הדולר מתקרב ל-4 שקלים: בעולם מתחזק הדולר מול הליש"ט והיין אך נחלש מול האירו

גם האירו התחזק מול השקל ומתקרב לרמת 5 שקלים
|
הדולר מתקרב ל-4 שקלים: בעולם מתחזק הדולר מול הליש"ט והיין אך נחלש מול האירו

אפקט הורדת הריבית המפתיעה שלשום על ידי , בשיעור של חצי אחוז לרמה של 3%, המשיך גם היום להשפיע על שוק המט"ח בכיוון של היחלשות השקל מול הדולר.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר אתמול כי "אנו נמצאים באחת התקופות המסובכות במשק הבינלאומי, המתמודד עם משבר פיננסי מהקשים שידענו והניצב בפני האטה משמעותית, ואולי אף מיתון עולמי", אמר פישר והוסיף, כי "בזכות האסטרטגיה המקרו-כלכלית שניהלנו בשנים האחרונות והמדיניות השמרנית של המערכת הבנקאית ורמת הפיקוח עליה, נמצא המשק הישראלי ברמת מוכנות גבוהה כדי להתמודד עם השלכות המשבר - כולל ההאטה הצפויה בעקבותיו".

עם זאת, ציין פישר, כי "לנוכח ההחמרה במשבר בעולם, הקימו משרד האוצר, בנק ישראל והרשות לני"ע צוותי עבודה משותפים - הכוללים את שר האוצר והנגיד, ושלושת המפקחים על המערכת הפיננסית - להכנת כלים אופרטיביים לפעולה, ככל שהדבר יידרש, על בסיס מעקב וניתוח שוטף אחר ההתפתחויות."

מחר צפוי להתפרסם מדד חודש אוקטובר, שצפוי לרשום עליה של 0.2%-0.4% על פי הערכות הכלכלנים. כעת מעריכים מרבית האנליסטים בבתי ההשקעות ובבנקים שהריבית בישראל תמשיך לרדת עד לרמה של 2.5% ואף 2% בחודשים הקרובים.

הדולר התחזק היום ב-1.342% מול השקל ושערו היציג נקבע ברמה של 3.928 שקלים. האירו התחזק אף הוא מול השקל ב-0.68% ושערו היציג נקבע ברמה של 4.9204 שקלים.

בעולם מתחזק כעת הדולר מול היין היפני בשיעור של 1%, לאחר שאתמול נפל במהלך המסחר לשפל של 94.50 . מחברת פינוטק נמסר כי המשקיעים החלו לעזוב נכסים בעלי סיכון לאחר הערותיו של שר האוצר האמריקאי, הנרי פולסון אשר הדגישו את הדאגות לתחזית הכלכלה הגלובלית וגרמו למכירות חיסול בשוק המניות העולמי. מול האירו נסחר הדולר בירידה של 0.26% ומול הליש"ט מתחזק הדולר ב-0.75%.

בפינוטק מציינים כי היום מתמקדים המשקיעים במספר נתונים חשובים מהעולם: בגוש האירו פורסם הבוקר נתון מאקרו מאכזב בגרמניה. הצמיחה בגרמניה עודכנה לקצב שנתי שלילי של 0.5%, בעוד תחזיות הכלכלנים עמדו על צמיחה שלילית של 0.2% בלבד. ההגדרה הטכנית של מיתון היא צמיחה שלילית של שני רבעונים רצופים. לאחר שהצמיחה ברבעון השני עודכנה למינוס 0.4% הרי שהמשק הגרמני נמצא באופן רשמי במיתון.

"המיתון בגרמניה הוא רציני ביותר. הכלכלה הגרמנית שתלויה בעיקר ביצוא נפגעת מהמשברים בארה"ב ובבריטניה ומההאטה בשאר העולם. כעת אנחנו צריכים להיות מוכנים להתכווצות של 1% בגרמניה ב-2009", אמר לבלומברג הולברג שמידט, כלכלן מאקרו ראשי לאירופה בבנק אוף אמריקה, היושב בלונדון.

בקנדה ובארה"ב מירב תשומת הלב תהיה לנתוני הסחר וכמו כן, נתוני העבודה באמריקה יהיו במרכז העניינים עם פרסום של תביעות מחוסרי עבודה השבועיים.

בפינוטק אומרים כי הליש"ט ביצעה צניחה חופשית וצללה לשפל של יותר משש שנים אל מול השטר הירוק ופגע בשפל של כל הזמנים אל מול האירו, זאת לאחר שהבנק האנגלי הזהיר כי כלכלת בריטניה תצטמק בחדות יתר בשנת 2009. כמו כן, נגיד ה-BOE, מרווין קינג חיזק את הציפיות למהלכים אגרסיביים נוספים של קיצוץ בריבית לטווח קצר אשר עומדת כעת על רמה של 3.0%. הסטרלינג נסחר כעת סביב רמה של 1.4933 דולר לעומת 1.4950 דולר לליש"ט אתמול.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות