מכה לעשירים: דירות נופש לא ייזכו להקלות מס של דירות מגורים

כך קבע בית המשפט העליון, אשר קיבל את עמדת המדינה בנושא. כיצד קובעים אם דירה היא דירת נופש או דירת מגורים?
|
(2)
מלונות בתל אביב
מכה לבעלי דירות הנופש - מי שיימכור דירת נופש לא יוכל לקבל פטור ממס שבח הניתן במכירת "דירת מגורים", כך קבע אתמול בית המשפט העליון, אשר קיבל את עמדת המדינה בנושא. כמו כן, מי שרוכש דירת נופש אינו יכול לקבל פטור או הקלה ממס רכישה הניתנת ברכישת דירת מגורים.

במספר פסקי דין עקרוניים של בית המשפט העליון שניתנו בשנים האחרונות, לגבי התופעה הרווחת של בניית פרוייקטים של "דירות נופש" בקרבת חוף הים - כגון "חוף כרמל" בחיפה ו"אי התכלת" בהרצליה, נקבע שלא ניתן לראות דירות נופש כדירות מגורים, ובית המשפט העליון אף קבע שבחוזים למכירת דירות נופש כאלה, על הרוכשים להתחייב להעמיד את דירות הנופש להשכרה לאחרים במשך מרבית השנה.

אגב הדיון בשאלות אלה, ישנו דיון נרחב בפסקי הדין בהגדרות של "דירת מגורים" בחוק מיסוי מקרקעין (יצוין כי ההגדרות הן שונות לגבי מכירה ולגבי רכישה), ומובהרת ההלכה לגבי הגדרות אלה. כך למשל נקבע, כי המבחן האובייקטיבי לדירת מגורים ("לפי טיבה"), אינו מבחן של "מתקנים פיזיים" בהכרח (מתקנים המצויים בדרך כלל בדירות מגורים והחיוניים לשם שימוש רגיל וסביר של הדיירים), אלא יש לבחון גם אם הדירה יכולה לשמש למגורי קבע אם לאו בהיבטים אחרים, כגון תוכניות הבינוי של הנכס ושיקולים אדריכליים-תכנוניים.

לגבי דירות נופש נקבע, שלפי ייעוד המקרקעין בתב"ע וסוג היתר הבנייה, המסקנה המתבקשת היא שדירת נופש מעצם טיבה שוללת מגורים רגילים דרך קבע ולפיכך אין לראותה כדירת מגורים.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  דירת נופש בישראל ? השתגעתי ? (ל"ת)
  משה - חיפה 22/01/2014 16:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  זה לא מכה לעשירים וזה לא יוסיף דירות זאת ההזדמנות של
  המדינה מרויחה 22/01/2014 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממשלה הרעה הזאת לקחת עוד כסף מהאזרחים . מי צריך בכלל דירת נופש בישראל ? עדיף כבר דירה בשוויץ
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות