רפי גוזלן: "הירידות בשווקים מדאיגות, אבל החשש ממשבר לא במקום"

הכלכלן הראשי של IBI: "בניגוד למצב בשנת 2008, מצב הכלכלה טוב ולא נשען על מאזנים רעועים במערכת הבנקאות העולמית". האם זה תיקון או שוק במגמת ירידה?
 | 
(7)
רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, צילום: יח"צ
"אין ספק שהירידות החדות בשווקים בפרק זמן כל כך קצר מדאיגות, אך החשש ממשבר דומה ל-2008 אינו במקומו שכן מצב הכלכלה טוב יותר ולא נשען על קריסה בשוקי נדל"ן ומאזנים רעועים במערכת הבנקאות העולמית שתורגמו למשבר פיננסי חריף", כך אומר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI על רקע הירידות החדות בוול סטריט. 
לדברי גוזלן, כיום, הכלכלה העולמית מאטה, אך לא מראה סימנים של גלישה למיתון. הצמיחה בארה"ב צפויה לרדת מקצבים של 3% ומעלה לסביבה של 2%-2.5%, תוך שהיא צפויה להמשיך וליהנות ב-2019 מהשפעות ההרחבה הפיסקאלית.
באופן דומה, מעריך גוזלן כי הצמיחה האירופאית צפויה לנוע סביב 1.5%-2%, בהשפעת המדיניות המרחיבה, שיפור בשוק העבודה והתפוגגות השפעות שליליות זמניות על תעשיית הרכב. 
"גם בסין שבה נרשמה התמתנות לאורך 2018, ביצע הממשל סיבוב פרסה והוא נוקט בשורת צעדים מרחיבים מוניטארית ופיסקאלית שצפויים להימשך עד שמהממשל ייווכח בהתבססות הצמיחה בקצבים גבוהים יותר מאלו הנוכחיים", מציין גוזלן.
לפי גוזלן, הסיכון העיקרי טמון בטעות מדיניות או בהידרדרות משמעותית בסנטימנט שיוביל לתרחיש של נבואה שמגשימה את עצמה. לכן, גוברת המשמעות של סקרי הציפיות לבחינת הסנטימנט העסקי והצרכני שיפורסמו בחודשים הקרובים. סביר להניח שהם יצביעו על התמתנות אך במידה והם ירדו באופן חריג, אזי ללא תגובת מדיניות נחרצת הסיכון לפגיעה בפעילות הריאלית יגבר.
"המכפילים נמוכים"
"בחינת אפיזודות דומות של ירידות בשוקי המניות לא לוו במיתון, באופן אשר מצביע על כך שהמהלך הנוכחי נמצא בקצה השלילי יותר של התיקונים. עם זאת, לאורך העשור האחרון, ירידות בסדר גודל שכזה לא נבלמו מעצמן אלא זכו לתגובת מדיניות מרחיבה. כך, הירידות ב-2010, 2011 ו-2012 הובילו להשקת תוכנית רכישות נוספות (כולל תוכנית להארכת מח"מ הרכישות בארה"ב) מצד הבנק המרכזי האמריקאי, ב-2013 נכנס הבנק המרכזי היפני לתמונה ומתחילת 2015 נכנס הבנק המרכזי האירופאי לתוכניות ההרחבה הכמותית", כותב גוזלן.
"שני האחרונים הגבירו את מעורבותם בתגובה לירידות החדות שנרשמו בשווקים בתחילת 2016. כיום, הנטייה היא לנסיגה מעוצמת המעורבות המוניטארית, ותידרש הרעה משמעותית נוספת בשווקים הפיננסיים בכדי להוביל לסיבוב פרסה במדיניות. זאת, על רקע מצב ריאלי משופר בכלכלה העולמית ביחס לתקופה שבה נרשמו תוכניות ההרחבה", מעריך גוזלן.
"מבחינת התמחור הנוכחי בשווקים, הוא מצביע כיום על מכפילים נמוכים יחסית לסביבת הריביות הנמוכה, כלומר מכיל פרמיית סיכון לא מבוטלת. הדבר ממשיך לבלוט בעיקר בשווקים המובילים מחוץ לארה"ב, כלומר אסיה ואירופה. בארה"ב המהלך האחרון, בא לידי ביטוי בעלייה חדה בפרמיית הסיכון הגלומה וסביר שהיא לא תשוב לרדת במהרה, אלא לאחר שסביבת הנתונים תצביע על רמת פעילות סבירה ומעלה או שטראמפ יגלה יותר גמישות במו"מ עם סין", סיכם גוזלן.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אם הייתי עושה תמיד הפוך ממה שאומר דיינו
  גוזלן ושר ירקות 25/12/2018 21:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעייה שזה אקרעי לחלוטין לכן אי אפשר גם לעשות הפוך ממה שאומר
  סגור
 • 4.
  הוא משקר (ל"ת)
  שחר 25/12/2018 19:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מלך האגחים אמר
  גל העליות 25/12/2018 17:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צפוי חזק מאוד הכלכלה האמריקאית חזק ה לא קרה מאומה . כולה תיקון מטה היה. כעת ראלי חזק
  סגור
 • 2.
  פשוט לראות את התחזיות שלו בשנה האחרונה
  משעשע 25/12/2018 14:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שפורסמו כאן באתר.... אין לו מושג!
  סגור
 • 1.
  מביך
  אבנר 25/12/2018 14:31
  הגב לתגובה זו
  4 3
  האנליסט מודע למינוף משקי הבית בסין? האנליסט מודע למצב הכלכלי באירופה? האנליסט מודע לפשיטת רגל של דויטשה? האנליסט מודע למצב הבנקים באיטליה? האנליסט מודע לסוף עידן ההדפסות כסף? האנליסט מודע להתפוצצות בועת נדלן באוסטרליה? האנליסט מודע לעליית הדולר שפוגעת בחוב של השווקים המתפתחים? נאנליסט לא מודע לכלום
  סגור
 • שיגעת אותנו
  די די 25/12/2018 17:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעשה פיפי גל עליות חזק בדרך
  סגור
 • אנל ליסטים. (ל"ת)
  בא 25/12/2018 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור