צדיק בינו ל-Bizportal: "מה אני מוכר בגלל ועדת הריכוזיות? עזוב, יש לי עוד 6 שנים - אולי עד אז תהיה עוד רפורמה"

בעל השליטה בבינלאומי ובפז אמור לבחור עם איזה אחזקה להישאר. בשיחה עם Bizportal לרגל חנוכת תחנת כוח, הוא לא נשמע מוטרד
 |  (2)
צדיק בינו, צילום: אבי שאולי
אחרי שחוק הריכוזיות עבר בוועדת הכספים, צדיק בינו, בעל השליטה בקבוצת פז נפט +0.44% פז נפט 50,630 +0.44% פז נפט בסיס:50,410 פתיחה:50,600 גבוה:50,800 נמוך:49,880 תמורה:5,973,286 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ובבנק ה בינלאומי +0.27% בינלאומי 8,850 +0.27% בינלאומי בסיס:8,826 פתיחה:8,849 גבוה:8,901 נמוך:8,797 תמורה:24,933,898 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , התייחס בשיחה עם Bizportal לראשונה לנושא, ולא נשמע מוטרד. "זה רק עוד 6 שנים - מי יודע אולי עד אז תהיה רפורמה חדשה".

לפי הנוסח החדש והמחמיר יותר של חוק הריכוזיות: גוף פיננסי לא יוכל להחזיק יותר מ-10% בגוף ריאלי ומונופול יוגדר כ"גוף משמעותי" אם יהיו לו מכירות שנתיות גבוהות מ-2 מיליארד שקל בשנה. צדיק בינו נכלל כיוון שהוא מחזיק במניות קבוצת פז באמצעות בינו אחזקות ובמניות הבנק הבינלאומי באמצעות פיבי אחזקות.

גם שרי אריסון תצטרך לבחור - שיכון ובינוי או בנק הפועלים
לפי הנוסח החדש של חוק הריכוזיות ייאלצו גם אנשי עסקים אחרים להיפטר מחלק מאחזקותיהם: יצחק תשובה, שרי אריסון, אייפקס, מוזי וורטהים, ליאורה עופר, בנק לאומי ואידיבי אחזקות. אם החוק יעבור במליאת הכנסת אנשי עסקים אלו ימכרו חלק מאחזקותיהם בחברות שונות.

בינו אולי כועס על החלטת הרגולטור, אך בינתיים הוא מפגין קור רוח וממשיך להוביל את שתי החברות שבשליטתו. אתמול הגיע לבית הזיקוק של פז באשדוד בכדי לחנוך תחנת כוח שנייה של פז. תחנת הכוח החדשה מצטרפת לתחנת כוח שעובדת במתחם בהספק של 49 MW משנת 2009.
חנוכת תחנת כוח פרטית חדשה באשדוד; קרדיט: ערן לם
חנוכת תחנת כוח פרטית חדשה באשדוד; קרדיט: ערן לם

פז חנכה תחנת כוח פרטית חדשה באשדוד
יו"ר קבוצת פז הציג את תחנת הכוח הפרטית החדשה לשר האנרגיה והמים סילבן שלום. לצידם היו מנכ"ל פז יונה פוגל, מנכ"ל בית הזיקוק מלאכי אלפר ויו"ר מועצת העיר אשדוד עו"ד גבי כנפו. תחנת הכוח קטנה, אך תתרום לאספקת החשמל הארצית ויש לכך חשיבות בעיקר לאור החשש ממחסור בחשמל בקיץ.

תחנת הכוח הפרטית תספק חשמל לצרכנים וקיטור לבתי הזיקוק בהספק כולל של 60 MW. התחנה עובדת על גז טבעי המגיע מחיבור של צינור לקידוח תמר. מדובר בתחנת הכוח הפרטית השלישית הפועלת בגז טבעי בישראל. במהלך החודשים הקרובים צפויות להיכנס לפעילות מסחרית תחנות כוח נוספות ובהן OPC ודוראד.

סילבן שלום: "תחנת הכוח - חיזוק עצמאות משק החשמל הישראלי"
שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, אמר:"כניסת ישראל לעידן הגז הטבעי כבר כאן. תחנת הכח החדשה היא צעד נוסף בחיזוק ועצמאות משק החשמל הישראלי. אמשיך לפעול להגברת הביטחון האנרגטי של המשק הישראלי, להביא סוף למצוקת החשמל בתקופות של ביקושי שיא ולאפשר למפעלים להקטין את עלויות הייצור. אלו יובילו גם להורדה צפויה של יוקר המחיה".

יונה פוגל, מנכ"ל קבוצת פז: "מערך תחנות הכח מגוון את פעילות הקבוצה, את מקורות האנרגיה לבית הזיקוק ואת תוצריו. לצד פעילות הזיקוק, המניעה תעשיות רבות במשק, כעת גם החשמל המסופק על ידינו למגוון לקוחות יאפשר להן חסכון משמעותי בהוצאות החשמל השוטפות. זהו שלב נוסף בהגדלת כושר התחרות וההובלה של פז במשק האנרגיה המתפתח".
תחנת הכוח הפרטית החדשה של פז באשדוד;קרדיט: אבי שאולי
תחנת הכוח הפרטית החדשה של פז באשדוד;קרדיט: אבי שאולי

מנוע משודרג של רולס רויס
התחנה החדשה מייצרת כאמור כ-60 מגה וואט חשמל וכ-60 טון קיטור לשעה. החשמל ישונע ע"י חברת החשמל לקוקה קולה, בי"ח סורוקה, בי"ח בלינסון, בית לוינשטיין וחברת ההיי-טק אפלייד מטיריאלס. הגזים הנפלטים ישמשו לייצור קיטור תהליכי לשימוש עצמי של בית הזיקוק ובכך נחסך שימוש באנרגיה מזהמת.

עבודות ההקמה של תחנת הכוח החדשה החלו בספטמבר 2011 בהשקעה של כ-62 מיליון דולר. המנוע של הטורבינה הוא של יצרנית הרכב רולס רויס הבריטית ומנוע דומה משמש גם למטוסי בואינג 777.
בית הזיקוק של פז באשדוד; קרדיט: ערן לם
בית הזיקוק של פז באשדוד; קרדיט: ערן לם
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יודע צדיק נפש בהמתו
  חזי 03/07/2013 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף פעם לא ממלא בפז-הם הכי יקרנים ותמיד אין מבצעים הוזלות או הורדות גם לא קונה בילו
  סגור
 • 1.
  סילבן ובינו שניים שצמחו מהפריפריה ועשו חיל
  ירון 03/07/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עלו והצליחו.
  סגור