כללי המשחק משתנים: כך תזהו הזדמנות השקעה בוול סטריט

במאה ה-21, העובדה שמצבה של מניה משתנה בצורה חדה, מעלה או מטה, אינה בהכרח אומרת שהחברה "גמורה" או שההצלחה מובטחת. מלאנוקס ובואינג כמקרי בוחן

|
(87)

מהפכת האינפורמציה מייצרת הזדמנויות בוול סטריט. ולא, אנחנו לא מתכוונים לדברים כמו האייפון או המכונית החשמלית וגם לא על מניות ה-FAANG והקריפוטואים. אנחנו מדברים על הזדמנויות שנוצרות כתוצאה מהשפעת המהפכה על קבלת החלטות ההשקעה.

המהפכה שינתה בצורה משמעותית את המשקל של המשתנים שמשחקים בקבלת ההחלטות, במיוחד בטווח הקצר. המהפכה הורידה משמעותית את משקל משתנה ההערכה הכלכלית והעלתה משמעותית משתנה חדש, "הערכת הכותרות" מה שהעלה משמעותית את "התנהגות העדר" של המשקיעים וגם האנליסטים.

משתני ההערכה, המכפילים למיניהם והיחסים המאזניים, שבעבר נחשבו כמובילים בהחלטת ההשקעה, ירדו בחשיבותם ובמקרים רבים (בתחומי הטכנולוגיה והביו השונים), לבטח כשמדובר בסוחרי היום, נעלמו לחלוטין מפלטפורמת קבלת ההחלטות.

לבסוף, המהפכה יצרה תחרות פרועה בתקשורת הפיננסית מה שהביא לרמות גבוהות של חוסר אמון בין המשקיעים לפרשנים וגם לתגובות קיצוניות לדיווחים שלא להזכיר את ה"פייק ניוז" שמתחרה בהצלחה מרובה ב"ריל ניוז". כל השינויים הנ"ל יצרו אמנם הרבה מבוכה ובלגן אבל גם הזדמנויות שבעבר לא היו קיימות.

כחוק אצבע לניצול הזדמנויות במאה ה-21 נאמר שבכל פעם שרואים מניה (לבטח מהמובילות בכל תחום) עולה למכפיל אבסורדי או יורדת לכזה נוצרת הזדמנות למשקיע שמוכן לצלול לחומר (שכולו חשוף) וללמוד את הסיבות לכך, ובכוונה אנחנו כותבים שההזדמנות ניתנת רק למשקיע שמוכן להקדיש זמן. לצורך ההמחשה נביא 2 דוגמאות, מלאנוקס ובואינג.

מלאנוקס נחשקת מבחינת המשקיעים
חברת מלאנוקס (סימול: MLNX) הוקמה ב-1999 על ידי אייל וולדמן וקבוצה של בוגרי גלילאו ואינטל. היא התמקדה באחד מתחומי העברת האינפורמציה החשובים ביותר למהפכה, מוצרים להעברה מהירה יותר, יעילה יותר ובטוחה יותר של אינפורמציה ברשתות המחשב, מקצה לקצה. מדובר במוצרים שלמעשה חיוניים להמשך התקדמות המהפכה כולל בענן, ב-IOT ובהתפתחויות עתידיות אחרות.

במקרה MLNX מדובר בחברה נחשקת מבחינת המשקיעים ולא פחות מבחינת ענקיות הטכנולוגיה שעסוקות באיתור חברות שיכולות "לסגור" עבורן חוסרים באיכות, מהירות ובטיחות העברת האינפורמציה.

באוגוסט 2007 הונפקה החברה בערך של 510 מיליון דולרים לפי שער של 17 דולר למניה. את שנת ההנפקה סיימה החברה עם מכירות של 84.1 מיליון דולרים ורווח נקי של 35.6 מיליון או 1.18 סנט למניה כך שהיציאה לבורסה נעשתה במכפיל היסטורי של 14 פעם. באוגוסט 2012 הגיעה המניה ל 120 דולר. ביוני 2014 ירדה ל 30 דולרים. עד סוף 2017 דשדשה במקום ואו אז החלה שוב לפרוץ מעלה והיום התייצבה על כ 118 דולר.

זה לא המקרה היחיד כמובן שבו מניות עולות ויורדות כך, לבטח לא בתחום הטכנולוגי, אבל הצד המעניין של "המחזוריות" הזו הוא שהסיבות שהביאו המניה לשיא של 120 היו בדיוק אותן סיבות שהביאו להתמוטטות המניה ל 30 והיו אלו שוב בדיוק אותן סיבות שהחזירו המניה לרמתה היום, זו "תרומתה" של מהפכת האינפורמציה.

מה הביא את MLNX מ-15 דולר בקיץ 2010 ל-120 דולר שנתיים מאוחר יותר? אין שום ספק שמבחינת  עסקיה במיין סטריט החברה הצליחה. בין שנת ההנפקה, 2007, ל 2012 עלו המכירות מ-84.1 ל-500.3 מיליון והרווח הנקי מ-35.6 ל-112 מיליון. הרווח למניה עלה מ-1.18 ל-2.55. יחד עם זאת, העלייה החדה במניה בין 2010 ל-2012 חייבת הייתה להעלות כמה גבות.

כאשר הגיעה המניה לשיא של אוגוסט 2012 היה המכפיל ההיסטורי 47, החברה הוערכה ב-6.3 מיליארד והמשקיע הזהיר/ בודק צריך היה להגיע למסקנה שכדאי לשחרר חלק מהאחזקות אלא שקונצנזוס האנליסטים המתלהב דיבר על מחיר יעד של 140 דולרים כאשר חברי הקונצנזוס צופים להמשך העלייה הדו ספרתית.

לא הנתונים העסקיים המצוינים הם שהלהיבו את וול סטריט כמו פעילויות שזכו לכותרות והעלו את החברה על סדר יומם של האנליסטים. ב-2010 נרכשו 10% ממניות MLNX על ידי ענקית התכנה אורקל (סימול: ORCL). הכניסה של אורקל "הדליקה" העניין במניה בוול סטריט.

כיוון שהשנים 2009-2015 היו מצוינות לתעשיית השבבים בוול סטריט (מדד ה-SOXX עלה פי 4 בו כלולה מלאנוקס) הרי שכניסת אורקל, העליות החדות במכירות וברווחיות והרכישות שהחברה מבצעת ושהאנליסטים אהבו (אי זי צ'יפ וולטייאר), העלו גם את "הלחישות הנסתרות" על רכישת החברה כאשר אינטל הפכה מועמדת ולא רק היא.

"Mellanox is unstoppable", הייתה כותרת מייצגת דאז. בעל מניות רגיל שרואה התפתחויות כאלו אינו ממהר למכור, אפילו חלק מאחזקתו אלא אם הוא חושש ממשהו. בעל מניות חכם צריך למכור חלק ולהמתין לתיקון.

משבר בוול סטריט גורם למלאנוקס להתעורר
בקיץ 2014 "נעצרה" מניית MLNX על 30 דולרי וערך החברה על 1.3 מיליארד. מה קרה? התוצאות העסקיות של 2013 הראו שהמכירות נפלו ל-390.4 מיליון והחברה עברה להפסד של 23.3 מיליון. זה אמנם לא היה ידוע כשהתחילה הנפילה, באוגוסט 2012, ההפך - אז האמינו שהצמיחה הדו ספרתית תימשך כאמור ורוב האנליסטים באוקטובר 2012 עדיין טענו שמדובר בתיקון בלבד והמליצו לקנות, אבל הירידה התעצמה ככל שהסתברו העובדות.

בסוף 2012 החלה האווירה בוול סטריט, כלפי MLNX, להשתנות בצורה חדה. מחקר שכתבו בקריסדייל קפיטל עוד בספטמבר 2012 שיקף את מצב הרוח שהתפתח מול מלאנוקס בוול סטריט ב-5 השנים הבאות, "End of Romley Upgrade Signals Steep Downside" הייתה הכותרת.

בספטמבר 2012, כשהמניה בסביבות ה-60 דולר, האנליסטים של קריסדייל אפילו ציינו במחקר שהם נכנסו לשורט על המניה, ומדוע? "לא רק בגלל שמניית חברת המוליכים למחצה הזו, שפועלת בנישה קטנה שבה הטכנולוגיה משתנה במהירות, נסחרת בהערכה אבסורדית אלא שלא פחות חשוב הוא שהביקוש למעבד של אינטל שהצמיחה שלו ברבעונים האחרונים הייתה בלתי טיפוסית עומד להתייצב ולאחר מכן לצנוח בצורה חדה".

עוד נכתב: "כנראה שהמשקיעים פשוט אינם מבינים את טבע המחזוריות של האינפינבנד של מלאנוקס. ובנוסף, אף אחד מהמועמדים הפוטנציאליים לרכישה, כמו אינטל או ברודקום, לא יציע הצעה בהערכה הנוכחית של החברה". לא ניכנס להסברים שנתן וולדמן במהלך השנים מדוע וול סטריט טועה (האנליסטים) ומדוע המשבר "העיר" למעשה את הנהלת החברה להתארגן מחדש ולעלות מחדש על "דרך המלך" להצלחה.

גם לא הועילו התוצאות של השנים 2013-17 שלמרות העלייה החדה במכירות (המכירות, שירדו ב-2013, עלו בכל שנה, מ-390.4 ב-2013 ל-863.9 ב-2017), הרווח התפעולי והנקי "אכזבו".

מה עורר את המניה לעליות החדות מאז נובמבר 2017?
אם הכלכלה הייתה המניע היינו אומרים שארבעת הרבעונים האחרונים שהראו עלייה מרווח תפעולי של 19.6 מיליון ל-60.3 מיליון הם חלק מהסיבה אבל לא. משהו "כותרתי" יותר צריך היה לעורר את וול סטריט והאנליסטים לחזור למציאות, לבדוק ולהבין שהחברה אכן מתאוששת.

בדיוק כפי שאורקל עוררה את המניה ב-2010, כך גם כניסתה של קרן ההדג' Starboard Value שבנובמבר 2017 הודיעה שרכשה 19.7% ממניות החברה ובמטרה מוצהרת, "להעניק למלאנוקס את הערך שמגיע לה". נכון שוולדמן התנגד תחילה לדרישות הקרן אבל ללא Starboard Value וול סטריט לא הייתה חוזרת לתמונה בעצמה והערך הנוכחי היה מגיע הרבה יותר מאוחר אם בכלל. צריך כמובן להבין את וולדמן שמלאנוקס "הבייבי" שלו ואנחנו בהחלט מאמינים לו שהסכים למכירה ל-NVDA ברגשות מעורבים אבל זה הקפיטליזם.

מה המטרה של הספור? "להראות ההזדמנויות שמהפכת האינפורמציה מייצרת בוול סטריט". תחזרו בבקשה לקטע הפתיחה ותגידו אתם מה גרם ל-MLNX לעלות מ-17 ל-120, לרדת משם ל-30 ולחזור ל-119? הכלכלה? לא. אולי בפלטפורמות החלטות ההשקעה של המאה ה-20 הכלכלה קבעה אבל לא בפלטפורמות המאה ה-21 בהן הכלכלה היא גורם מחייב אבל לא מספיק. יצירת העניין של וול סטריט היא שהובילה העליות והירידות כאחת.

לכן, השיעור שיכול משקיע נבון ללמוד מפרשת מלאנוקס הוא שהמהפכה נתנה לו אפשרות להיכנס ולצאת בזמן מהשקעה. גם אפשרה יציאה כשהמניה עזבה האטמוספרה ובמיוחד נתנה הזדמנות רכישה, שהרי במהלך 5 שנים (במיוחד כשהחל להסתבר שוולדמן צודק וכאשר Starboard Value נכנסה) יכול היה כל משקיע שבודק "על באמת" להבין שכדאי להכניס קצת מלאנוקס לתיק.

במאה ה-21, העובדה שמצבה של מניה משתנה בצורה כל כך חדה, מעלה או מטה, אינה בהכרח אומרת שהחברה "גמורה" או שההצלחה מובטחת אלא שניתנת למשקיע הזדמנות, רמז עבה. השוק מאותת שכדאי להקדיש זמן רציני לבדיקת הסיבות האמתיות למה שקורה. זה מה שקרה בחברות כמו נוקיה (סימול: NOK) או להבדיל באוטוניטי (סימול: ATTU) ושעדיין קורה בבנק סנטנדאר (סימול: SAN) וב-GE. ובבקשה אל תגידו לנו שלא הערנו תשומת לבכם למלאנוקס, עשינו זאת יותר מפעם אחת מאז נפלה ב-2012 וגם הסברנו מדוע הנפילה דאז הייתה במקומה.

מקרה בואינג: האם בשלה העת להיכנס?
תוך כדי כתיבה צונחת לפתע מניית בואינג (סימול:BA), ללא ספק אחת הכוכבות הגדולות של וול סטריט מאז תחילת שנות ה-70 ובמיוחד לאחר עלייתו של רונלד רייגן לנשיאות ב-1980 (פי 4 ממדד ה-S&P בחמש השנים האחרונות כדוגמה).

זה לא ש-BA לא עברה זעזועים עד כה, עברה ועוד איך אבל החברה הזו התבססה כמובילה בשני סקטורים מובילים בכלכלה הגלובלית, הגנה וחלל שהמשך הצמיחה שם מובטח. מדובר בחברת ענק שמתייעלת כל הזמן, רווחית מאוד שצומחת ומחלקת דיבידנד נאה של 8.22 דולר למניה שעולה שנים. זו מניה מובילה גם בתיקים מניבים וגם בתיקי צמיחה.

לפני ה-10.3 היו כל האנליסטים (יש כ-20) להוציא אחד שהמליץ ב"החזק", בהמלצת "קניה". מורגן סטנלי וג'י פי מורגן העניקו "קניה חזקה" ב-28 וב-11 לפברואר עם מחירי יעד של 500 ו-450 דולר בהתאמה. באה כעת מהפכת הטכנולוגיה ובעזרת "תרבות הכותרות" שפתחה ו"תרבות העדר" שאימצו האנליסטים, אולי תאפשר לכל אלו מאתנו שתמיד חששו מהערכת החברה הגבוהה (מכפיל היסטורי של 27 פעם ב-11.3) להיכנס ברמות כלכליות יותר.

הסיכויים שהמניה תמשיך לרדת לאחר שכבר הפסידה כ-16% מערכה בשיא (בתחילת החודש) קשורים בעצמת החששות מפגיעה בהכנסות, תביעות (חברת התעופה הנורבגית כבר תובעת פיצויים), מעבר לקוחות, בעיקר חששות שללא ספק התקשורת תנפח. שני האנליסטים כבר הספיקו להעריך הורידו המלצותיהם מקניה למכירה ולהחזק ואפשר להניח שאחרים ילכו בעקבותיהם.

הבעיה היא שקשה להעריך את מידת הפגיעה האמתית בחברה ופחות במניה. בגדול צריך המשקיע הנבון להמתין לאפריל ולראות מה תפרסם ההנהלה בדוחות ועד אז לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות, במקרה של בואינג הכל ייחשף מיד. אישית, לא אתפלא אם הירידות "יאכזבו" ולא יורידו המניה ל"מחיר כלכלי" אבל ללא התרבויות החדשות הסיכוי למחיר כלכלי בתנאים הנוכחיים היה אפסי.
  
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(87):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 46.
  האם זה לא "מר שוק" קלאסי?
  ליאור 28/03/2019 09:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, אתה חוזר ומדגיש שכללי המשחק שונו בגלל מהפיכת המידע. אבל לעניות דעתי מהדוגמא על מלאנוקס עולה שזה לא יותר מאשר מר שוק. השוק מפגר אחרי מי שיודע מה כתוב בדוחות. ומי שיודע מרוויח. אז אני לא מבין למה אתה אומר שכללי המשחק השתנו? מה חדש? תודה על המאמרים המעניינים והמחכימים.
  סגור
 • 45.
  עסקת דיסני פוקס
  ירדן 20/03/2019 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על דיסני ? הייתה מפלצת והפכה לעוד יותר מפלצת..מה העסקה אומרת למשקיעים? מה אומרת למי שבחוץ ורוצה להשקיע?
  סגור
 • כתבתי על העסקה, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/03/2019 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 44.
  fairfox
  אלון 19/03/2019 21:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה אשמח לכמה מילים על מיקומה בתחרות. מה דעתך על החברה הזו בטווח הארוך? תודה רבה
  סגור
 • 43.
  המשך מהכתבה בה הזכרת את stemps
  גדי 19/03/2019 19:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי שוב. לא הצלחתי להבין את האנלוגיה בקטע. אמאזון וups "השמידו" את stemps או הנפילה במחיר של סטמפס מוגזמת לדעתך ? תודה שלמה
  סגור
 • טען עוד
 • לדעתי התשובה במשפט הנל של גרינברג
  stmp 21/03/2019 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  [החברה ציינה אמנם את אמזון.קום כמתחרה אבל מי התייחס? מה הפלא שחברה כזו עולה משווי 400 מיליון ל-3.7 מיליארד בתוך 6 חודשים כשאין לה דולר אחד הכנסה אבל וול סטריט מאחוריה. ] - הכוונה שמראש העליה של המניה הייתה מטורפת כתוצאה מטרפת של "קונסנזוס האנליסטים". אין התייחסות להאם המחיר הנוכחי מגלם נפילה מוגזמת (לדוגמה במצב שגם אמזון נכנסת לתחום).
  סגור
 • תודה.. כך גם אני הבנתי (ל"ת)
  גדי 21/03/2019 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 42.
  מייקרוסופט
  גיל 19/03/2019 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר.האם מכיר מניה בשם מייקרוסופט?? סתם.. האם לדעתך מייקרוסופט עשוייה לרדת פחות מ... נניח הs
  סגור
 • אתה באמת מצפה לתשובה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/03/2019 08:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 41.
  ניוקור nue
  בנצי 19/03/2019 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה יקר, אני יודע שאתה מכיר את nue, מה דעתך על החברה? לא המניה.תודה רבה
  סגור
 • אכן מכיר אבל
  שלמה גרינברג 20/03/2019 08:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוקב יותר אחרי MT ו X. אני חושב שהכתבה הטרייה הבאה תעניין אותך היא, לדעתי, נותנת הערכות נכונות https://articles.marketrealist.com/2019/03/steelmageddon-are-steel-bears-getting-it-wrong-once-again/?utm_source=yahoo&utm_medium=feed&yptr=yahoo
  סגור
 • אכן אחלה כתבה תודה !! (ל"ת)
  בנצי 20/03/2019 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  המתכת והברזל
  ברוכיאן 19/03/2019 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על הכתבות.עשית לא מזמן כתבה על הברזל, דיברת על x יו אס סטייל.מחיר המתכות ירד מאז ועולה לי חברה בשם steel dynamix בנוסף לx.החברה נראית טןב, האם מכיר? אשמח שתשתף, תודה רבה
  סגור
 • ראה תשובתי ל 41 (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/03/2019 08:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 39.
  בד בראקפט אנד ביונד
  גוזלן 19/03/2019 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או באותיות bbby החברה דווקא במצב סביר, מכירות די יציבות, לא עולה אבל גם לא יורד. יתר המספרים סבירים גם הם, המניה לעומת זאת נראית מאוד זולה, מה דעתך? תודה
  סגור
 • בעניין "זולה" או "יקרה" נא לבדוק ולהתייעץ (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/03/2019 08:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 38.
  הגרימברג הזה רק משתבח
  משה מחולון 19/03/2019 01:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בריאות ועונג איש אני מאחל לעצמי לקרוא אותך עוד המון שנים ולדעת שאתה בשיא הבריאות שכל יום יהיה לך טוב מקודמו.
  סגור
 • 37.
  AMRN ...
  נתי 18/03/2019 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, מאחר וישראלים רבים מעורבים במניה הנל. אולי בהזדמנות כמה מילים על החברה תודה
  סגור
 • Amarin Corporation plc
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האמת? הקפיצה באוקטובר הפתיעה אותי שהרי לא מדובר במשהו חדש או שאינו צפוי אבל לך תבין מה מלהיט את המשקיעים היום. תרופת ה Vascepa שלה שבעצם מבוססת על שמן דגים עוזרת למניעת התקפי לב, זה היה ידוע כנראה משהו בעיתוי. אין הצדקה להתלהבות כרגע אבל זה מה יש
  סגור
 • 36.
  stmp חברת סטאמפ ביטול חוזה
  גור 18/03/2019 07:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה, מקווה שאתה מכיר את חברת stamp. לאחרונה בוטל חוזה גדול שלה אם הדואר האמריקאי. אכן חוזה חשוב אבל.. המניה צללה כ50% מאז, האם לא מדובר לדעתך בהגזמה ובניפוח העובדות? מה דעתך? תודה
  סגור
 • עניתי בפרוט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • גגל לכתבה של שלמה על stmp
  גגל 19/03/2019 14:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קונצנזוס האנליסטים חסר משמעות? מנהלי השקעות דורשים הפסקת תחזיות נשק יום הדין בוול סטריט ואחד המשתנים החשובים ביותר בהחלטות השקעה מאבד מכוחו. וגם: אומנות השיווק האמריקאית מעלה שאלות רבות שנוגעות למשקיעים שלמה גרינברג | 02/03/2019 00:30
  סגור
 • 35.
  הנתונים מסמנים האטה כלכלית אבל הבורסה רק עולה, הגיוני?
  יוסי 17/03/2019 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם בגלל הצהרת יו"ר הפד שלא יעלה ריבית, הבורסה רצה? האם המשקיעים באופוריה או פשוט אין אלטרנטיבה אחרת (=כמו שוורן באפט מאמין) ?
  סגור
 • זה לא מה שבאפט מאמין (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 34.
  לשלמה MLNX
  שלמה 17/03/2019 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה הפער בן מחיר העיסקה למחיר בשוק 6% לא גדול מידי ? מה ההסבר לכך ? האם השוק חושש שהעסקה לא תסגר ?
  סגור
 • פער סביר בהחלט מבחינת סדר הזמנים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 33.
  VLO
  אבנר 17/03/2019 04:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, מה דעתך על הרפיינר Valero?
  סגור
 • 32.
  כתבה פשוט מגוחכת
  אורי 17/03/2019 00:02
  הגב לתגובה זו
  6 4
  מדובר במידע שמתאים לציבור הבינוני או אנשים שמעדיפים לא להעמיק
  סגור
 • ובגלל שאתה "שמש העמים" החלטת להגיע לכאן ולקרוא.
  רז 17/03/2019 10:41
  הגב לתגובה זו
  5 5
  .
  סגור
 • אני דואג להעיר את הרדומים
  אורי 17/03/2019 21:02
  הגב לתגובה זו
  4 2
  שעדיין מקשיבים לעיתונות המיינסטרים בקבלת ההחלטות שלהם
  סגור
 • אתה אפילו לא מעיר את הילד שלך לבית ספר, בחייאת דינאק.
  רז 20/03/2019 12:43
  הגב לתגובה זו
  0 3
  .
  סגור
 • למה ככ חשוב לך להגן על האתר?
  אורי 20/03/2019 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם תגיד לי שהשתמשת בעצותיהם של הכותבים פה וזה יותר תרם
  סגור
 • 31.
  מה דעתך על
  שלמה 16/03/2019 20:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת הסנסורים Vocalzoom?
  סגור
 • 30.
  בלה בלה בלה מילים כמו חול אין מה לאכול
  אסף 16/03/2019 18:59
  הגב לתגובה זו
  2 7
  תכלס חוץ מלטחון את המוח אדון שלמה היקר אתה לא עושה כלום
  סגור
 • הוא הרי יקר ואדונך ..אז למה אתה משמיץ בצורה מכוערת? (ל"ת)
  איצ > לאסף 17/03/2019 14:08
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 29.
  שאין מה לכתוב מחררטים
  איציק 16/03/2019 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 3
  לכתוב קורות חיים ל מלנוקס כל אחד יכול, אם קרן סטאר לא היתה נכנסת ל מלנוקס אז גם היום היא היתה נשארת על 45 דולר, לו לדמן שיחק המזל והוא זכה בפייס, לגבי בואינג עדיין מוקדם לדעת מה האפקט של האירוע , לפחות בשני הרבעונים הבאים יהיו זעזועים בנושא, יש חברות שמושבתות כבר כמה ימים כי יש להם עשרות מטוסים מן הדגם הזה.
  סגור
 • הוי איציק, איציק
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפחות אם היית קורא המאמר הביית מבין איזה שטויות אתה כותב, בטח על הקרן
  סגור
 • 28.
  מאמין רק לגורביץ
  גרשון 16/03/2019 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  המתכון הבטוח למחיקת הכסף
  סגור
 • 27.
  הניתוח לגבי מלאנוקס יסודי ומעניין. לגבי בואינג לא הבנתי
  נא הבהרה 16/03/2019 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגבי בואינג לא הבנתי מה כוונת המשורר. שלמה, האם אתה חושב שכרגע המחיר הוא מחיר כלכלי וריאלי לכניסה להשקעה או לא? לומר לקרוא דוחות וללמוד יותר על המצב העדכני ולראות זה נכון כל הזמן ולגבי כל המניות בבורסה. אם המחיר כרגע הוא עיוות, עד אפריל שיפורסמו הדוחות הוא כבר ייסגר, ופספסנו את הזדמנות הכניסה (אם לדעתך יש כזו).
  סגור
 • נא לקרוא שוב
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המשפט ,האם אתה חושב שכרגע המחיר הוא מחיר כלכלי וריאלי לכניסה " מראה שלא קראת
  סגור
 • 26.
  איי.אפ.אפ
  אלון 16/03/2019 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, אשמח על דעתך בקשר למניית אי.אפ. אפ. תודה
  סגור
 • 25.
  קראתי שבית המשפט מצא שאפל הפרה 3 פטנטים של קוואלקום
  יוסי 15/03/2019 21:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לדעתך המשמעות?
  סגור
 • 24.
  fairfax
  שמעון 15/03/2019 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם אתה עוקב אחריה ?אם כן... אשמח לדעתך עליהתודה
  סגור
 • 23.
  טבע
  רוית 15/03/2019 16:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה, בינואר 2017 כתבת על טבע; "טבע לאן" , אשמח לדעת את דעתך והבנתך על הקורה בטבע ועל עתידה ב 3-4 השנים הקרובות, בקשה נוספת לי אליך האם לדעתך, בשנים אלו יש סיכוי לשיאים חדשים , מאחלת לך ולכל הפורום שבת שלום ומבורכת!!!
  סגור
 • באמת??? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  קלעת בול
  אילי 15/03/2019 16:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הי שלמה, קלעת בול, חודשים אתה מסתובב סביב הנושא הזה בכתבותיך השונות והפעם הבהרת בכתבה מעולה לכל משקיע למה השוק כל כך הפכפך ולמה צריך לבחון טוב טוב איפה שמים הכסף. אין תחליף להבנה עמוקה בחומר ולהיות עם יד על הדופק. תודה :)
  סגור
 • 21.
  כיטוב
  דוד 15/03/2019 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה היקר חשוב לנו לשמוע את דעתך על החברה (לאחר ההודעה אתמול ) .בתודה מראש !
  סגור
 • צריך להמשיך ולקוות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  בחיאת שלמה ניפחת לי את הראש תכלס מה עם התכלס (ל"ת)
  אסף 15/03/2019 12:08
  הגב לתגובה זו
  4 15
  סגור
 • אנשים מסוגך לא מתאימים לעיסוק במניות! חד משמעית
  רוצה תכל'ס? 15/03/2019 21:26
  הגב לתגובה זו
  8 2
  אין יותר תכל'ס מזה. לך מתאים לקנות מוצר או סחורה ב-100 ש"ח, ולמכור אותה ב-120 ש"ח (=במזומן)
  סגור
 • אסף הלוואי ידרוס אותך קרנף (ל"ת)
  טוביה 15/03/2019 15:55
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • התאכלס? אצל הבן בן ה 3 הגאון שלך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/03/2019 13:59
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • תכלס יחסית לבן 3 לבין גילך הוא גאון ... מרוב מילים עשית
  אסף 17/03/2019 01:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לי כאב ראש בוא נדבר לעניין ..... חוץ מלבלבל את המוח אתה לא מועיל בכלום
  סגור
 • שלמה גרינברג המשתקף בתגובות
  מניית הזהב 16/03/2019 23:05
  הגב לתגובה זו
  2 5
  אדם יהיר שטורח להגיב להשתלח בכל מי שמעז לחלוק על דעתו
  סגור
 • הוא הרבה יותר מסביר מאשר משתלח.
  דגן 17/03/2019 10:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • הוא מסביר ובז לכל מי שחולק עליו (ל"ת)
  דא עקא 17/03/2019 12:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 19.
  דור המשקיעים החדש
  משה 15/03/2019 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא "נאמן" לחברה מסויימת ולמוצר מסויים וכך הרבה יותר קשה להשקיע לטווח ארוך. כל שנה וחצי מחליפים טלפון, כל שנתיים שלוש מכונית ופעם לא היה ככה. מאוד קשה לבחור חברות שנשארים להם נאמנים בדור הצעיר
  סגור
 • 18.
  למי החפיר החזק ביותר לדעתך?
  טמיר 15/03/2019 11:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אפל, פייסבוק, גוגל, נטפליקס, אמאזון?תודה רבה
  סגור
 • החפיר
  שלמה גרינברג 15/03/2019 14:00
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מגיעים להערכת חפיר על פי העובדות (הדוחות) תעבור דו"ח דו"ח ותחליט לבד
  סגור
 • 17.
  מה דעתך על אמזון כמשבשת
  גל 15/03/2019 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם פוחדים מאמזון, כשאמזון מחליטה ל"התלבש" על תחום מסויים - היא משנה אותו. חברה משבשת.מה דעתך שלמה והאם בכלל ניתן לתמחר חברה כזו?
  סגור
 • 16.
  שלמה גרינברג הוא הגיא בכור של הבורסה (ל"ת)
  אמת מורכבת ופשוטה 15/03/2019 10:07
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 15.
  תודה - אבל מי שחושב שהמשפט האהוב עליך
  AMZN 15/03/2019 09:53
  הגב לתגובה זו
  5 0
  "בעל מניות חכם צריך לנצל גיאות על מנת לממש קצת מניות" - מי שחושב שזה כול כך פשוט. אני מציע לו לפתוח גרף חודשי של אמזון ולראות שבשנת 2011 המניה היתה על פחות מ 200 דולר ובשנת 2018 על 2000 דולר. תשאלו את עצמיכם איך "מממשים קצת מניות" ועדיין נהנים מעליה פי 10 בתקופה הזו. וזו תקופה שבה הכותרות על אמזון היו רוב הזמן שחורות "החברה לא מצליחה לייצר רווח". סביר שהמשקיע החכם היה מוכר הכול ב 300-400 דולר ולא נהנה מאמזון ה 2000 דולר.
  סגור
 • כחוק אצבע
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קנית 100 ב 200 ממש חצי ב 400
  סגור
 • 14.
  מעבר להשקעה בקרנות פאסיביות
  ירון 15/03/2019 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום.אשמח לדעתך בעניין..רף 50% נחצה לאחרונה ש51% מהמשקיעים כיום בוחרים בהשקעות פאסיביות.. האם לדעתך גדילה נוספת ב% המשקיעים הפאסיבים תהפוך את השוק לתנודתי יותר ? "למסוכן" יותר? תודה
  סגור
 • 13.
  תנודתיות volitality
  גיא 15/03/2019 09:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר.האם אתה מכיר דרכים טובות, מדדים או אי טי אפ או קרנות של תנודתיות ? לא vix של הפחד, אלא תנודתיות?תודה רבה
  סגור
 • 12.
  פדקס
  תאיר 14/03/2019 22:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום ותודה על הכתבהאני יודעת שאתה עוקב אחרי פדקסמה דעתך על החברה? מה דעתך על המחיר הנוכחי? תודה רבה
  סגור
 • 11.
  כיטוב
  דוד 14/03/2019 20:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה היקר .נשמח לשמוע את דעתך על כיטוב .מאוד מבלבל המסחר היום במניה אחרי ההודעה עליה יפה אח"כ ירידה . בתודה מראש
  סגור
 • 10.
  הקנאביס?...אנשים מאד רציניים נכנסים לשוק הצומח מהר
  יוסי 14/03/2019 19:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קוקה קולה רכשה מניות בחברת קנאביס קנדית וכנ"ל יצרנית בירה קורונה. ובארץ פרופ' משולם, קרסו, צ'חנובר...וגם מפקד ח"א לשעבר נחושתן, והמועמד לרמטכ"ל שהצטרף כמנכ"ל לאינטרקיור של אהוד ברק
  סגור
 • וואו, הכי רציניים. הם גם מעשנים? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/03/2019 14:01
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • התגובה שלך צינית, כי מדובר באנשים מהשורה הראשונה באמת
  יוסי 15/03/2019 21:28
  הגב לתגובה זו
  0 2
  וגם גופים רציני נכנסים לתחום. לא הייתי מזלזל בתבונה שלהם
  סגור
 • האם השאלה מתאימה גם לתחום הסייבר למשל??
  שלמה גרינברג 19/03/2019 12:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש לך מושג כמה "אנשים וגופים רציניים " נכנסו וסיימו בדרכו של גנץ?
  סגור
 • מצטרף לבקשה כתבה על קנאביס (ל"ת)
  גיל 14/03/2019 20:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  בקיצור הכל בובקעס, וכדאי להישאר בתחומים "המסורתיים"
  יוסי 14/03/2019 19:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למשקיע המתוחכם והידען קשה להעריך המציאות המשתנה (=כמו האנליסטים שנכנסו על מלנוקס לשורט ב-60 דולר) אז מה יודע המשקיע "הממוצע"? תשקיעו בחברות שמייצרות נייר טואלט, זה העסק הכי יציב שיש...
  סגור
 • 8.
  align technology
  גרישה 14/03/2019 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר..אשמח לשמוע על החברה הזוהמניה שלה ירדה לא מעט מספט' 18 נראית מעניינת, מה דעתך?
  סגור
 • Align Technology
  שלמה גרינברג 15/03/2019 09:07
  הגב לתגובה זו
  4 1
  חברות הציוד הרפואי מעניינות מאז ומעולם ובמיוחד בטור זה אבל אני עוקב מקרוב אחרי EW, ISRG, JNJ ו BSX. לגבי Align Technology שעיסוקיה בתחום הדנטלי בעיקר איני עוקב מקרוב אבל איני רואה בעיה שם מלבד מה שקרה עד סוף ספטמבר. כידוע לך אני מעדיף סלי ציוד רפואי
  סגור
 • 7.
  align technology
  גרישה 14/03/2019 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר..אשמח לשמוע על החברה הזוהמניה שלה ירדה לא מעט מספט' 18 נראית מעניינת, מה דעתך?
  סגור
 • 6.
  סולאר אדג'
  ימפןלסקי 14/03/2019 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה האם מכיר ? טיקר sedg מה הפוטנציאל העתידי שלה לדעתך?תודה על המאמר
  סגור
 • כתבתי מספר פעמים על החברה והפוטנציאל נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/03/2019 09:09
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • היו כתבות על sedg תגגל (כמו המצורפת)
  חייזר 14/03/2019 21:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  (כול שבוע חייזר חדש קופץ ושואל שאלות על נושאים שכבר היו כתבות עליהם - עולב) מסמנים הזדמנות: מניה בסקטור לוהט שחטפה חזק לאחרונה - מאפשרת כניסה פרשן וול סטריט של Bizportal על אלון מאסק, שני בן הדודים הגאונים שלו - וסקטור שאסור להתעלם ממנו שלמה גרינברג | 05/11/2015
  סגור
 • 5.
  חברת הדגנים קלוגס
  יעל 14/03/2019 17:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא רק קורנפלקסים, אלא חברת מזון די גדולה עם "חפיר" חביב. לאחרונה עולה לי במסננים ואשמח לשמוע דעתך לגביה.. מה "מדכא" את המניה שלה בוול סטריט ,? טאנקס שלמה
  סגור
 • צודקת, אבל
  שלמה גרינברג 15/03/2019 09:23
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כפי שכתבתי, "מסנני" העבר לא תמיד עובדים בוול סטריט של היום. מבחינה כלכלית חברה יציבה ביותר בלה, בלה, בלה (חלק מסל ה MOAT) . הבעיה בקצב הצמיחה ובמיוחד הרווחיות ש"תקועים" וכידוע לך רק על זה קרנות ההדג' שמובילות תמחור בוול סטריט מסתכלות. אגב, גם סלי המזון למיניהם כמו FTXG למניבים מאותה הסיבה.
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  יעל 15/03/2019 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ingridion החברה
  יובל 14/03/2019 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על אחלה כתבהלפני כ..(שנה נדמה לי) הזכרת את תוספי המזון וכו' וגם את ingr.המניה ירדה ל90$ שזה מתקרב ל"כלכלי"האם החברה(לא המניה) סובלת מתחרות גדלה או בעיה משמעותית? תודה
  סגור
 • Ingredion Incorporated
  שלמה גרינברג 15/03/2019 09:29
  הגב לתגובה זו
  3 1
  איני עוקב מקרוב אבל מכיר החברה. לדעתי התשובה שנתתי ליעל ב 5 נכונה גם כאן
  סגור
 • 3.
  מצויין שלמה עוקב מקרוב אחרי ה3 שציינת (ל"ת)
  יוגי 14/03/2019 17:23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  כנ"ל גם לגבי סודה סטרים-חברות יודעות להתאושש ולהתחדש (ל"ת)
  צריך אורך רוח 14/03/2019 17:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  כתבה טובה ועניינית. תודה. (ל"ת)
  איצ 14/03/2019 16:41
  הגב לתגובה זו
  13 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות