויות השיפוץ הן אפילו זולות יותר. ההבדל המשמעותי הוא בתאריך קבל הדירה (עוד שנתיים שלוש או היום) לזוגות הצעירים אין מספיק אורך נשימה מה שלמשקיעים ולמשפרי הדיור יש יותר ולכן המשקל שלהם בדירות החדשות יותר גדול.
  סגור
 • אתה טועה בגדול
  רון 22/03/2014 12:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הדירות החדשות יקרות לפחות ב 30% שלא נדבר על כל מה שצריך להוסיף ארונות שיפור מטבח וכו'. אני מחפש זמן רב לשפר דיור מדירה יד 2 שלי שמסודרת כולל ארונות, מטבח וכו' לדירת קבלן והמחירים גבוהים לפחות ב 30% ללא כל התוספות מסביב.דוגמא בהרצליה דירה חדשה 4 חדרים שאקבל בעוד כ שנתיים בשכונה מקבילה לשלי עולה 2400.000 ש"ח תוסיף עו"ד 1.5% .את דירתי המסודרת עם חדרים יותר גדולים ממה שקבלנים נותנים היום אני יכול למכור ב 1700.000 ש"ח פער של 40% ביו חדש לישן. אולי בערים רחוקות מהמרכז הפער קטן יותר
  סגור
 • 11.
  ההון העצמי הנדרש ירד משמעותית
  גידי 18/03/2014 16:26
  הגב לתגובה זו
  2 4
  ההון העצמי צריך להיות מחושב ממחיר השוק ולא ממחיר העסקהץ לכן מדובר על חיסכון של כ-50% מההון העצמי. לא כך?
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  פשוט מדהים שלא משנה מה כל אינטרסנטים מוצאים הסבר למה
  סרגיי 18/03/2014 16:25
  הגב לתגובה זו
  9 4
  המחירים ימשיכו לעלות... פשוט קומדיה!!!
  סגור
 • קומדיה או טרגדיה, המחירים תמיד עולים, אז הקבלנים יעלו ב
  תמרה 19/03/2014 14:28
  הגב לתגובה זו
  5 0
  18%, תמיד יהיו סובות ותירוצים להעלאות ותוספות מוסתרות.
  סגור
 • 9.
  אין שכל אין דאגות
  המודד 18/03/2014 16:22
  הגב לתגובה זו
  8 6
  הביקוש לדירות חדשות יגדל וזה יביא לעליית מחירים העליה הזו תגיע לדירות יד שניה מסקנה : כמו הרחבה כמותית שופכים כסף שיגדיל את בעירת מחירי הנדל״ן. העיקר שיש כותרת בעיתון והמצביעים הטיפשים של לפיד ימשיכו לסבול
  סגור
 • נשמע שלך אין שכל אבל יש דאגות (ל"ת)
  מודד דמיקולו 18/03/2014 16:46
  הגב לתגובה זו
  3 6
  סגור
 • 8.
  לא יהיה כלום
  מבין נדלן 18/03/2014 16:19
  הגב לתגובה זו
  11 9
  המחיר ימשיך לעלות . תזכרו....................... .
  סגור
 • צודק - תמשיך לחלום (ל"ת)
  רץ לקנות 18/03/2014 16:55
  הגב לתגובה זו
  7 4
  סגור
 • 7.
  דמגוגיה לפראייר=פרסום לפני קריסה טבעי=מעמד בינים עני!!! (ל"ת)
  בועה מעל50%פיצוץ! 18/03/2014 16:16
  הגב לתגובה זו
  9 4
  סגור
 • 6.
  בשטח מחיר פחות20%=בועהמעל50%=מעמד ביניים עני=מיתון!!!!! (ל"ת)
  נדלן=מזמן קפוא 18/03/2014 16:13
  הגב לתגובה זו
  9 4
  סגור
 • 5.
  מענק לזוגות בהתאם לאיזור
  אהרון עם העיפרון 18/03/2014 16:00
  הגב לתגובה זו
  7 3
  מענק לזוגות בהתאם לאיזור. ירצו יקנו אצל קבלן ירצו יקנו יד שניה. השיטה שמכוונת לקנות דירה חדשה רק מקבלן היא טימטום בהתגלמותו. זה מתכון בטוח לעליית מחירים. מה לעשות ששר אוצר הוא עיתוני לשעבר?
  סגור
 • 4.
  הבטחות וסיפורים של פוליטאים יד 2 (ל"ת)
  avi2498 18/03/2014 15:49
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 3.
  להניח
  סביר 18/03/2014 15:45
  הגב לתגובה זו
  10 2
  שנראה דווקא עלית הביקושים לדירות ודווקא לעליית מחירים......מי שירויח זה שוב פעם לא הזוגות המסכנים כי אם קבלני הבניין !
  סגור
 • ברור שהתכנית נהגתה לפי לחצי הקבלנים, אין לזה שום קשר
  תמרה 19/03/2014 14:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  להטבות לזוגות צעירים, אם היו באמת רוצים לתת הטבה לזוגות היו נותנים להם תוספת נקודות זיכוי לפי 18% מערך הדירה.
  סגור
 • 2.
  באזור המרכז רק יעלו המחירים איפה יש דירה חדשה ב1.6 מ? (ל"ת)
  מתווך 18/03/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  5 7
  סגור
 • 1.
  לכמה זוגות יש כסף לדירה חדשה? בוווווולששששיט (ל"ת)
  שטויות 18/03/2014 15:20
  הגב לתגובה זו
  19 4
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות