"רוב הסיכויים שה-ECB יאריך את מדיניות הרכישות מעבר למרץ 2017"

הבנק המרכזי של אירופה ציין בשבוע החולף היקף רכישות מצטבר של טריליון אירו. בהראל צופים להמשך המדיניות
 | 
(2)
הבזוקה של דראגי
הבנק המרכזי באירופה (ECB) צפוי להודיע ביום חמישי הקרוב על החלטתו לגבי המשך המדיניות המוניטרית הנעשית כבר 18 חודשים באמצעות רכישות אג"ח. בשבוע החולף רשם הבנק נקודת ציון בדמות סכום רכישות מצטבר של טריליון אירו, כאשר נכון לסוף אוגוסט הוא רכש אג"ח גרמני בשווי 238 מיליארד אירו, אג"ח צרפתי בשווי של 189 מיליארד אירו ואג"ח איטלקי בשווי של 164 מיליארד אירו.
תכנית הרכישות הוקשה בינואר 2015 במטרה לחזור ליעד האינפלציה ביבשת, שעומדת כרגע על 0.2% - הרבה פחות מהיעד שעומד על 2%. בעוד בשוק עולות ספקות בנוגע להצלחת התכנית כאשר הבנקים המרכזיים דחוקים לפינה, נראה כי לא נותרה ברירה ודראגי ימשיך בתכנית הרכישות.
עפר קליין, מהראל, כותב כי: "רוב הסיכויים שדראגי יודיע על הארכת המדיניות הנוכחית מעבר למרץ 2017. בנוסף, ייתכן שנראה גם שינוי בתמהיל המדיניות, כשהאפשרויות הסבירות בעיננו העומדות בפני הבנק הן פיזור שונה של הרכישות על פני המדינות בגוש (כיום הבנק רוכש אג"ח בהתאם למשקל היחסי של המדינות בגוש כך שלמעשה מרבית הרכישות הן של אג"ח המדינות הגדולות). בנוסף עומדות בפניו אפשרויות של הסרת מגבלת הרכישה של אג"ח בתשואה הנמוכה מריבית הפיקדונות (כיום התשואות בגרמניה ובצרפת שליליות עד למח"מים ארוכים יחסית מה שמחייב את הבנק לרכוש רק אג"ח בטווחים ארוכים מאוד); הסרת מגבלת תקרת המח"מ כך שיתאפשר לבנק לקנות אג"חים בטווחים ארוכים יותר; הגדלת היקף הרכישות על רקע בעיית ההיצע, אפשרות זו פחות סבירה בעיננו בהחלטה הקרובה, אלא אם כן, הגדלה זו תיעשה בשילוב עם אחת האפשרויות הקודמות".
מצד אחד הנתונים עד כה לא מעידים על הרעה במצב הכלכלי באירופה בעקבות משאל העם בבריטניה, (היום אושרר נתון הצמיחה לרבעון השני) ורק ביוני האחרון דראגי החל ברכישת אג"ח חברות בגוש האירו. מנגד, נתון הצמיחה הראה שהפעילות הכלכלית בגוש הואטה משמעותית ברבעון השני ל-1.1%, מחצית מהצמיחה ברבעון הראשון. "אפשרויות נוספת העומדות בפני הבנק הן הפחתת הריבית על הפיקדונות מרמתה הנוכחית (מינוס 0.4 אחוז) וכן הגדלת היקף ההלוואות לבנקים - שתי אפשרויות אלו פחות סבירות בעיננו בשלב זה", הוסיף קליין.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מזל שהוא ממשיך להדפיס, כי כל הכסף ההוא כבר ניגמר
  בנקאי 06/09/2016 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואם הוא לא ידפיס לא יהיה לאף אחד כסף. אד הוא חיב, פשוט חיב
  סגור
 • 1.
  למה לא נישאר עוד הרבה עצים ביער
  תמשיכו 06/09/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק לא לעצור
  סגור