עצמאות 1: אנחנו על מסלול מסוכן, צריך לקבל החלטה

אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל תמיר פישמן, קורא רגע לפני "אסון ואבדון", לקום ולקחת אחריות למען השלום
|
(17)
כמדי שנה אעלה לפגוש את החברים. החברים מלבנון של 1982, אותם חברים שמאז אותה שנה, חלקם לא איתנו, אבל תמיד יישארו חברים. כקצין צעיר בשריון בחטיבה 500, גדוד 430 בגזרה המרכזית, שנאלץ להתמודד עם מלחמה, מוות וזיכרונות שלעולם לא יעזבו, אני חייב להודות כיום, שנים אחרי, שהמלחמה עיצבה את דמותי, לטוב ולרע, יותר מכל דבר אחר.

יחד עם זאת, אחד הדברים שמאוד משתנים עם הזמן ואחרי המלחמה, היא אותה תפישה ואמונה, כמעט עיוורת בעתיד, בהנהגה ובצדק. אותה תפישה של קצין צעיר ומורעל במה שמכונה "צדקת הדרך".

והיום? לי כבר אין ספק יותר! אנחנו על מסלול לא נכון, מסלול בדרך לאסון ואבדון. כמו אותו אחד שעומד שם למעלה על קצה התהום, מסתכל קדימה ואומר שהשנה נעשה את הצעד הגדול קדימה! זו בדיוק הרטוריקה בימים אלו של זיכרון, אבל ועצמאות. אותה רטוריקה שהפכה להיות המסלול של ארצנו. רטוריקה שקרית, רטוריקה מתעתעת, רטוריקה ריקנית שמוכרת לנו מילים יפות שמכילות אובדן דרך.

כוחה הצבאי והטכנולוגי של מדינת ישראל הוא עצום. כוחה הכלכלי של מדינת ישראל אל מול האיומים מסביב הוא ענק. זו עובדה. אז מה עושה אותו אחד עם כוח ועוצמה כה חזקה? שמח בחלקו? משוויץ? משפיל? כוח הוא דבר מוגבל, זמני, משכר ומעוות.

העולם הכלכלי מספק לנו אינסוף הזדמנויות לראות מה קורה כשאדי הכוח עולים להם אל המוח. בדומה לסם הגורר חיוך, מנוחה והתמכרות עד הרס. גם כוח ללא רסן מביא עמו את האסון הבא. חברות ענק ששלטו ללא עוררין, שכוחן היה בלתי סביר, נפגעו גם הן מאותו הסם והתרסקו. חברות כמו ,NOKIA, Lehman Brother's, AIG, Blackberry ורבות אחרות, הן דוגמא טובה (למי שצריך) עד כמה מסוכנת התנהלות ששיכורה מכוח ללא גבולות, היגיון או רסן.

כשמדובר בחברות כלכליות, אפשר להגיד "בסדר.. נו, הלך הכסף", אבל מה קורה כשמדובר על עם שלם? זה כבר סיפור אחר. בואו נביט בכותרות,בפערים החברתיים הבלתי נסבלים, ברמות המחירים שהורסות כאן דור שלם שאינו יכול להתקיים, בבושה על פניהם של בני הדור השלישי שאינם יכולים לסיים את חייהם בכבוד. אני יכול להמשיך למנות את העוולות החברתיות, אבל הרשימה באמת ארוכה. בדרך כלל, גם מובילי הדעה הגדולים אוהבים להסית את השיח החברתי לשיח הפוליטי ולהפיל עליו את מלוא האחריות.

הרי כמה פעמים שמעתם שנורא יקר כאן כי אין שלום אבל מצד שני אין פרטנר? אז בואו נדבר על "שלום", המילה הזו שכולנו משתמשים בה עשרות פעמים ביום וחלקנו עושים הכל בכדי שהוא לא יתקיים. אני בטוח שהוא אפשרי. צריך רק לרצות ולהבין שהעוצמה הקיימת שלנו חייבת לשרת רק דבר אחד - השגת השלום.

בדומה לדברים רבים בחיים, בכדי לפתור בעיות קשות צריך לרצות. צריך להנהיג . צריך להוביל. צריך לזרוק לפח את הפופוליזם ולשחות נגד הזרם הקיצוני. כך קמה לה מדינת ישראל, כך קמה לה תעשיית היי טק מפוארת וכלכלה חזקה. אני חושב שהשאלה האמיתית שצריכה להישאל, היא האם אנחנו באמת רוצים שלום?

הרי אפשר תמיד להאשים את הפוליטיקאים, והאמת, כמו שהם נראים, זה כמעט מובן מאליו ואפילו קל מדי, אבל רגע, מי בוחר בהם? כמה דורות עוד אפשר להסתתר מאחורי סינר השואה מצד אחד וסמל הגבורה מצד שני?

בעודי כותב מילים אלו, אני יכול להישבע, שכל אחד מכם יודע בדיוק איפה בסוף יעבור הגבול, איך ייראה השלום ועל מה נצטרך לוותר בסוף. כל מה שנשאר לנו זה לקחת אחריות, להוביל ולקבל החלטה אמיצה.

האם אנחנו רוצים להמשיך להחליק מטה במדרון הבינלאומי החלקלק? האם אנחנו רוצים להגיע לנקודה בה נהיה חלשים מדי לנהל משא ומתן ולקבל החלטות? האם אנחנו רוצים להמשיך לחכות ולהדחיק עד שההחלטות יתקבלו עבורנו? החלטות אמיצות אפשר לקבל כשאתה חזק, כשאתה חלש זה הופך לבלתי האפשרי.
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  תותח
  אסף 07/05/2014 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבין על מה הוא מדבר
  סגור
 • 12.
  מה קורה כשאדי הכח מגיעים למי ? ספר לנו באמת
  אביעד 06/05/2014 20:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לגבי לחיות בכבוד. האם כל עובדיך מרוויחים מספיק לחיות בכבוד ? זו שאלה רטורית.
  סגור
 • 11.
  תגובה 8 מסכמת הכל
  שני 06/05/2014 20:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תתחיל אצלך בחברה !!! צביעותתתתתתתתתת
  סגור
 • 10.
  כל מילה בסלע
  ישראלי 06/05/2014 19:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  רק הסיכום חסר. יש לנו ראש ממשלה חלש, חסר ביטחון עצמי ועמוד שידרה. הוא לא מסוגל לעשות שלום כיוון שהוא שמפחד מקמה חוליגנים מהימין הקיצוני. כל זמן שיש ראש ממשלה פחדן ומשותק הדרך למלחמה הבאה בטוחה.
  סגור
 • 9.
  כמו רבים אחרים אתה מחפש את השלום מתחת לפנס.
  אורי... , 06/05/2014 04:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כדי שמנהיג ביהודה ושומרון יוכל לחתום איתך על שלום הוא צריך את הסכמתו של העולם הערבי מוסלאמי. והעולם הזה לא רק שלא רוצה לחתום איתך על שלום, אתה גם קוץ בתחת שלו. להזכירך שכשערפת חתם על הסכם הוא מכר להם את מדיניות השלבים לחיסולה של מדינית ישראל, ואם לא הספיקו לך האינתיפאדות האלימיות שהתרחשו כאן בהנהגתו אזי כדאי שתבדוק איכן הדעת שלך.
  סגור
 • סאדאת קיבל בעקבות מלחמה קשה הסכם שרצה ללא מלחמה. (ל"ת)
  אנונימי 06/05/2014 14:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  בתי השקעות הם סמל לפערים ולבעיה
  אחד מהישוב 05/05/2014 21:11
  הגב לתגובה זו
  5 2
  90% מהעובדים שלך לא יכולים לבנות פה עתיד ולך בטח נשאר יותר מחצי מההכנסה, תתחיל את החלוקה הצודקת אצלך ולא על שטח פרסום באתרי אינרטנט
  סגור
 • 7.
  מה נשתנה יום העצמאות הזה
  דכאון 05/05/2014 16:35
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אין דגלים. אין גאווה. חוץ מטוקבקים מוזמנים של "הקניונים מלאים, אנשים ממלאים עגלות בבשר" מה יש לנו כאן ? תתעוררו, חברים. אי אפשר יותר לראות איך קופת המדינה והפנסיה נשדדת לאור יום, צעירים בורחים, מבוגרים נשחקים עד תום, ואת דעת הקהל שצובעת אותנו כמדינת אפרטהייד. חלאס. הגיע הזמן לקחת פסק זמן ולהגיד די להנהגה הזאת, עם כל הכבוד ביום העצמאות 2014 אני מסתכל לה בדמעות, בלבן של העיניים ואומר לה: "נכשלת."
  סגור
 • 6.
  2 פרסומות חינם באותו אתר באותו יום . שאפו (ל"ת)
  דני 05/05/2014 15:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  קודם שנתרכז בשלום בנינו לבין עצמנו
  גלעד 05/05/2014 15:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לפני השלום עם אויבינו. שלום במזרח התיכון תמיד יתבסס על עוצמה ולא על וויתורים.
  סגור
 • 4.
  הפשיזם הישראלי הימני קיצוני אכן יקח אותנו לאבדון (ל"ת)
  תודה לכותב. צודק! 05/05/2014 11:58
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 3.
  "שלום" עם אנשי תורת השלבים זאת התאבדות
  אלון 05/05/2014 10:57
  הגב לתגובה זו
  5 2
  טול קורה מבין עיניך, ותסתכל פעם אחת למציאות בפנים. תסתכל על סוריה, לבנון, עירק, מצרים, ותחליט עם מי אתה רוצה לעשות שלום.
  סגור
 • גם בדרום אפריקה העדיפו אפרטהייד. (ל"ת)
  אנונימי 06/05/2014 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  "כל מה שנשאר לנו זה לקחת אחריות
  שלמה גרינברג 05/05/2014 09:40
  הגב לתגובה זו
  2 2
  להוביל ולקבל החלטה אמיצה". נפלא אלדד ומהי אותה "החלטה אמיצה" שאתה מציע לקחת? נכון, את העוולות החברתיות צריך לתקן, שם הדוגמאות שהבאת מתאימות אבל לעניין השלום? מה בדיוק ההחלטות שאתה מציע?
  סגור
 • 1.
  הבורות והדמוגרפיה תיקח אותנו לאבדון
  אנונימי 05/05/2014 09:15
  הגב לתגובה זו
  6 2
  תיארת הכל באופן מושלם, לצערי יש בעיה דמוגרפית הולכת ומחמירה במדינה. אם לא נתעורר, נמצא את עצמנו בעוד אי אלו שנים כמיעוט במדינה שרוב אזרחיה מאמינים באופן משיחי במה שהניקו אותם מגיל אפס, "העם הנבחר" , כאילו זכותנו לשלוט על עם אחר מחוסר כל זכויות.
  סגור
 • תל אביב
  ערן 05/05/2014 11:46
  הגב לתגובה זו
  8 3
  נגיד שאתה צודק. רק נגיד. אז מה? ניתן למטורפים איסלמיסטים שליטה מהשומרון על כל המדינה שלנו? אם האפשרויות הן אלו שהסמול מתאר - שליטה על עם אחר או איום על קיומנו, אני מעדיף את הראשונה. עכשיו לעיניינו: מי שולט שם בדיוק? אתה משיחי וינקת מגיל אפס את הגיגי הסמאל. כאילו שאין דרך אמצע. הם לא יעלמו, ואנחנו לא. תפנים. אולי תתרפא מהמחלה שלך בסוף.
  סגור
 • גם דרום אפריקה העדיפה שלטון על עם אחר;השאלה מה מעדיף הע
  אנונימי 06/05/2014 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ולם.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות