סיכום ביניים: 70% מהחברות בארה"ב דיווחו על רווח מעל הצפי

עד כה פורסמו הדוחות הכספיים של 471 חברות מתוך מדד ה-S&P500 אשר נמצא בשיאו. מה ניתן ללמוד מהדו"חות על מצב שוק המניות בארה"ב? אריק פרץ, מנהל מחלקת תאגידים, מנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות, בסיכום ביניים

|
(1)
עד סוף החודש תסתיים עונת פרסום הדוחות לרבעון השני של שנת 2016. בינתיים, 91% מהחברות במדד  S&P 500 -0.39% S&P 500 2,986.2 -0.39% S&P 500 סגירה:2,997.95 פתיחה:2,996.84 גבוה:3,000 נמוך:2,976.31 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:  פרסמו את דוחותיהן לרבעון הנוכחי ונראה שאפשר כבר להתחיל בסיכומי ביניים.
מקרב החברות אשר פרסמו את הדוחות עד כה, 70% דיווחו על רווח למניה מעל ממוצע ההערכות, 11% עמדו בציפיות הרווח ו-19% דיווחו על רווחיות נמוכה מהצפי. בזכות ארבעה סקטורים אשר היכו את תחזית הרווח למניה, הסתכמה הירידה ברווחיות לרבעון השני של שנת 2016 בכ-3.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, זאת לעומת צפי לירידה גבוהה יותר של כ-5.5%. שישה סקטורים דיווחו על ירידה ברווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד בהובלת סקטור האנרגיה וחומרי הגלם. לעומתם, סקטור הצריכה המחזורית ושרותי תקשורת דיווחו על עליה ברווחיות.
עלייה ברווחיות בצריכה המחזורית
שני ענפים דיווחו על צמיחה גבוהה משמעותית ביחס לרבעון המקביל. כך למשל, סקטור הצריכה מחזורית שמציג את הצמיחה הגבוהה ביותר לעומת הרבעון המקביל (11.2%), בעיקר הודות לחברות הקמעונאות באינטרנט, מוצרים לבית ומכוניות. גם סקטור הטלקום הציג צמיחה נאה של 7.2% ברווחיות, בעיקר אודות לתוצאות חברת AT&T אשר התמזגה עם DIRECTV.
מנגד, שני סקטורים שבלטו בירידה ברווחיות היו האנרגיה – שהציג הפסד ברבעון הנוכחי לעומת רווח ברבעון המקביל אשתקד. עובדה זו הובילה לירידה חדה של  83.8% ברווחיות לעומת שנה שעברה. נציין כי ללא סקטור האנרגיה, רווחיות המדד כולו הייתה עולה בכ-0.4% לעומת ירידה של 3.5% בפועל. בסקטור חומרי הגלם נרשמה ירידה של 9.2% ברווחיות לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בהובלת סקטור הכימיקלים.
54% מעל צפי ההכנסות
מקרב החברות אשר פרסמו את הדו"חות עד ה-21 באוגוסט, 54% דיווחו על הכנסות מעל הצפי. למעשה, ההכנסות לרבעון השני ירדו בכ- 0.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, גבוה מההערכות הראשוניות לירידה של 0.8%.
חמישה סקטורים דיווחו על ירידה בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד כאשר בראשם עומדים סקטור האנרגיה וחומרי גלם. בהיבט זה, בלט סקטור האנרגיה שדיווח על  הירידה החדה ביותר של כ- 25% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל. ללא סקטור האנרגיה, הכנסות המדד כולו היו עולות בכ- 2.5% אל מול הרבעון המקביל אשתקד, לעומת ירידה של 0.2% בפועל. סקטור חומרי גלם רשם ירידה בהכנסות בעיקר הודות לתעשיות הכימיקלים, הכרייה והמתכות אשר הכנסותיהן ירדו בכ-10%.  סקטור חומרי הגלם כולו הציג ירידה של כ-7% בהכנסות.
 
מנגד, חמישה סקטורים דיווחו על עליה בהכנסות בהובלת שרותי תקשורת ובריאות. סקטור הטלקום הציג את הצמיחה הגבוה ביותר בהכנסות (9.6%) לעומת הרבעון המקביל אשתקד, כפי שהוזכר קודם, בעיקר הודות לתוצאות טובות של חברת AT&T. סקטור הבריאות הציג את הצמיחה השנייה בהכנסות  (8.5%) לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בעיקר בזכות ספקי ונותני שירותים רפואיים.
רבעון חמישי לירידה
הרבעון השני של 2016 הינו הרבעון החמישי ברציפות בו ישנה ירידה ברווחיות של חברות המדד הכולל את 500 החברות המובילות בארצות הברית, והוא גם הרבעון השישי ברציפות בו ישנה ירידה בהכנסות. במקביל, מדד ה- S&P500 נמצא בשיא וכך גם מכפיל הרווח שלו.
הריבית הנמוכה הינה ההסבר לתופעה זו, והיא אשר דוחפת את המשקיעים לנכסי סיכון ומלבה את התמחור הגבוה של המדד.
מכפיל הרווח הצפוי לשנה הקרובה של מדד ה- S&P500 עומד כיום על 18.6, והוא גבוה מהממוצע של עשר השנים האחרונות שעומד על 16.77. לאור הרמות הגבוהות אליו הגיע המדד, אנו מעריכים כי ישנה עדיפות גבוהה מתמיד לבחירה סלקטיבית של מניות תוך כדי ניהול דינאמי. בהיבט זה, אנו מעדיפים בשלב זה מניות אשר המכפיל שלהן נמוך, דוגמת אפל (מכפיל 12.7), או מנגד חברות צמיחה כגון פרייסליין וגוגל.
 
אריק פרץ מכהן כמנהל השקעות במנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות בע"מ, והיא ו/או מנורה ניהול תיקי השקעות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כמו תמיד טווח הזמן הארוך מנצח
  משקיע וותיק 23/08/2016 16:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שישקיע לאורך שנים בשוק ההון מבלי לנסות לתזמן את העלייות והירידות ירוויח בסופו של דבר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות