האם העסקים הקטנים יכולים להתמודד עם ריבית הבנקים

ניצן ארליך, יו"ר ועדת עסקים קטנים באיגוד לשכות המסחר, על התנהלות העסקים הקטנים אל מול הבנקים - האם אלה האחרונים יכולים לשרוד את העלת מרווחי הריבית?

 | 

לאחרונה פורסמו פרשנויות שהבנקים העלו את מרווחי הריבית למשקי הבית ולעסקים על מנת לפצותם על כך שהם לא מרוויחים בפיקדונות השקליים. כמובן שלעסקים הגדולים העלייה היא הנמוכה ביותר, אך לעסקים הקטנים העלייה היא בשיעורים גבוהים יותר, וברור מאליו שהשפעתה על התנהלותם העסקית גדולה ומשמעותית יותר. השאלה היא, האם יש דרכים להתמודד עם החלטה זו? התשובה היא בהחלט כן.

<
מניתוח האובליגו בעסקים רבים עולה, כי בעלי עסקים רבים אינם מודעים לכלל הביטחונות וההתחייבויות בחשבונם. בכדי להגן על עצמם, הבנקים מעדיפים לשעבד כמה שיותר בטחונות, ובמקרים רבים אף מעבר להתחייבות של העסק, ולפיכך יש לבצע בדיקה.  ייתכן ויתגלה כי השעבודים, קרי הביטחונות, שלכם אכן גבוהים מההתחייבות שלכם לבנק.

<
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
כאשר סך הביטחונות של העסק גבוה, יש לנהל משא ומתן על הריביות וגם על היקף הביטחונות, ובמקרים רבים הבנק יעדיף להפחית את שיעור הריבית מאשר לאבד את העסק כלקוח. מומלץ לנהל משא ומתן גם על ריבית ההלוואה כמו גם על הריבית של מסגרת האשראי, שהרי אלו הן העמלות המשמעותיות ביותר בניהול חשבון. אבל יש פתרון נוסף והוא קבלת אשראי דרך קרנות הסיוע לעסקים.

<
בארץ קיימות כ-50 קרנות סיוע לעסקים. קרן הלוואות ללא ריבית, קרנות הסוכנות היהודית לסוגיהן (פועלות בעיקר בפריפריה בבאוכלוסיות חלשות), קרן קורת ובעיקר הקרן בערבות המדינה. כל הקרנות עובדות עם המערכת הבנקאית. בקרנות אלה הריבית ידועה וברורה. היא זולה באופן משמעותי מהריבית שהבנק גובה באשראי רגיל וישיר. בכלל הקרנות בארץ, הריביות נעות בין פריים 1.5 ועד מקסימום פריים 3.5 . מאחר שריבית הפריים נמוכה מאוד, שיעור הריביות הכולל עדיין נמוך מהריביות המוצעות בבנקים.

<
מתוך כך, עדיף לעסקים להגיש בקשה לקבל הלוואה מהקרנות ובדרך זו לקבל אשראי, שלרוב הוא זול יותר מאשר האשראי שמציעים הבנקים. נכון שתהליכי הגשת הבקשות לקרנות ארוכות יותר ועלולות לקחת עד חודש וחצי, אבל כאשר מוסיפים למשוואה את עלות הריבית והביטחונות, רואים כי זו דרך מומלצת יותר.
להגשת בקשה להלוואה באמצעות הקרנות  מספר יתרונות משמעותיים:

  • עסקים שיש להם שעבוד שוטף  לבנק מסוים, בדרך כלל לא יכולות להגיש בקשת לבנק אחר, אך יכולות להגיש בקשה לקרנות ואף לקבל אישור להלוואה.
  • הביטחונות המבוקשים על ידי הקרנות נמוכים עד 25% מגובה האשראי.
  • בגלל השילוב שבין ערבות המדינה לפיקדון, החלטות האשראי קלות יותר הן למדינה והן לבנקים.
לסיכום, על העסקים לדעת כי יש פתרונות זמינים ונגישים לאשראי זול עם ביטחונות מופחתים. צריך רק לדעת מה הם ואיך לגשת אליהם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה