עיר חדשה: 5 שכונות ענק שיוקמו בדרום ת"א ויכללו אלפי דירות - צפו בהדמיות

Bizportal ליקט בעזרת עיריית ת"א את התכניות המרכזיות שאושרו לפיתוח בעשור הקרוב. כנסו לפרטים
|
(18)
בנייה, צילום: לילך צור

אזור דרום תל אביב ויפו צפוי לשנות את פניו בעשור הקרוב וליישר קו עם מרכז תל אביב – כבר כיום מחירי הדירות בפלורנטין מתקרבים לאלו של לב העיר והפרויקטים החדשים שבשכונות מסביב מגלמים כבר רמות מחירים גבוהים משמעותית מהרמות הראויות לאזור כה מוזנח הנמצא בתחתית הדירוג הסוציואקונומי של העיר.

Bizportal, בשיתוף עיריית תל אביב יפו, מיפה 5 תוכניות גדולות הצפויות לקרום עור וגידים בשנים הקרובות בדרום העיר – ולספק תוספת של כ-4,700 יחידות דיור חדשות. במקביל, מקודמים באזור פרויקטים של יזמים פרטיים הרואים בהתחדשות האזור את פוטנציאל תכנוני משמעותי:

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

שכונת נס לגויים/ נווה עופר החדשה:
הועדה המחוזית תל אביב-יפו אישרה בחודש מאי 2015 להפקדה תכנית להקמה ופיתוח של שכונה חדשה בדרום תל אביב, כהמשך של שכונת נווה עופר הוותיקה- מתחם נס לגויים. התכנית כוללת מתחם של כ-214 דונם המשתרע בחלקה הצפוני של שכונת נווה עופר, בקרן הרחובות בן צבי ושלבים. מרבית הקרקע הינה בבעלות רשות מקרקעי ישראל ובמקום קיימת בניה שנבנתה לאורך השנים ע"י תופסים.

לאור מצוקת הדיור הקיימת בעיר ולאור ההבנה כי דרום העיר נהפך למרכז החדש, הוחלט בשיתוף פעולה הדוק של רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב לקדם תכנית חדשה, שתתאים לצרכים ולתפישות הנוכחיות מבחינה עירונית.

התכנית, המקודמת ע"י מחלקת תכנון יפו ודרום במינהל ההנדסה, תשלים את הרצף הבנוי של שכונת נווה עופר, בהלימה לכוונות התכנוניות שגובשו בתכנית המתאר לרחוב שלבים, כרחוב עירוני ראשי הקושר את כל שכונות הדרום.

היקף התכנית מגיע לכדי כ-1,500 יחידות דיור, בתמהיל מגורים מגוון וכ-130,500 מ"ר לתעסוקה, 25,500 מ"ר למסחר, 20 דונם שטח ציבורי פתוח וכ-25 דונם שטל למבני ציבור. חשיבות התכנית בחיבור שהיא יוצרת בין שכונות המגורים הקיימות, שכונות המגורים המתוכננות בסמוך לפארק החורשות, במכבי יפו ובמתחם אייזנברג וכן פארק החורשות כריאה ירוקה גדולה והמכללה האקדמית ביפו כעוגן תרבותי וחינוכי חשוב באזור.
עורך ומתכנן התכנית: אדריכל מנדי רוזנפלד, רוזנפלד ארנס אדריכלים.
 
שכונת מכבי יפו
הועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה בדצמבר 2012 תכנית להקמה ופיתוח של שכונה חדשה במתחם מכבי יפו, אשר תכלול כ-1,500 יחידות דיור, מתוכן 10% מיועדות לדיור בר השגה. התכנית תקודם לאישור הועדה המחוזית.

התכנית כוללת מתחם של כ-150 דונם המשתרע בין הרחובות נס לגויים מצפון, היינריך היינה (שלבים) ממזרח, רחוב עזה ובאר שבע ממערב ונחל שורק מדרום. הקרקע הינה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו וכן עוד מספר בעלים פרטיים, כאשר בחלקו הצפוני של המתחם שטח פתוח במקום בו היה קיים בעבר אצטדיון מכבי יפו. בחלקו הדרומי של המתחם קיימת בניה מעורבת לתעסוקה ומגורים.

התכנית משלימה את פיתוח רצף השטחים העירוניים ביפו, מזרחית לשדרות ירושלים, באמצעות הקמת שכונת מגורים חדשה המשתלבת במרקם העירוני הקיים ומייצרת הזדמנות לשיפור דיור לתושבי השכונה וכן כניסת אוכלוסייה נוספת לאזור.

השכונה החדשה תכלול כ-1,500 יחידות דיור בשטח ממוצע של 80 מ"ר עיקרי, עם תמהיל גדלים מגוון. הועדה קיבלה את המלצת הצוות המקצועי להקצאת כ-10% מיחידות הדיור לדיור בר השגה, בהעדפה לדיור להשכרה.

התכנית כוללת מגרש בייעוד "מיוחד" אשר השימושים בו יהיו- דירות להשכרה, מעונות סטודנטים ושימושים ציבוריים לצרכי חינוך, דת ורווחה.  במגרש זה בלבד גודל יחידות הדיור יעמוד בממוצע על כ-65 מ"ר עיקרי. 

עורכי ומתכנני התכנית: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים. הפרויקט מנוהל ע"י אלונה וינברג, קבוצת גדיש מטעם מינהל מקרקעי ישראל.

מתחם העלייה
מועצת עיריית תל אביב-יפו אישרה בחודש מארס את חברות אקרו נדל"ן ותדהר כחברות הזוכות במכרז לרכישת זכויות החכירה במתחם שוק העלייה. המכרז, שפורסם בנובמבר 2014, כלל רכישת זכויות חכירה לתקופה של 99 שנה לבניית שני בנייני מגורים (מתוך שלושה) שיכללו עד 77 יחידות דיור (אשר אינן מיועדות להשכרה) בשטח עיקרי של 6,900 מ"ר וכ- 600 מ"ר מסחר.

כמו כן, במסגרת המכרז, יידרש הזוכה לבנות עבור העירייה את בניין המגורים השלישי שיכלול 70 יחידות דיור בשטח של כ - 80 מ"ר כל אחת המיועדות לדיור להשכרה ושטח מסחרי של כ - 300 מ"ר בקומת הקרקע של בניין זה, חניון ציבורי שיכלול כ - 260 מקומות חניה וכן לבצע עבודות תשתית ופתוח בתחום המתחם.

במקביל לבניית פרויקט המגורים, החניון התת קרקעי ועבודות התשתית והפתוח שיבוצעו כאמור ע"י הזוכה במכרז, תקים העירייה, באמצעות חברת "עזרה וביצרון" את מבנה הציבור והספורט.

פירוט על המבנה הציבורי/ קהילתי
התוכנית מציעה  מבנה ציבורי שישמש מרכז ספורט קהילתי כולל בריכת שחיה. המבנה  יכלול את מבנה השוק הקמעונאי הקיים לשימור בשטח של כ- 2,200 מ"ר ומעליו  מבנה נוסף בן 4 קומות בשטח בנוי של כ-1600 מ"ר נוספים. 

שכונת פארק החורשות
התכנית אושרה להפקדה על ידי הועדה המחוזית. מדובר על תכנית חדשה להקמת שכונת מגורים חדשה במתחם בזק, בסמוך לגן הבוטני. התכנית היא נדבך נוסף בהשקעה העירונית בקידום ויצירת מנוף לשינוי מבואות יפו. גבולות שטח התכנית- רחוב הרצל ממזרח, רחוב התחיה מצפון, רחוב סגל צבי הרמן מדרום ורחוב היתד ממערב.

שכונת המגורים תכלול כ-670 יחידות דיור חדשות בתמהיל גדלים משתנה. מטרתה לייצר עוגן מגורים חדש ואיכותי באזור מבואות יפו ומרקם מגורים איכותי הכולל חזית מסחרית לאורך רחוב הרצל ובצירי תנועה ראשיים.

כ-6 דונם מיועדים למבני ציבור לטובת תושבי השכונה, ובין היתר הקמת בית ספר יסודי בהתאם להמלצת היחידה האסטרטגית ותכנית המדיניות לאזור. כמו כן, כוללת התכנית את התווית הדרכים הדרושה לנגישות לשכונת המגורים, כולל צירים להולכי רגל ואופניים וכן מתייחסת לשימור בית הבאר הנמצא בשטחה וזוהה במהלך התכנון.

התכנית כוללת כ-60,000 מ"ר למגורים, כ- 6,000 מ"ר למסחר וכ- 4,000 מ"ר לתעסוקה.
לפחות 20% מיחידות הדיור יתפרסו על שטח עיקרי של עד 75 מ"ר, כאשר שטח דירה עיקרי לא יפחת מ-50 מ"ר.

הבינוי המוצע הינו בינוי מרקמי ברובו ומאפשר חללים פנימיים ירוקים ומעברים להולכי רגל, היוצרים סביבה שקטה המנותקת מהרחובות הסואנים הסמוכים (רחוב הרצל והתחיה). במרכז השכונה מוצעת בניה מרקמית בגובה של 6 קומות, סביב חצרות פנימיות הממשיכות את השפה העיצובית במרחב, בפלורנטין וביפו. לאורך רחוב הרצל הוגדר בינוי גבוה יותר הכולל חזית מסחרית ו-12 קומות ואילו בפינת הרצל וצבי הרמן הוגדר בינוי של 16 קומות.

יזם התכנית- אקרו נדל"ן. תכנון – אורי ברעלי, משרד אדריכלים ברעלי-לויצקי כסיף בתיאום עם אגף תכנון העיר תל אביב יפו.

התחנה המרכזית הישנה
החודש, ב-15 ביולי, אישר בית המשפת השלום בראשון לציון את העסקה למכירת התחנה המרכזית הישנה לשיכון ובינוי וקבוצת לווינשטיין ב-560 מיליון שקל.

התכנית, המתפרשת על פני כ-78 דונם, מתייחסת למתחם רציפי התחנה המרכזית הישנה, אחת מעתודות הקרקע הפנויה הגדולות והחשובות ומן האחרונות שנותרו בתל אביב-יפו, אשר נמצאת בחלקה בבעלות העירייה וחלקה הארי בידי בעלים פרטיים.

התכנון אותו מוביל אדריכל דני קייזר, עם צוות יועצים, עבור העירייה, כולל פיתוח מתחם בעל מובהקות עירונית אינטנסיבית, באופן היוצר עירוב שימושים של תעסוקה, מגורים, מסחר ומוקד תרבותי לאזור כולו. התכנית כוללת רצף מעברים להולכי רגל ורוכבי אופניים וכן הסדרת מערך התנועה  לצורך חיבור של תנועת הרכבים והתחבורה הציבורית ושילובם עם מערכת הצירים הירוקים העירונית.

עקרונות התכנון- התכנית מחלקת את השטח ל-8 מתחמי תכנון חדשים הכוללים בינוי המערב שימושים של תעסוקה, מגורים, מסחר ומבני ציבור:

 • המבנים לאורך רחוב בגין יתאפיינו בבנייה אינטנסיבית התואמת את המשך מרכז העסקים הראשי (המע"ר) במגדלים עד 30 קומות, חלקם בשילוב עד 25% מגורים ויכללו חזית מסחרית רציפה מלווה בקולונדה.
 • המבנים  אשר יפנו לרחוב השומרון, הגדוד העברי והגליל יתאפיינו בדגש לבניה למגורים, כאשר כל קומות הקרקע יהיו בשימושים מסחריים או ציבוריים. יינתן דגש רב ליצירת מרחבים פתוחים איכותיים לטובת בנייני המגורים במתחם.
 • שני מגרשים לאורך שביל עכו  מיועדים לשטחים ציבוריים וכוללים את שימור בית הבאר והצמחייה הייחודית שסביבו.
 • במסגרת שטחי הציבור יוקם מבנה קהילתי חדש שישמש את צרכי הקהילה המקומית בהיקף  של כ-1,000 מ"ר. המתחם כולל בתוכו מרחב ציבורי פתוח ככיכר עירונית. 

סך השטחים המוצע עומד על כ-280,000 מ"ר, כאשר תמהיל הבניה כולל עד 40% שטחים למגורים ו- 60% שטחי תעסוקה ומסחר.  היקף יחידות הדיור המוצע מוערך בכ-1,000 יחידות דיור בתמהיל שיאפשר עד 20% דירות קטנות, 20% דירות גדולות ו-60% דירות בגודל ממוצע של 80 מ"ר עיקרי.

תכנון- אדרכ' דני קייזר, משרד קייזר אדריכלים.


תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  רכבת קלה בכל ישראל ומחירי הנדלן" יורדים תוך חודש !!
  א.נ 04/08/2015 06:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רעיון נוסף להורדת מחירי הדירות להקים בכל הערים המרכזיות רכבות קלות לבצע חפירות וכו ואז מחירי הדירות ירדו תוך חודש ימים ב 40%
  סגור
 • 14.
  צריך לקבוע מחיר של 850.000 שח לדירה ואז המחירים בכל גוש
  א.נ 04/08/2015 06:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הממשלה צריכה לקבל החלטה עקרונית שמחירה של דירת 4 חדרים יהיה 850.000 שח בכל הבניה החדשה ולקבוע מחיר מקסימום של 3000 שח להשכרה ואז תתחולל המהפה ותוך חודש ימים המחירים ירדו ב40% ולקבוע שמי שירצה למכור הנכס בעתיד לא יוכל לדרוש יותר מהמחיר שרכש 850.000 שח !!! ואז יבוא הפתרון הגואל ל יהיו יותר ספקולנטים מה שישפיע על מחירי הדירות בכל הארץ צריך להפוך לפרוייקט לאומי בכל ישראל.
  סגור
 • 13.
  נו מתי כבר מתחילים עם הפרויקט המפורסם של שוק -----העליה
  דיקלה--------------- 03/08/2015 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למי ולמה מחכים משהו יכול לענות לי ?? תודה.
  סגור
 • 12.
  חחח זה והרכבת הקלה מבטיח שנים ארוכות של כיף... (ל"ת)
  א.מ 03/08/2015 07:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 11.
  חלאס עם העיר המגעילה הזאת, יש עוד ערים מלבדה
  טא 02/08/2015 18:20
  הגב לתגובה זו
  5 2
  נמאס מהבועה הזאת שמלאה בזומבים שחושבים שהם מרכז העולם
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  איפה אני מתעורר עוד שנה???!,גר בשכירות (ל"ת)
  נשוי פלוסשניים 02/08/2015 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  תמא 38/2 בבניניים ותיקים
  אזרחית 02/08/2015 10:01
  הגב לתגובה זו
  5 0
  צודק מגיב מס 1 נכון שצריך לפתח גם דרום חדש ומתוכנן אך במקביל לעודד הגדלת זכויות בנייה בצפון הישן על בנייניו הרעועים והמכוערים נבנו בשנות השלושים ואילך של המאה הקודמת ללא תקן בנייה לרעידות אדמה וללא מפרט בסיסי.
  סגור
 • 8.
  רוב המגיבים הם טמבלים חסרי מעוף (ל"ת)
  מקטרים ונשארים בשכד 01/08/2015 19:06
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 7.
  מתי יבנו בתים בשביל לגור
  יחזקאל 01/08/2015 15:55
  הגב לתגובה זו
  4 2
  צריך למקור בזול
  סגור
 • 6.
  מחלבת כספים
  אבי 01/08/2015 15:39
  הגב לתגובה זו
  6 1
  עוד דרך נוספת של כרישי הנדל"ן להתעשר. ברור שזוגות צעירים או צעירים רווקים לא יזכו לגעת בפרוייקט. עדיף כבר לספח את באר שבע כשכונה דרומית של תל אביב
  סגור
 • האם באר שבע תרצה? היתה מת (ל"ת)
  ביאליק 01/08/2015 19:07
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 5.
  תוכניות לעוד 15 שנה
  אהרון 01/08/2015 15:33
  הגב לתגובה זו
  6 1
  חזון למועד לא ניתן ואף קשה לראות היום תוכניות בניה בסדר גודל כזה מתממש לעוד אולי 15 שנה
  סגור
 • 4.
  מתי מתחילים לבנות את מתחם העליה??? (ל"ת)
  מישהו יודע? 01/08/2015 14:30
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 3.
  אפשר להביא תושבים לדרום תל-אביב אבל אי אפשר להוציא
  אלי 01/08/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  2 8
  את הדרום מהתושבים.
  סגור
 • עדיף לגור בבינינים המתפוררים של דיזינגוף עם פלצנים כמוך (ל"ת)
  יניב 08/08/2015 21:34
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 2.
  חפשו מייד סרטון בשם: המחסור בדירות הצליחו לעבוד עליכם (ל"ת)
  המלצה חמה 01/08/2015 11:19
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • לא נמאס לך כבר? תמצא חיים כבר!!! (ל"ת)
  קרציה 01/08/2015 19:04
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 1.
  הם יבנו שכונות לא מתוכננות עם כבישים צפופים
  שכונות צפופות 01/08/2015 10:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בתים אחד בתוך השני. בלי חניות. יסמנו הכל כחול לבן ולא ילמדו לקח משכונות זבל אחרות כמו אם המושבות הצפופה ובלי תחבורה. לפני שהם בונים משהו חדש מה עם הבתים המתפוררים בצפון הישן של תל אביב שם הם לא מרשים לעשות כלום מחכים לרעידת אדמה בדירות זבל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות